BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI
Dzisiaj kolejna klasyka z kuchni polskiej, czyli boczek pieczony na kanapki. Znam go doskonale z domu rodzinnego. Boczek pieczony na kanapki, karkówka pieczona lub rzadziej szynka były przygotowywane przez moją mamę w czasach mojego dzieciństwa. Krojone w cienkie plasterki i położone na świeżym chlebie posmarowanym musztardą, do tego ogórek kiszony, stanowiły częsty element śniadań. Było to w czasach, gdy wędliny były na kartki a półki sklepowe świeciły pustkami. Teraz można kupić wędliny w każdym sklepie w setkach wariantów smakowych. Jest jednak bardzo znacząca różnica. Zmienił się diametralnie skład wędlin, które można teraz nabyć. W związku z tym wiele osób wraca do korzeni, do przygotowywania wędlin w domu, do pieczenia mięsa, robienia pasztetów oraz past na kanapki. Obserwuję dwa przeciwstawne obecnie trendy. Jeden to zupełna rezygnacja z gotowania i kupowanie tak zwanych diet pudełkowych. Drugi to gotowanie w domu, ale takie od podstaw. Pieczenie chleba na zakwasie, przygotowywanie masła, pieczenie mięsa, robienie wędlin. Ja osobiście zdecydowanie stawiam na ten drugi trend z kilku powodów. Po pierwsze diety pudełkowe są mało smaczne, no niestety. Smak jest ustalony dla wszystkich taki sam. To raczej jedzenie z przymusu niż z przyjemności. Przynajmniej ja miałam okazję spróbować takich właśnie dań w wydaniu „na wynos”. Po drugie góry śmieci i plastik, a po trzecie ja lubię wiedzieć dokładnie co jem. I właśnie przygotowywanie dań od podstaw w domu daje tą szansę. Pozawala na odpowiednie doprawienie, na dostosowywanie smaku, konsystencji i wyglądu posiłków do naszych indywidualnych preferencji smakowych. Mam pytanie, a Ty jakie pieczesz mięso na kanapki? Taki boczek pieczony na kanapki zachowuje długo świeżość. Może być bardziej aromatyczny za sprawą czosnku i majeranku lub mniej. Pamiętajcie, że doprawienie mięsa jest bardzo indywidualną sprawą. Ja dzisiaj zapraszam na sprawdzony przepis, bardzo lubiany przez rodzinę i znajomych. Ponieważ boczek pieczony na kanapki znam od dziecka, to jego smak jest dla mnie tradycyjny, normalny i taki domowy. Przywodzi mi na myśl czasy dzieciństwa, spokojnych śniadań przed szkołą, zabaw na podwórku przy piaskownicy.
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI – składniki:
- 1,2 kg boczku bez skóry
- 1 główka czosnku
- 3 łyżki majeranku
- 2 cebule
- sól i pieprz
- 2 łyżki miodu
- ostra papryka w płatkach około 1 łyżeczki
- 1 szklanka piwa lub kwasu chlebowego
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI – przygotowanie:
- Boczek myję, osuszam.
- Czosnek obieram i przepuszczam przez prasę.
- Boczek solę z obu stron, układam na desce. Smaruję miodem, posypuję majerankiem i ostrą papryką i nacieram czosnkiem. Zwijam ciasno i obwiązuję sznurkiem lub wkładam tak jak na zdjęciach widać w siatkę wędliniarską.
- Boczek obsypuje pozostałym majerankiem.
- Boczek układam w garnku lub formie o 20 cm średnicy, obkładam obraną i pokrojoną w piórka cebulą oraz podlewam piwem.
- Piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 1,5 godziny. Od czasu do czasu polewam lub obracam na drugą stronę, żeby się boczek równo przyrumienił.
- Boczek pieczony podaję na ciepło jako element obiadu lub na zimo jako wędlinę do kanapek.
Renata napisał
jak najbardziej, ostatnio mąż zrobił mieszanke, wieprzowe z wołowina, czosnek zioła no i swieza słoninka plus troche zelatyny i do słoika pasteryzować, pyszne wyszło.
Magdalena napisał
Taak, ale córka nie chce jeść mojego.. chyba wychodzi za suche. Jakieś sprawdzone przepisy na soczystego indyka?
Natalia napisał
Magdalena u mnie to samo.
Anna napisał
Magdalena sposób na soczyste mięso. Np schab, indyk tp obsmażyć na patelni porcje mięsa. Nastepnie włożyć do piekarnika nagrzanego do 100 stopni. Wbic w mieso termometr do pieczenia i piec do osiągnięcia 70 stopni w srodku porcji. Nasttepnie wyjąć. Po ostygnieciu mozna jeść.
Monika napisał
Mysle, ze chcialabym zaczac.
Katarzyna napisał
Oczywiście. Kupne wędliny nie smakują tak, jak powinny. Nie mówiąc o trwałości…
Jak robię pieczoną pierś z kurczaka, to wytrzymuje nawet 10-14 dni! Sprawdziłam nad morzem :p
A gdzie kupne wędliny tyle wytrzymają? nie mówię o podsuszanych.
Ewa napisał
Tak, przygotowywałam karkówkę z czosnkiem, zdarzał się schab, choć nie przepadam, no i oczywiście szynka :) Dobry jest tez domowy pasztet :) Zawsze bardziej mi smakują, niż sklepowe wędliny!
Marta napisał
Tak. Ale tylko piersi z indyka ?
Magdalena napisał
Oczywiście ? pieke i robię na parze mięsa, boczek, sama robie kiełbaske i baleron z karkowki, pasztety ? i wiem co jem ?
Barbara napisał
Tak. Szynka gotowana jest numerem