Jogurt sojowy
Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić jogurt sojowy w domu? Jogurt sojowy przygotowany w zaciszu domowej kuchni jest wspaniały, kremowy, słodki po prostu fantastyczny. Nie używam do niego żadnych zagęszczaczy czy stabilizatorów. Przygotowuję go z mleka sojowego, takiego, które robię w domu sama lub kupnego – kartonowego. Gdy kupuje mleko sojowe zawsze wybieram mleko ekologiczne, takie, żeby miało jak najmniej składników, najlepiej wodę, soję, syrop kukurydziany i algi morskie. Ja do takiego mleka dodaję 1 łyżkę cukru trzcinowego, żywe kultury bakterii i tyle. Po nocy, po trzymaniu w cieple mleko gęstnieje, oddziela się serwatka, która przelewam przez kilkakrotnie złożoną gazę lub tetrę. Pozostaje mi gęsty jogurt, taki kremowy, fantastyczny, pyszny, po prostu pyszny. Z 1 litra mleka sojowego wychodzi około 450 ml gęstego jogurtu. Jeśli wolicie rzadszy, będzie go więcej, ja lubię prawdziwie kremowy i gęsty, niczym wiejska śmietana. Mój jogurt sojowy jest żywy, zaszczepiony bakteriami z rodziny Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus oraz Bifidobacterium lactis. Bakterie jogurtowe można kupić w sieci, na portalach aukcyjnych i stronach www. Możecie kupić ich kilka opakowań, wtedy jest wygodnie, dodaje się 1 opakowanie i siup powstaje jogurt lub z każdej porcji powstałego jogurtu odłożyć troszkę, na zaszczepienie nowego jogurtu. Druga wersja jest bardziej ekonomiczna. Jeśli nie macie ochoty kupować takich bakterii możecie również zaszczepić mleko sojowe pudełeczkiem jogurtu z żywymi bakteriami. Albo tak, albo tak innej drogi nie ma :)
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – składniki:
• 1 litr mleka sojowego
• 1- 1,5 łyżki cukru trzcinowego
• 1 porcja bakterii jogurtowych lub porcja żywego jogurtu wegańskiego
Jogurt sojowy – przygotowanie:
1. Mleko przelewam do garnka, dodaję cukier i podgrzewam mieszając tak, aby cukier się rozpuścił. Mleko musi być dobrze ciepłe po włożeniu palca i osiągnąć temperaturę około 45 stopni. Wyłączam gaz, dodaję bakterie i mieszam dokładnie. Mleko przelewam do słoika zakręcam pokrywką, zawijam w gazetę i koc. Zostawiam na noc.
2. Rano słój wstawiam do lodówki. Mleko stężeje i widać będzie wyraźnie oddzielającą się serwatkę. Sitko wykładam kilkakrotnie złożoną gazą, tetrą, bawełnianą ściereczką lub flanelą. Delikatnie wykładam mleko. Serwatka będzie obciekać przez 30 minut. Gęsty jogurt przekładam do słoików i trzymam w lodówce do tygodnia czasu. Jeśli będę robiła nowy jogurt, wtedy mleko sojowe zaszczepiam kilkoma łyżkami jogurtu z poprzedniej partii lub dodaje opakowanie bakterii.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Magda napisał
Witam!
Mam takie pytanie: nie mam niestety takich bakterii jogurtowych, ale mam takie saszetki probiotyk z apteki i inulinę. Czy to się nada? Mogę użyć tych saszetek? Z góry dziękuję! :)
ola napisał
zrobiłam jogurt z tego przepisu ale coś z nim nie tak…po pierwsze był rzadszy niż ze zdjecia (może za mało razy go odcedziłam), po drugie miał dziwny zapach, a po trzecie był tak kwaśny jak sok z cytryny! co jest źle? jogurt był w jogurtownicy ok. 8-9h
joan napisał
czy to normalne że połowę objętości jogurtu stanowiła serwatka? :// strasznie mało go wyszło, bo musiałam jeszcze odebrać 100g do kolejnego jogurtu.
Olga Smile napisał
joan – może się tak zdarzyć, kwestia mleka niestety.
joan napisał
robiłam je wczoraj znów, tym razem serwatki prawie nie było i już się ucieszyłam, ale jogurt wyszedł mi rzadki :( jakie rady? żeby był gęsty…nie musi być gęsty jak jogurt grecki, wystarczy mi konsystencja taka jak sklepowego jogurtu
Aśka napisał
Czy jak mam posostałość jogurtu sojowego to moge go użyć jako bazy do innego, owsianego lub kokosowego ??? Dzięki
Olga Smile napisał
Aśka – pewnie!
Tomek napisał
W mojej wersji dodalem zakwaski Vivo do domowego mleka migdałowego, w efekcie otrzymałem niewiele jogurtu (okolo 300 ml) i w dodatku mialem problem w odcedzeniu serwatki przez gaze, moze latwiej bedzie ja poprostu zlac z wierzchu. Ostatecznie zmieszalem wszystko, bylo smaczne, taki kwaskawy jogurt pitny. Mleko mialem niezbyt tluste i nie przyłożyłem się za bardzo do opatulenia go na noc, zaraz bedzie kolejna proba i zobaczymy co wyjdzie.
Olgo, zastanawia mnie ile trzymac w lodowce jogurt, czy kultury bakterii tam sie jeszcze rozwijaja? Ja zostawilem, tylko na okolo 4 godziny, moze to za mało…
Sylwia napisał
Właśnie szukam ciekawych przepisów na jogurty wegańskie, na święta dostałam jogurtownicę z Gorenje. I dopiero teraz zaczęłam szukać jakichś przepisów i sposobów na tę jogurtownicę. Jestem na diecie wegańskiej od nowego roku, a przynajmniej się staram, mimo że wiele rzeczy jeszcze mnie zaskakuje w czym jest mleko w proszku… Muszę wypróbować Twój przepis na ten jogurt, jeszcze tylko muszę kupić bakterie i będę działać :D
DZIĘKI ZA PRZEPIS
Kaśka napisał
Własnie zrobiłam jogurt sojowy po raz drugi z tego przepisu… Poprzedni jogurt wyszedł super, kremowy, lekko kwaśny a ten dzisiejszy jest jakby „gazowany”? Czy można taki jeść? Czy coś poszło nie tak? :-/
Oba jogurty zrobiłam identycznie, w odstępie 5 dni.