Gulasz z kaszą gryczaną
Pamiętam doskonale wieprzowy gulasz z kaszą gryczaną, który podawała mama. Gulasz z kaszą gryczaną czy kasza jęczmienną? Tak to właśnie pytanie padało regularnie przy okazji wszelakiej maści gulaszów mięsnych, które jadałam za czasów dzieciństwa. Pojawiały się one dość często, ponieważ nawet z kawałka mięsa można było wyczarować dwudniowy obiad dla całej rodziny. Pisze o czasach PRL’u, kratek na mięso i zielonych pomarańczy w sklepach. Mnie w trakcie tego obiadu najbardziej interesowała kasza, gulaszu mogło nie być, za to mama była zmotywowana do namówienia mnie do zjedzenia mięsa. Ponieważ jako dziecko jeść nie lubiłam, to każdy posiłek był dla rodziny wyzwaniem :) Ale nie o tym chciałam pisać. Gulasz z kaszą gryczaną powstawał w sumie częściej niż ten z kaszą jęczmienną. Kaszę jęczmienna lubiłam jeść na sucho, posypana sola i olejem, bez sosu. Gryczana musiała mieć jakiś sos, najlepiej rzadki i kremowy jak chrzanowy ze śmietaną. Ach te wspomnienia. Wychowałam się na gulaszu z kasza gryczaną, nadal bardzo lubię kaszę i nadal wolę ją niż mięso, jak widać nie wyrasta z niektórych preferencji smakowych. A Ty – wolisz gulasz z kaszą gryczaną, jęczmienną czy ziemniakami?
Gulasz z kaszą gryczaną
Gulasz z kaszą gryczaną składniki:
- 600 g mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki może być też typowe gulaszowe, lepiej gdy nie jest zbyt chude
- 100 g kiełbasy wędzonej pokrojonej w kosteczkę lub boczku
- 3-4 cebule
- 300 g pieczarek rewelacyjnie sprawdzają się polne lub dzikie pieczarki, im bardziej leśne w smaku, tym lepiej
- 10 kapeluszy suszonych (ja mielę je w młynku do kawy na proszek)
- około 100 g koncentratu pomidorowego (osoby na diecie AIP lub z chorobą Hashimoto mogą pominąć koncentrat pomidorowy!)
- 5 listków laurowych
- 10-15 kulek ziela angielskiego
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju
Gulasz z kaszą gryczaną – przepis:
- Na patelnie wrzucam pokrojoną w krostę kiełbasę, smażę przez kilka minut aż zacznie się wytapiać. Łyżką cedzakowa odławiam go do garnka. Na tej samej patelni, na wytopionym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy jest rumiana dodaję ją także do garnka z boczkiem.
- Mięso kroję na kawałki i podsmażam na suchej patelni. Gdy soki się zamkną, przekładam mięso do garnka.
- Na tej samej patelni smażę rozdrobnione pieczarki, które również dodaję do mięsa i cebuli.
- Do garnka ze wszystkimi składnikami dodaję również przyprawy, rozgniecione na proszek suszone grzyby leśne, listki, ziele i dolewam około 1,5 litra wody czasami mniej, innej razem więcej. Woda powinna sięgać na dwa palce ponad poziom składników. Gulasz z grzybami gotuję pod lekko uchylona pokrywką przez 60-90 minut.
- Gdy mięso stanie się miękkie, dodaje koncentrat do gotującego się sosu. Gdy zgęstnieje wyłączam gaz, doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Gulasz z kaszą gryczaną podaję w głębokich talerzach.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Zuzanna Hichalak napisał
gryczana i buraczki ;)
Milena Preijer napisał
Gulasz węgierski to z ziemniakami, a Gulasz „polski” to z kasza jęczmienia.
Katarzyna Muszak napisał
Z gryczaną i buraczkami lub kapustą czerwoną ;)
Monika Żelazo napisał
gryczana
Klaudia Chryszczanowicz napisał
Z kopytkami <3
Monika Krawczyk napisał
gryczana
Magda Sajewicz napisał
Z gryczaną paloną buraczki lub kiszone ogórki mniam….
Kamila Osmólska napisał
mąż mówi, że tylko z makaronem:) świderkami:)
Leokadia Litwinowicz napisał
z kaszą gryczaną
Grażyna Szłapka napisał
Ja często mieszam kaszę razem najpierw zaczynam gotować tę która potrzebuje najdłuższej obróbki cieplnej ,a porem dosypuję inne Pęczak z gryczaną i dodatkiem kilku suszonych grzybów +szczypta majeranku jest najlepsza :D do wołowiny