Faszerowana papryka
Przyznaję się od razu, że faszerowana papryka gości dość często na naszym stole. Zwłaszcza w sezonie faszerowana papryka jest świetna, gdy można nabyć piękne, krajowe, mięsiste czerwone papryki gruntowe. Ich smak jest o niebo lepszy niż odmian szklarniowych, zwłaszcza tych importowanych w środku zimy. Kiedyś pokazywałam już przepis na faszerowaną paprykę, przygotowaną według przepisu mojej mamy. Tym razem zapraszam serdecznie i smacznie na moją wariację na temat faszerowania. Mąż przywiózł mi skrzynkę pięknych ekologicznych warzyw gruntowych. Nastał, więc czas na pieczenie, surówki i faszerowanie. Noce już są chłodne, chyba dlatego właśnie mamy ochotę na ciepłe jedzenie, pożywny obiad lub późną kolację. Mam wielki sentyment do późnych kolacji, takich rodzinnych, gdy siedzimy razem przy stole w kuchni. Są one takie spokojne, ciepłe, jakby leniwe i powolne. Bez pospiechu, bez komputera, bez natłoku myśli, to ten czas, który mamy tylko dla siebie, dla rodziny i tych, których kochamy najbardziej. Faszerowaną paprykę wypełniłam aromatycznym ryżem z przyprawami, wyrazistym, lekko pikantnym, wspaniałym. Do tego akurat nadzienia najbardziej pasują papryki, ponieważ jakby to ująć najbardziej trafnie – są pojemne i mieści się w nich dużo farszu, a im więcej go tym lepiej. Faszerowana papryka poleca się na obiad :)
Faszerowana papryka
Faszerowana papryka – składniki:
• 2 cebule
• 125 ml oliwy + 60 ml oliwy
• 6 pomidorów małych lub 4 duże
• 3 ząbki czosnku
• 5-6 suszonych pomidorów
• 5-6 suszonych śliwek najlepiej wędzonych
• 1,5 szklanki ryżu
• 1 szklanka posiekanej pietruszki i koperku
• sól
• pieprz
• 1 łyżeczka cynamonu
• 1 łyżeczka słodkiej papryki
• 1 łyżeczka ostrej papryki
• 8 średnich papryk czerwonych do faszerowania
Faszerowana papryka – przygotowanie:
1. Na patelni szklę poszatkowane drobno cebule z 125 ml oliwy i czosnkiem.
2. W blenderze rozdrabniam pomidory ze śliwkami i pomidorami suszonymi. Wlewam na patelnie i smażę razem około 5 minut. Dodaje ryż, 1 szklankę wody, obie papryki suszone, cynamon oraz kilka szczypt soli. Smażę kolejne 5 minut. Wyłączam gaz, przekładam masę do miski i łączę z poszatkowaną zieleniną. Lekko studzę.
3. Papryki myję, odkrawam górę, wyjmuję gniazdo nasienne. W to miejsce wkładam ryż. Papryki układam w garnku, przykrywam odciętymi kawałkami. Do garnka leje tyle wody aby papryki były w połowie zanurzone, dodaje jeszcze oliwy i piekę pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 2 godziny.
4. Podaję z winem. Pyszne są, pyszne! Faszerowana papryka nadaje się idealnie na ciepło, jak i na zimo!
Jenna Maksymiuk napisał
Same cudownosci !!!
kinduns napisał
Ale ładna ta twoja faszerowana papryka. Koniecznie muszę zrobić.
Stefcia napisał
Będę robiła w tym roku pierwszy raz.
Lili An napisał
Nigdzie nie mogę dostać wędzonych śliwek :-( :-( :-( mam zwykłe suszone i zamierzam całość doprawić słodką paryką wędzoną. Może to jakoś zrekompensuje brak wędzonych śliwek. Kurka! Jak byłam mała, to tylko takie śliwki były (szczerze ichj nie znosiłam :-) Smakowały jak kiełbasa ;-) A teraz jak ich potrzebuję, to wszędzie tylko kalifornijskie!
Lili An napisał
To znowu ja. Chcialam tylko zameldowac, ze to danie jest pyszne! Wedzona papryka zdala egzamin. Dalam wiecej sliwek i szuszionych pomidorow. Czesc ryzu zastapilam czerwona soczewica. Do wody w garnku wlalam troche czerwonego wina. Palce lizac! Nastepnym razem do farszu dam pol na pol z woda :-) na prawde fantastyczne danie.
akademiageniuszy napisał
Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło
czaja777 napisał
Polecam zastąpić ryż kaszą jaglaną – rewelacyjna wersja!