Kotlety ze szpinakiem
To propozycja dla wszystkich osób lubiących zdrową kuchnię warzywną. Kotlety ze szpinakiem przypominają klasyczne kotlety mielone. Wczoraj wieczorem ugotowałam duży garnek kaszy jaglanej z ryżem pełnoziarnistym i ziołami. Lubię nastawiać takie proste dania w elektrycznym garnku. Akurat dzisiaj o tym urządzeniu rozmawiałam, więc mogę napisać, co nieco. Ja używam go troszkę inaczej niż stanowi jego podstawowa funkcja. Wsypuję ryż pełnoziarnisty, wypłukaną kaszę jaglaną, przyprawy, ulubione warzywa pokrojone w kawałki lub starte na tarce o dużych oczkach, zioła, mieszam i włączam na noc. Rano mam gorące jedzenie, bo garnek gotuje i trzyma ciepło wiele godzin. Idealne jedzenie na śniadanie, do zabrania w lunch box’ie do pracy lub danie dziecku w termosie śniadaniowym do szkoły. Wersja ‘B’, taką mieszankę można nastawić przed wyjściem z domu i po powrocie ciepły obiad jest gotowy do jedzenia. Osobiście nie widzę różnicy smakowej w kaszach czy ryżach tak gotowanych, ale pełnoporcjowy posiłek na ciepło mnie przekonuje do garnka elektrycznego lub inaczej garnka do ryżu. Minus gara – ma pokrywkę wewnętrzną aluminiową i tu bym poszukała modelu bez aluminium. Skoro zostało mi rano dużo kaszy z ryżem, to był znak, że czas na kotleciki ze szpinakiem. Bardzo je lubimy, ładnie pachą, świetnie smakują, są chrupiące, pikantne w sam raz do ziemniaczków i mizerii. Z podanych składników wyjdzie 18 niedużych kotlecików, u mnie zjadane są po cztery sztuki na głowę :)
Przepis na Kotlety ze szpinakiem
Składniki dania Kotlety ze szpinakiem
- Masa do kotletów:
• 1,5 szklanki ryżu pełnoziarnistego
• 1,5 szklanki kaszy jaglanej
• 7 szklanek wody
• 1/3 – 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
• 1 szklanka płatków jaglanych lub ryżowych
• 4 cebule
• 4 łyżki oleju lub oliwy
• 1 lub 2 łyżki ulubionych przypraw ziołowych
• sól - Nadzienie ze szpinaku
• 400 g mrożonego szpinaku rozdrobnionego
• 2 łyżki mąki ryżowej
• 3 łyżki margaryny lub oleju
• sól
• pieprz czarny mielony
• kilka łyżek jogurtu naturalnego (u mnie sojowy)
• 2-3 łyżki płatków jaglanych do odpowiedniej konsystencji - Do smażenia:
• Olej
• bułka tarta, mąka kukurydziana, kaszka kukurydziana, mąka ryżowa do obtaczania
Przygotowanie dania: Kotlety ze szpinakiem
- Kaszę jaglaną płuczę na sicie aż woda będzie czysta i klarowana. Wsypuję do garnka z ryżem, dolewam wody, lekko solę i gotuję około 40 minut na malutkim gazie.
- Obieram cebule, kroję w drobna kostkę i smażę na złoto.
- Gorący ugotowany ryż z kaszą, przekładam do miski, dodaję cebulę, płatki jaglane, mąkę ziemniaczana, przyprawy i mieszam. Nakładam 3 warstwy rękawiczek winylowych i wyrabiam na gorąco ciasto. Będzie ładnie sprężyste.
- Szpinak smażę na patelni, robię zasmażkę, dodaję do szpinaku razem z płatkami jaglanymi lub ryżowymi, mocno doprawiam do smaku, zostawiam do wystygnięcia.
- Mokrymi dłońmi nabieram ciasto, robię placek, układam łyżkę nadzienia ze szpinaku w środku, zlepiam, kulam w dłoniach, lekko spłaszczam, obtaczam w mące ryżowej i smażę z obu stron na patelni z olejem.
Justyna napisał
Czy można kotleciki upiec w piekarniku? NIestety nie mogę jeść nic smażonego:(
mel napisał
a czy te płatki jaglane/ryżowe należy wcześniej ugotowac przed wrzuceniem ich do masy? bo nic pani o tym nie mówi, a myślę, że jak wrzucę surowe to będą za twarde
Olga Smile napisał
mel – na surowo, bez gotowania :)
kabza napisał
Na szybki obiad jak znalazł :)
Lili An napisał
witam witam i o kotlety pytam. a dokładniej to o ryż. mam w szafce ryż naturalny. Spędziłam kawał poranka na doszukaniu się na opakowaniu, czy on pełnoziarnisty jest i nic nie znalaząłm. I teraz nie wiem,c zy naturalny, to inna nazwa pełnoziarnistego? Bo on taki ciemny jest :-) A, i jeszcze tak coby podsumować to biorę półtorej szklanki SIROWEGO ryżu i półtorej szklanki SUROWEJ kaszy, tak? i to razem się gotuje. Niby oczywiste, ale przeczytałam czyjśc wpis i w sumei zaczełam się zastanawiać, a z takich głębokich przemysleń zazwyczaj problemy wychodzą :-)
Lili An napisał
Proszę zignorowac moje wcześniejsz epytania. Zrobiłąm jak w przepisie: suchu ryz, sucha kasz. Ryż też juz sobie sprawdziąłm (od tego było zacząć :-/ ) Te kotlety są wspaniałe. Niestety szybko ich nie powtórzymy, bo chcę przetestowac wszystkie wege kotlety z Pani strony :-) I pasztety. A zatem na powtórki z rozrywki raczej długo będziemy czekac. Jedyny mankament jaki zauważyłam, to to, z ekotlety bardzo dużo oleju piły. Z kolei jak nie dolewałm oleju, to one się nie smażyły tylko, sama nie wiem, robiło się z nimi to co keidyś z podpłomykami na starych kuchniach z fajerkami :-) Czy to taka norma dla wege kotletów, czy mi coś nie poszło?
suszka napisał
Wspaniały przepis na kotlety ze szpinakiem pani Olgo. Jak zawsze gorąco pozdrawiam i dziękuję za pomysły i rewelacyjne przepisy!
AlDonka napisał
Bardzo dziekuję za podrzucenie bardzo ciekawego pomysłu na kotlety. Trzeba zaszeleść!
Bika napisał
Pychotka!
Olga Smile napisał
Lili an – tak :)