CHLEB BIAŁY BEZGLUTENOWY
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, oj tak, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek! Pieczony na kamieniu w piekarniku albo na blasze do pizzy, chociaż na kamieniu znacznie lepszy! Chleb biały bezglutenowy to początek nowej ery moich chlebów! Przewyższa smakiem wszystkie dostępne w sprzedaży! Niedługo pokuszę się o kolejny przepis ale, na chwilę obecną się chwalę, to wypiek z wczorajszej nocy. Testuję swoje nowe mieszanki mąki i przyznam nieskromnie, że jestem cholernie z siebie zadowolona Chyba patrząc na ten chleb jednak mam prawo. Chleb biały bezglutenowy, chleb wiejski bezglutenowy, chałka bezglutenowa to są trzy wypieki z którymi walczę od jakiegoś czasu. Wcale nie takie proste do zrobienia jakby się wydawać mogło. Mąka bezglutenowa każda, także mieszanki bez białek glutenu są jednak zupełnie inne. Wiedzą to wszyscy, którzy zmagają się z celiakia lub nietolerancja na gluten w codziennym menu. Łatwo nie jest! Zapraszam WIEJSKI CHLEB BIAŁY BEZGLUTENOWY bez jajek i mleka :) Ostatnio pokazywałam go w kromkach a prosiliście abym pokazała cały bochenek. O tak się cudnie prezentuje. I po to był mi kamień do piekarnika, nie tam do pizzy, tylko do CUDOWNEGO chleba. Polecam do zrobienia chleb biały wiejski bezglutenowy, nie jest to trudny wypiek ale potrzebna jest odpowiednia mąka, waga i kamień do pieczenia!
CHLEB BIAŁY BEZGLUTENOWY
CHLEB BIAŁY BEZGLUTENOWY – składniki:
- 540 g mąki ryżowej białej (koniecznie białej!)
- 225 g mąki z sorgo (ostatecznie można zamienić na owsianą ale uważam, że nie warto)
- 115 g mąki z tapioki (czyli skrobi z manioku)
- 115 g skrobi ziemniaczanej (w Polsce naprzemiennie używamy skrobia i mąka, chociaż na świecie tak nie jest)
- 20 g gumy ksantanowej (to bardzo ważny element, nie radze pomijać)
- 18 g suchych drożdży chlebowych (ja mam bezglutenowe, gdzie 9 g przeznaczone jest na 500 g mąki)
- 1 łyżka soli
- 2 łyżki cukru
- 20 g suchego zakwasu (u mnie zakwas dla smaku – można pominąć)
- około 850 g ciepłej wody
- drobna kaszka kukurydziana (taka polenta)
CHLEB BIAŁY BEZGLUTENOWY – przepis:
- Wszystkie składniki suche przesiewam do miski i miksuje bardzo dokładnie! Bardzo, zazwyczaj włączam mikser i zostawiam na 2-3 minuty.
- Dolewam wodę i wyrabiam ponownie, ciasto będzie lepkie.
- Wyjmuję ciasto, wysypuję Miksie mąką, wkładam ciasto ponownie, posypuję delikatnie na wierzchu. Miskę zamykam dokładnie folią spożywczą, nakłuwam w 2-4 miejscach wykałaczką. Zostawiam do wyrośnięcia na 2 godziny, czasami 2,5 zależnie od temperatury. Ciasto musi podwoić wielkość.
- Rozgrzewam piekarnik z kamieniem do pizzy. Ja kupiłam o grubości 3 cm, im grubszy tym lepszy – zdecydowanie! Wydaje się, że 3 cm jest idealny. Ustawiam temperaturę do maksimum u mnie to 230 stopni. Ponieważ kamień leży na środkowej półce, na dolnej ustawiam blachę, na która wyleję wodę do zaparowania piekarnika, aby skórka była chrupiąca!
- W tym czasie na wysypanej kaszką łyżce do chleba (pizzy – zazwyczaj kupicie ją w komplecie z kamieniem, ja miałam 2 sztuki) kształtuję chleb. U mnie jak widać to owalny bochenek. Upewniam się, że łatwo przesuwa się na łyżce i nie opadnie przy przekładaniu na kamień. Przykrywam chleb miską na łyżce i pozwalam mu rosnąć przez 70 minut. Delikatnie zdejmuję miskę, nacinam chleb w kilku miejscach i szybkim ruchem bez odtykania ręką bochenka, zsuwam go na kamień. Natychmiast zamykam piekarnik.
- Po średnio 30 minutach zagotowuję około 500 ml wody. Otwieram piekarnik i szybko wlewam wodę na dolną blachę. Zamykam. Zależy mi na wytworzeniu pary w piekarniku. Chleb piekę jeszcze przez 20 minut. Gdy wygląda tak jak mój, wyjmuję go delikatnie i studzę na kratce.
- Jeszcze słowo o przechowywaniu. Ja kroję go po wystudzeniu w kromki, wkładam w worek strunowy i do lodówki. Wymyjemy kromki i do opiekacza, żeby podgrzać. Cudny jest – wytrzymuje 5 dni w lodówce bez mrugnięcia.
- Chleb biały bezglutenowy jest wspaniały, smakuje rewelacyjnie, u mnie znika w 2 dni więc piekę go co chwilę.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Anna Ap napisał
Anna Antoniak zobacz ☺ wygląda super
Danusia Karpowicz napisał
Mąki są☺ guma ksantowa jest ☺ ale pytanko takie mam:
-nie wiem co to ten suchy zakwas i jak to ewentualnie zrobić?
– suche drożdże mam ale ile musialabym dac tych zwykłych?
-skrobia ziemniaczaną to jest to samo co maka ziemniaczana?
-nie mam kamienia do pizzy czym mogę go zastąpić ? Zależy mi bardzo. Kiedyś zakupie i nie będzie problemu ale tymczasem pomóż prosze☺
Olga Smile napisał
Danusia zakwas daję do smaku, możesz pominąć lub dodać trochę soku z ogórków kiszonych ale odlicz ilość płynu od wody. Zwykłych drożdży daj minimum 60 g. Tak, w Polsce skrobia to to samo co mąka w przypadku ziemniaczanej. Jeśli nie masz kamienia to zrób tak. Chleb niech wyrasta na blasze na środku, im cieńsza tym lepsza, nie musi być duża taka do ciasta jest ok.. Na środkowej półce rozgrzej blachę a nie kratkę. Na niej położysz chleb razem z blaszką na której wyrastał.
Olga Smile napisał
Renata każdą inną mąką chodzi o zdjęcie wyrośniętego chleba.
Olga Smile napisał
Danusia Karpowicz powodzenia!
Renata Janicka napisał
Dziękuję;)
Paulina Rogowska napisał
Dzieki, że o nas pamietasz ?
Agnieszka Krawczyk napisał
Faktycznie, od kiedy piekarnik wyświetla temperaturę widzę jak bardzo ona spada, gdy się go otwiera i coś wkłada. Ciekawe jak by taki kamień zadziałał przy delikatnych wypiekach typu beza i czy dzięki niemu lepiej by się suszyła już po wyłączeniu piekarnika?
Sonia Avar napisał
Ale po co ta guma?
zytatek napisał
Pani Olgo, to proszę podać ile Panią to kosztowało. Zdaje sobie sprawę z różnicy w cenie ( co sklep to inna cena, oraz tak jak Pani pisze w zależności od rodzaju składnika).