Barszcz czerwony z makaronem
O gustach się nie dyskutuje podobno, więc co kto lubi. Barszcz czerwony z makaronem jest bardzo chętnie zjadany przez wszystkie dzieci, które znam. Gdy tylko mali ludzie mają wybór, co dostaną do barszczu, to decydują się na ziemniaki w kawałkach, ziemniaki tłuczone z cebulką albo makaron. Dorośli zdecydowanie wolą fasolę, paszteciki, uszka albo pierog pieczone. Dzieci – makaron!Gdy tylko mają wybór albo ziemniaki w kawałkach, tłuczone albo makaron do barszczu. Dorośli zdecydowanie wolą fasolę, paszteciki, uszka albo pierog pieczone. Dzieci – makaron. Muszę przyznać, że ja się cale nie dziwię barszcz czerwony z makaronem smakuje przednio, mimo, że budzi pewne kontrowersje. Osobiście jeszcze zabielam go śmietaną sojową, orzechowa lub ryżową. Dodatek jabłek, cebuli, czosnku, majeranku i śliwek suszonych sprawia, że taki barszcz czerwony z makaronem jest po prostu pyszny i już! Wolisz barszcz biały czy czerwony? No i pytanie najważniejsze – z ziemniakami, makaronem, fasolą, krokietami, uszkami czy pasztecikami?
Barszcz czerwony z makaronem
Barszcz czerwony z makaronem – składniki:
- 4 litry wody
- 1 litra zakwasu z buraków na barszcz jeśli nie macie sok z 1 cytryny wystarczy albo jeszcze lepiej ocet balsamiczny tak 2-4 łyżki zależnie od jego kwaśności i wieku
- 2 kg buraków
- 4 jabłka twarde i słodkie
- 5-7 marchewek
- 3 pietruszki
- 1 mały seler
- 1 mały por
- 3 średnie cebule
- 10 śliwek suszonych lub daktyli, mogą być też morele suszone
- 3 czubate łyżki cukru, miodu lub melasy (jeśli potrzeba)
- 4 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
- śmietana zwierzęca lub roślinna do zabielenia, jeśli lubicie, może być też tłuste mleko kokosowe
- do podania makaron drobny lub grubszy, u mnie bezglutenowe niteczki.
Barszcz czerwony z makaronem – przygotowanie:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie, tak jak robi się do rosołu.
- Buraki myję, kroję w malakserze na cienkie plasterki. Im cieniej tym lepiej.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki lub daktyle. Dolewam 4 litry wody. Solę, dodaję pieprzu i gotuję około 60-70 minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz (lub ocet balsamiczny – w trakcie dolewania mieszam i próbuję!), dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły.
- Gotuję makaron -> jak ugotować makaron, nakładam na talerze i wlewam barszcz. Ja lubię barszcz zabielany, dlatego stawiam na stole jeszcze śmietanę.
BARSZCZ CZERWONY przepisy
Barszcz czerwony – zakwas z buraków na barszcz czerwony
Zakwas z buraków na barszcz czerwony jest nieodzownym elementem smacznego wigilijnego barszczu czerwonego. Dokładnie takiego barszczu, jaki kiedyś robiła się z zakwasem buraczanym. Sam zakwas można pić, jest skarbnica witamin, minerałów i kwasu mlekowego.
Barszcz czerwony
Barszcz czerwony klasyczny, prawdziwy, taki jak za dawnych lat. Jest on moim wspomnieniem czasów dziecinnych, świat spędzanych u babci z całą rodziną.
Czerwony barszcz
Czerwony barszcz to wspaniały barszcz wigilijny. Pojawia się na stołach w całej Polsce. Każda rodzina ma swój własny, sprawdzony przepis. Jeśli macie ochotę, to polecam ten barszcz czerwony.
Barszcz czerwony – barszczyk
Barszcz czerwony – barszczyk to zupa podobna do tradycyjnego barszczu czerwonego. Ja osobiście wole barszcz czerwony na zakwasie ale barszczyk świetnie nadaje się w kuchni codziennej, jako danie obiadowe, lub tak zwyczajnie do popijania z kubeczka.
Barszcz czerwony z uszkamiBarszcz czerwony z uszkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Uszka misternie lepione przez mamy i babcie zawsze cieszyły pływając w świątecznym barszczu czerwonym.
Barszcz czerwony z makaronem jest pyszny! Co prawda dorośli wolą barszcz z uszkami, krokiecikami albo fasola ale dzieciaki zawsze u mnie wybierają ziemniaki albo makaron.
Tym razem zapraszam na barszcz czerwony z fasolą. U mnie w domu rodzinnym barszcz czerwony jadło się właściwie tylko z fasolą a z okazji świat z kruchymi pasztecikami
Maja Szymańska napisał
zdecydowanie czerwony
Mika Storożak napisał
Czerwony prawdziwy :)
Olga Smile napisał
czerwony to jakiś szczególny?
Mika Storożak napisał
Prawdziwy na zakwasie domowym :) pachnący czosnkiem
Monika Kędzierska napisał
Czerwony! :-*
Vitamix Polska napisał
pasztecikami!
Marta Kamińska napisał
Z pasztecikiem. Ewentualnie z ziemniakami ale to już buraczkowa :-) i to tyle z wariacji, przynajmniej u nas w domu :-)
Ela Jon napisał
Pasztecikami to czysty barszcz a tak to numer jeden jak dla mnie za fasolą czyli barszcz ukraiński Olga na robiłaś mi smaka :-)
Marta Kamińska napisał
A nieeeee. Jeszcze z uszkami lub pierogami- i nadal pozostaje barszcz czerwony ;-)
Magdalena Brożyna napisał
Z uszkami :D