Kotlety ze szpinakiem
To propozycja dla wszystkich osób lubiących zdrową kuchnię warzywną. Kotlety ze szpinakiem przypominają klasyczne kotlety mielone. Wczoraj wieczorem ugotowałam duży garnek kaszy jaglanej z ryżem pełnoziarnistym i ziołami. Lubię nastawiać takie proste dania w elektrycznym garnku. Akurat dzisiaj o tym urządzeniu rozmawiałam, więc mogę napisać, co nieco. Ja używam go troszkę inaczej niż stanowi jego podstawowa funkcja. Wsypuję ryż pełnoziarnisty, wypłukaną kaszę jaglaną, przyprawy, ulubione warzywa pokrojone w kawałki lub starte na tarce o dużych oczkach, zioła, mieszam i włączam na noc. Rano mam gorące jedzenie, bo garnek gotuje i trzyma ciepło wiele godzin. Idealne jedzenie na śniadanie, do zabrania w lunch box’ie do pracy lub danie dziecku w termosie śniadaniowym do szkoły. Wersja ‘B’, taką mieszankę można nastawić przed wyjściem z domu i po powrocie ciepły obiad jest gotowy do jedzenia. Osobiście nie widzę różnicy smakowej w kaszach czy ryżach tak gotowanych, ale pełnoporcjowy posiłek na ciepło mnie przekonuje do garnka elektrycznego lub inaczej garnka do ryżu. Minus gara – ma pokrywkę wewnętrzną aluminiową i tu bym poszukała modelu bez aluminium. Skoro zostało mi rano dużo kaszy z ryżem, to był znak, że czas na kotleciki ze szpinakiem. Bardzo je lubimy, ładnie pachą, świetnie smakują, są chrupiące, pikantne w sam raz do ziemniaczków i mizerii. Z podanych składników wyjdzie 18 niedużych kotlecików, u mnie zjadane są po cztery sztuki na głowę :)
Przepis na Kotlety ze szpinakiem
Składniki dania Kotlety ze szpinakiem
- Masa do kotletów:
• 1,5 szklanki ryżu pełnoziarnistego
• 1,5 szklanki kaszy jaglanej
• 7 szklanek wody
• 1/3 – 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1 szklanka płatków jaglanych lub ryżowych
• 4 cebule
• 4 łyżki oleju lub oliwy
• 1 lub 2 łyżki ulubionych przypraw ziołowych
• sól - Nadzienie ze szpinaku
• 400 g mrożonego szpinaku rozdrobnionego
• 2 łyżki mąki ryżowej
• 3 łyżki margaryny lub oleju
• sól
• pieprz czarny mielony
• kilka łyżek jogurtu naturalnego (u mnie sojowy)
• 2-3 łyżki płatków jaglanych do odpowiedniej konsystencji - Do smażenia:
• Olej
• bułka tarta, mąka kukurydziana, kaszka kukurydziana, mąka ryżowa do obtaczania
Przygotowanie dania: Kotlety ze szpinakiem
- Kaszę jaglaną płuczę na sicie aż woda będzie czysta i klarowana. Wsypuję do garnka z ryżem, dolewam wody, lekko solę i gotuję około 40 minut na malutkim gazie.
- Obieram cebule, kroję w drobna kostkę i smażę na złoto.
- Gorący ugotowany ryż z kaszą, przekładam do miski, dodaję cebulę, płatki jaglane, mąkę ziemniaczana, przyprawy i mieszam. Nakładam 3 warstwy rękawiczek winylowych i wyrabiam na gorąco ciasto. Będzie ładnie sprężyste.
- Szpinak smażę na patelni, robię zasmażkę, dodaję do szpinaku razem z płatkami jaglanymi lub ryżowymi, mocno doprawiam do smaku, zostawiam do wystygnięcia.
- Mokrymi dłońmi nabieram ciasto, robię placek, układam łyżkę nadzienia ze szpinaku w środku, zlepiam, kulam w dłoniach, lekko spłaszczam, obtaczam w mące ryżowej i smażę z obu stron na patelni z olejem.
mediana27 napisał
W moim domu kotlety wegetariańskie robi się z mielonej kapusty – są naprawdę pyszne. Niedługo wrzucę przepis na bloga. Muszę spróbować Twoich, wyglądają rewelacyjnie.
Do Katarzyny Wszelaki: Zakalec w gotowym cieście francuskim przećwiczyłam osobiście i teraz wiem, jak to jest. Otóż pieczemy je w mocno rozgrzanym piekarniku (do 250 stopni), którego NIE WOLNO OTWIERAĆ, zanim ciasto nie potroi objętości i się nie zrumieni!
Agnieszka Daria Sobora na FaceBook napisał
już się nakręciłam, a tu bach, jogurt w przepisie… nie mogę go pominąć? nie korzystam z produktów odzwierzęcych, a sojowego nie dostanę od ręki :(
getingowa Jola napisał
Ciekawy pomysł, do wypróbowania!
Anna Pawłowska na FaceBook napisał
Nazwała bym to raczej plackami bo kotletem to na pewno nie jest.
Olga Smile na FaceBook napisał
Agnieszka Daria Sobora – spoko, pomiń! Anna Pawłowska – grube jak kotlety, smakują jak kotlety, pachną jak kotlety, z plackami nie maja za wiele wspólnego, no może jedna patelnię hahahahaha
Anna Pawłowska na FaceBook napisał
Semantycznie nie bardzo, zastanawiam się dlaczego wegetarianie tak strasznie chcą naśladować potrawy mięsne, skoro mięso jest bee. Sałaty szynką się nie da nazwać, kaszy mielonym kotletem też, po co to?
Olga Smile na FaceBook napisał
Anna Pawłowska – bo nazwa kotlet dla mnie nie odnosi się tylko do mięsa a do potrawy rozdrobnionej w formie grubego placka, obtaczanej i smażonej na tłuszczu. Wegetarianie i weganie nie chcą niczego naśladować hahahahaha, jedzą to co lubią, co im smakuje i co pasuje z różnych aspektów gdy chcieli kiełbasę to by ja kupili. Tu nie ma konieczności :) Z tym naśladowaniem to tak jakby powiedzieć „…zastanawiam się dlaczego kobiety tak strasznie chcą naśladować kwiaty psikając się perfumami. Sałaty szynką się nie da nazwać, kaszy mielonym kotletem też, po co to?…” – odpowiedź dla wygody określenia kształtu i konsystencji :
Olga Smile na FaceBook napisał
I aby wyjaśnić twoje zdziwienie, znalazłam znaczenie słowa „Kotlet – potrawa najczęściej mięsna, smażona zazwyczaj na patelni przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. Najczęściej kotlety przygotowuje się z mięsa wieprzowego, wołowego, cielęcego, drobiowego, rzadziej z innych rodzajów mięsa, ale także z jajek, ziemniaków, jędrnej marchwi, soi itp. „
Anna Pawłowska na FaceBook napisał
Jeść można wszystko tylko po co nazywać np. smalcem pastę z mleczka kokosowego?
Olga Smile na FaceBook napisał
Bo każdy lubi coś innego i ma do tego prawo! A widzisz tu jakiś problem?