Chleb bezglutenowy wieloziarnisty
Mam dzisiaj niespodziankę. Chleb wieloziarnisty bezglutenowy piekę od kilku dni na zmianę z chlebem Smile. Moje dziecko przepada za chlebem i co, jak co, ale kanapki codziennie muszą być i już! Staram się, więc, aby w naszym menu pieczywo bezglutenowe pojawiało się w różnorodnych formach i smakach. Jesteśmy wybredni, lubimy zmiany, dlatego też kuchnia jest dla mnie niekończącym się źródłem pomysłów i inspiracji. Pisałam jakiś czas temu na FB, że w codziennej kuchni używam na zmianę kilkudziesięciu mąk bezglutenowych. Część robię sama, inne kupuję już gotowe. Często pytacie mnie w mailach, jaki to są dokładnie mąki. Podstawą jest mąka gryczana palona i surowa, ryżowa pełnoziarnista i biała oraz amarantusowa surowa i prażona. Do tego dodaję mąkę z sorgo, jaglaną, mąkę teff (z miłki abisyńskiej), mąkę z komosy ryżowej (biała, czarna, czerwona), z ciecierzycy, soczewicy, fasoli, manioku, kasztanową, kokosową, z prosa afrykańskiego (palusznik), z fasolki urid, z kasztanów wodnych, topinamburu itd. Ciekawostką jest dla mnie mąka z żołędzi, która była kiedyś używana w kuchni Słowian. Piekłam z nią zaledwie kilka razy, ale wzbudza coraz to większą moja akceptację. Najrzadziej chyba włączam mąkę owsianą, arachidową, sojową, migdałową i kukurydzianą. Do chleba wieloziarnistego pozyskałam mąkę do chleba z kaszy gryczanej niepalonej i czerwonej quinoa, czyli komosy ryżowej. Komosa weszła do naszej diety, zastępując kaszę pęczak i kuskus w sałatkach. Dokładnie wykorzystuję ją do takich samych celów jak wcześniej kaszę jęczmienną. W sklepach dostaniecie komosę białą, czerwoną, czarną i mieszaną. Ja akurat miałam czerwoną, więc taka posłużyła mi do chleba. A więc, do dzieła :) Z podanych proporcji przygotowuję dwa bochenki. Cleb wieloziarnisty bezglutenowy wyrasta: pierwszy w blasze o wymiarach: 30 x 11 x 7 cm i drugi mniejszy 20 x 11 x 7 cm.
Chleb wieloziarnisty bezglutenowy
Chleb wieloziarnisty bezglutenowy – składniki:
- 2,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej lub mąki gryczanej 500 g
- 1 szklanka mąki teff
- 1 szklanka mąki amarantusowej
- 1 szklanka czarnej quinoa (komosy)
- 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 80 ml chia lub siemienia lnianego
- 80 ml babki jajowatej
- 1 szklanka zakwasu bezglutenowego
- 2 łyżeczki soli
- 3 łyżki cukru
- 300 g ziemniaków ugotowanych
- 1 – 1,2 litra wody
Chleb wieloziarnisty bezglutenowy – przygotowanie:
- Ziemniaki obieram, gotuję do miękkości, odlewam. Gdy lekko przestygną blenduję je na jednolitą masę z wodą i zakwasem.
- Mielę kaszę gryczaną, quinoa i chia na mąkę.
- W misce łączę wszystkie suche składniki. Dodaję ziemniaki z wodą i zakwasem. Wyrabiam. Masa powinna gęstnieć – trzeba dostosować ilość wody do ewentualnej konsystencji. Miskę przykrywam folia i odstawiam na 6-12 godzin do podwojenia wysokości ciasta. Ciasto powinno prawie podwoić wysokość. Po tym etapie odkładam porcję ciasta do słoika i wstawiam do lodówki. Będzie to zakwas do następnego chleba.
- Formy do pieczenia smaruję olejem, wysypuję mąką. Delikatnie przekładam masę chlebową, bez ugniatania. Pozostawiam do powtórnego wyrośnięcia na 2 godziny. Chleb wstawiam do nagrzanego do 240 stopni piekarnika i piekę 25 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 180 stopni i piekę godzinę. Wyjmuję z piekarnika i pozostawiam w formie na 10 minut, następnie delikatnie wyjmuję. Od spodu chleb będzie miękki. Studzę na kratce do góry nogami, czyli wierzchnią, przypieczoną stroną do dołu. Po całkowitym wystudzeniu chleb będzie miał normalną twardość i konsystencję chleba żytniego lub pszenno-żytniego.
- Po wystudzeniu chleb zawijam w papier do pieczenia, następnie w folię aluminiową tak, żeby mi się papier nie rozwijał.
- Chleb wieloziarnisty najsmaczniejszy jest na drugi dzień, pozostaje świeży przez 15 dni w lodówce!!! Papier, którym jest owinięty trzeba zmieniać i pilnować, aby się nie zapocił i nie spleśniał.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Olga Smile napisał
marika – można.
Joanna napisał
Olga czy zakwas można zrobić tylko i wyłącznie z maki gryczanej? taki jak podajesz przy chlebku smile chcę upiec twój CHLEB WIELOZIARNISTY BEZGLUTENOWY. Jeśli to by się dało to wtedy mam pytanie czy zakwas się oddzieli tzn mąka na dole i woda na górze? mieszasz to wszystko i używasz razem czy tylko wodę zlewasz i to jest zakwas? Cy w trakcie robienia zakwasu robią się jakieś kożuchy pleśni jeśli tak to jak je traktujesz zdejmujesz je i tyle. Chciałabym zrobić ten chlebek bez mąki ziemniaczanej , chciałabym zmniejszyc udział skrobi w tym chlebie?A jeśli już musi być to czy można ją zastąpić inną mąką np. arrow root lub z tapioki. I przepraszam czytałam wszystkie wpisy na temat gęstości jednak nigdy nie piekłam chleba żytniego wiec nie mam pojęcia jaka to ma być gęstość, czy to ma być takie ciasto co samo się przelewa z miski do blaszki, takie jak klasyczne drożdżowe na pizze – to pamiętam robiłam co prawda z 10 lat temu ale pamiętam czy dużo gęstsze? Pozdrawiam i dziękuje za twoją pracę :)
Olga Smile napisał
Joanna – trzeba dobrać gęstości zakwasu, tak aby się nie rozdzielał wtedy najlepiej pracuje. Kożuch się nie robi. Skrobię możesz zastąpić tapioką. Gęstość ciasta to taka, która się mega lepi do reki ale nie trzyma konsystencji.
Powodzenia :D
Joanna napisał
Olga dziekuje za odpowiedz na czas ? Wlasnie zrobil sie mi zakwas, wyszlo mi go bardzo duzo bo jak zmielilam po 2/3 cup (moj cup to 250 ml a 2/3 to ciut mniej niz 170 ml) bialego i kaszy gryczanej to maki wyszlo z tego wiecej pewnie ok 190 ml, make z ryzu pelnoziarnistego mialam gotowa. maki plus woda i dzis na 4 dzien jak dodalam wszystkie maki to zapelnily caly sloik litrowy i przelalam wszystko do wiekszego bo na rosniecie juz nie ma miejsca. Zdaje sie ze zrobilam wszystko wedlug przepisu. Teraz zabieram sie do chleba? Czy robilas kiedys polowe tego przepisu? Bo az tyle na raz to za duzo. Ah i co z zakwasem moge wstawic do lodowki i jak bede potrzebowala to wyciagnac i podkarmic poczekac az urosnie?
Jacek z Olsztyna napisał
Gratuluję, chleb w wersji naprawdę bardzo zdrowej. Jedynie czego bym nie używał to skrobi ziemniaczanej bo i po co. Puste kalorie. Zakwas, czy raczej bakterie w nim wyselekcjonowane, dezaktywują kwas fitynowy i to jest to. Wiele składników, czy raczej minerałów staje się dostępnych. Dodatkowo mnogość użycia różnych rodzajów mąk sprzyja wartości odżywczej. Sam jadam chleb zrobiony z mąki gryczanej niepalonej wraz z mąką z kaszy jaglanej i płatków owsianych oraz żytniej orkiszowej. Dodatkowo ziarna słonecznika, dyni, czarnuszki. Wtedy taki chleb to jest CHLEB z którym można iść przez świat. Jedna uwaga, zdecydowanie lepsze są chleby z mąki, którą sami wykonamy tuż przed wypiekiem. Nie „utleniają” się.
Gorąco pozdrawiam wszystkich z Olsztyna.
Magda napisał
Pani Olgo przepyszny !!! Planowałam go na tydzień dla syna a zjedliśmy pół od razu. To nasz nr 1 na razie ale nie wszystkie pani chlebki już wypróbowaliśmy. Ten polecam!