Domowe zapiekanki
Zapiekanki mają dla mnie szczególne znaczenie. Kojarzą mi się bezpośrednio z domem rodzinnym i moimi pierwszymi kulinarnymi przepisami. Jak dziś pamiętam, gdy rodzice poszli do sąsiadów na kawę, a ja wpadłam na pomysł zrobienia zapiekanek dla całej rodziny w urządzeniu będącym metalowym pudełkiem z dwoma grzałkami. Był to pierwowzór dzisiejszych opiekaczy ;) No ale trzeba mu wybaczyć kształt i estetykę. Owe urządzenie miało dwie opcje włącz i wyłącz. Zapiekanki układało się na małej tacy i czekało. No ja też czekałam, w końcu miała być to niespodzianka, ale w trakcie oczekiwania poszłam do pokoju obejrzeć dobranockę, dokładnie jak dziś pamiętam Krecika. W pewnym momencie usłyszałam głośny huk, pobiegłam do kuchni, akurat weszła również moja mama do mieszkania. W kuchni była masa dymu, pokrywa opiekacza odstrzeliła opiekacz był czarny no i cała jego tak pieczołowicie przygotowana zawartość się spaliła. Ja płakałam, mama mnie pocieszała i wietrzyła mieszkanie. Na samą myśl o zapiekankach przypominam sobie moje pierwsze i samodzielne „zapiekankowanie”. Zapiekanki uwielbiam od dziecka. Robiłam je z mamą, gdy byłam młodsza, sama gdy byłam trochę starsza i teraz dla swojej rodziny. Każdy z nas ma swoja ulubioną zapiekankę. Czasami zapiekanki robimy z udziałem bułek, takich długich i okrągłych. Gdy nie mam ich akurat w domu, to może być bułka paryska, krojona na kromki lub dobry chleb.
Dla nas podstawą zapiekanki jest oczywiście pieczywo i ser. Tu mam dobrą wiadomość dla osób uczulonych na nabiał lub unikających nabiału z jakiegoś innego powodu. W niektórych sklepach eko i wege pojawiły się wegańskie zamienniki sera i są bardzo smaczne. Topią się i smakują wyśmienicie! Nawet dzieciaki jedzące na co dzień ser krowi nie wyczuły różnicy :D Ale wracając do składników: chleb, ser, ja bardzo lubię szpinak, który także często znajduje się w naszych zapiekankach w towarzystwie cebuli. Mąż bardziej klasycznie – pieczarki, ser i ketchup. Dzieciaki lubią różne dodatki, czasami warzywa pieczone, innym razem więcej sera. Gdy ostatnio robiłam zapiekanki dla całej bandy dzieciaków i dorosłych mój piekarnik dosłownie pękał w szwach. Jako dodatki mieliśmy jak zawsze pieczarki, wędlinę wieprzową i wegetariańską szynkę świetnie pachnącą i dobrze smakującą, szpinak, fetę i ser, całą górę startego sera bo on jest najważniejszy! Do tego kawa, herbata, Coca-Cola, woda i można siedzieć, rozmawiać i jeść do woli, a po chwili znowu zjeść :)
Zapiekanki z serem
Zapiekanka z serem, a dokładniej trzema serami. W tej wersji jest dobra na każdą okazję. W przepisie stosuję sery klasyczne, pleśniowe lub fetę i czerwony wyrazisty w smaku ser. Taką zapiekankę pokochają wszyscy, którzy lubią też pizzę quattro stagioni. To jej zapiekankowy odpowiednik. Szybka, prosta do zrobienia i smaczna. Można podać do niej ketchup lub ostry sos, ale wiem, że dla niektórych osób z sosem to zniewaga idealnej zapiekanki.
Składniki:
- garść startego sera żółtego łagodnego
- trochę sera pleśniowego lub fety
- garść tartego sera o bardziej wyrazistym smaku
- bułka
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam ser i podpiekam znowu, aż rozpuści się i lekko przyrumieni na brzegach. Podaję z sosami, dla tych, którzy sosy uwielbiają!
Zapiekanki z pieczarkami
Zapiekanka z pieczarkami jest chyba jedną z najbardziej popularnych zapiekanek jaką można sobie wyobrazić. Kiedyś jadłam ją nawet w budkach z zapiekankami, gdy wracałam późno do domu. Teraz robię sama. Podstawą są pieczarki podsmażone. I tu zaczyna się dyskusja o technice. Oczywiście pieczarki można pokroić w plasterki i podsmażyć na złoto. Można też poszatkować je znacznie drobniej lub zmielić przed smażeniem albo po smażeniu. Gdy pieczarki są w plasterkach moim zdaniem są smaczniejsze niż te rozdrobnione. Za to rozdrobnione lepiej trzymają się bułki i można ich relatywnie więcej na bułkę nałożyć. Do tego sporo tartego sera i pieprzu czarnego mielonego i można jeść do woli!
Domowe zapiekanki
Składniki:
- 500 g pieczarek
- 100 g sera żółtego
- sól i czarny pieprz do smaku
- olej do smażenia pieczarek
- bułki
Pieczarki czyszczę -> jak oczyścić pieczarki. Kroję je w plasterki lub szatkuję drobno w malakserze z wirującym nożem. Wkładam na patelnię z rozgrzanym olejem i smażę na złoto lub do czasu aż cała woda odparuje. Na koniec sole i doprawiam pieprzem.
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam pieczarki, posypuję pieprzem oraz serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumieni się na brzegach. Podaję z ketchupem lub ostrym sosem pomidorowym!
Zapiekanki ze szpinakiem
Zapiekanka ze szpinakiem będzie smakowała tym, którzy lubią szpinak, aromat gałki muszkatowej i wyraźny słony smak sera feta. Znajomi stwierdzili, że jest najsmaczniejsza z tych, które robiliśmy podczas naszej zapiekankowej uczty. Nadzienie ze szpinaku można przygotować z mrożonych lub świeżych liści. Ze świeżych idzie to szybciej i mam wrażenie, że jest smaczniejsze. Do szpinaku trzeba dodać sól, sporo gałki muszkatowej, pieprz czarny mielony oraz na koniec sporo rozdrobnionego sera feta lub słonego sera z orzechów nerkowca, bo też sprawdza się świetnie dla tych, którzy nabiału nie mogą lub nie jedzą.
Domowe zapiekanki – zapiekanki ze szpinakiem
Składniki:
- 400 g liści szpinaku
- 2 cebule
- 100 g sera żółtego
- około 150 g sera feta lub słonego sera z orzechów lub migdałów
- starta gałka, sól i czarny pieprz do smaku
- bułki
- 1 łyżka masła lub oleju
Cebule obieram i bardzo drobno siekam. Na patelni rozgrzewam olej i wrzucam cebulę. Szklę ją przez kilka minut, aż zrobi się miękka i delikatna. Dodaję liście szpinaku, mieszam i czekam aż woda, która zacznie się wydzielać odparuje. Szpinak studzę. Przekładam do miski, solę, doprawiam pieprzem i gałką. Mieszam dokładnie z pokruszonym drobno serem. Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam farsz ze szpinaku i fety, posypuję serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumienić na brzegach. Podaję z pikantnym sosem pieprzowym.
KAROL napisał
Z-PIECZARKAMI I SZYNECZKĄ,
A-PETYCZNĄ, CIĄGNĄCĄ SIĘ MOZZARELLĄ !! :)
P-OLANE KETCHUPEM
I-SOSEM CZOSNKOWYM. :)
E-WENTUALNIE POSYPANE PRAŻONĄ CEBULKĄ!
K-AWAŁECZEK BOCZKU MOŻE TEŻ ?????
A-CZEMU NIE!
N-IE LICZĘ
K-KALORII
I-JEM TO CO CHCĘ! :)
Mogę mówić do niej „NIE” i tak w niej zakocham się!
To nie tylko danie, ale i wyzwanie! :)
Ela napisał
Życzę Wszystkim Powodzenia.:-)
Karol napisał
zapiekanka z pieczarkami, ponieważ przypomina mi dawne, szkolne lata, kiedy wszystko było dla nas łatwe i proste
Jagoda napisał
TUTAJ :D
Najbardziej lubię te klasyczne zapiekanki czyli z PIECZARKAMI i SEREM , a jako dodatek do nich oczywiście ketchup i dużo świeżego szczypiorku <3
Ewka999 napisał
Mam bardzo miłe wspomnienia z domowymi zapiekankami. Od dziecka je ubóstwiam a zwłaszcza jeden przepis,który nauczyła mnie moja najukochańsza mama.Smak zapiekanek dla mnie jest obłędny. A więc co potrzebujemy do zrobienia zapiekanek ?
-2 bułki
-3 pomidory
-2 ząbki czosnku
-oregano
-bazylia
-sól,pieprz
-ser żółty
Przygotowanie:
Kroimy pomidorki w kostkę i wrzucamy do miseczki. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy pozostałe składniki – oregano, bazylia,sól , pieprz i mieszamy wszystko razem. Układamy farsz na połówkach bułek. Na koniec posypujemy zapiekanki startym żółtym serem. Wkładamy zapiekanki do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni. I voila !
Ewi napisał
Moje ulubione zapiekanki wymyśliłam przez przypadek. Idealne dla osób na diecie bezglutenowej i napewno oryginalne, ale bardzo proste w wykonaniu. Zamiast bułki używam wafli ryżowych najlepiej tych ze słonecznikiem, smaruję cieniutką warstwą domowego masła czosnkowego, kładę gruby plasterek sera a na koniec posypuję ziołami: bazylią, oregano, tymiankiem. Idealnym dodatkiem do mojej zapiekanki jest ketchup z cukinii.
Ania P napisał
Moje ulubione zapiekanki to takie, których wykonania nauczył mnie mój mąż. Generalnie to ma dwie lewe ręce w kuchni, ale akurat te zapiekanki robi wspaniale. Od dłuższego czasu robimy je wspólnie. Potrzebny nam: razowy chleb, tuńczyk w puszce (rozdrobniony lub w kawałkach – w sosie własnym), majonez, żółty zer (starty lub w plastrach). Chleb kroję na kromki. W miseczce mieszam tuńczyka z majonezem – do połączenia składników. Można dodać posiekaną pietruszkę do tej kompozycji. Na kromki nakładam pastę i przykrywam serem. Zapiekamy w piekarniku nastawionym na 180 stopni przez kilka minut. Gotowe zapiekanki mąż lubi polać sosem pomidorowym (ja wolę jeść je saute). A sos pomidorowy do tej zapiekanki (który używam także do pizzy) robię tak: puszkę pokrojonych pomidorów wlewam do garnka, dodaję dwa ząbki czosnku, pieprz, sól oraz świeżą bazylię (posiekaną) + troszkę musztardy. Gotuję, aby zredukować wodę. Następnie blenduję :) Smacznego! Ale mam teraz smaka na takie zapiekanki…
Gina napisał
Jako dziecko nie miałam tego szczęścia żeby ktoś tak o mnie dbał i przyrządzał mi takie pyszności. sama doszłam tyko do poziomu sandwiczy. Mam jednak uzdolnioną kulinarnie córkę, która potrafi przygotować pyszne zapiekanki i wówczas zjadamy ich więcej niż trzeba. Jej zapiekanki są przepyszne, robi je na pieczywie tostowym i dodaje zazwyczaj salami, pieczarki, sery, koniecznie mozzarellę i jakieś magiczne przyprawy, zioła oraz dodatki wg indywidualnego gustu (oliwki, suszone pomidory, szynka)
Teraz niestety studiuje daleko od nas i rzadko przyjeżdża, ale wie co nam sprawi przyjemność… Sama też chętnie jew domu robi bo w akademiku nie ma piekarnika
Europa napisał
Moja propozycja kojarzy mi się z dzieciństwem. Kromka upieczonego przez mamę żytniego chleba na zakwasie z czarnuszką, na której są podsmażane z czerwoną cebulką, leśne grzyby (co się złapało) i duży plaster żółtego sera. Na to domowy ketchup a jak nie, to ketchup Włocławek też dawał radę.
Mersi napisał
Oczywiście wszystkie zapiekanki są bardzo smaczne i łatwe w przyżadzeniu w przepisach które możemy śledzić na tym blogu , aczkolwiek moimi ulubionymi zapiekankami są te warzywne sposób ich przyrządzenia jest troszeczkę bardziej skaplikowany i wymaga odrobiny więcej czasu niż te tradycyjne na brusZecie ale serdecznie polecam zapiekankę z cukini papryki odrobiny mięsa mielonego wszystko pokrojone w cieniutkie plastry i ułożone na brytfannie posypane serem do smaku całość można zalać ulubionym sosem doprawić pieprzem sola