Gołąbki z warzywami
Naszło mnie dzisiaj wyjątkowo na gołąbki z warzywami. Ja wiem, że masa z nimi roboty ale gołąbki z warzywami są daniem na tle szczególnym, że zawsze warto się poświecić dla kulinarnego dobra rodziny. O ile gołąbków mięsnych w tej chwili nikt u mnie tknąć nie chce, o tyle gołąbki z warzywami cieszą się ciągle niesłabnącą popularnością. Ponadczasowe są aż chciałoby się powiedzieć! W sumie, zupełnie nie ma się czemu dziwić gołąbki z warzywami są pyszne, sycące i smaczne. Trudno jest zjeść dobre wegetariańskie gołąbki na mieście. Zazwyczaj to jakieś gnioty albo paćki bez smaku. Jakiś czas temu byłam we Wrocławiu i jadłam takie gołąbki z warzywami na rynku Starego Miasta w wegetariańskiej restauracji. Były całkiem smaczne, chociaż zbyt mocno doprawione pieprzem przeocz ginął smak farszu. Ale o gustach się nie dyskutuje, więc rozumiem, że ktoś lubi pieprzne nadzienia. Boszzz mam kilka dni temu dzień „zjadłabym coś ale nie wiem co …” Czy tylko ja tak miewam? Co wtedy wybierasz? Co najgorsze, wcale mi nie przeszedł. Przez cały czas szukam na co mam ochotę. Więc … zrobiłam gołąbki z warzywami. Dobre wyszły, oj dobre! Jakie gołąbki najbardziej lubisz? Z jakim nadzieniem? Ja polecam gołąki z warzywami ot tak na wegetariański obiad.
Gołąbki z warzywami
Gołąbki z warzywami – składniki:
- 5-6 szklanek ugotowanego ryżu lub kaszy jaglanej
- 1 czubata szklanka ryżu surowego (najlepiej kleistego lub okrągłego jak do risotto czy sushi)
- 5-7 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- 3 duże cebule
- 1 okazały pęczek natki pietruszki
- 1 puszka lub słoik soczewicy, białej fasoli lub ciecierzycy
- kilka łyżek oleju lub oliwy
- kilka ząbków czosnku
- ulubione przyprawy (u mnie oregano, tymianek, bazylia, czosnek, chili, wędzona papryka, płatki ostrej papryki) do smaku
- 1 duża kapusta biała lub włoska
- 4 liście laurowe
- kilka kulek ziela angielskich
- gałązka lub dwie lubczyku
- sól do smaku
Gołąbki z warzywami – przepis:
- Z kapusty wycinam twardy głąb i nacinam liście u podstawy. Zanurzam główkę na kilka minut garnku z gotującą się wodą. Wyjmuję na talerz i zdejmuję miękkie wierzchnie liście. Wkładam kapustę ponownie do wody i tak postępuję do czasu, aż będę miała odpowiednią ilość liści.
- Z pozostałej części kapusty, gdy liście są za małe zdejmuję kilka do położenia na dno garnka pozostałą część bardzo drobno szatkuję do farszu.
- Ryż gotuję w osolonej wodzie -> jak ugotować ryż lub kaszę jaglaną -> jak ugotować kasze jaglaną
- Marchewki, pietruszki obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach.
- Cebule obieram, kroję w drobną krostę i smażę na złoto na oleju.
- W misce mieszam wystudzony ryż, z ryżem surowym, startą marchwią i pietruszka, usmażoną cebulą, odlaną soczewica lub fasolą oraz poszatkowaną natką pietruszki lub koperkiem. A także pozostałą z obierania liści rozdrobnioną kapustą. Doprawiam solidną ilością przypraw. Ja lubię, gdy farsz jest pikantny za sprawą papryki. Odstawiam na godzinę, żeby wszystkie smaki się wstępnie przegryzły.
- Na liście nakładam niedużą ilość farszu i zwijam gołąbki. Tak akurat, pamiętając, że farsz się napnie, gdy ryż spęcznieje. Na dnie garnka umieszczam liście kapusty, a na nich ciasno i delikatnie układam gołąbki. Zalewam wodą lub najlepiej bulionem, chociaż UWAGA warto wykorzystać wodę z obgotowywania kapusty! Dodaję listki laurowe, lubczyk i ziele angielskie. Garnek przykrywam pokrywką i wstawiam na bardzo mały gaz lub do piekarnika. Od zagotowania duszę około 30 minut.
- Po ugotowaniu wyjmuję i gołąbki z warzywami podaję na ciepło z sosem pomidorowym.
GOŁĄBKI PRZEPISY
Zapraszam na jedne z moich ulubionych gołąbków, bez mięsa, w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Gołąbki mają to do siebie, że w farszu mogą się spokojne znaleźć wszytskie ulubione warzywa a smak dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i gustów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z ziemniakami
to gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczana, spajającymi ziemniakami oraz intensywnym sosem grzybowym. Bogactwo przypraw i pyszne wnętrze sprawia, że te gołąbki są zwyczajnie i nadzwyczajnie pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, ciemną fasolą oraz suszonymi grzybami przygotowuję co jakiś czas, gdy mnie rodzina namawia bardzo prosi. Są pyszne, jednorazowo można przygotować ilość gołąbków potrzebna na kilka obiadów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z fioletowej kapusty
Gołąbki z fioletowej kapusty to odmiana ciekawych, lekko słodkich gołąbków z mocno wyczuwalnym posmakiem imbiru. Duszone z tymiankiem i karmelizowanym imbirem mogą śmiało pojawić się na każdym odświętnym stole. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Od wielu lat przygotowuję gołąbki z ryżem, podobne do tych, jakie robiła moja mama, jednak zamiast mięsa dodaję proteinę sojową, czasami fasolą, ziemniakami lub ciecierzyca. Muszę przyznać, że w wersji z soczewica też są bardzo smaczne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Są dania, które zapadają w pamięć, te, które wspominamy z lat dziecinnych. Gołąbki są jednym z tych, na których się wychowałam. Moja mama często przygotowywała gołąbki. Ja również,a le robię to na wiele sposobów! Nie koniecznie zawsze są mięsne, częściej wegetariańskie, bezmięsne i pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe lub po dostosowaniu w wersji mięsnej.
To kolejne pysze, domowe gołąbki, które bardzo chciałam wam pokazać. Są dania, do których się wraca, które są bardzo pracochłonne ale uśmiech rodziny wynagradza całą prace. Takie właśnie są moje gołąbki z warzywami. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe.
Gołąbki tradycyjne z mięsem
Gołąbki te są gołąbkami przygotowanymi według tradycyjnego przepisu domowego. W każdej rodzinie mamy i babcie przygotowywały gołąbki z mięsa mielonego, ryżu lub kaszy jęczmiennej. Podawane z sosem pomidorowym stanowią tradycyjne danie kuchni polskiej. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe!
Gołąbki z mięsem to tradycyjne polskie jedzenie domowe. Znane są ze stołów rodzinnych, przygotowywane przez mamy i babcie, serwowane podczas obiadów niedzielnych, uroczystości domowych i spotkań rodzinnych. Dla wielu są symbolem rodziny i smaków wyniesionych z domów. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na znane mi doskonale z czasów dzieciństwa i dorosłości gołąbki tradycyjne z mięsem mielonym, tartą marchwią, mięsem mielonym i ryżem lub kaszą. Podane z sosem pomidorowym zawsze stanowiły przepyszne danie obiadowe, zawsze lubiłam gołąbki jeśc, robić mniej :) Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na gołąbki niby tradycyjne a jednak inne. Są to gołąbki bez ryżu i kaszy, idealne dla osób na diecie niskowęglowodanowej, Paleo i tym podobnej.
Dzisiaj przygotowałam gołąbki z rybą, dokładnie gołąbki z łososiem. Oczywiście takie gołąbki z rybą możecie przygotować także z dorsza, tołpygi, amura, nawet tuńczyka lub każdego innego gatunku ryb morskich czy słodkowodnych, który lubicie i chętnie zjadacie!
Gołąbki pieczone można przygotować na kilka sposobów. Na zdjęciu widać gołąbki pieczone w piekarniku w sosie pomidorowym. Można przygotować je z mięsem mielonym wieprzowym, wołowym lub drobiowym.
Gołąbki bez zawijania z sosem pomidorowym i pieczarkami. Ota taki proste i szybkie do zrobienia, nie wymagają parzenia kapusty i wszytskich zabiegów ze zdejmowaniem liści. Oczywiście ludzie dzielą się na tych, którzy wolą gołąbki bez zawijania lub klasyczne gołąbki tradycyjne.
No to zapraszam dzisiaj na gołąbki w sosie pomidorowym, klasyczne, domowe i tradycyjne. Przyznaję, że właśnie takie gołąbki w sosie pomidorowym są moim wspomnieniem dzieciństwa, kuchni babci i mamy!
Ewa napisał
A jaką rolę do spełnienia w tych gołąbkach ma surowy ryż? Pytam, bo spotykam się z tym po raz pierwszy.
ewa napisał
Dlaczego gołąbki z farszem wegetariańskim rozpadają się na obrzydliwą breję, a te z mięsem trzymają fason. Czy też tak macie? Robiłam z przepisu Olgi z kaszą gryczaną i w domu nie chcieli jeść, bo się zrobiła paćka. Wszystko smakowało osobno bardzo dobrze, tylko że było… osobno.
Czesław Klott napisał
Ruskie!! Z nadzieniem jak do ruskich pierogów.
Olga Smile napisał
Ewa – wciąga wodę i spaja masę :D
Olga Smile napisał
ewa – bo mięso podczas gotowania robi się twarde a ryż lub kasza miękka. Gołąbki wege są delikatniejsze i bardziej miękkie, taką maja naturę, trzba uważac, żeby ich nie przegotować na amen. Kasza gryczana nie palona mocniej skleja niż palona na przykład. Nie wiem, które robiłaś ale te https://www.olgasmile.com/wegetarianskie-golabki-z-kaszy-gryczanej.html są zwarte w konsystencji .
Daga Iql napisał
Mozesz podac przepis? Nigdy takiej kombinacji nie jadlam☺️?
Aga napisał
Proszę o podpowiedź jaka ilość suchej kaszy lub ryżu to 5-6 szklanek ugotowanej?
Olga Smile napisał
Aga – średnio na 1 szklankę kaszy lub ryżu potrzebujesz 2,2 szklanki wody. czyli potrzebujesz około 1,5 szklanki ryżu suchego
Ania napisał
Ja bym się chętnie do Pani wprowadzila na tydzień! ;-) zdjęcia sa cudnie smakowite ;-)
Baś napisał
przednie te gołąbki, dla mnie idealne