Galaretka z jogurtem
Zapraszam dzisiaj na ciasto piankowe, albo sernik piankowy jeśli wolisz taką nazwę. To galaretka z jogurtem naturalnym o wspaniałym smaku, która przypomina w konsystencji sernik na zimno, chociaż nim nie jest. Jak zawsze macie wiele możliwości, można z tego przepisu przygotować ciasto z galaretką i owocami lub osobny deser w pucharkach, będzie kolorowo, apetycznie i smacznie! Galaretka z jogurtem, zresztą tak samo jak bogate w składniki serniki na zimno, kojarzy mi się z kuchnią Mazowsza, lubiącą łączyć ze sobą składniki, wolną od ograniczeń i ciekawą nowych smaków. W obecnych czasach, mieszkańcy Mazowsza, chcą być na czasie, podążać za trendami, zdrowiem i urodą. Kobiety liczą kalorie, stawiają sobie ograniczenia, ale ciągle mają nadzieję na wspaniały smak tego, co jedzą! Również kobiety starają się ograniczyć tłuszcz i zbędny cukier, ale w zamian nie mają zamiaru rezygnować z przyjemności z deserów. W końcu chwila przyjemności należy się każdemu! I tu trzeba troszkę pokombinować i się pogimnastykować, ale co ważne dla chcącego nic trudnego! Dzisiaj pokazuję trzeci już przepis przygotowany z jogurtem naturalnym. To jogurt o zawartości tłuszczu tylko 3,3 %, o kremowej konsystencji i świetnym składzie, takim, jakiego szukają osoby starające się jeść naturalne, niskoprzetworzone jedzenie. Jak widać, możecie śmiało z tego jogurtu zrobić placki, kotlety, mizerię, dodać do tłuczonych ziemniaków czy pokusić się o lekki i wspaniały deser! Nie przedłużając więc zapraszam na przepis: galaretka z jogurtem naturalnym. A właśnie Ty wolisz SERNIK NA ZIMNO z galaretką czy SERNIK PIECZONY?
Galaretka z jogurtem
Galaretka z jogurtem – składniki:
- 3 opakowania Jogurtu Naturalnego, każdy o pojemności 330 g każdy
- żelatyna w proszku lub listkach na 1,5 litra płynu (może być również agar agar jeśli unikacie żelatyny, również trzeba odmierzyć ilość potrzebną do z żelowania 1,5 litra płynu.)
- około 300 ml mleka lub wody
- 1/3 szklanki cukru pudru
- kilka kropli olejku aromatycznego cytrynowego, pomarańczowego, amaretto lub innego
- 1 galaretka w proszku o dowolnym smaku może być z żelatyną lub karagenem
- owoce do przystrojenia, u mnie truskawki. Sprawdzają się również wyśmienicie maliny, mandarynki z puszki, brzoskwinie i inne, które lubicie. Mogą być sezonowe lub całoroczne
- 1 opakowanie ciastek czekoladowych o masie około 150-200 g.
- 4 łyżki rozpuszczonego masła
Galaretka z jogurtem – przepis:
-
- Ciasteczka kruszę lub miksuję w malakserze na proszek. Dodaję rozpuszczone masło do czasu aż powstanie kulka z ciasta.
- Ciastem wylepiam spód formy do pieczenia o średnicy 24 cm. Najczęściej na dnie układam jeszcze papier do pieczenia, aby łatwo można było wyjmować kawałki ciasta z blaszki.
- Jogurty wystawiam z lodówki, przekładam do miski i zostawiam na godzinę, aby się lekko podgrzały.
- Żelatynę lub agar agar rozpuszczam w zagotowanym mleku lub wodzie. W razie potrzeby wstawiam do kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu zostawiam do przestudzenia. W przypadku żelatyny, aż będzie chłodna, ale nadal ciekła. W przypadku agar-agar nie studzę.
- Jogurt w misce miksuję razem z cukrem pudrem i kilkoma kroplami zapachu. Dodaję ciągle miksując na największych obrotach żelatynę lub agar. Ubijam kilkanaście sekund.
- Tortownice z ciastem wystawiam, wlewam masę jogurtową i wstawiam ponownie do lodówki do stężenia.
- W tym czasie obieram owoce.
- Rozpuszczam galaretkę owocową w odpowiedniej, podanej na opakowaniu ilości wody. Studzę do czasu, aż zacznie się ścinać.
- Na zastygniętej piance z jogurtu układam owoce, wlewam galaretkę i znowu wstawiam do lodówki najlepiej na całą noc.
- Galaretkę z jogurtem podaję pokrojoną w trójkąciki, jak torcik lub sernik na zimno.
Magdalena Kuźbik napisał
Pieczony, na ciemnym spodzie i z kakaowa kruszonką. I bez rodzynek!!!
Agata Sinczykowska napisał
serniki uwielbiam pieczone. Na zimno też lubię ale z owocami. a z galaretką odpada bo nie lubię galaretki.
Zofia Sobkowicz napisał
Sernik „łezka”
Iwonka Przytulajko napisał
pieczony….
Ziółkowska Maria Ewelina napisał
Pieczony .
Marti Dzik Łukaszewicz napisał
na zimno-koniecznie bez rodzynek
Olga Smile napisał
Alexandra Czarownica dziękuję, zrobienie sernika bez jajek nie jest problemem, ba … można też nie dać sera a kaszę jaglaną, kukurydzianą, mannę lub jogurt. Problem jest, że żaden sernik nie będzie smakował tak jak te pieczony mojej teściowej :) Ale muszę przyznać, że sernik na zimno też robiła genialny!
Agnieszka Malec napisał
na zimnoooo:) pieczony nie zawsze sie dobrze upiecze w moim piekarniku:P
Karolina Hałada napisał
Pieczony
Ewa ED napisał
I jeden i drugi :-)