KLUSKI ŚLĄSKIE Z MIĘSEM
Wczoraj wpadłam na pomysł, żeby pokazać kluski śląskie z mięsem. Taka klasyka, kluski śląskie z mięsem przygotowywała moja teściowa. To fascynujące, że ile domów, tyle przepisów, tyle różnych receptur. U nas były śląskie, a jakże ale tylko w formie czystej, bez żadnego nadzienia ani farszu. W tej chwili nie jestem sobie w stanie przypomnieć, czy moja mama sama śląskie często robiła. Kopytka, to i owszem, doskonale pamietam. Zresztą podobnie jak kluski leniwe z serem, które uwielbiałam i przyznaję się od razu, czekała na nie głównie dlatego, że mogłam wyjeść bułkę z masłem i cukrem. To byłe piękne czasy, gdy nie tyłam, mogłam jeść co chciałam i zawsze miałam niedowagę. Zmieniło się to bezpowrotnie. Takie kluski śląskie z mięsem są fajnym daniem obiadowym. Stanowią tez pomysł na wykorzystanie mięsa z rosołu, wołowego, drobiowego, z indyka lub kurczaka. Dowolnie! Miałam do wyboru do pokazania kluski śląskie z mięsem lub pyzy z mięsem. Który przepis jest atrakcyjniejszy? W sumie wszytskie pyszne, więc myślę, że znają się amatorzy każdego z nich. Z dużą przyjemnością zapraszam was dzisiaj na rodzinny przepis z domu mojego męża. Klasyczne kluski śląskie z mięsem podane ze smażona cebulką i wędzonym boczkiem.
KLUSKI ŚLĄSKIE Z MIĘSEM
KLUSKI ŚLĄSKIE Z MIĘSEM – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 250 g mięsa z rosołu, zmielonego (wołowego lub wieprzowego) u mnie widać wołowe
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 100 g wędzonego boczku (opcja)
- 1 płaska łyżka majeranku
- sól i pieprz mielony do smaku
- 3 łyżki oleju
KLUSKI ŚLĄSKIE Z MIĘSEM – przepis:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę do mielenia. Ziemniaki łączę z mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto.
- Cebule obieram, kroję w drobniutka kostkę i smażę na złoto na patelni. Do miski przekładam cebulę, studzę, dodają ugotowane i zmielone mięso, bardzo drobno pokrojony lub zmielony boczek wędzony, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku, przyprawy i około 80 ml zimnej wody. Dokładnie mieszam masę.
- Odrywam porcje ciasta i formuję kulki wielkości orzecha włoskiego, spłaszczam na dłoni kładę łyżeczkę czubata mięsa, zalepiam i formuje kulę. Naciskam od góry, żeby powstało charakterystyczne wgłębienie. Układam na talerzu.
- Kluski śląskie z mięsem gotuję w osolonej wodzie na średnim gazie. Od wypłynięcia około 3 minut.
- Moje kluski śląskie z mięsem wyławiam łyżką cedzakową i podaję ze smażoną cebulką i boczkiem.
Bobby napisał
Hoooooooo ale bym zjadł takie kluchy!
Ilona napisał
Śląskie
Melania napisał
Bardzo trudny wybór :)
Agnieszka napisał
Śląskie
Agnieszka napisał
Pyzy. Koniecznie z mięsem <3
Anna napisał
Kartacze lub pyzy z mięsem ale śląskie też super!
Dominika napisał
śląskie :)
Wojtek napisał
Co nazywasz pyzami ? Kazdy region to inne nazewnictwo. Dla mnie puzy to na parze . I tak zostanie
Brygida napisał
Kluski (białe i czarne), rolada z „zołzą” i modra kapusta ?
Joanna napisał
jak ja lubię pyzy, ale jak się robi??