Jak zrobić kefir
Jak zrobić kefir z grzybka tybetańskiego lub jak zrobić kefir z ziaren kefirowych, co to są grzybki kefirowe często odpowiadam na takie właśnie pytania, które pojawiają się w mailach i korespondencji z czytelnikami. Pomyślałam sobie, że fajnie byłoby przygotować, więc serię wpisów o nabiale. Zaczynam od Kefiru :) Kefir jest napojem mlecznym powstałym w procesie fermentacji napoju mlecznego lub napojów roślinnych, ale o tym w oddzielnym wpisie. Najczęściej do produkcji kefiru w warunkach domowych używa się grzybka tybetańskiego, czyli ziaren kefirowych lub grzybków kefirowych. Można również posiłkować się kulturami sypkimi z torebki lub zaszczepić porcję mleka posiadanym lub kupionym żywym kefirem.
Grzybek tybetański – ziarna kefirowe – grzybki kefirowe
Ziarna kefiru są żywymi aktywnymi kulturami drożdży i bakterii żyjącymi i występującymi w symbiozie. W ciągu 24 godzin zmieniają mleko w lekko musujący napój mleczny, zawierający żywe kultury probiotyczne. Gdzie kupić grzybek tybetański – ziarna kefirowe – grzybki kefirowe? Można je dostać od kogoś, kto już je ma lub kupić na portalach aukcyjnych. Bardzo szybko się namnażają i nie stwarzają żadnych problemów w hodowli. Korzystając z okazji chciałam zapytać CZY CHCECIE SERIĘ WPISÓW O NABIALE? Przepisy na proste sery domowe, ser biały, ser wiejski, twaróg, sery słodkie, jogurty klasyczny i grecki, masło, kefir, maślankę, ricottę, mascarpone, bunz, oscypki, serki wiejskie itd. Jeśli tak, to OD KTÓRYCH ZACZĄĆ?
Jak zrobić kefir – przepis:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe
- 500 ml mleka krowiego lub koziego
- słoik
Mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklana lub drewniana łyżką. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni.
Po tym czasie nad plastikowa lub szklana miska wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka. I już, proces powtarzam.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Bernadetta napisał
Czy mleko roślinne nadaje się do przygotowania takiego kefiru?
Olga Smile napisał
Bernadetta – nie do końca, pokażę w najbliższym czasie kefir roślinny z kryształami!
Arleta napisał
A czy grzybka można hodować na mleku bez laktozy?
Czy jakiś rodzaj mleka jest do tego najlepszy?
Olga Smile napisał
Arleta- myślę, że możesz ale trzeba dodać cukru do mleka, tak jak w przypadku sojowego.
Dorunia napisał
Nie mam wirówki do mleka więc używam do kefiru mleka prosto od krowy. I tu problem bo ziarna kefirowe są oblepione śmietaną, a kefiru nie można przecedzić przez nic co ma małe oczka.
Nie było tego problemu przy sklepowym mlekopodobnym ale takiego nie będę używać.
Jakąś podpowiedź poproszę.
Olga Smile napisał
Dorunia – przelać wodą na sicie pod kranem :)
MartaSamanta napisał
Ale fajna propozycja! :) Więc mnie np interesują proste sery domowe żółte, jogurt grecki, mascarpone – właśnie, jak je zrobić? Ricotta i serek wiejski również! Kochana Olgo rób wpisy o wszystkim :)
Jasminodies napisał
Witam, tak zapytam – mleko z „kartonu” pasteryzowane się „nada”? …
Olga Smile napisał
Jasminodies – dokładnie takie!
Aga Z. napisał
Ja również posiadam grzybka i kwaszę nim mleko. Dla tych którzy pytają o przechowywanie:ja zamrażam gdy nie używam dłuźszy czas. Taką bryłkę na szklankę do woreczka i do zamrażarki. Z powodzeniem kilka miesięcy może tam poleżeć. Jak chcę go użyć, wyciągam i zamrożonego wrzucam do słoika z mlekiem, na drugi dzień jest już kefir, takźe spokojnie możecie go mrozić dłuższy czas. Zawsze mam parę bryłek albo dla kogoś, albo na wszelki wypadek jakby jednak kiedyś coś się z nim stało:-)