Chleb orkiszowy
Ostatnio o chlebach pisałam dość często. Dzisiaj chleb orkiszowy! Pokazywałam kilka chlebów bezglutenowych i sporo chlebów pszenicznych oraz żytnich. Tym razem przyszła pora na chleb orkiszowy pełnoziarnisty. Użyłam mąki orkiszowej o symbolu 2000, czyli z pełnego przemiału. Do tego porcja mąki pszennej chlebowej lub orkiszowej, garść ziaren słonecznika, otrąb, siemienia lnianego i błonnika. Chleb urósł na drożdżach. Szybko i bez problemu. To chleb z serii tych, które najbardziej lubię, czyli prostych, łatwych i przyjemnych, więc nic w nich zepsuć się nie da. Przepis polecam wszystkim tym, którzy lubią pełnoziarniste pieczywo wypełnione pestkami i bardzo cenią sobie smak domowych wypieków. Lubię piec chleby w domu. To takie podstawowe jedzenie, prawie fundamentalne, chleb z dżemem, chleb z masłem lub innym smarowidłem. Wspomnienie dzieciństwa, wypadów na grzyby, nad wodę lub rodzinnych pikników. Nie ma chyba osoby, która by chleba nie jadła i nie lubiła. Często wybiera się chleby białe. Jednak one produkowane są z oczyszczonej mąki, która ze zdrowiem ma niewiele wspólnego. Ziarna zbóż oczyszczane są w procesie mechanicznym z zewnętrznych warstw, które zawierają większość witamin, minerałów, białka i błonnika. Pozbawia się więc takie ziarna, dobroczynnych składników dla naszych organizmów. Dlatego należy wybierać chleby pełnoziarniste lub wzbogacane ziarnami. Tym razem do chleba dodałam jeszcze babkę jajowatą aby chleb orkiszowy był jeszcze bogatszy.
Chleb orkiszowy
Chleb orkiszowy – składniki:
• 1,5 szklanki mąki orkiszowej o symbolu 2000
• 1,5 szklanki mąki pszennej chlebowej o symbolu 850 lub 750
• 2-2,5 szklanki wody
• 2 łyżeczki suszonych drożdży
• 2 łyżki nasion siemienia lnianego
• 2 łyżki otrębów orkiszowych, pszennych lub żytnich
• 3 łyżki łuskanych nasion słonecznika
• 20 g babki jajowatej
• szczypta soli
Chleb orkiszowy – przepis:
1. Wszystkie składniki wsypuję do miski, dolewam wodę i mieszam łyżką aż powstanie ciasto o gęstej konsystencji, lepiące i dość ciężkie. Jeśli jest zbyt twarde dolewam wody.
2. Miskę z ciastem przykrywam folią i pozostawiam do wyrośnięcia na godzinę.
3. Ciasto przekładam do natłuszczonej formy o wymiarach 13×28 cm. Rozkładam i wyrównuję mokrą dłonią.
4. Chleb pozostawiam do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. Najlepiej jest podgrzać lekko piekarnik, wyłączyć i wstawić blaszkę do środka.
5. Chleb piekę w pierniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 60 minut. Studzę na kratce. Chleb orkiszowy podaję na śniadanie.
Ewcia napisał
Fajny pomysł do wykorzystania. Będę taki piekła!
Sandra napisał
Zagnieść ze składników luźne ciasto. Wyrabiać około 10 minut – ciasto powinno być gładkie, elastyczne i błyszczące. Odstawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny do podwojenia objętości. Tak ja przygotowuje chleb ale twój wygląda ładniej :D
Olga Smile napisał
ewka – ja piekę tak i tak. Zakwas jest trudniejszy więc polecam i pokazuję przepisy na zakwasie i drożdżach :) Jak zmielisz ziarno będziesz mieć mąkę 2000 i super! Mąka chlebowa jest cięższa niż klasyczna 550 czy 650. Ale spokojnie możesz ją zastąpić taką. Nic złego się nie stanie. Daj wtedy troszkę więcej orkiszowej niż jasnej pszennej :)
Lidka napisał
ale piękny Olgo piekę go dzisiaj wieczorem, trzymaj kciuki żeby wyszedł. Lidka
Natalia Ziółko na FaceBook napisał
ehh jak mi się marzą święta za rok :( w tym roku będą dla mnie nie fajne, ponieważ jestem na diecie i to ścisłej bo Córcię karmię piersią a Mała jest uczulona na mleko, jajka i sporo warzyw i owoców też jej szkodzą:(
ewka napisał
Dzięki za odpowiedź Olgo:-) ja troszeczkę się dziwię,że dla kogoś problemem jest wyhodować zakwas.Trzeba trochę poczytać,a tak naprawdę nie bać się spróbować.Przepis wyprobuje,a tymczasem upieke chleb ze slonecznikiem i pestkami dyni,taki najprostszy na zakwasie:-)
Smacznych Świąt Olgo i dużo Smile:-):-):-) serdecznie pozdrawiam.
Olga Smile napisał
ewka – raz, że ktoś może mieć problemy z hodowanie zakwasu, dwa – nie każdy lubi na zakwasie, trzy – nie każdy wie/uważa że taki chleb jest zdrowszy. Ja na przykład jem chleby takie i takie, ale piję sporo soku z kiszonek i kiszonki są obecne na naszym stole praktycznie codziennie po to aby dostarczyć kwas mlekowy i jem drożdże liofilizowane dezaktywowane bo są mega zdrowe :D Więc u nas drożdże i zakwas traktowane są na równi :D
milka napisał
Pycha!
madzior napisał
Olga,czy mąka orkiszowa musi być 2000? Nie mogę takiej znaleźć. Czy wystarczy mąka orkiszowa pelnoziarnista?
Olga Smile napisał
madzior – to ta sama :D