Gołąbki
Rodzinne i lubiane danie domowe to gołąbki. Znam od lat gołąbki z ryżem i mięsem, ale ten przepis na gołąbki z mięsem ryżem i sosem pomidorowym dostałam od mamy. Smakują wspaniale, polecam przepis na gołąbki z ryżem, które są dla wielu osób wspomnieniem dzieciństwa. Nieczęsto porywam się na przygotowanie gołąbków. Nie jestem zbyt ostrożna. Nieudolne wyławianie kapusty z wrzątku i sukcesywne zdejmowanie liści powoduje, że parzę sobie dłonie. Co ciekawe, moja mama radzi sobie z tą czynnością wspaniale i nie rozumie, jak gorąca woda może pryskać na ręce. a ja wiem, że może i nie widzę w tym nic dziwnego. Nauczyłam się jeść gołąbki z ryżem za czasów dzieciństwa. Znajomi przygotowują je z kaszą pęczakiem, a ja preferuję farsz z ryżem. Myślę, że to przyzwyczajenie do smaków z dzieciństwa i wspomnienie domu rodzinnego powoduje, że w tej wersji odpowiadają mi one najbardziej. Moi goście zawszę są zadowoleni, gdy podczas biesiady stawiam na stole pękaty garnek pełen gołąbków, a obok miskę gorącego sosu pomidorowego, na którego przepis również podaję poniżej.
Gołąbki
Gołąbki – składniki:
- 700 g mięsa mielonego wieprzowego lub wieprzowo-wołowego
- 3 cebule
- 200 g ugotowanego na półtwardo ryżu
- 1 główka kapusty
- 2 jajka lub 1/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki masła lub oleju
- 5 listków laurowych
- 10 ziaren ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz
Gołąbki – przepis:
1. Z kapusty wycinam twardy głąb i nacinam liście u podstawy. Zanurzam główkę na kilka minut garnku z gotującą się wodą. Wyjmuję na talerz i zdejmuję
miękkie wierzchnie liście. Wkładam kapustę ponownie do wody i tak postępuję do czasu, aż będę miała odpowiednią ilość liści.
2. Na maśle smażę na złoto drobno poszatkowane cebule.
3. W misce mieszam mięso z cebulą, ryżem, dwoma jajkami, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Masę wyrabiam do czasu, aż będzie kleista.
4. Na liście nakładam niedużą ilość farszu i zwijam gołąbki. Na dnie garnka umieszczam dwa liście kapusty, a na nich
ciasno układam gołąbki. Zalewam wodą, dodaję listki laurowe i ziele angielskie. Garnek przykrywam pokrywką i wstawiam na bardzo mały gaz. Duszę minimum 2 godziny. Po ugotowaniu wyjmuję i podaję gołąki na ciepło.
Sos pomidorowy jako opcja do przepisu na gołąbki
W garnku mocno podgrzewam cały wywar, w którym gotowały się gołąbki. Dodaję 3 łyżki koncentratu pomidorowego.
Na patelni przygotowuję zasmażkę z dwóch łyżek masła i dwóch łyżek mąki. Zasmażkę dodaję do sosu, doprawiam dwiema łyżeczkami cukru, szczyptą soli i pieprzu. Sos powinien być słodki i gęsty, z wyraźnie wyczuwanym kwaskowym smakiem pomidorów.
GOŁĄBKI PRZEPISY
Zapraszam na jedne z moich ulubionych gołąbków, bez mięsa, w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Gołąbki mają to do siebie, że w farszu mogą się spokojne znaleźć wszytskie ulubione warzywa a smak dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i gustów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z ziemniakami
to gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczana, spajającymi ziemniakami oraz intensywnym sosem grzybowym. Bogactwo przypraw i pyszne wnętrze sprawia, że te gołąbki są zwyczajnie i nadzwyczajnie pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, ciemną fasolą oraz suszonymi grzybami przygotowuję co jakiś czas, gdy mnie rodzina namawia bardzo prosi. Są pyszne, jednorazowo można przygotować ilość gołąbków potrzebna na kilka obiadów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z fioletowej kapusty
Gołąbki z fioletowej kapusty to odmiana ciekawych, lekko słodkich gołąbków z mocno wyczuwalnym posmakiem imbiru. Duszone z tymiankiem i karmelizowanym imbirem mogą śmiało pojawić się na każdym odświętnym stole. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Od wielu lat przygotowuję gołąbki z ryżem, podobne do tych, jakie robiła moja mama, jednak zamiast mięsa dodaję proteinę sojową, czasami fasolą, ziemniakami lub ciecierzyca. Muszę przyznać, że w wersji z soczewica też są bardzo smaczne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Są dania, które zapadają w pamięć, te, które wspominamy z lat dziecinnych. Gołąbki są jednym z tych, na których się wychowałam. Moja mama często przygotowywała gołąbki. Ja również,a le robię to na wiele sposobów! Nie koniecznie zawsze są mięsne, częściej wegetariańskie, bezmięsne i pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe lub po dostosowaniu w wersji mięsnej.
To kolejne pysze, domowe gołąbki, które bardzo chciałam wam pokazać. Są dania, do których się wraca, które są bardzo pracochłonne ale uśmiech rodziny wynagradza całą prace. Takie właśnie są moje gołąbki z warzywami. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe.
Gołąbki tradycyjne z mięsem
Gołąbki te są gołąbkami przygotowanymi według tradycyjnego przepisu domowego. W każdej rodzinie mamy i babcie przygotowywały gołąbki z mięsa mielonego, ryżu lub kaszy jęczmiennej. Podawane z sosem pomidorowym stanowią tradycyjne danie kuchni polskiej. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe!
Gołąbki z mięsem to tradycyjne polskie jedzenie domowe. Znane są ze stołów rodzinnych, przygotowywane przez mamy i babcie, serwowane podczas obiadów niedzielnych, uroczystości domowych i spotkań rodzinnych. Dla wielu są symbolem rodziny i smaków wyniesionych z domów. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na znane mi doskonale z czasów dzieciństwa i dorosłości gołąbki tradycyjne z mięsem mielonym, tartą marchwią, mięsem mielonym i ryżem lub kaszą. Podane z sosem pomidorowym zawsze stanowiły przepyszne danie obiadowe, zawsze lubiłam gołąbki jeśc, robić mniej :) Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na gołąbki niby tradycyjne a jednak inne. Są to gołąbki bez ryżu i kaszy, idealne dla osób na diecie niskowęglowodanowej, Paleo i tym podobnej.
Dzisiaj przygotowałam gołąbki z rybą, dokładnie gołąbki z łososiem. Oczywiście takie gołąbki z rybą możecie przygotować także z dorsza, tołpygi, amura, nawet tuńczyka lub każdego innego gatunku ryb morskich czy słodkowodnych, który lubicie i chętnie zjadacie!
Gołąbki pieczone można przygotować na kilka sposobów. Na zdjęciu widać gołąbki pieczone w piekarniku w sosie pomidorowym. Można przygotować je z mięsem mielonym wieprzowym, wołowym lub drobiowym.
Gołąbki bez zawijania z sosem pomidorowym i pieczarkami. Ota taki proste i szybkie do zrobienia, nie wymagają parzenia kapusty i wszytskich zabiegów ze zdejmowaniem liści. Oczywiście ludzie dzielą się na tych, którzy wolą gołąbki bez zawijania lub klasyczne gołąbki tradycyjne.
No to zapraszam dzisiaj na gołąbki w sosie pomidorowym, klasyczne, domowe i tradycyjne. Przyznaję, że właśnie takie gołąbki w sosie pomidorowym są moim wspomnieniem dzieciństwa, kuchni babci i mamy!
Marylka napisał
Uwielbiam gołąbki a najlepiej smakuje mi kapusta. Zawsze się ze mnie śmieją, że najchętniej owinęłabym w kilka liści. Moja mama zawsze robiła gołąbki z kaszą jęczmienna taka drobną. Teściowa robiła z ryżem ale jak raz zrobiłam z kaszą odtąd wszyscy wola z kaszą. Mama układała gołąbki w brytwance do duszenia (nawet nazywaliśmy tą brytwankę dusiciel”) na dno, jak miała oczywiście (czasami tez dawała skórki z wędzonej słoniny albo plasterki wędzonego boczku) i układała drobno porąbane kości np od schabu , na to wykładała odkrojone te twarde nerwy z liści i resztkę ze sparzonej główki te małe listki, układała ciasno w brytwance gołąbki, posypywała lekko papryką, odrobina jarzynki, pieprzu ziołowego , przykrywała resztą liści i wstawiała do piekarnika na około godzinę, najpierw na 180 *C a póżniej obniżała na 100*C. Nie podlewała wodą bo z mięsa wyciekł tłuszcz i zawsze trochę wody. Kości i liście dodawały aromatu. Najsmaczniejsze dla mnie były właśnie te uduszone liście. Na sosiku , który się utworzył mama robiła sos albo grzybowy albo pomidorowy. Tak robię do dziś. Pozdrawiam
agata napisał
Zrobione! Jak ta lala wyszły! :-)
MichaelHup napisał
кворк kwork
Kama napisał
świetny przepis bardzo polecam, bo wszystkim u nas smakował.
tessa napisał
Domowe dania zawsze są najlepsze! Uwielbiam!
Anonim napisał
Kocham wprost ten przepis!
Loraj napisał
Jej, że ja nie znałam wcześniej twojego bloga! Jest genialny :*
Szeryf napisał
Wolę sprawdzić u ciebie niż do matki dzwonić, bo tam zawsze jakieś wynalazki :D
Lisa napisał
Lubię (:
Ewelina napisał
Kocham ten przepis miłością wielką <3