JESIENNE DANIA Z DYNI
Rozpoczął się sezon na jesienne dania z dyni. Dzisiaj przygotowałam dla was kilka smacznych propozycji. Po pierwsze wspaniałą i esencjonalną zupę dyniową na bazie warzyw, soczewicy i mleka kokosowego. Zupa przybrana jest chipsami z boczku, prażonymi pestkami dyni i czarnym sezamem. Prezentuje się świetnie i podobnie smakuje. Dynia grillowana jest u nas w domu na porządku dziennym. Podajemy ją jako element obiadu, tak jak inni serwują steki. W towarzystwie najlepszych na świecie buraczków z chrzanem i kremowych ziemniaków puree stanowi ważny element obiadowy. Wiem, że miało być o dyni, ale buraczki, które w tym zestawie przepisów znalazły się w roli dodatków, jednak kto ich nie lubi! Pyszne są i zdrowe. Nie mogło też zabraknąć dyni pieczonej na słodko z cynamonem, oliwą i goździkami. W takiej wersji sprawdzi się wspaniale do owsianki na śniadanie, która to przygotowana na mleku kokosowym będzie wspaniałym sycącym posiłkiem na sam początek długiego i wymagającego dnia. Jak widzicie całkiem tego sporo! A ty, jakie dania lubisz z DYNIĄ?
ZUPA KREM Z DYNI Z SOCZEWICĄ
To zaczynam od zupy z dyni. Wiem doskonale, że można ją przygotować na tak wiele sposobów, że właściwie mamy niekończący się zakres kulinarnych możliwości. Po pierwsze bazowe składniki, ja zazwyczaj wybieram dynie plus warzywa korzeniowe. Tu proporcje są dowolne, może być marchew, batat, czyli słodki ziemniak, korzeń pietruszki lub selera. Można też wszystkiego dać po trochu, tak dla wygody, urozmaicenia i smaku. Teraz porcja białka, czyli czerwona soczewica. Lubię bilansować nasze posiłki, staramy się, aby miały one odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu. Można podejść do tematu bardziej otwarcie i dodać do zupy ugotowaną soczewicę, białą fasolę, soje lub tofu. Ja jednak uważam, że soczewica ze względu na krótki czas gotowania i świetny skład najlepiej pasuje do zupy z dyni.
Moja mam lubi zupę dyniową w kawałkach, oczywiście w takiej wersji też możecie ją podać, widać ją w tej wersji na zdjęciu w garnku. Ja jednak lubię, gdy ma ona konsystencję kremu. Zmiksowana z tłustym mlekiem lub śmietaną kokosową nabiera fantastycznego, głębokiego smaku. Jest jednocześnie jedwabiście gładka i aksamitna. Cudowna wręcz powiedziałabym, że bez żadnych ogródek. Teraz czas na dodatki i dekoracje. Tu podobnie jak w przypadku zupy z białych warzyw można poszaleć i uwolnić wodze wyobraźni. Do zupy dyniowej pasują albo bardzo proste dodatki, takie jak: prażone pestki dyni, czarnuszka, czarny sezam, orzechy, smażony boczek, szynka parmeńska czy szwarcwaldzka lub inne bardziej skomplikowane. Na przykład grzanki z dodatkami, pieczone pomidory, winogrona ciemne, kiszona dynia, czy dobrej jakości świeży pszenny chleb na zakwasie, pokrojony w grubsze kromki i posmarowany masełkiem czosnkowym. Oczywiście koperek, pietruszka i kolendra również świetnie pasują do zupy dyniowej.
Zupa dyniowa podana w wersji z mlekiem kokosowym delikatnie pikantna za sprawą curry jest naszą ulubioną zupą dyniową! Jest na tyle elegancka, że z powodzeniem można ją podać podczas spotkania z przyjaciółmi, rodzinnego obiadu czy innej uroczystości domowej. Wspaniale prezentuje się na jasnych talerzach, jej kontrastujący kolor zaskakuje intensywnością. Zupa dyniowa w tej wersji jest zawiesista, gęsta, słodka i równocześnie delikatnie pikantna. Pachnie wspaniale, jej treściwa konsystencja sprawia, że staje się wspaniałym, codziennym sycącym posiłkiem. Chciałam jeszcze przypomnieć, że z udziałem dyni można z powodzeniem przygotowywać ciepłe i zimne zupy, zapiekanki, ciasta, przetwory oraz zjeść na surowo w formie carpaccio.
ZUPA KREM Z DYNI Z SOCZEWICĄ
ZUPA KREM Z DYNI Z SOCZEWICĄ – składniki:
- 2000 g dyni – spora dynia, taka o wadze troszkę ponad 2 kilogramów
- 600 g marchwi
- 300 g soczewicy czerwonej
- 3 sztuki pietruszki lub pasternaku
- 1 kg ziemniaków
- 5 cebul
- 2 łyżki łagodnego curry
- 400 ml mleka kokosowego tłustego (śmiało można dodać dwie puszki, każda po 400 ml)
- sól do smaku
- 4 łyżki oleju,
- 3000 ml wody
- kawałek imbiru
ZUPA KREM Z DYNI Z SOCZEWICĄ – przygotowanie przepisu:
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam w dużym garnku na oleju.
- W tym czasie obieram ze skórki dynie (jeśli używać odmiany Hokkaido to nie trzeba jej obierać) oraz marchew i pietruszki. Kroję w kostkę. Dodaję do garnka soczewicę, warzywa, dolewam około 3 litry wody. Dodaję sól, curry i pokrojony w plasterki obrany imbir. Gotuję przez 15 minut. W tym czasie obieram ziemniaki, kroję w kostkę i dodaję je do warzyw. W razie potrzeby dolewam tyle wody, aby były przykryte. Gdy są miękkie, zupę rozdrabniam blenderem dolewając mleko kokosowe. Na tym etapie można dobrać konsystencję zupy i w razie czego dolać jeszcze mleka lub wody. Próbuję, doprawiam jeszcze solą i pieprzem najczęściej.
- Zupa z dyni z mlekiem kokosowym, została podana u mnie w wersji wege oraz w wersji ze smażonymi plasterkami boczku, prażonym pestkami dyni i czarnym sezamem.
DYNIA GRILLOWANA
Nie wiem czy wiecie, że dynie można nie tylko gotować, ale również piec, smażyć i grillować na patelni lub grillu. Świetnie się do tego nadaje z kilku powodów. Jest soczysta, delikatna, można ją jeść na surowo o czym pisałam wcześniej, więc nie ma niebezpieczeństwa zatrucia jak w przypadku kartofli. Przyznam się, że grillowanie dyni odkryłam przez przypadek, gdy wyłączyli mi prąd a ja miałam zaplanowane danie z dyni i chciałam je koniecznie czytelnikom tego dnia pokazać. Skoro piekarnik nie działa to musiałam sobie poradzić z tym co miałam pod ręką, czyli kuchenką gazową i patelnią. Ponieważ mój eksperyment się udał, takie grillowane dynie weszły na stałe do naszego domowego menu. Robię tak gdy mam do usmażenia kilka kawałków dyni, wtedy nie opłaca mi się włączać całego piekarnika. Proste i fajne rozwiązanie.
Takie dynie można podawać jako element obiadu lub wykorzystać jako składnik innych dań. Sprawdzą się one do wszelkich zapiekanek, musów lub sosów na bazie mleka kokosowego lub śmietany. Można podać je z makaronem, ryżem i kaszami. Do wyboru do koloru i zgodnie z tym co lubicie jeść. Ja jednak w tych wszystkich kombinacjach najchętniej wybieram ziemniaki, nasze polskie znane i lubiane. Trzeba przyznać, co jak co, ale ziemniaki to zawsze mają u nas wzięcie. Pasują świetnie do dyni grillowanej.
Koniecznie muszę napisać, że u mnie na talerzach przygotowałam delikatne puree ziemniaczane oraz zawsze niezawodne buraczki z cebulką i chrzanem. Takie połączenie bardzo, ale to bardzo lubimy! Wygląda świetnie i bardzo dobrze się komponuje!
DYNIA GRILLOWANA
DYNIA GRILLOWANA – składniki:
- ½ sporej dyni Hokkaido
- kilka łyżek oleju lub oliwy
- sól
DYNIA GRILLOWANA – przygotowanie przepisu:
- Rozgrzewam patelnię grillową. Dynię kroję na duże kawałki, staram się aby miały do 2 cm grubości.
- Smaruję olej z obu stron i solę.
- Układam na patelni, powyżej widzicie dynię na patelni.
- Po około 6 minutach grillowania, przekładam dynię na drugą stronę i również trzymam na gazie podobną ilość czasu.
BURACZKI NA CIEPŁO lub ZIMNO
Zrobiłam specjalnie buraczki na ciepło lub zimno tak, aby pasowały do dania z dyni. Takie jak kiedyś robiło się do obiadu. Smaczne, delikatne, starte na grubszej tarce, ręcznie lub w malakserze. Do tego dodaję sporo usmażonej cebuli, dwa soczyste jabłka, sól i pieprz do smaku, dwie łyżki miodu albo syropu klonowego oraz dla tych co lubią chrzan podobną ilość chrzanu. Ja uwielbiam takie połączenia, przełamują smak i co jak co trzeba przyznać, że takie buraczki są po prostu przepyszne!
BURACZKI NA ZIMNO
BURACZKI NA ZIMNO – składniki:
- 1 kg buraków (polecam wybrać buraki ekologiczne!)
- 2 jabłka (najlepiej winne i bardzo soczyste)
- 2 cebule, u mnie bardzo duże, ja po prostu lubię ich dodatek
- 2 łyżki miodu, syropu daktylowego lub ryżowego
- 1 łyżeczka soli – do smaku dobierz ilość, zależnie od rodzaju soli i swojej wrażliwości na słony smak
- szczypta lub dwie mielonego pieprzu do smaku
- 2 czubate łyżki chrzanu (opcjonalnie ja lubię)
- 2 łyżki oleju
BURACZKI NA ZIMNO – przygotowanie przepisu:
- Buraki gotuję -> jak ugotować buraki lub piekę w piekarniku -> jak upiec buraki. Osobiście wolę buraki piec niż gotować, mają pełniejszy, lepszy i bardziej intensywny smak.
- Cebule obieram, szatkuję w drobniutką kostkę i podsmażam na oleju. Dodaję obrane i starte jabłka. Duszę je, aż zrobią się miękkie.
- Buraki studzę, ścieram na tarce o grubych oczkach lub możecie na cieńszych jeśli wolicie.
- Buraki przekładam do garnka, dodaję przyprawy, miód lub syrop daktylowy, sól oraz pieprz. Mieszam bardzo dokładnie i podgrzewam ponownie, aż do zagotowania razem z chrzanem.
- Podaję do obiadu lub wcinam oddzielnie.
OWSIANKA Z DYNIĄ PIECZONĄ Z CYNAMONEM
Była zupa, był obiad z dodatkami to teraz czas na kolację lub śniadanie. Dynia pieczona nadaje się wyśmienicie jako dodatek do ryżu lub tak lubianej i popularnej owsianki. Nie wiem czy wiecie ale pieczoną dynię możecie przechowywać przez 4-5 dni w lodówce. Sprawdzi się świetnie do wszelkich past na kanapki, jako smarowidło, nadzienie do naleśników lub jak u mnie do owsianki. Gdy piekłam dynię od razu doprawiłam ja solą, cynamonem i mielonymi goździkami. Przyda się również kardamon jeśli lubicie i syrop klonowy jeśli wolicie znacznie słodsze połączenia smakowe. Gdy idziecie na zakupy dokładnie przyjrzycie się dyniom. W tej chwili jest tyle odmian, że śmiało można wybierać i przybierać szukając swojej ulubionej. Ja zazwyczaj wybieram dynie Hokkaido. Są one troszkę mniejsze, ale mają ważną cechę. Akurat ta dynia ma miękką skórkę i można ją piec, smażyć czy gotować bez obierania. Wystarczy pokroić na kawałki i oczywiście usunąć gniazdo nasienne. Słów kilka o przyprawach, bo one nadają końcowy smak dyni. Do dyni można stosować różne mieszanki przypraw lub pojedyncze zioła, aby nadać jej pożądany smak i aromat. Dynia sama w sobie po upieczeniu jest słodka, ale można z przyprawami szaleć do woli. Podstawę oczywiście jak prawie zawsze stanowi sól i oliwa. Niektórzy dodają czosnek, zioła, cynamon, imbir, ostrą paprykę, kardamon, goździki, curry lub nawet gotowe mieszanki przyprawy do mięsa. Na zdjęciu widzicie kawałki dyni skropione obficie oliwą, posolone i posypane cynamonem oraz odrobiną mielonych goździków. Upiekłam półtora kilograma dyni, dodałam jedną niepełną łyżeczkę soli i osiemdziesiąt mililitrów oliwy. Wszystko mieszam dłonią i wykładam na blaszkę do pieczenia. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180-200 stopni przez około 25 minut. Teraz wystarczy dynię wyłożyć na talerz, podać na ciepło do innych dań lub wystudzić i odłożyć na potem!
Taka pieczona dynia z cynamonem i goździkami pasuje jak ulał do owsianki z mlekiem kokosowym. Do tego połączenia dodałam jeszcze mrożone wiśnie. Ostatnio mam na nie wielką ochotę. W sezonie nie kupiłam ich chyba ani razu za to zimą zajadam się nimi na potęgę. Lubię ich kolor, smak i przyjemną kwaskowatość. Wiśnie są po prostu stworzone do owsianki!
OWSIANKA Z DYNIĄ PIECZONA Z CYNAMONEM – Przepis:
OWSIANKA Z DYNIĄ PIECZONĄ Z CYNAMONEM – składniki:
- 1 puszka tłustego mleka kokosowego
- 1 puszka wody
- 1 szklanka płatków owsianych błyskawicznych
- 1 czubata łyżka cukru trzcinowego, białego, ksylitolu, erytrolu lub 2 łyżki syropu klonowego
- ½ kubka upieczonej dyni
- kilka łyżek wiśni mrożonych
OWSIANKA Z DYNIĄ PIECZONA Z CYNAMONEM – przygotowanie przepisu:
- Do garnka wlewam mleko kokosowe, tą samą puszką odmierzam wodę, dodaję cukier i zagotowuję.
- Płatki owsiane błyskawiczne wsypuję do wrzątku. Mieszam i wyłączam gaz. Zostawiam pod przykrywką na 10 minut.
- Owsiankę kokosową przekładam do miski. Dodaję do niej podgrzaną w opiekaczu dynię i zimne wiśnie. Podaję natychmiast.
Jak widzicie jest tyle możliwości wykorzystania dyni do codziennych dań, że nie możliwości, aby się znudziła. Śmiało sięgajcie po różne odmiany dyni, różnią się one kolorem, konsystencją i smakiem. Niech jesień obrodzi nam w dynie, dobre nastroje i pyszne jesienne smaki! Życzę smacznego!
Kinga napisał
Zupa :P
JoBP napisał
Curry z dyni, najlepsze na swiecie :D