Jogurt sojowy
Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić jogurt sojowy w domu? Jogurt sojowy przygotowany w zaciszu domowej kuchni jest wspaniały, kremowy, słodki po prostu fantastyczny. Nie używam do niego żadnych zagęszczaczy czy stabilizatorów. Przygotowuję go z mleka sojowego, takiego, które robię w domu sama lub kupnego – kartonowego. Gdy kupuje mleko sojowe zawsze wybieram mleko ekologiczne, takie, żeby miało jak najmniej składników, najlepiej wodę, soję, syrop kukurydziany i algi morskie. Ja do takiego mleka dodaję 1 łyżkę cukru trzcinowego, żywe kultury bakterii i tyle. Po nocy, po trzymaniu w cieple mleko gęstnieje, oddziela się serwatka, która przelewam przez kilkakrotnie złożoną gazę lub tetrę. Pozostaje mi gęsty jogurt, taki kremowy, fantastyczny, pyszny, po prostu pyszny. Z 1 litra mleka sojowego wychodzi około 450 ml gęstego jogurtu. Jeśli wolicie rzadszy, będzie go więcej, ja lubię prawdziwie kremowy i gęsty, niczym wiejska śmietana. Mój jogurt sojowy jest żywy, zaszczepiony bakteriami z rodziny Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus oraz Bifidobacterium lactis. Bakterie jogurtowe można kupić w sieci, na portalach aukcyjnych i stronach www. Możecie kupić ich kilka opakowań, wtedy jest wygodnie, dodaje się 1 opakowanie i siup powstaje jogurt lub z każdej porcji powstałego jogurtu odłożyć troszkę, na zaszczepienie nowego jogurtu. Druga wersja jest bardziej ekonomiczna. Jeśli nie macie ochoty kupować takich bakterii możecie również zaszczepić mleko sojowe pudełeczkiem jogurtu z żywymi bakteriami. Albo tak, albo tak innej drogi nie ma :)
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – składniki:
• 1 litr mleka sojowego
• 1- 1,5 łyżki cukru trzcinowego
• 1 porcja bakterii jogurtowych lub porcja żywego jogurtu wegańskiego
Jogurt sojowy – przygotowanie:
1. Mleko przelewam do garnka, dodaję cukier i podgrzewam mieszając tak, aby cukier się rozpuścił. Mleko musi być dobrze ciepłe po włożeniu palca i osiągnąć temperaturę około 45 stopni. Wyłączam gaz, dodaję bakterie i mieszam dokładnie. Mleko przelewam do słoika zakręcam pokrywką, zawijam w gazetę i koc. Zostawiam na noc.
2. Rano słój wstawiam do lodówki. Mleko stężeje i widać będzie wyraźnie oddzielającą się serwatkę. Sitko wykładam kilkakrotnie złożoną gazą, tetrą, bawełnianą ściereczką lub flanelą. Delikatnie wykładam mleko. Serwatka będzie obciekać przez 30 minut. Gęsty jogurt przekładam do słoików i trzymam w lodówce do tygodnia czasu. Jeśli będę robiła nowy jogurt, wtedy mleko sojowe zaszczepiam kilkoma łyżkami jogurtu z poprzedniej partii lub dodaje opakowanie bakterii.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Olga Smile napisał
Martyna – może być kokosowe :)
Martyna napisał
Olga, pytałam o mleko ryżowe :) Mogę użyć ryżowego czy tylko kokosowe wchodzi w gre? Pozdrawiam:)
Olga Smile napisał
Martyna – ryżowe odpada, no chyba, że go zagęścisz. Cały wpis o tym robię :)
Martyna napisał
Hmmm to dziękuję za odpowiedz :) Szkoda :( W sumie mogłabym spróbować jakoś zagęścić, ale dodać np mąkę ziemniaczaną czy jak to zrobić? :)
Martyna napisał
zrobiłam z ryżowego i spróbowałam zagęscić agarem i nie wyszło… :( kiedy można spodziewać się tego posta? :)
Diana napisał
Hej, ja zrobiłam mleko sojowe w Soyabelli, bez dodatków. Podgrzałam i zaszczepiłam bakteriami -takimi specjalnie do mleka roślinnego. Wlałam do słoiczków, te do jogurtownicy i po 4 godzinach wyszły bardzo gęste jogurty. Nic mi się nie oddzielało, nie musiałam czekać aż stężeją w lodówce. Z litra mleka wyszło mi 6 słoiczków. Konsystencja na 5, dużo szybciej niż ze zwierzęcym mlekiem. Ale smak to już niekoniecznie. Nawet po dodaniu owoców i słodu „wali” mi tą soją. Jeszcze spróbuję z kakaem. Masz jakiś pomysł, do czego je wykorzystać?
Olga Smile napisał
Diana – no jednak to mleko co się samemu robi jest mocniej „strączkowe” w smaku. Ja robię z mleka z kartonu.
Monika napisał
Polecam patent z termosem, wystarczy wlać cieple mleko z bakteriami i zakręcić, a rano jest pyszny jogurcik :)
Klaudia napisał
Witam serdecznie,
Ja dopiero raczkuje w przepisach bezglutenowych i bezkozeinowych, wiec moje pytanie moze wydac sie smieszne, ale musze mieć pewność, ze dodajac tych bakterii do mleka roslinnego nie bedzie ono zawierac kozeiny?.
Moj syn zostal zdiagnozowany z autyzmem i nie moze spozywac kozeiny oraz glutenu.
dr brzytwa napisał
Polecam zakup jogurtownicy, utrzymuje stałą temperaturę 42C. Wystarczy rozlac do sloiczkow mleko z jogurtem wymieszane, zostawić na noc i rano gotowe. Niedrogie urządzenie, wyposażenie w 7 słoików. Na każdą partie używa się 1l mleka i 150ml jogurtu.