JAK DBAĆ O STAWY Z 4FLEX
Układ kostny dorosłego człowieka zawiera 206 kości, które wchodzą w skład szkieletu osiowego i kończynowego. W skrócie można powiedzieć, że stawy są ruchomymi połączeniami kości, które umożliwiają ich ruch względem siebie w różnych płaszczyznach, zależnie od miejsca występowania i budowy. To właśnie większość naszych kości jest połączona stawami, które przylegają do siebie powierzchniami stawowymi, a z zewnątrz otoczone są torebką stawową wypełnioną mazią stawową. Jej zadaniem jest, zmniejszenie tarcia między poruszającymi się kośćmi i umożliwienie bezproblemowego ruchu. Chrząstka natomiast pojawia się jako przejściowa część tkanki kostnej. To właśnie bez tkanek chrzestnych odpowiadających za mechanikę nie byłoby możliwe poruszanie się. Sam układ szkieletowy człowieka jest tak ciekawy, że można o nim godzinami rozmawiać. I to nie tylko w kategorii ciekawości budowy, co również pojawiających się z wiekiem problemów, bólu, zwyrodnień i zmniejszenia ruchomości. Owa ruchomość stawu jest bezpośrednio związana nie tylko z budową stawu, jego strukturą, ale również z działaniem mięśni. Jeżeli z różnych przyczyn zwyrodnieniowych, kontuzji, wieku twoje mięśnie nie wykonują odpowiedniej pracy, wtedy dochodzić może do usztywnienia stawów. Jak dbać o stawy – to bardzo obszerny i ciekawy temat, który spędza sen z oczu wielu osobom. Problemy bólowe zaniżają jakość życia, utrudniają normalne funkcjonowanie, wykonywanie potrzebnych czynności takich jak chodzenie po schodach czy jazdę na rowerze.
JAK DBAĆ O STAWY Z 4FLEX
Jak dbać o zdrowe stawy – oto złote zasady:
Utrzymywanie właściwiej wagi ciała – nadwaga i otyłość
Brzmi trywialnie, niczym często powtarzane zdanie znane z kolorowych magazynów dla kobiet – uważaj na swoja wagę. Jednak trzeba wziąć je sobie do serca. Jak pokazują badania, to właśnie nadwaga i otyłość są głównymi przyczynami powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów. Narażone są stawy kolanowe, biodrowe, kręgosłup, stawy kończyn dolnych a nawet dłonie. Do tego także owa nadwaga prowadzi do przyspieszonego uszkodzenia chrząstki stawowej w wyniku jej przeciążenia, co niesie za sobą ból, uszkodzenie aparatu ruchu, ograniczenie jego ruchomości i postępujące stany zwyrodnieniowe. Gdy dopada nas ból, jeszcze mniej się ruszamy, więc nadwaga się zwiększa. Powstaje zamknięte koło problemów stawowych. Dlatego też, zachowanie odpowiedniej wagi ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Wszelkie przeciążenie stawów, wynikające ze zbyt dużej masy ciała niekorzystnie wpływają na ich kondycję, w efekcie prowadzi to do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej.
Dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną
Przyjmuje się, że 25 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza w znaczącym stopniu ryzyko zachowania na choroby cywilizacyjne w tym choroby serca, nadciśnienie tętnicze, choroby degeneracyjne i zwyrodnieniowe oraz cukrzycę typu II. Jeśli nie możecie ćwiczyć codziennie, pamiętajcie, że chociaż 5 razy w tygodniu wygospodarowanie czasu dla siebie, swojego zdrowia wpłynie znacząco na poprawę kondycji, samopoczucie i aparat ruchu. Należy pamiętać, aby dobierać ćwiczenia do swojej wagi, możliwości, kondycji i wieku. Na początek polecany jest aqua-aerobic, ćwiczenia w basenie w różnej postaci, pływanie, spacery po równej powierzchni, nordic walking (po konsultacji z instruktorem), jazda na rowerze, ćwiczenia na orbitreku oraz joga dla początkujących, chociaż ona także potrafi dać się we znaki. Należy skupić się na płynnych ruchach, bez znacznych przeciążeń jak na przykład bieganie, wspinaczka czy podnoszenie ciężarów. Koniecznie wszelkie ćwiczenia należy poprzedzić rozgrzewką 5-7 minutową i kończyć spokojnie, pozwalając na ochłonięcie i tak zwany „cool down” celem uspokojenia i rozluźnienia mięśni po treningu. Dobrze jest zrobić z aktywności fizycznej rytuał i traktować je jak hobby i inwestycję w przyszłość i dobre samopoczucie, ponieważ to właśnie aktywność fizyczna potrafi zwiększyć objętość tkanki chrzestnej, co wpływa bezpośrednio na wydzielanie mazi stawowej. W takim przypadku obserwuje się lepsze działanie stawów, zmniejszenie bólu, poprawia się także ukrwienie, dotlenienie, stabilizują się połączenia kostne. Mówiąc potocznym językiem „stawy są smarowane” a to znacząco wpływa na nasz stan fizyczny. Niestety przeciążenia organizmu, niewłaściwa aktywność fizyczna potrafią dodatkowo wpływać degeneracyjne na stawy kolanowe i biodrowe, a co za tym idzie powodować liczne zaburzenia w funkcjonowaniu stawów.
Prawidłowa dieta wspomagająca działanie i odbudowę stawów
Prawidłowa dieta odnosi się nie tylko do tego co jemy, ale także do tego ile jemy i z czego się składa kalorycznie i biologicznie nasz posiłek. Ponieważ przyjmuje się, że dieta potrafi leczyć tak samo jak szkodzić, należy dokładnie przyjrzeć się zawartości naszego talerza. Jak zwykle najważniejsza jest różnorodność, zrównoważone posiłki, dieta bogata w składniki odżywcze, witaminowe i mineralne. Od lat polecana jest dieta bogata w kwasy omega 3, cynk, selen, witaminę D, B12 i C. Generalnie, witaminy z grupy B w połączeniu z kwasami zmniejszają stany zapalne, ograniczają procesy powstawania przeciwciał i chorób autoagresywnych. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o białku jako budulcu mięśniowym, stabilizującym szkielet i odpowiadającym za kondycję organizmu oraz o kolagenie, który wpływa na elastyczność, wytrzymałość, sprężystość i nawodnienie skóry oraz stawów.
Odpowiednia suplementacja preparatem 4Flex
Często choćbyśmy nie wiem jak się starali, to sama dieta nie wystarcza. Po 30 roku życia zmniejsza się ilość kolagenu w organizmie, tym samym nasze stawy są bardziej narażone na uszkodzenia, ból i zwyrodnienia. Ważne jest, aby dostarczyć składniki potrzebne zarówno do uzupełnienia mazi stawowej oraz odbudowy uszkodzonego stawu, czyli chrząstki, takie dwa w jednym. Tu z pomocą przychodzi preparat 4Flex, który zawiera kolagen Fortigel®, będący białkiem stanowiącym budulec macierzy chrząstki aż w 95%. Takie właśnie czyste białko w postaci peptydów pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej, do tego porcja witaminy C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Wyjątkowa, zhydrolizowana forma cząsteczki Fortigel® ma optymalną wielkość, co ułatwia jej wchłanianie w przewodzie pokarmowym.
Właściwy dobór obuwia
Nie wiem czy wiecie, ale noszenie obuwia na obcasie zupełnie zmienia dynamikę chodu i ustawienie kręgosłupa. Do tego zaburza się napięcie pomiędzy stawami. W efekcie dochodzi do licznych przeciążeń, chociażby w stawach kolanowych, biodrowych, miednicy, odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Gdy do tego dodamy jeszcze degeneracyjne wygięcia palca na skutek czego powstają bolesne haluksy zwane inaczej paluchem koślawym, będące chorobą zwyrodnieniową i zniekształcającą stopę – mamy pełen komplet. W każdej możliwej chwili, gdy tylko masz możliwość zdejmij swoje ulubione szpilki, koturny i obcasy. Choć na bosaka, w kapciach lub dopasowanym odpowiednio obuwiu sportowym. To właśnie odpowiednie ułożenie stopy ma duże znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawu kolanowego, biodrowego i kręgosłupa. Mówi się, że stopy są naszą podporą, stabilizacją, one nas dźwigają a często poświęca się im tak mało uwagi. Dobrze dobrane i wysokiej jakości obuwie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki stawowej, mimo, że jest to kwestia często przez nas bagatelizowana. Nie wiem czy wiecie, że nie tylko obcasy są szkodliwe, wybierajcie obuwie odpowiednio szerokie z zaokrąglonymi czubkami i dobrym podparciem stopy. Przyjmuje się, że wysokość obcasów nie powinna przekraczać 3 cm, stopa powinna być ustawiona w obuwiu możliwie najbardziej neutralnie aby siły, które naciskają na kości i stawy nie działały na ich niekorzyść.
Prawidłowy sposób siedzenia i postawa ciała
Brzmi bardzo ogólnie, jednak nawet sposób w jaki siedzimy, jak trzymamy nogi, gdzie je podpieramy ma znaczenie. Na przykład tak popularne nakładanie „nogi na nogę” wykrzywia staw biodrowy i kolanowy, dlatego też po dłuższym siedzeniu w takiej pozycji można odczuwać silny dyskomfort. Zarówno postawa ciała podczas siedzenia czy praca stojąca jaką wykonujemy, mogą negatywnie wpływać na nasz układ kostno-stawowy. To przez ciągłą i rutynową powtarzalność określonych ruchów, często dochodzi do przeciążeń, co negatywnie wpływa na stan stawów. Nawet codzienność, może degeneracyjne wpływać na stawy i dawać efekty bólowe. Ogólna postawa ciała, garbienie się, pochylanie głowy do przodu, wady ustawień kręgosłupa. Nierówne ramiona będące skutkiem noszenia ciężkiej damskiej torebki czy zakupów w siatkach, do tego jeszcze na obcasach. Która kobieta nie zna tego problemu? To wszystko bardzo obciąża stawy i mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne w efekcie wieloletnich zaniedbań.
Zabezpieczanie stawów przed zimnem i zmianami temperatury
Jesienią, zimą i wiosną trzeba zwracać szczególną uwagę na stan stawów. To właśnie te pory roku dodatkowo nasilają objawy bólowe i zwyrodnieniowe. Dobierając ubranie nie kierujmy się tylko modą, tylko w znacznie większej mierze tak ważnymi walorami zdrowotnymi. Ciepłe ubranie, oddychające, przewiewne, dobrze odprowadzające pot i pozwalające utrzymać odpowiednią temperaturę w obrębie stawu ma bardzo duże znaczenie dla jego kondycji. Jak to mówiły kiedyś babcie „żeby nie przewiać kolan”. Jak widać mądrości ludowe niosą za sobą zawsze trochę prawdy!
Jak widzicie, cały sposób życia, jedzenia, codzienna aktywność, suplementacja, sposób ubierania się a nawet pozycja przyjmowana w trakcie siedzenia ma wpływ na to w jakiej kondycji są wasze stawy. Im bardziej zadbacie o nie teraz, tym mniej problemów będziecie mieć w przyszłości.
Jak Ty dbasz o swoje stawy?
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Anonim napisał
Ciekawy produkt – fajnie!!!
Anonim napisał
Ewelina Szulc tylko na nasze kieszenie ?
Anonim napisał
Kurze łapki strasznie śmierdzą bleeee
Anonim napisał
Eldelia Gurthtari i to pomaga? Wow.
Anonim napisał
Galaretka to nic innego jak kolagen. Z własnego doświadczenia? Wydaje mi się że pomaga.
Anonim napisał
A mi strasznie rozsadzało żołądek na cały dzień, wypiłam parę razy i leżało w szafce.
Anonim napisał
Olga ale super, kupię!
Anonim napisał
Chyba mamy tutaj do czynienia z lokowaniem produktu
Lucja napisał
Olguś, dziekuję, problemy ze stawami to u mnie codzienność. Nie wiedziałam, że obuwie jest takie ważne, czas zmienić szpilki na trampki :(
Anonim napisał
Renata Wójcik powód bólu może być, jak u mnie- jestem za ciężka do budowy swoich kolan. Dwa razy od intensywnych treningów (1-bieganie, 2-skakanka), wytarłam sobie „mazie” w kolanach. Teraz gdy intensywniej ćwiczę, łykam Artresan i nie mam problemu :)