GULASZ WIEPRZOWY ZAPIEKANY
Dzisiaj poszalejemy! Gulasz wieprzowy jest daniem wyjątkowo uniwersalnym. Można podawać go z kaszami, z plackami, z ryżem, makaronem, jako nadzienie do placka po węgiersku. Smakuje wybornie również z chlebem, podany w głębokiej misce przy ognisku. Głównym sekretem takiego gulaszu wieprzowego zapiekanego jest sposób jego doprawienia. Oczywiście można to zrobić wedle własnego uznania, jednak ja uważam, że zamarynowane mięso, długo duszone i na koniec zapieczone w towarzystwie ziemniaków puree jest daniem idealnym na każdą okazję. To typowa jesienna propozycja. Takie obiady poprawiają nastrój, rozleniwiają, rozgrzewają i bardzo przyjemnie sycą! Gulasz wieprzowy zapiekany pierwszy raz zrobiłam wiele lat temu. Przyznam się, że od razu był to strzał w dziesiątkę. Zapiekałam go już pod polentą, pod ciastem kukurydzianym, pod ciastem pszennym chlebowym, ale jednak wersja z ziemniakami jest najbardziej uniwersalna i chyba jednak najsmaczniejsza! Z obserwacji doszłam do wniosku, że ludzie dzielą się na tych, którzy lubią głównie część wierzchnią gulaszu i tych, dla których gulasz jest najważniejszym elementem dania! Najwięcej smaków czują Ci, którzy są gdzieś po środku. Nakładają sobie solidną łychę ziemniaków i mięsa, ugniatają na talerzu i jedzą ze smakiem! Mam pytanie, a Ty gdy przygotowujesz gulasz wybierasz mięso wieprzowe, wołowe, z kurczaka czy indyka? Wrócę jeszcze na chwilę do samego gulaszu. Według tego przepisu możecie przygotować również gulasz z indyka, kurczaka lub wołowy. Co kto lubi! O ile wołowy może wymagać dłuższego gotowania o tyle ten drobiowy, przygotowuje się idealnie dużo szybciej. Marynowanie mięsa w przypadku drobiu jest kluczowe! Mięso wołowe jest znacznie tłuściejsze a jak wiadomo tłuszcz jest nośnikiem smaku. W przypadku mięsa z kurczaka lub indyka warto dodać kilka łyżek oleju więcej. Nie zaszkodzi a mocno wygładzi smak i poprawi konsystencję. No i wędzony boczek! Absolutnie go nie pomijajcie! Nadaje smak, aromat, jest bardzo ważnym składnikiem gulaszu zapiekanego, bez niego będzie to po prostu mięso pod ziemniakami!
GULASZ WIEPRZOWY ZAPIEKANY
GULASZ WIEPRZOWY ZAPIEKANY – składniki:
- 1200 g mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki może być też typowe gulaszowe
- 100 g boczku wędzonego pokrojonego w kosteczkę
- 3-4 cebule
- około 100 g koncentratu pomidorowego
- 5 listków laurowych
- 10-15 kulek ziela angielskiego
- 1 czubata łyżka wędzonej papryki
- 2 ząbki czosnku
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju
- Ziemniaki do zapieczenia:
- 500 g mączystych ziemniaków
- 50 g masła + 40 g do zapiekania
- 100 ml śmietany
GULASZ WIEPRZOWY ZAPIEKANY – przygotowanie:
Marynowanie mięsa:
- Cebule obieram i kroję w piórka.
- Czosnek obieram i przepuszczam przez praskę do czosnku lub rozcieram nożem z solą.
- Do garnka wkładam mięso pokrojone w dużą kostkę, dodaję do niego cebule, czosnek, sól, pieprz i paprykę wędzoną. Dokładnie mieszam. Zamykam pokrywką i wstawiam do lodówki na noc by się zamarynowało i przeszło przyprawami.
Duszenie mięsa:
- Do garnka wlewam 2 łyżki oleju i podsmażam mięso. Musi się lekko przyrumienić z każdej strony. Wtedy dolewam 2 szklanki wody, dokładnie tyle, żeby przykryło mięso na 2 cm. Dusze mięso pod pokrywką przez 60-80 minut. Gdy jest miękkie, doprawiam jeszcze do smaku solą i pieprzem oraz dodaję koncentrat pomidorowy i mieszam.
Zapiekanie mięsa:
- Obieram cienko ziemniaki i w lekko osolonej wodzie gotuję do miękkości. Odlewam z garnka wodę, ziemniaki trzymam przez chwilę na gazie, aby odparowały.
- Gorące ziemniaki ugniatam tłuczkiem lub przepuszczam przez prasę do ziemniaków. Przekładam z powrotem do garnka i dodaję miękkie masło, śmietanę i kilka szczyp soli.
- Puree układam na gulaszu wieprzowym, równo rozprowadzam. Na wierzchu kładę masło w plasterkach. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 40 minut. Zależy mi, żeby ziemniaki się ładnie przyrumieniły.
- Gulasz wieprzowy zapiekany podaję na stół w garnku w którym się piekł!
Anna napisał
Wołowy
Elżbieta napisał
Wołowy z białą kaszą gryczaną i z buraczkami na ciepło. Poezja???
Anna napisał
WOŁOWY <3 ale z dziczyzny – też nie pogardzę :)
Aga napisał
I indyka. Albo z buraków i soczewicy, pycha….
Violetta napisał
Taki prawdziwy to wolowy
Grzegorz napisał
Wieprz czasem indyk, albo indyk+wołowe
Magdalena napisał
Wołowy lub z drobiu ?
Agata napisał
Gulasz to tylko wieprzowy!!!
Ania napisał
gulasz z indyka:)
Marcin napisał
Właśnie wczoraj był robiony z….jelenia ?