Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
smak jesieni to na pewno smak miodu, bez różnicy jakiego, lipowy, rzepakowy, akacjowy, pokrzywowy. Najlepsze na jesienne dni są zupki. a wieczory to na pewno herbatka z miodkiem i cytryną, mnóstwo mandarynek i kanapki z jajkiem, sałatą, szczypiorkiem, pomidorem, ogórkiem;)
mój smak jesieni to na pewno szarlotka z naszych polskich jabłek i zapach cynamonu ,uwielbiam także zupke grochowa w jesienne dni ale przebojem jesiennym to na pewno jest kompot ze sliwek na pewno z naszych polskich sadów uwielbiam ja i moji domownicy mniammm
Smak jesieni to dla mnie :
– cytrusy : mandarynki, pomarańcze
– grzane piwo z miodem
– grzane wino z goździkami
– gorąca czekolada
– bigos
– grzybki marynowane
i moja specjalność :
Nadziewana papryka (zamiast linku do swojej strony podałam link do zdjęcia – tu z pieczonymi ziemniaczkami) którą bardzo lubię jeść z bruschettą mojego przepisu .
Zacznę od papryk :
Dodajemy co chcemy – ja daję mięso mielone, pieczarki, pomidor, cukinia – uprzednio podsmażone i przyprawione (najpierw każdy składnik osobno, później mieszamy wszystko razem na patelni)
składniki te nakładamy do podpieczonych w piekarniku (w szklanej brytfance przeważnie 20/30 min 220st.) przekładając tartym serem. I papryki wracają do piekarnika na 10/15 min.
Bruschetta : Do szklanki dodaję oliwy z oliwek, do tego przyprawy wedle uznania +ząbek czosnku. Mieszamy. Kładziemy na blachę (najlepiej z papierem do pieczenia) kawałki chleba które polewamy daną mieszanką. Łyżeczką rozsmarować niezbyt gęsto. Chlebek na kilka minut do piekarnika. Po wyjęciu obsypuję pokrojonym w drobną kosteczkę pomidorem.
Jakby ktoś chciał wypróbować to życzę smacznego :) .
Dla mnie to makaron z jabłkiem i cynamonem.
Proste i banalne ale smaczne ;)
Niezapomniany smak przygody. Jazda motocyklem po zapadanych kolorowymi liśćmi drogach. Dźwięk silnika i te piękne widoki. Zatrzymywanie się na gorącą czekoladę w różnego rodzaju barach. Połączenie takiej wyprawy z rozgrzewajacą czekoladą to niezapomniane chwile.
Moim smakiem jesieni jest obiad, którego nauczyła mnie moja mama. Kluski śląskie, rolada z leśnymi grzybami i pyszna modra kapusta. Zapach tego niedzielnego obiadu unosi się nie tylko w całym naszym mieszkaniu, ale również w całym bloku. Nawet sąsiedzi, czując zapach grzybów i kapusty pukają do drzwi, z pytaniem: „Czy sąsiadka pożyczy cukier?”, lecz już po chwili wchodzą do mieszkania w nadziei, że uda im się wprosić na obiad lub przynajmniej dostać przepis na moją popisową roladę :)
Smak jesieni to dla mnie papryka opiekana a w niej mielone z ziołami powersalskimi
pychotka :)
Moim smakiem jesieni są malinowe powidła, które zawsze przygotowuję z moją siostrą i córką. Maliny są wcześniej zbierane przez całą rodzinę na naszej działce. Powidła przygotowujemy cały dzień, aż w końcu mamy 20 słoików, każdy przyozdobiony serwetką w kratkę. Następnie cała rodzina zbiera się w naszym mieszkaniu, aby rozsmakować się w gorących naleśnikach z domowymi powidłami.
Smak jesieni to dla mnie pyszne racuchy z jablkiem i cynamonem a do tego aromatyczny zapach kakałka unoszacy sie z ulubionego kubka, podczas beztroskich chwil przy kominku z ukochaną osobą..
Smaki jesieni to przede wszystkim jabłka ktore kocham pod każda postacią a najbardziej szarlotka z cynamonem mniam mniam na ciepło z bitą śmietaną jak i grzybki zbierane od dzieciństwa w mojej rodzinie a zwłaszcza borowiki aż buźka się śmieje jak się borowika znajdzie i ostatnim smakiem jesieni są rozgrzewające nalewki mojego dziadka polecam pigwówke oraz aroniówke ;)buziaki