KLUSKI Z MIĘSEM
Dzisiaj coś dla tradycjonalistów, kluski z mięsem wieprzowym lub wołowym. Powiem tak kluski z mięsem przygotowane z takiego ciasta jak na kluski śląskie, są ciekawą alternatywą dla placków z mięsem, pyz z mięsem czy kartaczy. Oczywiście ile osób, tyle przepisów, ja jednak moje kluski z mięsem zrobiłam na bazie ziemniaczanego ciasta do klusek śląskich i to był świetny wybór. Zdecydowanie to proste i szybkie rozwiązanie. Można do takich klusek z mięsem użyć tytułowego mięsa, na przykład wieprzowego lub wołowego w opcji ugotowanej wcześniej. Wtedy zużyjcie wołowe mięso z rosołu przygotowując farsz, dokładnie taki jak na pierogi. Jeśli będziecie robić kluski z mięsem używając mielonego surowego, musicie go mocno doprawiać, ale o tym za chwilę. U mnie widzicie surowe mięso, to znaczy już ugotowane ale to właśnie surowym mięsem wołowym moje kluski śląskie były nadziewane. W kuchni ukraińskiej, gruzińskiej, litewskiej generalnie wschodniej spotkałam sporo pierogów i klusek z surowym mięsem. Wcześniej takich nie znałam. U nas w domu rodzinnym była kuchnia niezbyt mięsna, prędzej mama by kluski leniwe z twarogiem zrobiła niż kluski z mięsem. Co kraj to obyczaj, co dom to zwyczaj, jak mówi porzekadło. A Ty wolisz kluski z nadzieniem czy bez nadzienia ale za to z treściwym sosem? Dla tych co jednak z nadzieniem i lubiących przepisy kuchni polskiej, dzisiaj śląskie kluski z mięsem.
KLUSKI Z MIĘSEM
KLUSKI Z MIĘSEM – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 250 g mięsa mielonego (wołowego lub wieprzowego) u mnie wołowe
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 100 g wędzonego boczku (opcja)
- 1 płaska łyżka majeranku
- sól i pieprz mielony do smaku
- 3 łyżki oleju
KLUSKI Z MIĘSEM – przepis:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę do mielenia. Ziemniaki łączę z mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto.
- Cebule obieram, kroję w drobniutka kostkę i smażę na złoto na patelni. Do miski przekładam cebulę, studzę, dodają mięso mielone, bardzo drobno pokrojony lub zmielony boczek wędzony, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku, przyprawy i około 80 ml zimnej wody. Wyrabiam mięso, ma być jednorodne i kleiste.
- Odrywam porcje ciasta i formuję kulki wielkości orzecha włoskiego, spłaszczam na dłoni kładę łyżeczkę czubata mięsa, zalepiam i formuje kulę. Układam na talerzu.
- Kluski śląskie gotuję w osolonej wodzie na średnim gazie. Od wypłynięcia około 3 minut.
- Moje kluski z mięsem wyławiam łyżką cedzakową i podaję ze smażoną cebulką, także z podsmażonym boczkiem albo inną okrasą.
Anonim napisał
kluski śląskie z masłem i bułką tartą, gulaszem albo sosem pieczarkowym
Anonim napisał
Z dziurką na sos
Anonim napisał
Pyzy to u mnie w sercu zawsze będą tylko drożdżowe, dlatego kluchy wolę z sosem, z kapustą, skwarkami..♥️
Anonim napisał
Ja dziś robiłam kopytka z ziemniaczanoserowe
Anonim napisał
Ja nadziewam kluski śląskie mięsem wolowym przesmażonym z cebulą. Moroże i mam taki ” fast food ” kiedy nie ma czasu na stanie przy garach .
Anonim napisał
Z nadzieniem ;)
Anonim napisał
Pyzy drożdżowe tz pampuchy to z sosem rzeberkami i buraczkami, a pyzy to z mięsem lub śliwką
Anonim napisał
Kluski śląskie z nadzieniem z zielonej soczewicy z leśnymi grzybami i cebulką, do tego sos grzybowy. Wersja wege bez glutenu
Anonim napisał
Pyzy!! Najlepiej nadziewane
Maya napisał
Olga, wytłumacz proszę czy mięso ma być surowe czy usmażone przed nadzianiem klusek ?