AJERKONIAK
Namówiliście mnie! Dzisiaj przepis na Ajerkoniak czyli likier jajeczny. Podobne napoje znajdziecie pod nazwą Advocaat, Eggnog czy spolszczony Adwokat. Czasami pytacie mnie który jest lepszy: ajerkoniak, Advocaat, likier jajeczny i czym one się od siebie różnią. To może tak po kolei, będzie łatwiej. Wszystkie one są likierami jajecznymi, od tego trzeba zacząć, produkowanymi na bazie utartych jajek z cukrem. Ajerkoniak – to likier jajeczny o dużej gęstości (czasami zaskakująco gęsty, że trzeba go łyżką wyjmować), którego głównymi składnikami są jajka, cukier i brandy. Nie dodaje się do niego mleka, chociaż i takie wariacje spotkałam. Alkohol to Cognac – koniak (inaczej winiak o zwartości alkoholu od 40 do 45%) lub brandy sprawia, że likier jest ciemniejszy. Tu pojawiają się różne wariacje i często w warunkach domowych alkoholem jest wódka lub spirytus a także czasami mleko skondensowane lub tłuste gotowane. Advocaat – to holenderski likier jajeczny o dużej gęstości (czasami zaskakująco gęsty, że trzeba go łyżką wyjmować), którego głównymi składnikami są jajka, cukier i alkohol. Spotkasz też pod spolszczoną nazwą Adwokat, to także klasyczny likier jajeczny podobnie jak Ajerkoniak na bazie jajek, cukru i alkoholu. Eggnog – to także likier jajeczny, tym razem także na bazie utartych surowych żółtek jajek z cukrem oraz mleka z dodatkiem wanilii, cynamonu, czasami też miodu i gałki muszkatołowej. Można zaliczyć go do napojów świątecznych. Likier jajeczny – to likier na bazie jajek, alkoholu, cukru i mleka skondensowanego. Powiedziałabym, że tu jest największe pole do manewru i popisu. Zależnie od ilości jajek, sposobu przygotowania, ilości cukru i gatunku alkoholu, likier jajeczny może być gęsty, rzadszy, bardziej lub mniej słodki i zwartość alkoholu też ma różną. Do całego zestawu tych alkoholowo-jajecznych likierów, trzeba też zaliczyć włoski likier Bombardino, także powstający na bazie jajek, rumu i śmietanki, słodki z wyczuwalną nutą wanilii i aromatem rumu. A ty lubisz Ajerkoniak lub inny likier jajeczny? Po latach przerwy zrobiłam kilka dni temu ten oto likier jajeczny ajerkoniak. Specjalnie wyjęłam z zakamarków mojego regału sterylizator do jajek, który kupiłam lata temu z myślą o robieniu lodów i likierów. Ponieważ wyszła alergia na jajka, to stoi nieużywany ale jak widać od czasu do czasu się przyda :) Czy robiłaś kiedyś sama ajerkoniak lub inny likier jajeczny?
AJERKONIAK
AJERKONIAK – składniki:
- 8 jajek
- 1 puszka skondensowanego mleka niesłodzonego lub 500 ml mleka tłustego zwykłego z kartonu. Z mlekiem skondensowanym ajerkoniak będzie gęściejszy z mlekiem 3,2% tłuszczu rzadszy.
- 2 szklanki cukru
- 1 laska wanilii, 1 łyżka ekstraktu waniliowego
- 200 ml spirytusu lub wódki (u mnie spirytus)
- 125 ml koniaku (tu ilość można regulować lub zastąpić wódką czy zwiększyć ilość spirytusu do 250 ml łącznie)
AJERKONIAK – przepis:
- Jeśli używam mleka skondensowanego, wystarczy otworzyć puszkę, jeśli mleko z kartonu UHT, również wystarczy odmierzyć ilość. W przypadku mleka niepasteryzowanego koniecznie trzeba je zagotować i wystudzić.
- Jajka naświetlam (mam sterylizator do jajek), jeśli go nie masz, zagotuj w garnku wodę i delikatnie włóż jajka na 30 sekund. Wyłów i natychmiast schłodź!
- Oddzielam białka od żółtek. Ubijam mikserem żółtka z cukrem i wanilią (z przekrojonej laski wyjmuję ziarenka nożem i dodaję0 lub ekstraktem. Powstaje słodki i puszysty kogel mogel. Ciągle ubijając dolewam zimne mleko. ciągle mieszając mikserem stopniowo dolewam spirytus i koniak.
- Przelewam do butelek i trzymam ajerkoniak czyli likier jajeczny w lodówce.
asia napisał
Wyszlo przepyszne!! szczegolnie mlekiem kokosowym :))
zdziwiona napisał
Nie dodaje się do niego mleka, chociaż i takie wariacje spotkałam.
8 jajek
1 puszka skondensowanego mleka niesłodzonego lub 500 ml mleka tłustego zwykłego z kartonu. Z mlekiem skondensowanym ajerkoniak będzie gęściejszy z mlekiem 3,2% tłuszczu rzadszy.
2 szklanki cukru
to dodaje się, czy nie tego mleka
Tomasz napisał
nie no pół kilo cukru to chyba lekka przesada??
Geniu 007 napisał
Wspaniały przepis i wyczerpujący opis .Zrobiłem palce lizać,polecam .A mleko dodaje się jak kto uważa,albo jest gęsty lub rzadki.
Soleil napisał
Pani Olgo, proszę zaznaczyć, że cukier należy dodawać stopniowo.. Pierwszy raz zrobiłam inaczej sugerując się Pani doświadczeniem i od godziny próbuje rozbić kryształki cukru w mieszaninie z żółtkami, która nijak chce zostać koglem moglem.. Czy to da się jeszcze uratować?! Przez 20 minut robiłam mikserem ręcznym nad parą, nic to nie pomogło reszte czasu w planetarnym (40 minut!!!)
Olga Smile napisał
Soleil – dodaj jeszcze 1 lub dwa żółtka, bo zrobił się roztwór nasycony :)
ula napisał
a jak uważacie, jakie są szanse, na zrobienie tego z żółtek jaj przepiórczych?
Olga Smile napisał
ula – chyba bez różnicy.
MN napisał
Witam,
Likier wyszedł trochę za mocny i gęsty. Czym go najlepiej rozrzedzić? Czy dolanie mleka to dobry pomysł? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Olga Smile napisał
MN – można rozrzedzić alkoholem lub mlekiem.