Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31
Dzisiaj mam dla Was test nowego blendera wysokoobrotowego marki Tefal. To kolejny już blender o dużej mocy tego producenta dostępny na naszym krajowym rynku. Niestety poprzednich modeli Wam nie pokazywałam, ale warto zerknąć na ofertę Tefal, bo jest w czym wybierać. Aż chce się powiedzieć dla każdego coś dobrego! Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 jest pierwszym blenderem tej marki, który pojawił się u mnie na blogu, cieszę się, bo brakowało mi urządzeniem tej marki w Testach. TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM jest nowoczesnym blenderem wysokoobrotowym z funkcją miksowania próżniowego, klasycznego i gotowania!!! Tak, to pierwszy blender w mojej kolekcji, który gotuje zupy, robi dżemy, kompoty i marmolady. A wszystko to nie na zasadzie podgrzewania poprzez tarcie kręcących się ostrzy w zawartości kielicha, ale dzięki temu, że dno kielicha jest zasilaną elektrycznie płytą grzewczą. Co ciekawe, do tego jest to jedyny blender, który ma dwa kielichy w zestawie. Po co aż dwa? Już wyjaśniam. Jeden kielich wykonany z Tritanu. Jest wolny od BPA i służy on do miksowania w opcji bez opcji próżni na zimno oraz do miksowania próżniowego na zimno. Natomiast drugi kielich jest szklany i został przystosowany do miksowania na ciepło i do gotowania! Silnik o mocy 1300W w połączeniu z technologią Tripl’Ax® Pro, sprawia, że ostrza poruszają się z prędkością ponad 400 km/h, co daje aż 45.000 obrotów noża na minutę. Od razu patrząc na parametry można powiedzieć: mocny i szybki, co gwarantuje gładką strukturę zup, koktajli i past. Miksowanie, rozdrabnianie i upłynnianie uwalnia substancje odżywcze z każdego składnika, wpływa również na przyswajanie i łatwość trawienia. TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 został wyposażony w Technologię Nutrikeep™, która sprawia, że powietrze zostaje usunięte z kielicha, minimalizując jego negatywny wpływ na przygotowywane jedzenie. Uzyskuje się tym samym miksowanie w próżni, które przyczynia się do zachowania wielu cennych składników odżywczych i uwolnieniu ich do soku czy koktajlu. Blender został wyposażony aż w 10 programów automatycznych (Zupa, Mus, Ciepły sos, Kompot, Mleko, Kruszenie lodu, Smoothie, Koktajl mleczny, Orzechy, Sorbet). Ilość obrotów, czas i temperatura zostały dobrane zgodnie z wymaganiami danych dań. To właśnie gwarantuje najlepszy smak każdej potrawy, podczas gdy intuicyjny i inteligentny cyfrowy wyświetlacz ułatwia ich przygotowanie. Muszę jednak zacząć od początku, bo jest to bardzo ciekawy i zaawansowany blender wysokoobrotowy! Z wielką ciekawością podeszłam do tego blendera. Po pierwsze, bardzo dobre parametry, pod drugie funkcje, po trzecie dwa kielichy. No i po czwarte miksowanie klasyczne wysokoobrotowe, próżniowe i grzanie. Natomiast po piąte jeszcze 10 programów automatycznych i niekończąca się ilość ustawień ręcznych. Tak, aż tyle w jednym blenderze! Zdecydowanie trzeba było go przetestować!
SZKLANY KIELICH
Zacznę może klasycznie od kielicha i noży. Szklany kielich przeznaczony jest do gotowania i miksowania na gorąco. To właśnie na jego potrzeby powstały automatyczne programy Zupa, Mus – Culis, Ciepły sos, Kompot, Mleko. Szklane kielichy są bardzo lubiane przez moich czytelników! Do tej pory pokazywałam tylko blendery Philips, które takowe posiadały.
Noże w blenderze Tefal są osadzone na metalowym spodzie. Oznacza to, że nie ma w podstawie plastiku, który styka się z jedzeniem. To ważna informacja dla tych, którzy poszukują w całości szklano/metalowych blenderów do kontaktu z żywnością. A wiem doskonale, że jest dużo takich osób. Kielich nagrzewa się mocno podczas gotowania i trzeba ostrożnie zdejmować go z bazy. Producent pomyślał, żeby na kielichu na stałe nanieść podziałkę z określeniem pojemności. Zobaczcie sami:
Szklany kielich pomieści 1750 ml płynu przeznaczonego do miksowania na zimno i 1400 ml do miksowania na ciepło. Co ważne napiszę to jasno – w kielichu szklanym bez plastikowych elementów na dnie dzbanka można miksować zarówno na ciepło jak i na zimno. Więc jeśli wybierasz blender kierując się szklanym kielichem, koniecznie weź pod uwagę ten model blendera Tefal. Jednak w szklanym kielichu nie można miksować z opcją próżni.
Kielich szklany został wyposażony w nóż sześcioramienny, zamontowany w podstawie na stałe, co oznacza, że nie da się go odkręcić. Posiada klasyczne cztery ramiona o gładkich krawędziach oraz dwa ramiona długie, skierowane ku dołowi. Bardzo porządne ostrza!
Napiszę od razu, że kielich jest bardzo ciężki, waży blisko 2,5 kg. Zrobiony z grubego, masywnego szkła wygląda jakby był w stanie wytrzymać znacznie więcej niż blender powinien. Wygodna, duża i dobrze przylegająca w dłoni rączka bardzo ułatwia trzymanie, zdejmowanie i nakładanie kielicha na bazę. Ważnym aspektem w przypadku gotowania jest także bezpieczeństwo. W dalszej części opisu znajdziecie informacje o zabezpieczeniach jakie zastosował Tefal. W tym miejscu dodam, że blender umieszczony jest wewnątrz bazy, która ma kołnierz oraz jest dodatkowe zagłębienie na uchwyt kielicha, dzięki czemu nie pozwala na: spadnięcie przypadkowe kielicha oraz jego ewentualne podskakiwanie oraz na kręcenie się w koło własnej osi na bazie. Do tego pokrywka kielicha szklanego blendera Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 jest nakładana i ruchem przesuwnym. Jest zamykana na kielichu. Tylko prawidłowe i szczelne nałożenie pokrywki pozwala na włączenie programów automatycznych i ręcznych. Poniżej na zdjęciu widzicie dwa uchwyty na szklanym kielichu plus miejsce na rączce w który wsuwa się element pokrywki.
Muszę od razu napisać jeszcze o elemencie grzejnym. We wszystkich dotychczasowych blenderach, (które mam i testowałam) funkcja przygotowywania zupy polegała na podgrzewaniu płynu pod wpływem tarcia noża o zawartość kielicha. Aby nagrzać prawidłowo zupę blendery pracowały około 8 minut na najwyższych obrotach. Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 ma normalną płytę grzejną! I robi to po cichu! Płyta grzejna działa jak bezprzewodowy czajnik elektryczny. Zobacz poniżej gniazdo zasilające w podstawie kielicha, to ten prostokąt z 6 elektrodami z lewej:
W procesie przygotowywania dań na ciepło, blender zagotowuje najpierw zawartość kielicha, po czym zgodnie z ustawieniem programu miksuje na grubszą lub drobniejszą masę! Dlatego w blenderze tym można przygotowywać zupy z soczewicą surową, z surowymi ziemniakami, batatami czy innymi warzywami wymagającymi normalnego gotowania a nie jedynie podgrzania.
KIELICH Z TRITANU
Typowym kielichem przeznaczonym do miksowania na zimno jest znajdujący się w zestawie kielich z Tritanu, czyli materiału wolnego do BPA. Powszechnie używa się oznaczenia BPA free, aby wskazać na brak w składzie bisfenolu A, który ma negatywny wpływ na układ nerwowy i hormonalny. Kielichy z Tritanu znajdziecie w najlepszych blenderach wysokoobrotowych na naszym rynku. Kielich waży troszkę ponad 1100 g jest więc lekki i poręczny. Wygodna rączka bardzo ułatwia trzymanie. Ma pojemność 1750 ml i pozwala na miksowanie z użyciem próżni oraz bez próżni.
Generalnie przyjmuje się, że jest on przeznaczony do rozdrabniania na zimno. Do niego jest również załączony tamper. To bardzo porządny kielich z wygodną rączką. Podobnie jak kielich do gotowania wstawiany jest w zagłębienie na bazie. Dzięki kształtowi bazy kielich stoi bardzo stabilnie. Nie ma możliwości spadnięcia z bazy, zsunięcia się lub kręcenia w dookoła własnej osi. To bardzo, bardzo dobre rozwiązanie technologiczne. Przed każdym automatycznym programem przeznaczonym do kielicha „na zimne składniki: można też użyć funkcji odsysania powietrza, wciskając przycisk odsysania, który trwa 1 minutę i 10 sekund. To ikonka na bazie, na którą wskazuję palcem na poniższym zdjęciu:
Noże kielicha tritanowego są bardzo podobne do tych z kielicha szklanego. Gładkie, sześcioramienne i ostre. Wyglądają dobrze i dają pewność na bardzo dobre rozdrobnienie i upłynnienie miksowanych składników. One, tak samo jak noże w kielichu szklanym rozpędzają się do prędkości 45.000 obrotów.
W kielichu z Tritanu blendera Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 możecie miksować składniki zimne na soki, smoothie i koktajle. Można także przygotowywać w nim lody, sorbety, granity. Nadaje się do przygotowywania przecierów i soków pomidorowych, upłynniania marchewki jabłek na pełne błonnika napoje warzywno-owocowe. To wszechstronny kielich do zadań specjalnych.
Baza TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM
Czasami piszę oddzielnie o bazie. Tym razem postanowiłam to zrobić, ponieważ jest bardzo kształtna i po prostu estetyczna. To raz. Drugą sprawą są ikony i funkcje. Ku mojemu zaskoczeniu, gdy na bazie postawiony zostanie kielich szklany (do ciepłego), wszystkie ikonki przyjmują kolor czerwony i świeca się inne niż w przypadku kielicha tritanowego. Ikony na bazie w przypadku kielicha tritanowego (do zimnego i próżni) są w kolorze niebieskim. Zobaczcie sami:
Zabezpieczenia, czyli bezpieczeństwo
Tu też powinnam o nich wspomnieć, bo to bardzo ważne. Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM został wyposażony w szereg funkcji zabezpieczających. Po pierwsze, jeśli podczas trwania programu zostanie otworzona pokrywa blendera, to urządzenie zatrzyma się automatycznie dzięki pokrywie ochronnej. Po drugie, całe urządzenie włączy się tylko pod warunkiem, że dzbanek i przykrywka będą prawidłowo założone na bazie. Po trzecie blender został wyposażony także w zabezpieczenie przed przeciążeniem, dzięki temu zapobiega uszkodzeniu silnika wskutek włożenia do kielicha za dużej ilości składników, za ciężkich lub zbyt lepkich. W takim wypadku urządzenie wyłączy się w czasie pracy. Należy wtedy wyłączyć blender przyciskiem Start/Stop, wyjąć wtyczkę z kontaktu i pozostawić, aby ostygło przez ok. 15-20 minut. Po tym czasie należy ponownie podłączyć blender do zasilania i swobodnie można wznowić miksowanie.
Poniżej zdjęcia wstawiania kielicha na bazę i opis:
W wypadku zabezpieczeń powinnam także napisać o kształcie bazy i kielichów. W tym miejscu dodam, że blender jest wstawiany w taki kołnierz bazy a nie na bazie. Co oznacza, że znajduje swoje miejsce w zagłębieniu bazy a dodatkowe rynienka na uchwyt/rączkę nie pozwala na: spadnięcie przypadkowe kielicha oraz jego ewentualne podskakiwanie czy kręcenie się dookoła własnej osi na bazie. Do tego nie ma możliwości złego postawienia kielicha, ponieważ kształt bazy z góry narzuca po której stronie ma być rączka.
PROGRAMY AUTOMATYCZNE
Doskonale wiem, że wielu moich czytelników czeka zwłaszcza na ten moment. Ponieważ programy automatyczne wszystkich interesują. Z założenia ułatwiają używanie blendera, dlatego zawsze staram się pokazać po jednym chociaż przepisie na dany program. Tu jednak jest aż 10 programów, więc dzięki temu mam dla was dużo przepisów. No to zaczynamy od kielicha z Tritanu i miksowania na zimno. Ponieważ większość osób wybiera blender właśnie kierując się jakością rozdrobnienia, upłynnienia i miksowania soków, smoothie i koktajli to zaczynam od programów na zimno. Ciepłe zostawiam na później, będą tak zwaną wisienką na torcie mojego testu!
Automatyczne programy na zimno
Jak pisałam wcześniej blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM został wyposażony w 5 programów automatycznych. W moim odczuciu są to programy ustawione pod najczęściej przygotowywane w blenderach napoje i dania. Do wyboru użytkownik ma: Kruszenie lodu, Zielone smoothie, Koktajl mleczny, Lody oraz tak lubiany program Masło orzechowe.
Zielone smoothie
Wszelkie smoothie z zielonymi warzywami i liśćmi są zawsze mile widziane i chętnie przygotowywane. Oczywiście pomysłów na takie soki z błonnikiem znajdziecie w całej sieci. Właściwie jest ich całe mnóstwo, do wyboru do koloru. Na rynku jest także wiele książek o zbliżonej tematyce. Każdy człowiek ma swój ulubiony smak, połączenie, dodatek. Czasami wystarczą po prostu listki szpinaku, kawałek ananasa, banan i plaster imbiru. Tu jako przykład podałam ostatnio ulubione połączenie mojego męża. Moje też ale ponieważ nie mogę zbyt często jeść ananasa to zazwyczaj wezmę sobie po prostu łyka lub dwa ze szklanki. Dzisiaj przygotowałam dla Was takie zielone smoothie ze szpinaku, z dwoma bananami i całkiem sporym kawałkiem imbiru. Mogłam dolać jako cześć płynną – wodę, jednak zdecydowałam się na mleko sojowe, ponieważ lubię, gdy każdy koktajl ma dodatek białka (białko znajduje się w soi). Tym razem miksowanie wykonałam w próżni, co widać po kolorze i strukturze napoju. Nie wiem czy wiecie, ale wszelkie napoje rozdrabniane w próżni nie rozwarstwiają się i właściwie nie tracą intensywności koloru!
Zielone smoothie ze szpinakiem – składniki:
- 2 garście szpinaku
- 2 banany
- gruby plaster imbiru
- 300 ml mleka roślinnego
Zielone smoothie ze szpinakiem – przepis:
- Do stojącego na bazie kielicha blendera TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM wkładam obrane banany, imbir, szpinak i wlewam mleko. Zamykam dokładnie pokrywkę.
- Włączam funkcję próżni – odciąganie powietrza.
- Po zakończeniu odciągania powierza, włączam program automatyczny – smoothie.
- Gdy blender zakończy miksowanie – wpuszczam powietrze do kielicha. Na pokrywce kielicha z Tritanu znajduje się przycisk umożliwiający ponowne wpuszczenie powietrza do wnętrza kielicha. Bez tej czynności nie uda się Wam otworzyć pokrywki!
- Teraz pozostaje już nalanie smoothie bezpośrednio do szklanek.
Ponieważ zawsze się staram opisywać wam konsystencję jaka została osiągnięta, smak i strukturę napoju lub dania, to tym razem również to zrobię. Zielone smoothie ze szpinakiem wyszło oszałamiająco kremowe, delikatne i aromatyczne. Bardzo słodkie, ponieważ miałam dojrzałe banany. Kolor jaki nadał mu blender dzięki wyjątkowo dokładnemu rozdrobnieniu zielonych liści szpinaku jest obłędny. Zmiksowanie ich z bananami i mlekiem w próżni dało świetny efekt. Zupełnie aksamitny jak krem, koktajl został nalany do szklanki. To ten moment, gdy myślisz sobie, że projektanci i inżynierowe wykonali na prawdę dobrą robotę konstytuując taki blender.
Lody truskawkowe
Wiedziałam, od początku wiedziałam, że muszę zrobić w blenderze TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM owocowe lody. Zawsze staram się w każdym blenderze wysokoobrotowym zrobić lody i masło orzechowe. Ponieważ oba te dania są dość trudne do wykonania i wymagają od blendera naprawdę sporo. W przypadku lodów noże muszą mieć na tyle dużą moc, aby wytrzymać dociskanie zamrożonych owoców tamperem do bazy. Kręcić się szybko, dokładnie, równomiernie, ale nie nagrzać za bardzo masy, która zwyczajnie by się rozpuściła. Zastanawiałam się jakie wykorzystać owoce …
Wybrałam truskawki, ponieważ są bardzo uniwersalne. Miałam w zamrażarce maliny, truskawki, jagodę, czarna porzeczkę i borówkę, ale to właśnie truskawki powszechnie lubiane są przez dorosłych i dzieciaki. Dlatego też lody truskawkowe są jednymi z tych, które zawsze, ale to zawsze zostają ze smakiem zjedzone. Posłodziłam je erytrolem, ty możesz użyć ksylitolu lub po prostu cukru. A właśnie, właśnie – lody miksuje się w opcji „bez próżni” ponieważ trzeba dociskać je tamperem.
Lody truskawkowe – składniki:
- 450 g mrożonych truskawek
- 250 ml tłustego mleka kokosowego
- 3 łyżki erytrolu, ksylitolu lub cukru
Lody truskawkowe – przygotowanie:
- Do kielicha blendera Tefal ustawionego na bazie wkładam mrożone owoce, dodaję mleko kokosowe i cukier.
- Zamykam pokrywę, zdejmuję z niej dekielek umożliwiający włożenie tampera.
- Włączam program lody i następnie dociskając tamperem rozdrabniam mrożone owoce z dodatkami na kremowe, jedwabiste lody!
- Wyszły obłędnie dobre. Zniknęły całe, dziecko zjadło większość, ja wyskrobałam kielich :)
Masło orzechowe
No i jest przepis na masło orzechowe. Ja po prostu wiem, że zawsze padnie pytanie o ten przepis. Wyprzedzając wszystkie pytania, już ogłaszam, że w blenderze TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM zrobicie masło orzechowe bez żadnego problemu. Będzie kremowe, jedwabiste i pyszne! Można użyć dowolnych prażonych orzechów. Ja tradycyjnie zdecydowała się na prażone orzeszki ziemne. Z pełną premedytacją do kielicha blendera nie wlałam oleju, chciałam zobaczyć czy sobie poradzi. No i poradził sobie śpiewająco! Barwo!
Masło orzechowe – składniki:
- 600 g orzechów ziemnych prażonych solonych lub niesolonych
Masło orzechowe – przepis:
- Orzechy wsypuję do stojącego na bazie kielicha blendera Tefal. Zamykam pokrywę i włączam automatyczny program do masła orzechowego. Na początku kilka razy zamieszałam tamperem. Potem już nic nie robiłam, tylko zaglądałam i czekałam.
- Masło wyszło o świetnej konsystencji. Kremowe, upłynnione i smaczne!
Kruszenie lodu
Sama byłam bardzo ciekawa, jak blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM poradzi sobie z lodem. Najczęstsze pytanie, jakie dostaję od czytelników jest o to, czy blender robi z lodu śnieg czy szatkuje go po prostu na mniejsze kawałki. I tu bardzo ale to bardzo miłe zaskoczenie.
Tefal z ośmiu kostek lodu zrobił mi całą szklankę puszystszego śniegu. Ucieszyłam się, ponieważ w takiej formie czasami lód potrzebny jest do różnych drinków i koktajli dla dorosłych. Mając już napełnioną szklankę, wykorzystałam go najlepiej jak umiałam.
Starałam się pokazać Wam jakie możliwości dają automatyczne programy w blenderze wysokoobrotowym TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM przeznaczone do wykonywania w kielichu z Tritanu. Jak widzicie poradził sobie blender śpiewająco z masłem orzechowym z lodami, z lodem i smoothie. Do dyspozycji macie jeszcze oczywiście programy ręczne, tak zwane sterowanie ręczne, gdzie wybiera się szybkość wirowania noży i czas ich pracy. Funkcji ręcznych można używać jako uzupełnienia trybu programowania:
-> Wyczyścić: jak sama nazwa wskazuje, jest to program do mycia i czyszczenia kielicha. Wystarczy nalać do niego trochę wody, kroplę lub dwie płynu do mycia naczyń i nacisnąć przycisk „wyczyścić”. Program trwa 30 sekund.
-> Miksowanie i pulsacyjne szatkowanie: pozwala dowolnie sterować tym, w jaki sposób ma się odbywać miksowanie. Po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku Miksowanie, na wyświetlaczu wyświetlane jest „P” odpowiadająca funkcji pulsacji ale prędkość miksowania można wybrać w zakresie od 1 do 9 przyciskami nastawiania +/- Litera: „H” oznacza prędkość maksymalną. Następnie nacisnąć przycisk Start/Stop. Czas pracy można ustawić przyciskami nastawiania +/- w zakresie od 5 sekund do 3 minut. Na wyświetlaczu wyświetlany jest czas pozostały do zakończenia. Odczekać aż blender zatrzyma się automatycznie. Rozlegnie się 3-krotny sygnał dźwiękowy.
-> Odsysanie powietrza: przed użyciem funkcji odsysania powietrza zablokuj zatyczkę pokrywy tak, by strzałka na zatyczce była wyrównana z piktogramem. Funkcja usunięcie powietrza trwa 1 min. 10 s. Można wybrać automatyczny program smoothie lub koktajle mleczne. Na zakończenie programu wciśnij przycisk wpuszczenia powietrza pośrodku górnej zatyczki pokrywy. Wtedy pokrywę uda się otworzyć i wlać mieszankę.
PROGRAMY NA GORĄCO
TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM został wyposażony w 5 programów na gorąco. Są to: Zupa, Kompot, Coulis, Sos na gorąco, Mleko wieloziarniste. Zdecydowanie jest w czym wybierać, można śmiało tworzyć własne przepisy!
Zupa
Program o nazwie „Zupa” trwa aż 30 minut, to całkiem, całkiem sporo w porównaniu z blenderami, gdzie rozgrzewana jest zupa pod wpływem tarcia. Tu mechanizm grzania, jak już opisałam powyżej, działa inaczej. Dlatego do przygotowania zup można użyć produktów takich, których nie można spożywać na surowo, na przykład ziemniaków. Generalnie w blenderze TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM możecie przygotować zupy kremowe, delikatne i puszyste ze wszystkich warzyw, które lubicie! A właśnie, ponieważ zupa to nie tylko warzywa, ale także białko, to polecam na przykład zdecydować się na soczewicę czerwoną. W zupach jest po prostu cudowna, zdrowa i pyszna!
Bardzo chciałam pokazać wam jakąś niecodzienną zupę. Wybrałam w efekcie krem z czerwonej soczewicy. Wiem, wiem, może nie jest to klasyczna zupa robiona w każdym domu, ale zapewniam, że zdecydowanie warto ją zrobić. Smażona cebula, delikatne i mięsiste ziemniaki, do tego czerwona soczewica i koniecznie mleko kokosowe. Można dodać różne warzywa: marchewkę, pietruszkę albo bataty. Moja postawa jest otwarta na tworzenie nowych smaków. Jeśli masz ochotę dopraw pastą curry lub przyprawą curry. Zawsze spróbuj ją wcześniej zanim dodasz, ponieważ niektóre bywają oszałamiająco pikantne. Składniki zupy widać poniżej w kielichu:
Krem z czerwonej soczewicy – składniki:
- 150 g czerwonej soczewicy
- 300 g ziemniaków
- 200 ml mleka kokosowego
- 500 ml wody
- 1 marchewka
- 1 mała cebula
- ½ łyżeczki przyprawy curry
- szczypta lub dwie soli
Krem z czerwonej soczewicy – przygotowanie przepisu:
- Przygotowanie jest dziecinnie proste. Warzywa obieram, kroję w kawałki, wkładam do blendera, dosypuję soczewicę, dolewam wodę i mleko. Doprawiam.
- Włączam program zupa i pozwalam blenderowi pracować. Ja mam wtedy czas na przykład na poczytanie to wersja luksusowa. Wersja bardziej przyziemna nastawienie zmywarki lub wziąć spokojną kąpiel. Każdy czas wygospodarowany dla siebie jest skarbem! I trzeba koniecznie go celebrować.
Krem z czerwonej soczewicy można podać z ryżem lub świeżym pieczywem. Ja najbardziej lubię po prostu opiec na patelni chlebki i po posmarowaniu masłem podać je w towarzystwie miski zupy. Bardzo przyjemny moment. Lubię tą chwilę, gdy siadam na kanapie z miską w ręku, gdy paruje … a jej zapach roznosi się po pokoju. Uspokaja mnie to i wprawia w bardzo dobry nastrój.
Coulis
Nazwa tego programu brzmi dla mnie ciekawie, ale po przeszukaniu sieci znalazłam ten wyraz i jego tłumaczenie, jako: bulion lub mus. Znając efekt działania tego programu, ja bym to przetłumaczyła jako dżem albo na przykład mus owocowy jako polewa do ciast, ciasteczek i słodkich wypieków. Wszystko zależy jakich owoców użyjecie. Czy takich, które będą bogate w pektynę, które zagęszcza masę. Czy uboższych w pektynę, jak na przykład truskawki. Program ten automatycznie ustawiony jest na 15 minut grzania i pracy blendera, więc powiedziałbym, że bardzo szybko pozwala uzyskać smaczny sos owocowy, jak dla mnie jest super! Zobaczcie sami efekt po 15 minutach:
Pytałam dziecka, który sos jako polewę do ciast lub element śniadania mam zrobić. Dyskusja trwała pomiędzy truskawkami, porzeczkami, malinami i jeżynami. Wiadomo dzieci i młodzież, przynajmniej te, które ja znam, zazwyczaj lubią truskawki, więc ich wybór jest bardzo prosty. Chciałam pierwotnie pokazać jeżyny, jednak ostatecznie stanęło na czarnej porzeczce. Cudowny kolor, charakterystyczny smak! Po prostu wygrała chęć porównania domowej wersji z dżemem, który zazwyczaj kupuję! Kolejny dylemat, przed którym stanęłam to cukier. Czy wolelibyście przepis z cukrem czy może niepodnoszącym poziomu glukozy erytrolem lub ksylitolem. Owoce same w sobie zawierają sporo fruktozy i już potrafią całkiem nieźle zamieszać u osób w stanach przedcukrzycowych, przy cukrzycy typu 1 lub 2. Idąc tym tropem i autoimmunologicznej Hashimoto, również podstawiłam na erytrol. Nie wiem czy wiesz, ale erytrol jak podają różne źródła ma pozytywny wpływ na zdrowie. W odróżnieniu od białego cukru, trzcinowego lub kokosowego nie powoduje zwiększenia poziomu glukozy i wystrzału insuliny, ponieważ ma zerowy indeks glikemiczny. Nadaje się też rewelacyjnie do dżemów, marmolad, do kandyzowania owoców, dlatego też zdecydowałam, że moje „Coulis” powstanie z czarnych porzeczek i erytrolu. Oczywiście można użyć świeżych owoców lub tak jak ja mrożonych. Zostawiłam je jednak na blacie wcześniej, aby rozmarzły i osiągnęły temperaturę pokojową.
Tu muszę powiedzieć, że efekt absolutnie przeszedł moje oczekiwania! Liczyłam na płynną masę, ale ponieważ zdecydowałam się na pektynowe czarne porzeczki wyszła mi cudowna, kremowa, idealna wręcz galaretka porzeczkowa. Pamiętam taki smak z dzieciństwa, gdy mama z babcią gotowały w wielkim garnku porzeczki, po czym wyciskały owoce przez gazy. Praca była bardzo żmudna, trudna fizycznie i czasochłonna. A tu, w blenderze Tefal uzyskałam niemal identyczną galaretkę w trakcie 15 minut! REWELACJA!
Marmolada porzeczkowa – składniki:
- 500 g porzeczek czarnych
- 150 ml wody
- 100 g erytolu lub cukru
Marmolada porzeczkowa – przygotowanie przepisu:
- Miałam mrożone czarne porzeczki. Kupuję je często do koktajli i smoothie. Lubie ich smak i konsystencje oraz kolor jaki nadają napojom.
- Wszystkie składniki wkładam do blendera. Wybieram program Coulis i czekam 15 minut.
- Bardzo ostrożnie zdejmuje pokrywkę i korek UWAGA można się oblać skraplającą się parą!
- owoce przełożyłam do słoika, zakręciłam i jest! Smacznego!
Sos na gorąco
To program do przygotowywania sosu na bazie mąk lub serów. Takich gęściejszych, zawiesistych i bardzo smacznych. Pasuje do nich zawsze gałka muszkatowa, śmietana tłusta, czasami sery pleśniowe i zioła. Program ten automatycznie ustawiony jest na 15 minut grzania i pracy blendera.
W instrukcji obsługi blendera TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM jest przepis na sos beszamelowy. Doszłam do wniosku, że przygotuję go w troszkę innej wersji. Nie mogłam się zdecydować czy powinien być on bez glutenu, ponieważ wiele osób jest teraz na diecie bezglutenowej. Z tego powodu chętnie dzielę się moimi przepisami blogu. Publikuję pomysły, receptury i z przyjemnością podpowiadam co z czym można łączyć. Ponieważ typowy beszamel nadaje się głównie jako element zapiekanek lub sosów do mięsa, to ja wzbogaciłam jego smak serem parmezan, cebulą, czosnkiem i suszonymi pomidorami. Dzięki czemu stał się on świetnym dodatkiem do makaronów. Takie proste rozwiązanie a taki spektakularny efekt. Jeszcze sowity dodatek mielonego czarnego lub kolorowego pieprzu i można jeść, jeść i jeść. To wygoda i świetny smak. Oczywiście konsystencja również jest ważna. Biały sos z parmezanem ma po prostu pokazową gęstość!
Sos do makaronu – składniki:
- 500 ml tłustego mleka
- 45 g masła
- 45 g mąki tortowej
- 45 g parmezanu
- 8 pomidorów z zalewy oliwnej
- 1 mała cebula
- 2 obrane ząbki czosnku
- kilka szczypt pieprzu i soli do smaku
Sos do makaronu – przygotowanie przepisu:
- Tym razem również wykonanie jest bardzo proste. Do kielicha blendera wlewam mleko, dodaję masło, mąkę, ser, obraną cebulę, ząbki czosnku i kilka szczypt soli.
- Zamykam kielich i włączam program „Sos na gorąco”. Dokładnie po 13 minutach (na 2 minuty przed końcem programu) dodaję suszone pomidorowy z zalewy oliwnej. Zamykam pokrywkę.
- Po pełnych 15 minutach uzyskacie gęsty, kremowy, aksamitny sos z pomidorami, czosnkiem i parmezanem, który jest gotowy do podania z makaronem!
Kompot
Oj tak, gotowane owoce, czy znasz kogoś, kto nie lubi kompotów? Nawet ostatnio moje dziecko wspominało kompoty z takim rozrzewnieniem w głosie, że za rzadko je robimy. Zapewne jest to prawda. Kiedyś był kompot jabłkowy z cynamonem i wszyscy pili go z wielką przyjemnością. Teraz częściej pijemy herbatę i soki, smoothie lub słodkie napoje. Czas wrócić do kompotów, to łatwy i smaczny sposób na uzupełnienie płynów. Kompot smaczny jest na ciepło i na zimno, w każdej, absolutnie każdej postaci! Wystarczą jabłka, śliwki, gruszki, morele, woda, blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM i w 15 minut będziesz mieć 1,4 l pysznego, domowego kompotu!
Gdybym miała decydować na szybko, który lubię kompot, to powiedziałabym, że truskawkowy, jabłkowy, z suszonych owoców i gruszkowy. Miałam w domu piękne i soczyste jabłka, więc wybrałam kompot z ich udziałem oraz dodatkiem cynamonu. Możecie cynamon zamienić na kardamon jeśli wolicie, kwestia dopasowania smaku do własnych preferencji.
Kompot jabłkowy – składniki:
- 500 g jabłek (u mnie to 4 nieduże jabłka)
- 600 ml wody
- 1 łyżka erytrolu, cukru lub ksylitolu
- 1/3 łyżeczki cynamonu
Kompot jabłkowy – przygotowanie przepisu:
- Jabłka przekrawam na cztery, wyjmuję gniazdo nasienne.
- Do blendera dodaję cukier, cynamon i wodę. Zamykam pokrywkę.
- Włączam program „Kompot” lub „Coulis”, jeśli chcę osiągnąć gładszą konsystencję.
- Przelewam do szklanek i podaję!
Mleko wieloziarniste
Mleko jest programem uniwersalnym. Sprawdzi się do przygotowywania mleka orzechowego, migdałowego, kokosowego lub na przykład ryżowego białego, ryżowego pełnoziarnistego, owsianego lub gryczanego. Mleko jaglane także możecie w tym blenderze zrobić, zachęcam! Program o nazwie „Mleko” w blenderze TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM trwa 25 minut. Szybko, sprawnie i bez kłopotu będziecie mieć gotowany litr domowego mleka najwyższej jakości! Od razu podpowiem, że to mleko, które możecie kupić w sklepach ni jak się ma do domowych mlek roślinnych. To niebo a ziemia, różnica pokoleń dosłownie, jak to się kiedyś mówiło. Teraz może ktoś zapytać: po co gotować mleko? Już odpowiadam: „W przypadku surowych ziaren ryżu, gryki, płatków owsianych, tłumaczyć nie trzeba. Ale w migdałach czy pestkach słonecznika proces gotowania sprawia, że po pierwsze pestki mięknął. Po drugie bardzo ładnie się pasteryzują. Mleko dłużej można przechowywać i nie kiśnie na drugi dzień. Uważajcie tylko, żeby się nie poparzyć! Bo ten blender gotuje!
Zdecydowałam się, przygotować mleko migdałowe. W instrukcji napisane jest, żeby używać migdałów blanszowanych, bez skórek. Ja jednak przygotowałam ze skórkami. Mleko jest delikatnie cierpkie ( to przez ugotowane skórki). Pokazuję wam to mleko na zdjęciu mimo wszystko, ponieważ w strukturze wyszło delikatne, kremowe i bez grudek. Cudowności. Można go przelać przez gazę lub sitko (pozyskacie najwyżej łyżeczkę masy). To mało! Jeśli chcesz zrobić mleko migdałowe, użyj obranych migdałów. Nam i tak smakowało więc wykorzystałam to mleko do płatków owsianych na śniadanie :) Jest też inna możliwość zrobienia mleka roślinnego w tym blenderze. Jeśli bez obierania migdałów lub innych orzechów chcesz robić mleko roślinne, to lepiej zmiksuj je z wodą na programie ręcznym, bez grzania, ale na najwyższych obrotach przez 2 -3 minuty. Smacznego!
Mleko ryżowe
Doszłam do wniosku, że robię drugie podejście i tym razem przygotuję mleko ryżowe, tak lubiane przez moich czytelników! Takie zwykłe z ryżu długoziarnistego lub basmati, wody i odrobiny cukru. I to był świetny pomysł. Po prostu wsypałam do kielicha blendera 50g suchego ryżu, dodałam 800 ml wody oraz 1 łyżkę erytrolu (lub cukru do wyboru). Włączyłam program „mleko wieloziarniste” i już! Fantastyczne, kremowe mleko powstało w ciągu 25 minut. O tak, nie musiałam gotować oddzielnie ryżu, szykować wody i miksować. Wszystko zrobiło się samo, bardzo, bardzo przyjemnie!
Blender TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM BL985A31 może również działać z ustawieniami ręcznymi:
Działanie w trybie ręcznym: Funkcje ręczne można używać jako uzupełnienie programów gotowych. Pozwalają na dowolne ustawienie pracy blendera. Można zmieniać i dobierać zarówno czas, temperaturę jak i długości oraz szybkość miksowania. Dokładnie pod swoje własne potrzeby i preferencje.
Program „Wyczyścić”: Pozwala wyczyścić urządzenie. Wystarczy wlać 150 ml wody i 1 kroplę płynu do mycia naczyń. Program pulsacyjnie wyczyści urządzenie wodą i płynem do mycia naczyń. Czas trwania 30 sekund. Czas pracy w tym trybie nie może przekroczyć 3 minut.
Miksowanie: Pozwala dowolnie sterować tym, w jaki sposób ma się odbywać miksowanie. Po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku „Miksowanie”, na wyświetlaczu wyświetlane jest „P” odpowiadająca funkcji pulsacji, ale prędkość miksowania można wybrać w zakresie od 1 do 9 przyciskami nastawiania +/-. Litera: „H” oznacza prędkość maksymalną. Następnie nacisnąć przycisk Start/Stop. Czas pracy można ustawić przyciskami nastawiania +/- w zakresie od 5 sekund aż do 3 minut. Na wyświetlaczu wyświetlany jest czas pozostały do zakończenia. Należy odczekać, aż blender zatrzyma się automatycznie. Rozlegnie się 3-krotny sygnał dźwiękowy. Niestety nie ma możliwości zmiany czasu i obrotów w momencie, gdy blender już pracuje. Trzeba wcisnąć funkcję stop i ponownie włączyć z nowymi ustawieniami.
Grzanie: Pozwala dowolnie sterować tym, w jaki sposób ma się odbywać grzanie. Po wciśnięciu przycisku podgrzewania na wyświetlaczu wyświetlana jest cyfra „75”, ale temperaturę podgrzewania można wybrać przyciskami nastawiania +/- w zakresie od 40° do 100°. Czas pracy można ustawić przyciskami nastawiania +/- w zakresie od 5 do 90 minut. Nacisnąć przycisk Start/Stop. Na wyświetlaczu wyświetlany jest czas pozostały do zakończenia. Należy odczekać, aż grzanie zatrzyma się automatycznie. Po zakończeniu programu rozlegnie się 3-krotny sygnał dźwiękowy. Możesz również zatrzymać grzanie podczas cyklu wciskając przycisk start/stop lub przycisk anuluj.
PODSUMOWANIE:
W blenderze TEFAL Ultrablend Boost Vacuum, można na zmianę przygotowywać dania na ciepło i na zimno. Zarówno w opcji miksowania standardowego oraz próżniowego. Wszystko dzięki dwóm kielichom, które są w zestawie. To one umożliwiają wykonanie różnych przepisów. Są dwa kielichy w zestawie i do tego jeden gotujący, to olbrzymie pole do kulinarnych inspiracji!
Jeden kielich z termoodpornego szkła, który służy do przygotowywania potraw na ciepło. Takich jak zupy, gorące sosy, kompoty, dżemy, galaretki owocowe, sosy karmelowe, mleka zbożowe i wieloziarniste. Kielich jest ciężki, gruby i bardzo solidny. Drugi kielich jest lżejszy. Wykonany z wyjątkowo wytrzymałego z tworzywa Tritan™. Służy do przyrządzania dań na zimno, w tym wszelkich koktajli, smoothie, soków z błonnikiem, soków przecierowych, lodów, musów, sorbetów. Można również kruszyć lód oraz zrobić klasyczne mleko roślinne. Łącznie blender został wyposażany aż w 10 programów automatycznych takich jak: Zupa, Mus, Ciepły sos, Kompot, Mleko, Kruszenie lodu, Smoothie, Koktajl mleczny, Masło orzechowe, Lody. Oczywiście Tefal zadbał o to, aby w blenderze TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM możliwe było także korzystanie z opcji ręcznego ustawiania szybkości wirowania ostrzy noża jak i doboru czasu miksowania. Jest również program do mycia, odciągania powietrza i funkcja pulsacyjnego rozdrabniania składników. Stwarza to bardzo szeroki wachlarz kulinarnych możliwości. Intuicyjny i inteligentny cyfrowy wyświetlacz ułatwia wybór i przygotowanie dań. Szereg zabezpieczeń jakie zastosował producent powoduje, że Tefal ULTRABLEND jest wyjątkowo bezpiecznym urządzeniem kuchennym. Dla przykładu można wymienić: szczelne pokrywki, konieczność odpowiedniego zamknięcia, aby uruchomić blender. Bardzo ważna jest konstrukcja wymuszającą wstawienie kielicha w kołnierz bazy blendera. Dzięki temu blender nie skacze, nie kręci się, ani nie spadnie.
Blender ma moc 1300W i rozpędza sześcioramienne noże aż do 45.000 obrotów. Producent podaje, że konsystencja jest nawet 50 razy gładsza w porównaniu ze zwykłymi blenderami niskoobrotowymi.
Dzięki technologii Nutrikeep™, która zapobiega utlenianiu składników, wszystkie witaminy i minerały są zachowane. Powietrze jest dosłownie wyssane z kielicha, co pozwala zminimalizować jego negatywny wpływ na przygotowywane jedzenia. TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM jest moim pierwszym blenderem z opcją gotowania. W tym blenderze producent zastosował płytę grzejną, która daje możliwość ugotowania normalnej zupy, używając wszystkich surowych składników, w tym ziemniaków, soczewicy i ryżu. W wypadku tego urządzenia płyny rozgrzewają się i gotują elektrycznie, a nie za sprawą ilości obrotów i tarcia noży. Powiedziałabym, że TEFAL ULTRABLEND BOOST VACUUM jest zupełnie innym blenderem jakie dotychczas znałam. Wszystkie dania a było ich aż 10, które wykonałam dla Was testując blender są bardzo, bardzo dobre. Blender TEFAL wspaniale rozdrabnia, upłynnia, podgrzewa, uciera, kruszy. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.tefal.pl
To świetny i ekstremalnie wszechstronny blender wysokoobrotowy!
Pozdrawiam Olga Smile
Patryk napisał
Można gdzieś dorwać więcej przepisów ??
Olga Smile napisał
Paweł – można!
Asia napisał
Czy da się w nim zemleć na mąkę np. ryż czy inne ziarna dla bezglutenowca?
Łukasz napisał
Dzień dobry, Czy testowała Pani może czy blender bez problemu radzi sobie ze zmieleniem samych surowych warzyw (np marchew. burak) bez dodatku płynów ? I czy jest w stanie zmielić np migdały na mąkę ?
pozdrawiam
Olga Smile napisał
Łukasz – radzi sobie spoko. Co do migdałów – jeśli zmielisz je to powstanie masło migdałowe :) Mąka powstaje po wytłoczeniu oleju. Zobacz u mnie testy pras do oleju to zobaczysz o co chodzi :)
Olga Smile napisał
Asia – jasne!
o.n.a napisał
Czy z poród blenderów w tej cenie (1040) polecisz ten czy może cos podobnego?
Ewelina napisał
Witam, używam blendera już pół roku, smoothie jest ze mną co dnia… ale do rzeczy ;) ostatnio podczas blendowania pokrywa ponosi się sama, blender się zatrzymuje, nie wiem czemu tak się dzieje, czasami trzymam ręka bo boje się ze pokrywa się otworzy i zachlapie wszystko wkoło. Czy miała Pani taki przypadek ? Blenduje głównie warzywa, owoce z dodatkiem wody.