Domowe zapiekanki
Zapiekanki mają dla mnie szczególne znaczenie. Kojarzą mi się bezpośrednio z domem rodzinnym i moimi pierwszymi kulinarnymi przepisami. Jak dziś pamiętam, gdy rodzice poszli do sąsiadów na kawę, a ja wpadłam na pomysł zrobienia zapiekanek dla całej rodziny w urządzeniu będącym metalowym pudełkiem z dwoma grzałkami. Był to pierwowzór dzisiejszych opiekaczy ;) No ale trzeba mu wybaczyć kształt i estetykę. Owe urządzenie miało dwie opcje włącz i wyłącz. Zapiekanki układało się na małej tacy i czekało. No ja też czekałam, w końcu miała być to niespodzianka, ale w trakcie oczekiwania poszłam do pokoju obejrzeć dobranockę, dokładnie jak dziś pamiętam Krecika. W pewnym momencie usłyszałam głośny huk, pobiegłam do kuchni, akurat weszła również moja mama do mieszkania. W kuchni była masa dymu, pokrywa opiekacza odstrzeliła opiekacz był czarny no i cała jego tak pieczołowicie przygotowana zawartość się spaliła. Ja płakałam, mama mnie pocieszała i wietrzyła mieszkanie. Na samą myśl o zapiekankach przypominam sobie moje pierwsze i samodzielne „zapiekankowanie”. Zapiekanki uwielbiam od dziecka. Robiłam je z mamą, gdy byłam młodsza, sama gdy byłam trochę starsza i teraz dla swojej rodziny. Każdy z nas ma swoja ulubioną zapiekankę. Czasami zapiekanki robimy z udziałem bułek, takich długich i okrągłych. Gdy nie mam ich akurat w domu, to może być bułka paryska, krojona na kromki lub dobry chleb.
Dla nas podstawą zapiekanki jest oczywiście pieczywo i ser. Tu mam dobrą wiadomość dla osób uczulonych na nabiał lub unikających nabiału z jakiegoś innego powodu. W niektórych sklepach eko i wege pojawiły się wegańskie zamienniki sera i są bardzo smaczne. Topią się i smakują wyśmienicie! Nawet dzieciaki jedzące na co dzień ser krowi nie wyczuły różnicy :D Ale wracając do składników: chleb, ser, ja bardzo lubię szpinak, który także często znajduje się w naszych zapiekankach w towarzystwie cebuli. Mąż bardziej klasycznie – pieczarki, ser i ketchup. Dzieciaki lubią różne dodatki, czasami warzywa pieczone, innym razem więcej sera. Gdy ostatnio robiłam zapiekanki dla całej bandy dzieciaków i dorosłych mój piekarnik dosłownie pękał w szwach. Jako dodatki mieliśmy jak zawsze pieczarki, wędlinę wieprzową i wegetariańską szynkę świetnie pachnącą i dobrze smakującą, szpinak, fetę i ser, całą górę startego sera bo on jest najważniejszy! Do tego kawa, herbata, Coca-Cola, woda i można siedzieć, rozmawiać i jeść do woli, a po chwili znowu zjeść :)
Zapiekanki z serem
Zapiekanka z serem, a dokładniej trzema serami. W tej wersji jest dobra na każdą okazję. W przepisie stosuję sery klasyczne, pleśniowe lub fetę i czerwony wyrazisty w smaku ser. Taką zapiekankę pokochają wszyscy, którzy lubią też pizzę quattro stagioni. To jej zapiekankowy odpowiednik. Szybka, prosta do zrobienia i smaczna. Można podać do niej ketchup lub ostry sos, ale wiem, że dla niektórych osób z sosem to zniewaga idealnej zapiekanki.
Składniki:
- garść startego sera żółtego łagodnego
- trochę sera pleśniowego lub fety
- garść tartego sera o bardziej wyrazistym smaku
- bułka
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam ser i podpiekam znowu, aż rozpuści się i lekko przyrumieni na brzegach. Podaję z sosami, dla tych, którzy sosy uwielbiają!
Zapiekanki z pieczarkami
Zapiekanka z pieczarkami jest chyba jedną z najbardziej popularnych zapiekanek jaką można sobie wyobrazić. Kiedyś jadłam ją nawet w budkach z zapiekankami, gdy wracałam późno do domu. Teraz robię sama. Podstawą są pieczarki podsmażone. I tu zaczyna się dyskusja o technice. Oczywiście pieczarki można pokroić w plasterki i podsmażyć na złoto. Można też poszatkować je znacznie drobniej lub zmielić przed smażeniem albo po smażeniu. Gdy pieczarki są w plasterkach moim zdaniem są smaczniejsze niż te rozdrobnione. Za to rozdrobnione lepiej trzymają się bułki i można ich relatywnie więcej na bułkę nałożyć. Do tego sporo tartego sera i pieprzu czarnego mielonego i można jeść do woli!
Domowe zapiekanki
Składniki:
- 500 g pieczarek
- 100 g sera żółtego
- sól i czarny pieprz do smaku
- olej do smażenia pieczarek
- bułki
Pieczarki czyszczę -> jak oczyścić pieczarki. Kroję je w plasterki lub szatkuję drobno w malakserze z wirującym nożem. Wkładam na patelnię z rozgrzanym olejem i smażę na złoto lub do czasu aż cała woda odparuje. Na koniec sole i doprawiam pieprzem.
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam pieczarki, posypuję pieprzem oraz serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumieni się na brzegach. Podaję z ketchupem lub ostrym sosem pomidorowym!
Zapiekanki ze szpinakiem
Zapiekanka ze szpinakiem będzie smakowała tym, którzy lubią szpinak, aromat gałki muszkatowej i wyraźny słony smak sera feta. Znajomi stwierdzili, że jest najsmaczniejsza z tych, które robiliśmy podczas naszej zapiekankowej uczty. Nadzienie ze szpinaku można przygotować z mrożonych lub świeżych liści. Ze świeżych idzie to szybciej i mam wrażenie, że jest smaczniejsze. Do szpinaku trzeba dodać sól, sporo gałki muszkatowej, pieprz czarny mielony oraz na koniec sporo rozdrobnionego sera feta lub słonego sera z orzechów nerkowca, bo też sprawdza się świetnie dla tych, którzy nabiału nie mogą lub nie jedzą.
Domowe zapiekanki – zapiekanki ze szpinakiem
Składniki:
- 400 g liści szpinaku
- 2 cebule
- 100 g sera żółtego
- około 150 g sera feta lub słonego sera z orzechów lub migdałów
- starta gałka, sól i czarny pieprz do smaku
- bułki
- 1 łyżka masła lub oleju
Cebule obieram i bardzo drobno siekam. Na patelni rozgrzewam olej i wrzucam cebulę. Szklę ją przez kilka minut, aż zrobi się miękka i delikatna. Dodaję liście szpinaku, mieszam i czekam aż woda, która zacznie się wydzielać odparuje. Szpinak studzę. Przekładam do miski, solę, doprawiam pieprzem i gałką. Mieszam dokładnie z pokruszonym drobno serem. Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam farsz ze szpinaku i fety, posypuję serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumienić na brzegach. Podaję z pikantnym sosem pieprzowym.
sylwia markuc napisał
A ja w sezonie do lasu sie wybieram,
I z przyjemnoscia moje ulubione podpinki zbieram.
Rosna pieknie, cale drzewa pokrywaja,
nie tylko w marynacie swe zastosowanie maja.
Przygotowuje z nich pasty na zime do sloiczkow,
Lepiej smakuja od popularnych prawdziwkow.
I takie wlasnie przez maszynke zmielone,
Z cebulka aromatycznie przysmazone.
Bulke lub cjleb ta pasta smaruje,
Serem po wierchu posypuje.
Takie cuda chwile zapiekam,
Od domownikow uciekam.
Wszystkich wspanialy zapach do kuchni przyciaga,
Kazdy po kolei po zapielanke reke wyciaga.
Takie rarytasy u mnie w Bieszczadach to juz tradycja,
Co roku z przyjemnoscia jesienia zaczyna sie produkcja;)
Sylwia napisał
Kolejną zapiekanką, nieco bardziej wysublimowaną jest inna kombinacja mojej mamy, która uwielbia eksperymentować :) Bagietkę nacieramy serkiem topionym ze szczypiorkiem, ale nie zbyt grubo. Potem kroimy brokuły, ale nie za drobno, takie powiedzmy „różyczki” i układamy na bagietce. Na to drobno siekamy szynkę i posypać startym, żółtym serem. Wkładamy do piekarnika, żeby się ładnie przypiekła i po chwili wyciągamy :) Opcjonalnie polewamy ketchupem lub innym sosem – wedle uznania :)
Sylwia napisał
Najszybszym, ale równie pysznym przepisem na zapiekankę jest taka z salami :) Na połowie bagietki układamy plastry salami, uprzednio smarując ją mieszanką ketchupu i majonezu, a na to standardowo trzemy ser, ale tym razem trzy rodzaje, jeśli tyloma dysponujemy :) Wkładamy do piekarnika i opcjonalnie przyprawiamy :) Szybko, smacznie i przyjemnie :D
Monika Pedzikowska napisał
Zapiekanka z serem mozarella
Bagietkę lekko smaruję masłem czosnkowym
Na to paprykowa pasta wg mojego przepisu
Nastepnie ser mozarella w plastry
Całość zapiekamy do rozpuszczenia serka
Można skropić oliwą z oliwek z bazylią i oregano lub polać kilka kropel pesto
Monika Pedzikowska napisał
Chlebek tostowy posmarowany masełkiem czosnkowym. Bierzemy dwie kromki w środek wkładamy żółty ser grubo ok 5mm
Chlebek zawijamy w plastry boczku takie długie zeby się owinęły na chlebku . Boczkiem owijamy tak aby każda krawędź była zabezpieczona przed wycieknieciem sera
Wkładamy do nagrzanego piekarnika i opiekamy aż boczek będzie rumiany. Pycha !
madź napisał
Moja ulubiona zapiekanka składa się z: bułki, cienkich plastrów swojskiego wędzonego boczku, jabłka, cebuli (bo ze mnie cebulak straszny;) ) oraz sera. Na przekrojoną bułkę nakładam boczek, plastry jabłka i cebulę pokrojoną w talarki,chwilę to podpiekam a następnie daję ser i wkładam znów do piekarnika, by ser się rozpuścił. Do tego nieśmiertelny keczup (jeśli ktoś lubi oczywiście):)
Norbert napisał
Pamiętam mój pierwszy wyjazd. Zielona szkoła. Szpinak, brukselka, kalafior. Teraz lubię. Wtedy miałem 9 lat. Pewnego dnia w menu pojawiła się zapiekanka. Jacyż byliśmy podekscytowani! Nie długo, niestety. To była zapiekanka makaronowa. Tzn. opiekany makaron z odrobiną jakiegoś sosu. Lat mam więcej, zapiekanki – makaronowe i ziemniaczane – jadam, ale nadal preferuję te na pieczywie. Moja ulubiona to opiekana ciabatta ziołowa – koniecznie przekrojona wzdłuż, jedno cięcie, dwie połowy. Inaczej robi się sucha. Na to farsz – pieczarki, cebula, papryka, ser. Opcjonalnie kukurydza, groszek. Obowiązkowo ser. Dużo żółtego sera. Siła tkwi w prostocie.
ancyk napisał
A ja uwielbiam zapiekanki z WĄTRÓBKĄ. Na patelni podsamażam cebulkę, do niej dorzucam wątróbkę drobiową pokrojoną w kostkę. Na koniec solę i pieprzę. Bagietkę smaruję cieniutko masełkiem. Wykładam na nią farsz z wątróbki i na wierzch posypuję serem. Całość zapiekam chwilę w piekarniku, aż ser się roztopi.
Podaję z ketchupem.
PYCHOTA!
Paulina napisał
Mąż mój lubi niespodzianki
a najbardziej zapiekanki!
Lubi głównie dużo sera
bo jak nie to jest afera!!!
Ja afery wręcz nie znoszę
więc 3 sery mu nanoszę;)
Wtedy mąż mój uśmiechnięty
nawet wtedy gdy padnięty.
Potem szynka i pieczary,
pachnie jakby były czary ;)
Wszystko to do piekarnika
Potem szybko wszystko znika!
Może by się wydawało,
że składników jest tu mało
ale właśnie ta zwyczajna
jest naprawdę bardzo fajna!
Lecz gdy mało jest chaosu
polewamy na nią sosu ,
czy to ostry czy czosnkowy
smak ten będzie wyjątkowy!
Kasia napisał
Moja ulubiona zapiekanka, to taka którą zrobię sama, która smakuje moim najbliższym.
Przepis jest prosty, na bułce plasterek pomidora, pieczarki i ser żółty.