Klops
Uważam, że kops jest daniem ponadczasowym. W moim rodzinnym domu klops przygotowywany był z okazji świat, rodzinnych spotkań, wyjazdów poza miasto oraz jako danie codzienne. Jedzony na ciepło, jako element obiadu oraz na zimno, jako dodatek do kanapek. Takie kanapki z klopsem zabieraliśmy razem z termosem podczas naszych rodzinnych wyjazdów na grzyby. Około południa, po pierwszym przeczesaniu lasu, siadaliśmy na ławkach, przy drewnianych omszonych stolikach na parkingach leśnych. Jedliśmy wtedy kanapki z klopsem, kanapki z jajkiem lub kotletem mielonym. Do tego gorąca słodka herbata i smak tych dań oraz towarzyszącą im atmosferę wspominam do dziś. Były to wspaniałe chwile spędzone z mamą, tatą, dziadkiem oraz babcią. W moim domu rodzinnym klops miał zastosowanie o każdej porze dnia i pasował do każdego posiłku. Czasami mama piekła go z jajkiem, innym razem bez jajka, tak zwyczajnie. Ja wolę jednak podawać klopsa z jajkiem, wygląda ciekawie i smakuje znacznie lepiej. Pasuje do niego ćwikła, chrzan lub majonez czy ewentualnie musztarda. Pomiędzy dwoma pajdami klopsa cieszy smakiem równie mocno jak podczas obiadu. Lubię przygotowywać klopsa!
Klops
Klops – składniki:
• 1 kg mięsa mielonego wołowego, wołowo-wieprzowego lub drobiowego
• 4 cebule
• 9 jajek
• 250 g pieczarek
• 5 łyżek bułki tartej
• sól
• czarny pieprz do smaku
Klops – przepis:
1. Pięć jajek gotuję na twardo. Studzę i obieram ze skorupek.
2. Cebulę obieram, kroje w kostkę i podsmażam na kilku łyżkach oliwy. Cebulę przekładam do miski.
3. Na ten samej patelni, na której smażyła się cebula, podsmażam rozdrobnione pieczarki. Pieczarki przekładam do miski.
4. W dużej misce wyrabiam mięso z 4 jajkami do czasu, aż stanie się kleiste. Dodaję do niego podsmażoną cebulę, pieczarki, sól, czarny pieprz oraz bułkę tartą. Wyrabiam ręką kilkanaście sekund do czasu, aż wszystkie składniki ładnie się połączą.
5. do podłużnej blachy wkładam 1/3 mięsa. W środku układam jajka jedno za drugim tak, aby stworzyły wężyk. Pozostałą część mięsa rozprowadzam po bokach i na górze.
6. Klopsa piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 1,5 godziny. Stawiam go na środkowej lub na niższej półce w piekarniku. Wyjmuję, odstawiam na 15 minut i klops jest gotowy do podawania!
Olga Smile napisał
Nika – bułkę tartą bezglutenową, my taką używamy.