Gulasz warzywny
Ja doskonale wiem, że ile osób tyle przepisów na gulasz warzywny. To mi w niczym nie przeszkadza. Gulasz warzywny, jaki dzisiaj pokazuję jest kombinacją fasoli, grzybów, papryki i warzyw. Wspaniały, my uwielbiamy, to taki zestaw podstawowy, potem można rozwijać temat, jeśli ktoś czuje taką potrzebę. U nas jadamy gulasz warzywny z chlebem, ot tak, prosto i smacznie. Mięsożercy mogą dodać podsmażony na patelni wędzony boczek, osoby jedzące gluten na przykład pęczak dosypać do gotowania zwiększając ilość wody. Jęczmień fantastycznie się komponuje w takich prostych daniach. Jeśli natomiast mam wersję bezmięsną i bez glutenu. Proste smaki są najlepsze! U mnie dzisiaj dzień kuchennych szaleństw. Wstawiłam rosół warzywny z grzybami (dziecko się prosiło), zupę pho na ostro (ja się prosiłam), do tego kompot z czereśni (efekt porządkowania zamrażarki), zrobiłam najlepszy majonez (bez niego ani rusz do sałatki ziemniaczanej) i duszę gulasz warzywny z fasolą. A co, jak szaleć, to szaleć! Od razu napiszę, gdyby ktoś zapytał, kto to wszystko zje? Zupa pho w garze 9 litrowym, po wyjęciu warzyw będzie około 5 litrów płynu, tak mniej więcej. Pójdzie zapewne do wieczora bezpośrednio z kubka, no może zostanie jeszcze na śniadanie, jak dobrze pójdzie i już sobie zarezerwowałam z okrzykiem, „nie ruszać, to dla mamusi”. Rosół z grzybami dla młodocianych, na dziś i jutrzejsze śniadanie. Muszę go pokazać, ponieważ to moje kolejne smakowe odkrycie kulinarne. Wiem, wiem rosół z pieczonych warzyw i rosół wegetariański nie mają sobie równych ale mimo wszystko warto ten również nastawić. Ugotowałam rano 2 kg ziemniaków, poszedł już jeden i ledwo mi do sałatki wystarczyło. A gulasz warzywny z fasolą to teraz wciągam teraz pisząc jednym palcem. No i kompot ale on się studzi, będzie OK. na wieczór i do odpijania w międzyczasie. U nas z głodu się nie padnie, no chyba, że z przejedzenia. A co u ciebie dzisiaj na obiad?
Gulasz warzywny
Gulasz warzywny – składniki:
• 400 g suszonej fasoli namoczonej przez noc
• 1 słoik grillowanej papryki obranej ze skórki mogą być też upieczone papryki i własnoręcznie obrane. Ja kupuję nie piekę zimą papryki ponieważ jest droga i lepiej wychodzi kupić jakaś eko słoikową.
• 500 g pieczarek
• 4 cebule
• 2 pasternaki lub korzenie pietruszki
• 1 łyżka tymianku (ja miała mrożony ale w gałązkach jest najlepszy)
• 5 ząbków czosnku
• 3 średniej wielkości ziemniaki
• 60 ml
• sól i czarny pieprz do smaku
Gulasz warzywny – przepis:
1. Fasolę moczę przez noc, polecam przepis jak ugotować fasolę.
2. Cebule obieram kroję w plastry i podsmażam na kilku łyżkach oleju, żeby stała się złota.
3. Pasternak obieram i ścieram na tarce w paseczki.
4. Czosnek obieram z łupinek i ścieram na tarce lub rozgniatam w prasce.
5. Ziemniaki obieram i kroję w kostkę.
6. Pieczarki czyszczę, kroję w plastry i podsmażam na patelni na dużym ogniu.
7. Odlewam wodę, w której się moczyła się fasola w takiej ilość, aby zostało jej około 4 cm nad powierzchnię. Dodaję 2 łyżeczki soli, roztarty czosnek, obrane ziemniaki, pasternak, tymianek oraz podsmażoną cebulę. Przykrywam garnek i gotuje około 40-60 minut.
8. Pod koniec gotowania, tak mniej więcej na 15 minut wrzucam obrane i pokrojone w kawałki papryki i podsmażone pieczarki. Doprawiam pod sam koniec pieprzem i solą, jeśli jest taka konieczność, ja zazwyczaj dodaje dużo pieprzu bo lubię jego wyczuwany smak i jeszcze trochę tymianku.
9. Tak przygotowany gulasz warzywny z fasolą podaję z kieliszkiem wina i opieczonym lub świeżym chlebem. Pycha, po prostu pycha
Zobacz moje inne przepisy na GULASZ:
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Smacznego!
Olga Smile napisał
Lidia – piszę w tym przepisie o pęczaku :)
Anna Śnieg napisał
Jestem na wyjeździe sluzbowym, wiec pewnie to, co w knajpce dadza. Zawsze wybieram cos regionalnego :-)
Anna Śnieg napisał
Lubie gulasze ostre, esencjonalne. Fasolo nie moge jesc ale zdjecie wyglada tak zachęcająco….
Teresa OLeksy napisał
Fasola mung /zielona/ jest bardzo zdrowa i smaczna.
Anna Śnieg napisał
Ale ja jej nie toleruje. Ani moje jelita :-(
Magda Lena Grabala napisał
Ja dziś pracuje z domu, zrobiłam zielone placuszki ziemniaczana ze śmietanowym sosem pieczarkowo-cebulowym. Wszystko vega i bez glutenu :):)
Barbara Szyma napisał
A 60 ml czego??:)
Katarzyna Muskaryna napisał
Z mięsem
Katarzyna Piegat napisał
…a to widzę, że nie tylko ja mam tak ….eee dzień jak co dzień, cztery gary i tak jeszcze podobno nie ma co jeść… ;)
Justyna Ostrowska napisał
Justyna, mogę wpaść! Mój żołądek ma ogromne możliwości :-D