DŻEM WIŚNIOWY
Dzisiaj dla odmiany dżem wiśniowy lub konfitura wiśniowa jak ktoś woli :) Wpadłam na pomysł szybkiej konfitury wiśniowej. Podpowiem, że można ją przygotowywać przez cały rok, odkąd w sprzedaży są mrożone wiśnie. To rewelacyjne rozwiązanie, odpada pracochłonne i czasochłonne drylowanie. Wystarczy wrzucić do garnka wiśnie i cukier. Podgotować i wyłączyć. W czasach mojego dzieciństwa o niskokalorycznych dżemach nikt nie słyszał. Bez cukru to przygotowywało się powidła, wszelkie inne dżemy cukru miały w składzie bardzo dużo. Po pierwsze cukier podbijał smak owoców, to wiadomo, a przy tym wspaniale konserwował. Jak wiadomo cukier i sól zapobiegają gniciu i pleśnieniu owoców oraz warzyw. Jak dla mnie wszelkie dżemy mają być słodkie. Tu nie uznaję ksylitolu, stewii lub ertyrolu. Lubię smak babcinych przetworów, gdzie cukier stanowił minimum 40% zawartości słoika. Sama najczęściej kupuję dżemy. Jeśli nie przygotowałam ich zapasu latem, wtedy posiłkuję się najczęściej zakupami u ekologicznych producentów. Wybieram dżemy porzeczkowe, wiśniowe, z gorzkiej pomarańczy, agrestowe i powidła, takie smaki lubię najbardziej i one komponują się świetnie z naleśnikami, ciastami i twarogiem lub tofu. A Ty jakie dżemy lubisz najbardziej? Ja kwaśne, to chyba wspólna ich cecha. Jak widać dżem wiśniowy lub konfitura wiśniowa może spokojnie powstać także zimą :)
DŻEM WIŚNIOWY
DŻEM WIŚNIOWY – składniki:
- 1 kg wiśni
- 700 g cukru
- 1 laska cynamonu
DŻEM WIŚNIOWY – przygotowanie przepisu:
- Rozmrażam w garnku (odważone) wiśnie.
- Dodaję cukier i wstawiam na gaz.
- Gotuję bez przykrycia do czasu, aż powstanie syrop i wiśnie zgęstnieją na tyle, na ile chcę.
- Przekładam owoce do miski lub słoika i podaję. Taki domowy dżem wiśniowy przywodzi na myśl dzieciństwo!
Ewa napisał
Malinowy, poziomkowy, śliwkowy
Ewa napisał
Czarna porzeczka, śliwki, konfitura z wiśni
Elżbieta napisał
robię dużo dżemu truskawkowo-poziomkowego – z poziomek leśnych osobiście zbieranych , mają dużo aromatu ! Robię też i uwielbiam jeść żel z wiśni i moje ukochane powidła węgierkowe ? to obowiązkowe w mojej spiżarni ! Taka klasyka ale najlepsze ;) choć robię też inne dżemy i powidła : mirabelka , aronia z ananasem , dzika róża …?
Agnieszka napisał
Z papryki; moreli; brzoskwiń, poziomek; jagód.
Marianna napisał
Robię w ilościach hurtowych, ale główie dla innych. Sama zjem dżem z pomarańczy, cytryny, aronii z gruszką albo czarnej porzeczki z chili.
Dorota napisał
Czarna porzeczke z chili?! ?
I ja tego nie jadłam?! ?
Monika napisał
Wiśnie ?♥️ Morele ? Figi ?
Aleksandra napisał
Malinowy i brzoskwiniowy. ❤
Michalina napisał
Czarna porzeczka i powidła śliwkowe bez cukru, dłuuugo smażone.
Krystyna napisał
czarne porzeczki i morele. Żadne inne nie istnieją już dla mnie.