Gulasz wołowy
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki. Gdy po spotkaniu ze znajomymi zostanie mi pół butelki czerwonego wina, zawsze przelewam je do torebki i wkładam do zamrażalnika. Po zamrożeniu nadaje się do przygotowywania potraw mięsnych o mocnym aromacie winnym. Oczywiście, można do tego celu wykorzystać nowo otwarte wino, jednak warto przygotować mrożonkę z tego, co zostało zamiast wylać wino po dwóch dniach stania w lodówce. Do gulaszu wołowego zawsze używam wina czerwonego półwytrawnego. Do drobiu i wieprzowiny pasuje wino białe lub delikatne czerwone bez charakterystycznego posmaku beczkowego. Dodatek wina sprawi, że z mięsa nie najwyższej jakości, jak na przykład pręga lub goleń, wyczarujemy wyśmienite danie biesiadne. Zapraszam zatem na gulasz wołowy!
Gulasz wołowy
Gulasz wołowy – składniki:
- 1 kg mięsa wołowego
- 500 ml wina czerwonego półwytrawnego (alergicy trzeba sprawdzić skład -> Jakie wino wybrać)
- 3 cebule
- 3 łyżki masła zwierzęcego lub ekologicznej margaryny bezmlecznej lub wegańskie masło
- 3 łyżki mąki pszennej ewentualnie mąki ryżowej białej bezglutenowej (osoby na diecie AIP lub z Hashimoto mogą pominąć)
- 700 ml bulionu mięsnego lub warzywnego
- 100 g śliwek suszonych
- garść grzybów suszonych
- 3 listki laurowe
- 8 ziaren ziela
- angielskiego
- 3 łyżki oleju
- sól i czarny pieprz mielony
Gulasz wołowy – przygotowanie:
- Mięso wołowe pokroić w nieduże kawałki, przełożyć do miski z pokrywką, zalać winem i doprawić listkami laurowymi, zielem angielskim i czarnym pieprzem. Wymieszać dokładnie, przykryć i odstawić do lodówki na 12 godzin.
- Na patelni rozgrzać trzy łyżki masła. Mięso odsączyć z wina, obtoczyć w mące i smażyć na złoto na patelni. Rumiane kawałki przełożyć do garnka, podlać winem z marynowania razem z przyprawami, bulionem, dodać rozdrobnione na proszek suszone grzyby oraz pokrojone w kawałki śliwki suszone.
- Na patelni z trzema łyżkami oleju usmażyć cebule poszatkowane w piórka. Podsmażone na złoto dodać do wołowiny. Całość dusić około 1½ godziny, często mieszając. Jeżeli płyn wyparuje, dopełnić wodą w takiej ilości, aby sos był gęsty, ale się nie przypalał.
- Wołowinę w winie podawać z chlebem oraz jako sos do klusek, kasz lub ziemniaków.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Alicja napisał
mam pytanie, czy 500ml czerwonego wina na 1 kg mięsa to nie zadużo?
Olga Smile napisał
ALicja – jeśli masz lekkie wino, to nie za dużo, jeśli zaś ciężkie, beczkowe, ziemiste o smaku to daj nie więcej niż 500 ml.
Alicja napisał
dzieki, pozdrawiam
Monika napisał
To jest mistrzostwo świata… Tego smaku szukałam wszędzie od lat – jeszcze się gotuje a już na półmetku czuć obłędny smak
Olga Smile napisał
Monika – bardzo się cieszę :D
Cezary napisał
W którym momencie solimy potrawę bo nie ma o tym ani słowa sól jest w składnikach?
Olga Smile napisał
Cezary – ja solę na końcu.
Marta napisał
Jakiego dokładnie mięsa użyłaś do przygotowania gulaszu?
Darek napisał
Hi Olga,
Zrobilem gulasz wolowy wg Twojego przepisu, z malymi modyfikacjami:uzylem make gryczana zamiast pszennej, bez grzybow, bo ich nie mialem, ale dodalem papryke czerwona i zolta. Mieso rewelacja, miekkie i kruche, bulion, ktory dodalem byl niedosolony ( jestem cukrzykiem, i od soli trzymam sie z daleka), wiec musialem dosolic troche wiecej na koncu. Ogolnie to byl moj pierwszy gulasz i bede trzymal sie Twojego przepisu, ale nastepnym razem doleje tylko polowe wina z zalewy. Uzylem dobrej wolowiny (sirloin) i uwazam, ze wino trocha za bardzo „zabralo” smaku miesa. Ocena koncowa: REWELACJA – z kasza gryczana prazona i buraczkami.
Pozdrawiam
Raf Raf napisał
Olga proszę napisz jakiego mięsa użyłaś do Gulaszu?