Jakiś czas temu pokazywałam kiełbasę wegańską, którą piekłam a dokładnie gotowałam lub parzyłam w kąpieli wodnej w piekarniku. Tak jest najwygodniej!
Od wielu miesięcy testuję różne opcje przygotowywania wędlin na kanapki w wersji bez mięsa. Sklepowe produkty wędlinopodobne są raz, że niesmaczne, tak zwyczajnie, bo nie wiem jak to delikatnie słownie ująć. To dwa, są trudno dostępne, drogie i zawierają dużo glutenu. Łatwo nie jest! Nie wiem czy powinnam uprzedzać fakty ale przygotowuję dla Was specjalne wpisy/przepisy z kilkunastoma wędlinami roślinnymi. Część pojawi się tylko w mojej nowej książce ale kilka pokażę również na stronie. Natchnęło mnie jakiś czas temu, gdy jadłam sojowe paskudztwa i naprawdę, no naprawdę różowo smakowo na rynku nie jest. A jeśli ktoś unika glutenu to ma przechlapane, bo wszelkie sojowe wędliny mają go masę. A jak jeszcze nie chce jeść soi, to zupełny klops! A ja … w zaciszu mojej kuchni robię miedzy innymi roślinne salami, kiełbasę ala polska dojrzewająca, kiełbaski w wielu smakach, parówki roślinne, kiełbasę ala metka i kilka innych w tym zbliżone do mortadeli. Polecam, zaopatrzcie się na zapas w osłonki poliamidowe w różnych rozmiarach, lejek czyli taką nadziewarkę do kiełbas dostawianą do maszynki, która pozwala wtłaczać masę do osłonek. Najlepiej jeszcze spinacz do osłonek jest drogi, ale wygodny. Jeśli będziecie pierwszy raz wędliny robić, to dobry sznurek do związywania też wystarczy. Ważne są przyprawy w tym wszystko, co wędzone, papryki wędzone i liquid wędzarniczy, płatki drożdżowe, sól wędzoną itd. Niektóre kiełbasy roślinne będziemy też wędzić ale to następnym razem.
Przepis na Kiełbasa wegetariańska
Składniki dania Kiełbasa wegetariańska:
• 400 g suchej czerwonej fasoli
• 1 szklanka ugotowanej na sypko kaszy jaglanej
• 200 ml oleju kokosowego
• około 2/3 szklanki płatków drożdżowych
• 3 czubate łyżki wędzonej papryki słodkiej
• 1 łyżka wędzonej papryki pikantnej
• 2 łyżki proszku z suszonych pomidorów lub 3 łyżki koncentratu pomidorowego
• 2 łyżki agar agar
• 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego + 150 ml wrzątku
• ½ szklanki mąki ziemniaczanej
• 1 łyżka soli
• czarny pieprz do smaku
Przygotowanie dania Kiełbasa wegetariańska:
1. Fasolę moczę na noc. Rano gotuję w wodzie, w której się moczyła mniej więcej 70 minut. Fasolę odlewam na sicie ale zostawiam tak z pół szklanki wody.
2. Siemię lniane zmielone, zalewam wrzątkiem. Po kilku minutach „gluta” mieszam blenderem.
3. Fasolę mielę w maszynce do mielenia mięsa. Przekładam do miski, dodaję olej, przyprawy, siemię, ugotowana kaszę jaglaną i płatki drożdżowe. Mieszam ręką i wyrabiam niczym ciasto drożdżowe. Masa musi być dość twarda. Na tym etapie próbuję jak smakuje. W razie potrzeby doprawiam do smaku. Kiełbasa powinna być aromatyczna, dość pikantna.
4. Do masy dodaję około ½ szklanki wody z gotowania fasoli (może być bulion warzywny jak wolicie), agar agar i skrobię ziemniaczaną. Wyrabiam ponownie. Masa powinna mieć konsystencję jak „na kotlety”.
5. Teraz czas na kształtowanie. Masę można włożyć do wysokich szklanek lub wąskiego wazonu, rozszerzających się ku górze lub w otoczki paliamidowe jak ja to zrobiłam. Gdy będziecie kupować wybierzcie otoczki termokurczliwe, są lepsze, ale jak nie, zwykłe też są OK.
– Masę kiełbasianą wkładam do maszynki z lejkiem (nakładka do kiełbas). Otoczkę moczę na 30 minut przed napełnianiem. Naciągam ją na lejek i przy pomocy maszynki do mięsa wciskam masę, dokładnie, aby nie powstały purchle powietrza w masie. Masę rozkładam, upycham, zwijam ciasno końce otoczki i zawiązuję sznurkiem lub spinam. Kiełbaski wkładam do blaszki wypełnionej wodą i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni. Pozostawiam na około 1 godzinę. Powinny być dość twarde w dotyku, to znak, że agar i skrobia związały masę. Kiełbaski chłodzę w lodówce i już są gotowe do jedzenia.
– Wersja z wysokim wazonem. Wazon natłuszczam dokładnie, upycham ciasno masę. Przykrywam folią aluminiową, aby nie wyschła i wstawiam do garnka wypełnionego wodą. Woda musi sięgać minimum do 2/3 wysokości wazonu. Gotuję około godziny. Schładzam i wyjmuję odwracając do góry dnem i pukam.
Kiełbasa w kąpieli wodnej w piekarniku
Do tej pory pokazywałam już przepisy na:
Parówki wegetariańskie | Parówki wegetariańskie Parówki wegetariańskie przygotowuję w domu od kilku miesięcy. Te dzisiaj pokazywane powinny nosić pełną nazwę – parówki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, jaglane, dla dzieci bardzo delikatne. No ale się nie da się, musiałam, więc nazwę skrócić a przez to troszkę mniej na wstępie mówi. Jak już kilkakrotnie pisałam, że nie smakują nam parówki wegetariańskie, które można kupić w sklepach. Jeśli ktoś czuje potrzebę, lub ma ochotę na jedzenie smacznych wędlin roślinnych, to ten przepis na parówki wegetariańskie polecam wyjątkowo. Efekt jest bardzo pozytywnie zaskakujący! |
Kiełbasa wegetariańska |
Kiełbasa wegetariańska Od wielu miesięcy testuję różne opcje przygotowywania wędlin na kanapki w wersji bez mięsa. Sklepowe produkty wędlinopodobne są raz, że niesmaczne, tak zwyczajnie, bo nie wiem jak to delikatnie słownie ująć. To dwa, są trudno dostępne, drogie i zawierają dużo glutenu. Łatwo nie jest! |
Kiełbasa wegetariańska bezglutenowa | Kiełbasa wegetariańska bezglutenowa pikantna, aromatyczna, mocna w smaku. Przepełniona smakami lata, jakby lekko włoska, może nawet śródziemnomorska. To miękka kiełbasa, na kanapki, smakuje wybornie w połączeniu z majonezem lub innym ulubionym sosem. Jest niskotłuszczowa w porównaniu z innymi wędlinami, bezglutenowa i bezsojowa. |
Joanna Górecka na FaceBook napisał
Ranyyyy…ciekawe jak smakuje…
Marzena Czapiewska na FaceBook napisał
o kurczę, pychotka! zrobię po weekendzie :)
Harley napisał
nie przestajesz mnie zadziwiać swoją kreatywnością :)
Małgorzata Płaneta na FaceBook napisał
ja przepreaszam ale co to jest „agar agar”?
Kasia Wojtunik na FaceBook napisał
WOW…. jestem pod mega wrazeniem. Musze zakupic takie waskie oslonki i koniecznie wyprobowac ten przepis. Dziekuje :)
Anna Wisniewska na FaceBook napisał
Agar-agar, agar (E406) – substancja żelująca, której głównym składnikiem jest trudno przyswajalny przez człowieka cukier galaktoza. Agar-agar w zimnej wodzie pęcznieje, natomiast dobrze rozpuszcza się w wodzie o temperaturze ok. 90-100 °C, a zestala się, tworząc rodzaj żelu w 40-50 °C. Zestalony żel roztapia się po ponownym podgrzaniu do 90-100 °C[1]. Zjawisko to jest przykładem histerezy przemiany fazowej ciało stałe-ciecz. Odmianą agaru o słabszych własnościach żelujących jest agaroid.
Agar-agar wytwarzany jest z krasnorostów (Rhodophyta), wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii (często pozyskiwanych z podwodnych plantacji). Obecnie obserwuje się wzrost produkcji agar-agaru ze względu na rosnące zapotrzebowanie.
mlm napisał
Olgo wielkie dzięki za ten przepis!
Olga Smile na FaceBook napisał
Jak smakuje? Jest pikantna, dość tłusta (jak to kiełbasa) fajna w konsystencji, daje się kroić w plasterki ale nie super cienkie. Pachnie świeżo, wędzonką za sprawą papryki. Fasoli nie czuć w smaku. Maksymalną pychota jest dla nas kanapka z chleba z taka kiełbaską na to ser (przepis dawałam) a na koniec sos tatarski. Wypas nad wypasy :D
weganka napisał
wow!!! jestem pod ogromnym wrażeniem :)
Marta Skutnik na FaceBook napisał
dlaczego wegetariańska „KIEŁBASA”? masakra