Kotlety mielone z mięsa wołowego
Zapraszam dzisiaj na kotlety mielone z mięsa wołowego. Pamiętam doskonale z domu rodzinnego kotlety mielone z mięsa wołowego, podawane z tłuczonymi ziemniakami i surówką. Najbardziej z całego obiadu lubiłam marchewkę z groszkiem, surówkę z kapusty kiszonej, mizerię albo na przykład surówkę z kapusty czerwonej, którą widać na zdjęciu. Dla mnie zdecydowanie kotlety mielone z mięsa wołowego to wspomnienie dzieciństwa, kuchni mojej mamy, czasów szkolnych i zapachu kwitnących kwiatów na Saskiej Kępie wpadającego przez lufcik w kuchni. Pamiętam, że kotlety mielone z mięsa wołowego mama robiła na kilka sposobów. Po pierwsze z cebulą smażoną, po drugie z pokrojonym drobno ogórkiem kiszonym, z łyżką musztardy i majonezu dodanymi do masy albo poszatkowanym drobno wędzonym boczkiem. Ile kucharek, tyle oryginalnych przepisów. A ty kotlety mielone z jakiego robisz mięsa? Najpopularniejsze od zawsze były wieprzowe lub wieprzowo-wołowe, od jakiś 15 lat nastała moda na drobiowe z kurczaka lub mięsa indyka. Dla mnie za to kotlety z mięsa wołowego są wspomnieniem z dawnych lat!
Kotlety mielone z mięsa wołowego
Kotlety mielone z mięsa wołowego – składniki:
- 1 kg mięsa wołowego, najlepiej II klasy czyli tłuściejszego
- 3 cebule
- 2 jajka (opcjonalnie, można pominąć jeśli masz alergie na jajka)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2 namoczone w mleku bułki kajzerki (uwaga bezglutenowy wybierają bułkę bezglutenową)
- 2-3 łyżki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej (gluten free kupują TYLKO gluten free)
- 3 łyżki majonezu
- 2 łyżki musztardy
- olej lub smalec do smażenia
- 1 szklanka mleka lub wody
Kotlety mielone z mięsa wołowego – przepis:
- Cebulę obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na patelni z łyżką masła lub oleju.
- Kajzerki moczę w mleku, odciskam w dłoniach.
- W maszynce do mielenia mięsa nakładam średnie lub drobne sito mielę mięso z odciśniętymi bułkami.
- Do miski wkładam mięso mielone, podsmażoną cebulę, wbijam jajka, doprawiam 2 łyżeczkami soli i 1/2 łyżeczki pieprzu oraz musztardą i majonezem. Dodaję 2-4 łyżki bułki tartej i dokładnie mieszam dłonią, wyrabiając mięso, aż stanie się kleiste. Może to zająć kilka minut.
- Formuję w zmoczonych dłoniach nieduże kotlety, obtaczam w bułce tartej i smażę na patelni z obu stron. I takie kotlety mielone z mięsa wołowego można podawać, chociaż ja jestem przyzwyczajona do późniejszego ich duszenia, co jeszcze sprawia, że są bardziej wilgotne i delikatne.
- Usmażone kotlety mielone przekładam do garna, dodaję 2 łyżki masła i odrobinę wody. Przykrywam garnek pokrywką i duszę na małym ogniu przez około 15 minut.
- Kotlety mielone z mięsa wołowego podaję z ziemniakami i surówkami.
KOTLETY MIELONE przepisy
Te tradycyjne kotlety mielone są popularnym daniem w wielu domach. Podane z surówką i tłuczonymi ziemniakami często pojawiają się na stołach w całej Polsce.
są soczyste i stanowią smaczną odmianę dla klasycznych kotletów mielonych. Takie kotlety mielone często podają babcie.
to absolutna klasyka kuchni domowej, polskiej. Takie kotlety mielone z cebulą są chyba jednymi z najpopularniejszych kotletów mielonych.
są świeże w smaku, soczyste i smaczne. Podane w ten sposób zaskakują i często nawet osoba jedząca nie ma pojęcia, że w kotletach jest ketchup. Za to mówi, że są bardzo smaczne.
to przepis na kotlety mielone o nieco innym smaku. Pieczarki pasują świetnie do mięsa mielonego. Kotlety mielone z pieczarkami często robiła moja mama, gdy była dzieckiem.
są znane mi z dzieciństwa. Pamiętam, że takie kotlety mielone z koperkiem przygotowywała dla mnie moja babcia, potem mama.
z boczkiem, usmażoną cebulką i kawałkiem piersi z kurczaka są troszkę innymi kotletami mielonymi. Polecane na imprezy, ważne uroczystości domowe, gdy obiad musi być smaczny i ładny.
Kotlety mielone z indyka to dietetyczne kotlety mielone, które robiła moja mama, gdy ja byłam dzieckiem. To popularne kotlety mielone!
Kotlety mielone z kurczaka, przez niektórych nazywane kotletami pożarskimi są jednymi z delikatniejszych kotletów mielonych jakie można zrobić w domu i podać rodzinie na obiad.
Zapraszam dzisiaj na przepis na kotlety mielone, który znalazłam w notatkach mojej teściowej. Pamiętam takie kotlety mielone z obiadów u niej w domu, do dzisiaj są to dla mnie miłe i smaczne wspomnienia!
Kotlety mielone z ryby pamiętam doskonale z mojego domu rodzinnego. Sama też wiele razy je robiłam z dorsza, tołypygi, łososia lub innej białej ryby, którą właśnie miałam gotową do zjedzenia.
Kotlety mielone tradycyjne są dla mnie wspomnieniem domu moje mamy, kuchni babci i rodzinnych obiadów.
Kotlety mielone z mięsa wołowego
Kotlety mielone z mięsa wołowego są dla mnie wspomnieniem dzieciństwa. No nie ma co ukrywać wychowałam się na mielonych schabowych i gulaszach mięsnych. Tak się jadało! W tej chwili bardziej niż kotlety mielone z mięsa wołowego wolę roślinne, elastyczna jestem kulinarnie niczym gumka w gatkach ;) Nasi znajomi są tak mięsożerni, że oni dla odmiany praktycznie warzyw nie jedzą więc dla nich smażę, duszę i pichcę. Kotlety mielone z mięsa wołowego to element tradycyjnego polskiego obiadu!
Nieumilone kotlety z indyka są soczyste, miękkie, dość delikatne i bardzo smaczne. Pasują wyśmienicie do obiadu tego odświętnego i codziennego. Zdecydowanie, uważam, że mielone kotlety z indyka są znacznie smaczniejsze niż te mielone kotlety z kurczaka.
Ewa Łyczko napisał
Mięso z udzca indyka
Ян Адамчик napisał
Tyko z konia. Najlepsze.
Małgorzata Ukleja napisał
z łopatki
Aneta Kiełczyńska napisał
Z buraka❤
Bart Lewandowski napisał
biore ze sklepu, unikam tego z ulic, choć sporo motorów jezdzi
Piotr Czarnecki napisał
Tylko indyk
Kamila Wioletta Kolodziejczak napisał
mielonego :P
Kamila Grądzka napisał
Wolowo-wieprzowe
Angelika EM napisał
Dodaje do mielonego. Po pierwsze smak. Po drugie wychodzi więcej klopsikow ☺
Paulina PS napisał
Dziczyzna