Horchata cynamonowa
Nie wiem czy już o tym pisałam ale Horchata jest moim odkryciem sprzed dwóch lat. Horchata powstaje nie tylko w upały, ale stała się również elementem koktajli, które od czasu do czasu przygotowujemy w domu. Najczęściej horchata powstaje na bazie mleka skondensowanego słodzonego i niesłodzonego, zresztą planuję taką mega słodką i mleczną wersję popularnego w Hiszpanii napoju również pokazać za kilka dni. Generalnie pierwotnie horchate wykonywało się go na bazie jęczmienia, jednak od wieli lat spotkać można dziesiątki przepisów, z czego każdy jest dostosowany składem i smakiem do indywidualnych gustów autorów. Moja horchata jest mieszaniną ryżu białego, orzechów lub mleka, cukru, cynamonu i wanilii. Gęsta, pachnąca, słodka, o konsystencji śmietany wspaniale pasuje do kostek lodu, rozpływa się w ustach, pozostawiając posmak słodyczy i cynamonu. Dzieci uwielbiają horchatę, jest alternatywą dla Lemoniady, która również ma u nas w domu wielu zwolenników. Horchata orzeźwia, chłodzi i wzmacnia. Działa również jak balsam w przypadku przedawkowania alkoholu dnia poprzedniego. Można ja przygotować z każdego gatunku ryżu, z czego ja najbardziej lubię biały, okrągły. Do tego migdały blanszowane lub ze skórkami ewentualnie moje ulubione orzeszki nerkowca. Konieczny jest cukier, cynamon i wanilia. Zależnie od upodobań można jeszcze dodać skórkę otarta z cytryny, mandarynki lub grapefruita. Zapraszam, horchata jest gotowa do picia!
Horchata
Horchata – składniki:
• 1 niepełna szklanka białego ryżu (ryż można zmielić w młynku do kawy lub zostawić w całości, jeśli macie mocny blender)
• 1 szklanka orzeszków nerkowca lub migdałów
• 1 szklanka cukru trzcinowego jasnego lub innego
• 2 małe laski cynamonu
• 1 laska wanilii lub 1 łyżka cukru wanilinowego
• 6 szklanek wody
• dużo kostek lodu do podania
Horchata – przepis:
1. Do słoika 0,8 – 1 litr wsypuję ryż (zmielony lub cały), orzechy lub migdały, wkładam cynamon i wanilię. Dopełniam wodą. Zostawiam na 3 godziny na blacie w kuchni po czym wstawiam do lodówki na noc.
2. Rano, do blendera przekładam zawartość słoika, dodaję cukier + 2 szklanki wody. Miksuję na największych obrotach przez kilka minut. Masa powinna być płynna i gęsta niczym śmietaną.
3. Płyn przelewam przez sito wyściełane 2 warstwami gazy. Wyciskam gazę do końca. Do horchaty dodaję 2 szklanki wody, jeśli wolę gęściejszą poprzestaję na 4 szklankach z miksowania.
4. Podaję w szklankach wypełnionych lodem, idealnie chłodzi w upalne dni.
Agnieszka napisał
jak długo można przechowywać horchatę?
Olga Smile napisał
Agnieszka – 2-3 dni w lodówce )
anonim napisał
Cześć!
Mozna prosić o przepis na lody z horchaty, bez laktozy. :) ??
Olga Smile napisał
anonim – zobaczę jak wyjdą :D
Anonim napisał
Czy ryż ma być ugotowany?
Anonim napisał
Czy ryż ma być ugotowany?
Olga Smile napisał
Anonim – surowy :)