Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 (2 generacji)
Pokazywałam ostatnio blendery, wyciskarki soku i jonizator, teraz chciałam zaprezentować wam zupełnie inne urządzenie kuchenne, które również bardzo przyda się wam do codziennego użytkowania. Jeśli zdrowa kuchnia nie jest wam obca i staracie się przygotowywać posiłki dla swojej rodziny w najzdrowszy sposób, to koniecznie przeczytajcie o moim nowym koledze :) Dehydrator drugiej generacji Counter Intelligence IR-D5 to suszarka do warzyw, owoców i mięsa, zaprojektowana w kształcie piekarnika dla zapewnienia optymalnego przepływu powietrza wewnątrz urządzenia. Dzięki temu nie ma konieczności odwracania czy przekładania tacek! Co ciekawe oprócz standardowych i nowoczesnych funkcji dehydrator w domu może służyć wam również do wyrastania ciasta, przygotowywania jogurtów i serów. Ale o tym wszystkim napiszę nieco później.
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Najpierw skupię się na głównych cechach dehydratora Counter Intelligence IR D5, a mianowicie funkcji suszenia w trybie nawiewu oraz unikatowej funkcji suszenia w podczerwieni. Właśnie ta funkcja sprawiła, że zapragnęłam mieć ten dehydrator. Zwykłe suszarki dmuchają powietrzem i tyle, suszą z zewnątrz można powiedzieć. Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 drugiej generacji jest urządzeniem inteligentnym. Suszy powietrzem o wybranej temperaturze, suszy w trybie automatycznym regulując stopień wilgotności na tackach. Może również suszyć za pomocą promieni NIR, Near-Infrared, czyli falami podczerwieni. W naszym klimacie wysuszenie pomidorów na słońcu, gruszek, jabłek czy innych owoców jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego warto suszyć w ten sposób? Ponieważ cytuję za sklepem TerapiaSokami.pl: „gwarantuje to zachowanie maksymalnej ilości enzymów, fitosubstancji i składników mineralnych w wysuszonym produkcie. Wartość odżywcza zachowuje się aż na poziomie 96% Teraz jest to możliwe”. Słońce zamknięte w dehydratorze :)
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 jest dużym, pojemnym urządzeniem o pięknej i nowoczesnej stylizacji. Pięć pojemnych metalowych tacek znajdujących się w zestawie jest bardzo starannie wykonanych, estetycznych, łatwych do czyszczenia oraz wygodnych w użytkowaniu. Dehydrator na blacie kuchennym stanowi ozdobę kuchni i wzbudza ciekawość. Jeszcze nie zdarzyli mi się goście, którzy nie pytali o to urządzenie! Wcale się nie dziwię, ponieważ ja sama odkrywam jego kolejne zastosowania w codziennym użytkowaniu. Jak się okazuje, nawet jesienią i zimą ma u mnie w domu pełne „ręce roboty” a dokładniej powinnam napisać „pełne tacki roboty”. Fantastyczny pomocnik kuchenny :)
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Tryb suszenia tradycyjny, czyli
wspaniałe SUSZENIE W CIENIU!
To tryb znany z innych suszarek jednak znacznie, ale to znacznie udoskonalony. Po pierwsze można wybrać temperuję suszenia, co jest bardzo ważne dla osób będących na diecie RAW lub wyjątkowo przykładających wagę do zdrowego odżywiania. Po drugie, tradycyjne suszenie „w cieniu” za pomocą przepływu ciepłego powietrza pozwala na kontrolowanie temperatury, czasu suszenia i wilgotności produktów. Zamiast podczerwienią (jak dzieje się to w trybie InfraRed), produkty suszone są ciepłym i suchym powietrzem w trybie tradycyjnym. W trakcie działania funkcji tradycyjnej lampa świeci się na zielono i wyświetla się ikonka chmurki.
Suszone ostre papryczki i grzyby
Do ususzenia kilkunastu papryczek jalapeno i ostatnich grzybów w tym roku przekonało mnie opracowanie, które znalazłam na stronie TerapiaSokami.pl Co dla mnie niezwykle ciekawe porównanie dotyczy zawartości fosforu, potasu i witaminy D w wysuszonych grzybach i ostrej papryce. Ja jestem z tych osób, które lubią wszystko same sprawdzić, więc poszłam na bazar pod Halą Mirowską w Warszawie, gdzie kupiłam rydze do smażenia, prawdziwki do suszenia i paprykę jalapeno. Wybrałam tą paprykę, ponieważ habanero była zbyt mało atrakcyjna. Jeśli lubicie ostrą paprykę polecam jeszcze wypróbowanie papryki zwanej „dzwonek”, właśnie o takiej nazwie, która w pełni odpowiada jej kształtowi! Super!
Ostre papryki
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Umyte i wysuszone ostre papryki ułożyłam na tacy, wstawiłam na 16 godzin do suszenia. Gdybym przekroiła je na pół, a nasiona wysypała na tacę, to suszenie zajęłoby mi nie więcej niż 8-10 godzin. Jednak wolałam suszyć całe, potem zmielę lub pokruszę i będę miała do doprawiania różnych dań!
Suszone grzyby
Uwielbiam prawdziwki. Smak i aromat tych grzybów jest nieporównywalnym z żadnymi innymi grzybami. Udało mi się kupić ostatnie prawdziwki w tym roku. Oczyściłam starannie większe grzyby, przekroiłam na pół, jeśli była taka konieczność. Suszyłam je 12 godzin. W całym domu był piękny zapach! Lubię ten zapach grzybów, lubię i jeszcze raz lubię!
Tryb suszenia Infra Red falami podczerwieni, czyli
SUSZENIE jak na SŁOŃCU!
To mnie bardzo zaciekawiło. Jak przeczytałam na stronie sklepu „Unikatowa możliwość suszenia produktów za pomocą promieni NIR (Near Infra-Red) — falami podczerwieni. Zapewniają one ten sam efekt, co suszenie na słońcu. Technologia podczerwieni pozwala zachować maksymalną ilość enzymów, fitosubstancji, substancji odżywczych i minerałów. Na długie miesiące możesz zachować słoneczny smak pomidorów, śliwek i nie tylko… Najnowocześniejsza technologia zapewnia optymalne warunki suszenia. Suszenie falami podczerwieni gwarantuje, że produkty będą wysuszone równomiernie. Promienie NIR suszą składniki od środka i na zewnątrz. Konwencjonalne suszenie działa odwrotnie: suszy od zewnątrz do wewnątrz. Dlatego zdarza się, że produkty są zbyt suche i wilgotne w środku. Funkcja słoneczna temu zapobiega. Fale podczerwieni przenikają do wewnątrz i wysuszają składniki tak samo, jak na zewnątrz. Bez względu na to, w którym miejscu tacki i na którym poziomie zostały położone.”
Pomidory suszone
Uwielbiam pomidory suszone. Ja przygotowuję je głównie latem chociaż teraz tez udało mi się kupić jeszcze pomidory podłużne w normalnej cenie. Nie mogłam się oprzeć, nie było szans!
- 5 – 6 kg pomidorów
- olej do zalania
- zioła
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Pomidory myję, przekrawam na pół łyżką i wyjmuję gniazdo nasienne z pestkami. Pomidory układam na tackach dehydratora i włączam funkcję suszenia automatyczną lub Infra-Red. Po około 12-16 godzinach są gotowe. Przekładam je do słoików, dodaję zioła, zalewam bardzo gorącym olejem o temperaturze około 100 stopni, zakręcam i zostawiam do wystygnięcia. Jeśli przygotowuję pomidory do zjedzenia w najbliższych dniach, to zalewam je zimnym olejem i wstawiam do lodówki.
Dlaczego suszenie w podczerwieni jest lepsze od metody tradycyjnej?
– Suszenie promieniami podczerwieni gwarantuje zachowanie maksymalnej ilości enzymów, fitosubstancji i składników mineralnych w wysuszonym produkcie. Wartość odżywcza zachowuje się, aż na poziomie 96%. Jest to najzdrowsza metoda przechowywania żywności (dla porównania: w mrożonkach ilość składników mineralnych wynosi od 40% do 60%).
– Produkty wysuszone w dehydratorze IRD5 wyróżnia wysoka zawartość witaminy D. To dzięki „funkcji słonecznej”
– Smak jest tu bardzo ważny. W trakcie tej metody suszenia warzywa, owoce, zioła i liście zachowują pełnię smaku, kolory są intensywne, a aromat mocny. Dosłownie i przenośni pachną słońcem!
Jeśli jesteś na diecie RAW FOOD, to jak radzi producent korzystaj podczas suszenia owoców, warzyw i ziół z trybu słonecznego. Tryb tradycyjny równie doskonale suszy składniki, jednak temperatura suszenia optymalna dla diety surowej może zostać przekroczona.
Jarmuż suszony – najlepsze chipsy z jarmużu!
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
O jarmużu suszonym pisałam już wiele razy na swojej stronie. Suszyłam go w moim piekarniku jednak trzeba sobie jasno powiecie, że nic nie zastąpi dehydratora. Sami zobaczcie jaki kolor! Smaku nie mogę wam niestety przekazać przez monitor ale jarmuż jest świetny, przepyszny, chrupiący, słodko-pikantny nawet dzieciaki mi się zajadają! No i o to właśnie chodzi, dokładnie o to! O zdrowe karmienie rodziny, chlorofil ma moc :)
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
- 500 g jarmużu
- 1 łyżka zmielonych ziaren kolorowego pieprzu
- 1 łyżka cukru pudru
- ½ lub 1 łyżeczka soli
- 4 łyżki oleju lub oliwy
Jarmuż myję, suszę i rwę na kawałki. Następnie jarmuż mieszam z przyprawami i olejem. Rozkładam na tackach. Wstawiam do dehydratora. Włączam funkcję słoneczną, suszę przez 8-10 godzin.
Tryb automatycznego suszenia
Już wcześniej pisałam, że jest dehydrator jest urządzeniem inteligentnym i nowoczesnym. Tryb automatycznego suszenia został zaprojektowany tak, aby na bieżąco kontrolował wilgotność wewnątrz urządzenia. To fantastyczne rozwiązanie zwłaszcza do miękkich i soczystych produktów. Kontrola wilgotności sprawia, że suszone produkty nie będą przesuszone. To ma wielkie znacznie w przypadku pomidorów na przykład! A wiem, że wielu moich czytelników suszy pomidory co roku. Co ciekawe, na tackach dehydratora mieści się prawie 6 kg pomidorów w jednorazowym załadunku! Imponujący wynik, chociaż na pierwszy rzut oka myślałam, że zmieszczą się 3 kg. Bardzo miłe zaskoczenie!
Jabłka suszone – chipsy z jabłek
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Dzieciaki je uwielbiają! Ja zresztą też, nie można ich nie lubić są obłędne! Zaskakujące, że w tak łatwy sposób można przygotować tak zdrową i pyszna przekąskę.
Kilka jabłek dowolnej odmiany myję, suszę, wykrawam gniazdo nasienne i kroję w cienkie plastry. Układam na tackach, posypuję cynamonem lub przyprawą do piernika. Wstawiam do suszenia na 6-8 godzin, aż będą chrupkie i będzie można jeść je jak chipsy :)
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Indywidualna możliwość ustawień suszenia
Powyżej pisałam już o funkcji suszenia w cieniu, na słońcu i funkcji automatycznej. Tym razem chcę jeszcze wspomnieć o funkcji ręcznego ustawiania temperatury suszenia. Producent dehydratora Counter Intelligence InfraRed D5 przewidział suszenie produktów spożywczych w zakresie temperatur od 35 do 70 stopni. Pozwala to na indywidualne dostosowanie ciepła i nadmuchu do suszonych produktów. Właśnie dzięki temu, dehydrator IRD5 jest idealnym urządzeniem także dla osób na diecie RAW FOOD!
Pisałam już „o inteligencji” i nowoczesności dehydratora czego potwierdzaniem niech będzie to, że bez względu na wybrany tryb suszenia, dehydrator kończy pracę dopiero wówczas, gdy składniki osiągną optymalny poziom wilgotności. Sam dehydrator dba o to, żebyśmy nie zepsuli sobie składników!
Jogurt domowy
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Jeśli lubicie jogurt domowy, taki przygotowany z mleka, kultur bakterii to zdecydowanie ten przepis jest dla was. Jeśli macie dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 to już nie jest potrzebna wam żadna jogurtownica :) Fajne – prawda?
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Wystarczy mleko podgrzać do 45 stopni, jeśli chcecie uzyskać gęsty, kremowy jogurt taki jak jogurt grecki wystarczy dodać kilka łyżek suszonego mleka w proszku oraz kilka łyżek jogurtu z żywymi kulturami bakterii lub samych bakterii jogurtowych. Dokładanie wymieszać, wstawić do dehydratora, w trybie ręcznym (manualnym) nastawić temperaturę 40-42 stopni i czas 10 godzin. I już, jeśli nastawicie wieczorem, rano będziecie mieć gęsty, domowy jogurt!
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Higiena, wygoda i bezpieczeństwo
Kształt -> Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 to suszarka do warzyw, owoców i mięsa, zaprojektowana w kształcie piekarnika dla zapewnienia optymalnego przepływu powietrza wewnątrz urządzenia. Dzięki temu nie ma konieczności odwracania czy przekładania tacek jak dzieje się to w innych suszarkach!
Głośność -> trzeba przyznać że ten dehydrator jest wyjątkowo cichy. Dzięki czemu może być używany także w nocy. Poziom hałasu nie przekracza 40 dB, dzięki zoptymalizowanemu kształtowi.
Uniwersalny -> Jest wyjątkowo wszechstronnym urządzeniem kuchennym. Pozwala na bezproblemowe przygotowanie suszonych owoców krajowych i egzotycznych, warzyw korzeniowych i miękkich, rozmaitych ziół, suszonego mięsa i ryb. A także przygotowywanie naturalnych domowych jogurtów, puree ziemniaczanego, ciast kruchych i drożdżowych, zup instant, batoników z orzechów i zbóż, przekąsek, zdrowych słodyczy, a nawet kruchych chlebków! Na potrzeby tego wpisu przygotowałam specjalnie jogurt domowy oraz pokazałam jak wyrasta chleb. Jako pomocnik potrzebny do wyrastania chlebów bezglutenowych pracuje u mnie dosłownie codziennie!
Wydajny -> Innowacyjny system cyrkulacji powietrza zapewnia suszenie skrócone nawet o 1,5 godziny!. Najważniejsza jednak jest jakość suszonych składników, którą dzięki dehydratorowi można przygotować! Cudo jak dla mnie, jarmuż pobił wszystkie inne suszone jarmuże na głowę i wszyscy mówią do niego szefie :)
Filtracja powietrza -> Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 zasysa powietrze do suszenia przez filtr, który zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do obiegu.
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Materiał
Tacki -> dehydrator ma w zestawie 5 ażurowych tacek wykonanych ze stali nierdzewnej. Łatwych do czyszczenia, higienicznych, trwałych i wygodnych. Przeznaczone są do suszenia owoców i warzyw. Każda z tych tacek ma pojemność 1,4 l i wymiary 32 x 34 x 1,4 cm. To nieograniczone możliwości suszenia. Dodatkowo w zestawie znajduje się również piąta biała, szczelna taca na okruchy. Pozwala na suszenie także bardzo małych i drobnych składników.
Drzwi -> Dehydrator CI IR-D5 ma także, w celu utrzymania higieny, drzwi od wewnątrz wyłożone stalą nierdzewną.
Obudowa i wnętrze -> Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 otrzymał również odznaczenie BPA Free.
Silikonowe rękawiczki -> powinnam też wspomnieć o silikonowych rękawiczkach, które są na wyposażeniu dehydratora. Zalecane są one do używania przy temperaturach przekraczających 45 stopni. Jednak wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na temperaturę. Rękawiczki pokryte są dwustronną powłoką antypoślizgową, która minimalizuje możliwość wyślizgnięcia się tacki z rąk.
Jarzynka do zupy
Dehydrator Counter Intelligence IR D5
To jedna z moich ulubionych domowych przypraw, nie licząc pokazywanej już wcześniej domowej bulionetki warzywnej, którą mam na stałe w zamrażarce. Jarzynkę, czyli taką przyprawę na bazie suszonej marchwi, selera, pietruszki, korzenia pasternaku, cebuli, zieleniny i czasami płatków drożdżowych zawsze warto mieć pod ręką. Można w kilka chwil zintensyfikować smak zupy, dodać łyżkę lub dwie do sosu, gulaszu lub pasztetu warzywnego. Jest super!
- 10 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- 1 mały seler – korzeń
- 3-4 łodygi selera naciowego
- 2 cebule
- ½ pęczka natki pietruszki
- 2 łyżki drożdży dezaktywowanych
- 2 łyżeczki soli
Wszystkie warzywa obieram, kroję na duże kawałki. Wstawiam do dehydratora na 12 godzin w temperaturze 60 stopni. Następnie przekładam do młynka (u mnie Blender Counter Intelligence Premium) i mielę na proszek. Na koniec dodaję drożdże i sól. Przekładam do słoika i trzymam szczelnie zamknięty.
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Elektronika
Elektronika -> Automatyczne funkcje, ręczne sterowanie, dwa tryby suszenia to nie wszystko. Dodatkowo dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dehydrator został wyposażony w zabezpieczenia przed niewłaściwym użytkowaniem. Czujnik sygnalizuje, gdy drzwiczki są uchylone, co pozwala na odpowiednie zareagowanie i zamknięcie dehydratora celem suszenia!
Wyświetlacz czasu i temperatury pozwala na precyzyjną kontrolę wysokości temperatury i długości suszenia.
Podsumowanie:
Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5
Dehydrator Counter Intelligence IR D5 drugiej generacji to nowoczesne urządzenie kuchenne w kształcie piekarnika o ciekawym designie i wielu przydatnych funkcjach. Wykonany jest z dobrych materiałów, stali nierdzewnej, plastiku wolnego od BPA, czyli bezpiecznych dla zdrowia i użytkowania. Zaprojektowane funkcje suszenia w cieniu oraz na słońcu, sprawiają, że zachowane zostają substancje zdrowotne, enzymy, witaminy, białka i minerały. Dzięki swojej wszechstronności Dehydrator Counter Intelligence InfraRed D5 pozwala na suszenie owoców i warzyw, ziół, mięsa, ciast, chleba, bułek, a także dodatkowo służy w moim domu do wyrastania ciasta i utrzymywania temperatury w trakcie fermentowania jogurtów. Prosty do mycia, łatwy do czyszczenia, intuicyjny, bezpieczny. Cichy, estetyczny, wydajny i ładny. Same plusy!
Muszę jeszcze na zakończenia napisać, że nie wiedziałam, że jest mi tak potrzebny, zanim go nie kupiłam. Ułatwia mi życie i pracę w kuchni!
Opisy cytowane i wybrane grafiki dehydratora IR D5 zamieściłam za wiedzą i zgodą sklepu TerapiaSokami.pl
Lucyna napisał
Dzień Dobry!
Pani Olgo, czy zioła należy suszyć w trybie słonecznym czy w cieniu? Moje pierwsze doświadczenia z dehydratorem to suszenie bazylii, dobrze osuszonej – całą noc przeleżała na ręcznikach papierowych. W sumie suszyłam z przerwami 6 godzin w słońcu w temperaturach 35, 37 i 40 stopni C (po dwie godziny w każdej temperaturze). Bazylia wyszła lekko przywiędnięta ale nie wysuszona, tacki lekko ciepłe a obudowa chłodna. Następnie potraktowałam bazylię suszeniem w automatycznym trybie cienia. Suszenie trwało chyba ze dwie godziny ale temperatura musiała być dużo wyższa niż zaleca producent do suszenia ziół (nie wyświetla się temperatura suszenia). Podczas suszenia obudowa w dolnej części była gorąca, a bazylia wyszła mocno wysuszona – kruszy się w palcach. Proszę o radę. Co robię nie tak?
Producent podaje orientacyjny czas i temperaturę suszenia produktów (dla bazylii 2-3 godziny i 35-41 stopni C) ale nie podaje czy suszyć w cieniu, czy w słońcu. Proszę o każdą radę dotyczącą suszenia ziół, owoców i warzyw. Mam jeszcze trochę bazylii do wysuszenia, a nie chciałabym potraktować jej zbyt wysokimi temperaturami, by nie straciła swych właściwości. Będę wdzięczna za informację, z góry dziękuję i pozdrawiam … Lucyna.
Lucyna napisał
Dzień Dobry!
Pani Olgo, czy zioła należy suszyć w trybie słonecznym czy w cieniu? Moje pierwsze doświadczenia z dehydratorem to suszenie bazylii dobrze osuszonej – całą noc przeleżała na ręcznikach papierowych. W sumie suszyłam z przerwami 6 godzin w słońcu w temperaturach 35, 37 i 40 stopni C (po dwie godziny w każdej temperaturze). Bazylia wyszła lekko przywiędnięta ale nie wysuszona, tacki lekko ciepłe a obudowa chłodna. Następnie potraktowałam bazylię suszeniem w automatycznym trybie cienia. Suszenie trwało chyba ze dwie godziny ale temperatura musiała być dużo wyższa niż zaleca producent do suszenia ziół (nie wyświetla się temperatura suszenia). Podczas suszenia obudowa w dolnej części była gorąca, a bazylia wyszła mocno wysuszona – kruszy się w palcach. Proszę o radę. Co robię nie tak?
Producent podaje orientacyjny czas i temperaturę suszenia produktów (dla bazylii 2-3 godziny i 35-41 stopni C) ale nie podaje czy suszyć w cieniu, czy w słońcu. Proszę o każdą radę dotyczącą suszenia ziół, owoców i warzyw. Mam jeszcze trochę bazylii do wysuszenia, a nie chciałabym potraktować jej zbyt wysokimi temperaturami, by nie straciła swych właściwości. Będę wdzięczna za informację, z góry dziękuję i pozdrawiam … Lucyna.
Olga Smile napisał
Lucyna – ja suszę właściwie zawsze w promieniach słońca i na automacie. Idę trochę na łatwiznę ale zawsze osiąga się idealny efekt!
Marta napisał
Pani Olgo, czy rzecywiście suszone plasterki jabłek i innych owoców/warzyw wychodzą z takiego dehydratora CHRUPIĄCE? Próbowałam kiedyś zrobić czipsy buraczane i jabłkowe w suszarce do grzybów i wyszły po prostu takie miękkie flaczki :(
Olga Smile napisał
Marta – chrupiące bardziej niż chipsy :D Idealne!
basienka12 napisał
Kupiłam dehydrator :) Pierwsze grzyby wysuszone i jestem zadowolona. Całkiem inaczej wyglądają od tych wysuszonych w piekarniku inny kolor i czasowo szybciej, nastawiłam na funkcję open. Pani Olgo czy śliwki powinno się sparzyć wrzątkiem przed suszeniem czy to jest zbędne? Z Pani recenzji rozumiem, że powinno się owoce i warzywa suszyć w trybie słonecznym i na 40 st nastawiać. Czy patrzeć w książeczkę którą dostałam pisze żeby owoce suszyć w temp 55-60st ? Szkoda, że Pani nie pisze stopni tylko czasowo. Mogła by Pani zrobić osobny dział z suszonymi :)
Dziękuję za testy które Pani dla nas wykonuje są bardzo pomocne.
Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
basienka12 – ja nie przelewam śliwek układam na tacce, włączam słoneczny tryb automatyczny i się suszą :D
Ania napisał
Rozumiem problem Lucyny. Jestem właścicielką tego cudownego dehydratora i niestety nie mogę sobie poradzić z wyborem właściwych parametrów suszenia. Np. chciałam wysuszyć żurawinę, przy ustawieniu automatycznej funkcji urządzenie wyłączało się a żurawina nie wiedziałam czy ususzona czy nie – elastyczna, jak świeża. Powtarzałam więc proces suszenia wielokrotnie, wciąż nie będąc pewna wyniku. Potem okazało się, że z żurawiny została – wciąż elastyczna – skórka, a środek „wyparował”. Nie wiem do jakiego stanu suszyć owoce np. śliwki, czy jak Olgo skończyłaś suszenie (piszesz o tym w poście z 14 września) to były elastyczne ? miękkie? Boję się, że w takim stanie się zepsują. To samo miałam z pomidorami. Po zakończeniu suszenia były miękkie. W końcu skończyłam suszenie w piekarniku. Jak na razie dla mnie dehydrator jest tajemnicą co do użytkowania. Żal mi, bo bardzo dużo sobie po nim obiecywałam. Może Wasze rady mi pomogą.
pozdrawiam
ps. dział z przepisami na „suszone” świetny pomysł. Pod okiem Olgi może byśmy coś sensownie ususzyły
Olga Smile napisał
Ania – u mnie śliwki wysuszone na kamień. Wilgotne pomidory idealne są do zalania olejem :) Musze zrobić taki dział, bo widzę, że się przyda.
basienka 12 napisał
Pani Olgo przyda się , przyda :) Tak jak Ania i Lucyna mam ciągle problem z suszeniem z temp i czasem suszenia. Czas podany od producenta nie zawsze się zgadza. Fajnie byłoby wiedzieć bo wielokrotnie włączam dehydrator i wychodzę na parę godzin i nie chciałabym przesuszyć :)
pozdrawiam.