Co do barszczu czerwonego?
Jeśli zastanawiasz się co do barszczu czerwonego pasuje najlepiej, to mam dla Ciebie kilka propozycji. Po pierwsze ważne jest, co do barszczu czerwonego podawałaś zazwyczaj? Nawyki kulinarne i przyzwyczajania smakowe są bardzo ważne i wpływają również na to, co lubimy w kolejnych latach. U nas w domu podawało się do barszczu czerwonego pierożki z ciasta francuskiego lub półkruchego. Piekliśmy je z nadzieniem z pieczarek, zwłaszcza na Święta Bożego Narodzenia. Moja babcia była mistrzynią w wypiekach tego typu. Tymczasem na Wigilię w domu rodzinnym mojego męża, do barszczu zawsze podawane były uszka lub paszteciki. Nie przypominam sobie, czy uszka robiła moja mama, raczej niekoniecznie. Bardziej kojarzy mi się, że babcia ze strony mojego taty robiła również uszka do barszczu. Za to krokiety, oj tak, krokiety były u nas niekwestionowanymi zwycięzcami, podobnie zresztą jak paszteciki z ciasta drożdżowego. Takie krokiety klasyczne z naleśników z farszem albo zupełnie inne, powiedziałabym, że bardziej tradycyjne. Takie przygotowywane z ziemniaków, pieczarek i jajek, obtoczone grubo w bułce tartej i smażone w formie rurek na rozgrzanym maśle. Ziemniaki lub fasola, czyli takie codzienne dodatki do czerwonego barszczu są prostsze w przygotowaniu i nie wymagają dużo pracy oraz wcale nie są gorsze. Jako ciekawostkę napiszę, że moje dziecko na co dzień, najbardziej lubi barszcz czerwony z tłuczonymi ziemniakami i dodatkiem smażonej na złoto cebuli. Mama za to wybiera barszcz z białą fasolą i dodatkiem majeranku. Ja, na Święta robię barszcz z usmażoną czerwoną fasolą oraz z cebulą, kolendrą i chili. Kolejna sprawa, to czy wolisz czerwony barszcz zabielany czy nie? Spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat. Ile osób tyle smaków. Czasami prym wiedzie barszcz czerwony klasyczny, czyli czysty. Innym razem ze śmietaną lub bardzo tłustym mlekiem kokosowym i czosnkiem. Można dodać także majeranek i suszone grzyby lub prażone owoce. Ile osób tyle smaków barszczu! Poniżej jest lista przepisów na dodatki do barszczu. Każdy może wybrać!
Co do barszczu czerwonego?
- Pierożki z ciasta francuskiego
- Uszka z grzybami
- Krokiety z kapustą
- Krokiety ziemniaczane
- Pierogi z kapustą
- Fasola do barszczu
- Paszteciki z pieczarkami
Barszcz czerwony można także przygotować z zakwasu, który trzeba nastawić co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Jest z nim trochę pracy, ale warto, ponieważ to tradycyjny smak świąt, który pamiętam z domu babci. Obecnie sama kiszę buraki przez cały rok. Możecie się także pokusić o przygotowanie barszczu czerwonego bez zakwasu, ze słodkich buraków i na przykład soku jabłkowego dla pokręcenia smaku. Tak przygotowany barszcz nazywamy u nas barszczykiem i zawsze podawany jest zabielony. Trzecia opcja to: przygotować wcześniej różne dodatki i kupić dobry barszcz czerwony. Następnie wystarczy go podgrzać i nalać do talerzy. Pamiętam wiele lat temu, a mam wrażenie jakby to było wczoraj, jak moja teściowa podawała na Wigilię paszteciki z barszczem czerwonym. Barszczu nigdy nie robiła sama, używała albo koncentratu albo gotowego czerwonego barszczu w kartonie. Taki miała zwyczaj. Za to wszelkie dodatki do barszczu robiła sama od podstaw. Wszelkie pozostałe dania na Święta również robiła samodzielnie. Wiem doskonale, że nie w każdej rodzinie jest tradycja nastawiania wcześniej zakwasu i gotowania czerwonego barszczu. Nie każdy też ma czas, chęci czy umiejętności. Wtedy właśnie można wspomóc się gotową zupą w kartonie, to wygodne rozwiązanie, które ułatwia świąteczne szaleństwo przygotowywania tradycyjnych dań. Każdy ma teraz wybór i nie musi pracować w kuchni kilkadziesiąt godzin, aby na stole pojawiło się dużo dań. Produkty gotowe bardzo ułatwiają pracę. Dlatego sami musicie zdecydować, czy chcecie przygotować barszcz czerwony na zakwasie, bez zakwasu czy po prostu kupić barszcz czerwony i cieszyć się jego smakiem!
Anonim napisał
Moze byc wsz.u mnie uszka i pierozki moze i krokieciki
Anonim napisał
Wszystko oprócz fasoli i ziemniaków. Chyba że zabielany barszczyk to wtedy tak może być
Halina napisał
Uszka już zrobione, według przepisu mojej Babci (ur. 1900 w okolicach Lwowa) smażone na oleju – bez wcześniejszego gotowania. Co pomaga przy ich zamrażaniu – nie kleją się do siebie. Przy zakwasie buraczanym – roboty tyle, co nic :) Pokroić buraki, dodać czosnek, zalać solanką, przykryć i czekać.
Paszteciki też robię – i też zamrażam. ciasta krucho-drożdżowego, z nadzieniem z kapusty i grzybów suszonych, podpieczone. Wystarczy na chwilę przed podaniem wstawić do piekarnika i są jak świeżo przygotowane.
Anonim napisał
Uszka lub ziemniaczki z maslem :)
Anonim napisał
Uszka i paszteciki :)
Anonim napisał
U mnie tylko uszka.
Anonim napisał
Jeśli wigilijny to fasola!!
Anonim napisał
Wszystko w zależności od barszczu :)
Anonim napisał
uwielbiam pieczone paszteciki z kruchego ciasta z pieczarkami :D
Anonim napisał
Krokiety z grzybami i grzybami z kapustą Czasami kapusniaczki z ciasta drożdżowego.