Kefir domowy
Dzisiaj mam dla was kefir domowy. Co ciekawe, kefir domowy może być tradycyjny mleczny a także wegański! Zaciekawieni? Kefir domowy klasyczny lub kefir bez mleka za to przygotowany na napoju roślinnym, także jest pyszny i stanowi wspaniałą alternatywę dla wegan i osób mających alergię na laktozę lub kazeinę. U nas w domu kefir domowy powstaje tak, co jakiś czas, mamy fazy na jego wytwarzanie. Teraz właśnie jest jedna z nich, gdy upał na dworze a ja marzę o przygotowaniu kolejnego chłodnika dla całej rodziny. Kefir domowy można przygotować z ziaren kefirowych, inaczej grzybka tybetańskiego. Można także zaszczepić mleko porcją kefiru z żywymi kulturami lub użyć kultur bakterii kefirowych w proszku lub w płynie, które dostępne są w różnych sklepach ze zdrową żywnością. Generalnie kefir, w tym kefir domowy jest napojem mlecznym powstałym w procesie fermentacji mleka lub napojów roślinnych. Pamiętajcie o tym, że mleko powinno być pasteryzowane ale nie UHT. Zapraszam zatem na kefir domowy :) A właśnie, a ty wolisz kefir domowy z mleka czy kefir domowy roślinny czyli wegański?
Kefir domowy
Kefir domowy z mleka krowiego – składniki:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe. Może być kultura kefirowa w proszku lub w butelce a także 125 ml kefiru z poprzedniej porcji.
- 1 litr ml mleka krowiego lub koziego
- słoik
- Mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewnianą łyżką. Można także dodać zamiast ziaren kultury kefirowe albo porcję kefiru z dnia poprzedniego. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni. Można też przyśpieszając fermentację, mleko podgrzać do około 42 stopni i w takiej temperaturze trzymać przez 8 godzin. Kefir powstanie szybciej :) jeśli używasz ziaren kefirowych to po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka. I już, proces powtarzam. Kefir domowy to bogactwo pożytecznych szczepów bakterii. Znany od wieków, lubiany i chętnie pijany na całym świecie!
Kefir domowy z napoju roślinnego – przepis:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe. Może być kultura kefirowa w proszku lub w butelce a także 125 ml kefiru z poprzedniej porcji.
- 1000 ml napoju roślinnego jak preferuje sojowy i kokosowy albo mieszany pół na pół.
- słoik
Podgrzane mleko roślinne wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewnianą łyżką. Można także dodać zamiast ziaren kultury kefirowe albo porcję kefiru z dnia poprzedniego. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni. Można też przyśpieszając fermentację, nasze mleko roślinne podgrzać do około 40-42 stopni i w takiej temperaturze trzymać przez 8 godzin. Kefir powstanie szybciej :) jeśli używasz ziaren kefirowych to po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka i wstawiam do lodówki. I już, proces powtarzam. Uwielbiam kefir domowy, chętnie pijemy go do śniadania, dodaje do wypieków i w wersji roślinnej używam dokładnie tak samo jak tradycyjny kefir mleczny.
Tomasz Pietrowski napisał
Alina wooow.. nie miałem pojęcia :-)
https://bezprawnik.pl/tsue-kontra-weganie/
Olga Smile napisał
no taki wyrok, teraz swoja drogą ciekawe jak będą nazywały się jogurty sojowe. Walka branż trwa …
Alina Limańska-Michalska napisał
Olga Smile osobiście drażni mnie np. sernik jaglany, wolę określenie jaglak lub ciasto jaglane.
Dla jogurtu będą musieli się wysilić z nową nazwą ?
Kamila Andrzejkiewicz napisał
Mieszkam w Anglii, w takim razie znajde gdzies tutaj w internetowym sklepie? dziekuje??
Tomasz Pietrowski napisał
Powinno się stworzyć jakiś system nazewnictwa takich produktów, które imitują przetwory zwierzęce ale pochodzą od roślin.
Oktawia napisał
Ja codziennie piję kefir z grzybka tybetańskiego, bardzo mi urósł, więc trochę ziaren rozdałam znajomym, ale on wciąż rośnie, więc nie wiem, co niedługo będę z nim robić :)
Ja piję go do kolacji lub robię koktajl z truskawkami czy mango lassi. Czasem dodaję zamiast jogurtu do sałatki pomidorowej.
Kamila Andrzejkiewicz napisał
Gdzie dostanę ziarna kefirowe? Bardzo chce je mieć
Monika Juzwiszyn napisał
Mleczny :)
Ewa Salik napisał
Maria Leszczynska
Marta Kuk-Wojciechowska napisał
jeju ja jeszcze nie zdazylam zrobic masla slonecznikowego z wczoraj a tu juz kefir do roboty