Jogurt z kaszy jaglanej
Dzisiaj dla odmiany jogurt z kaszy jaglanej. Ja sama nie wiem czy wolę jogurt z kaszy jaglanej czy może serek z kaszy, który dla mnie i dla mojej rodziny jest gęściejszy i treściwszy. Ponieważ zarówno jogurt jak i serek poddaje fermentacji, to są one u mnie w domu stosowane, jedzone i przygotowywane naprzemiennie. Właśnie jogurt z kaszy jaglanej był jednym z tych przepisów, który pozwolił mi na większe oswojenie się z kaszą, jej smakiem, aromatem i konsystencją. Przy okazji wpisów o jogurtach roślinnych kokosowym na przykład, pisałam dużo o kulturach bakterii do jogurtów. To ważny temat, bo skoro ktoś nie może lub nie chce jeść nabiału to niech jogurt z kaszy jaglanej, kokosowy, sojowy lun inny również będzie nie tylko smaczny ale i żywy oraz wartościowy! Przez kilka ostatnich lat robiłam w domu jogurt z kultury wegańskiej Vegan Jogurt Starter, którą kupowałam w USA i przychodziła do mnie pocztą. Miała ona aktywne kultury: Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckii subsp bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus. Czasami znajomi kupili mi kilka opakowań po znajomości :) Z kultur dostępnych u nas też wychodzą smaczne roślinne, żywe jogurty. Same bakterie, którymi zaszczepiam jogurty pochodzą ze sklepów internetoweych i są marki Zakwaski – kultura Vivo, ale czasami dodaję do również kulturę Vitalakt. W takim domowym jogurcie znajdują się szczepy bakterii pozyskane z Vivo i są to: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus, Streptococcus salivarius ssp. thermophilus, Lactococcus lactis ssp: lactis, diacetylactis, cremoris do samodzielnej produkcji jogurtu probiotycznego. Oraz Vitalakt – jogurt naturalny, zawierające bakterie ze szczepów: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus , Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactococcus lactis ssp. cremoris, Lactococcus lactis ssp. lactis, Lactococcus lactis ssp. lactis var. diacetylactis, mikroflora ziaren kefiru, LC. lactis, Lactobacillus spp., drożdże kefirowe do samodzielnej produkcji tradycyjnego jogurtu domowego o bardzo delikatnym smaku. Dużo dobra w jednej porcji, tak lubię! No dobrze, właściwie zawsze jogurt z kaszy jaglanej jest u mnie o smaku waniliowym. Musi być wyrazisty aby przykryć charakterystyczny smak kaszy. Wanilia nadaje się do tego wprost idealnie! Lubisz i jadasz kaszę jaglaną? Zapraszam zatem na waniliowy jogurt z kaszy jaglanej inny niż klasyczne mleczne ale smaczny.
Jogurt z kaszy jaglanej
Jogurt z kaszy jaglanej składniki:
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody lub mleka roślinnego (kokosowe się świetnie sprawdza)
- 1 szklanka orzechów nerkowca
- 2-3 łyżki miodu, syropu klonowego lub cukru
- 2-3 łyżki mleka roślinnego w proszku (ja dodaję, lubię, intensyfikuje ono smak jogurtu). Ostatecznie można pominąć.
- 1 łyżka esencji waniliowej czasami daje więcej dobierz do preferencji smakowych!
- szczypta lub dwie soli
- 1 kultura do jogurtu
Jogurt z kaszy jaglanej
- Kaszę gotuje do miękkości i studzę.
- W przypadku blendera wysokoobrotowego:
-> wszystkie składniki poza kulturami bakterii wrzucam do kielicha i miksuję na jednolita masę. W przypadku Theromimixa czy innego robota jak BioChef Mycook nastaw miksowanie i podgrzewanie do 85 stopni celem eliminacji bakterii.
-> jeśli nie masz takiego blendera trzeba wcześniej namoczyć orzechy przez 6 godzin. Dopiero potem blendowa z kaszą, mlekiem lub wodą, mlekiem w proszku, syropem czy miodem, solą, esencją waniliową i nerkowcami. Następnie cięgle mieszając podgrzej w garnku do temperatury 85 stopni celem eliminacji bakterii.
- Masę studzę ciągle mieszając, gdy osiąga 42 stopnie dodaję kulturę bakterii i dokładnie mieszam. Teraz przyda się jogurtownica lub multicooker. Ja przelewam jogurt do słoików, zakręcam i wstawiam do miski wypełnionej ciepła wodą.
- Zostawiam do fermentacji na 8 godzin. Schładzam w lodówce i podaję!
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Olga Smile napisał
Ola – ja na smak sprawdzam :)
Anonim napisał
Czy można zastąpić migdały orzechami włoskimi??
Olga Smile napisał
Czytelnik – tak :)
Doris napisał
Witam. Ile dno taki jogrur z kaszy jaglanej można przechowywać i po czym poznać ze się zepsul?
Olga Smile napisał
Doris – będzie kwaśny i będzie pracował na języku lub pachniał zjełczeniem. Spokojnie można 5 dni przechowywać w lodówce jeśli czysto był zrobiony :)
Aga napisał
Jakie mleko roślinne polecasz?
Olga Smile napisał
Aga – u nas głównie sojowe.