KRUPNIK NA ŻEBERKACH
Wiem doskonale, że krupnik na żeberkach wędzonych znany jest większości Polaków. Ponieważ krupnik na żeberkach może być przygotowany, co najmniej w dwóch wersjach, to od razu muszę uściślić, że chodzi mi o żeberka wędzone. Oczywiście mogą być także żeberka surowe, takie świeże żeberka wieprzowe albo wędzone kości, boczek wędzony, kiełbasa aromatyczna wędzona dymem lub inna lubiana wędzonka. U nas w domu rodzinnym krupnik czasami przygotowywany był także na skórze wędzonej od boczku. Zapewne tylko w sytuacji, gdy udało nam się kupić gdzieś taki swojski boczek. Albo wtedy, gdy mama gotowała wędzony boczek z warzywami aby nie był ciągnący a stał się delikatny, kruchy, taki fajny na kanapki. Na tym wywarze grochówka, kapuśniak i krupnik też były świetne. Moja mama nie używała żeberek wędzonych. Surowe jak najbardziej znane mi się z domu rodzinnego w wersji duszonej, co najmniej na kilka sposobów. Ale krupnik na żeberkach wędzonych gotowany był w domu mojej teściowej. Znam go dobrze, pamietam zapach i smak tej zupy. A Ty jak przygotowujesz krupnik? Na stole u ciebie pojawia się krupnik z wędzonką, krupnik z żeberkami wędzonymi czy krupnik z wędzonymi kośćmi wieprzowymi?
KRUPNIK NA ŻEBERKACH
KRUPNIK NA ŻEBERKACH – składniki:
- pęczek włoszczyzny młodej lub starszej, ja lubię sporo marchewek
- 600-700 g wędzonych żeberek wieprzowych lub kości wędzonych
- 3-4 litry wody
- 150-200 g kaszy – tu jest wybór. Jeśli jesz gluten użyj kaszy wiejskiej, czyli łamanej jęczmiennej. Osoby na diecie bezglutenowej wybierają kaszę owsianą ponieważ jest najbardziej podobna w smaku do jęczmiennej i sprawia, że krupnik ma charakterystyczną konsystencję. Może też być kasza jaglana, ryż, komosa, kasza gryczaną niepalną lub łamana kasza gryczana. Dostosujcie ilość kaszy do swoich upodobań smakowych.
- 3 cebule
- 800-1000 g ziemniaków (często daję więcej bo lubimy, gdy zupa jest gęsta)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 3-4 łyżki oleju
- 4 listki laurowe
- około 10 kulek ziela angielskiego
- OPCJA – około 100 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub śmietany z orzechów nerkowca. Można użyć też tłustego mleka kokosowego lub śmietany kokosowej (ja tak robię)
KRUPNIK NA ŻEBERKACH – przygotowanie:
- Zaczynam od pokrojenia żeberek, wkładam je do garnka, dolewam wodę, dodaje listki laurowe i ziele. Przykrywam pokrywką i gotuję około 40 minut.
- Marchewki, pietruszki i selera obieram a następnie ścieram na tace o grubych oczkach lub kroję w kostkę, zależnie od nastroju. (W przypadku młodej włoszczyzny wkładam do garnka również nać z pietruszki i całą z selera co widać na zdjęciu)
- Cebule obieram i kroję w kostkę, podsmażam na patelni na złoto.
- Warzywa wkładam do garnka z żeberkami, dodaję cebulę, kaszę, doprawiam solą oraz pieprzem do smaku.
- Krupnik gotuję około 40-50 minut.
- Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i gotuję w niewielkiej ilości wody w oddzielnym garnku. Miękkie dodaję do zupy razem z wodą, w której się gotowały.
- Gdy warzywa są miękkie wyłączam zupę. Doprawiam w razie konieczności jeszcze solą oraz pieprzem i dolewam śmietanę roślinną.
- Nakładam na talerze krupnik na żeberkach, do każdego talerza wkładam jedno żeberko lub dwa, jeśli ktoś woli więcej. Można też żeberka odłowić, obrać z nich mięso, kości wyrzucić a mięso zmieszać z zupą. Takie wersje też spotkałam. Jak widać krupnik na żeberkach może być podany w kilku wersjach.
Paweł napisał
Zjadłbym chętnie taki krupnik na żeberkach
Piotr napisał
I to taki na żeberkach wędzonych!
Ewa napisał
Ja jadłam niedawno na boczku wędzonym :)
Małgośka napisał
A moja mama wrzuca często kiełbasę wędzoną.
Michałek napisał
krupnik na żeberkach wędzonych jest dobry na wszystko
Ania napisał
Baaardzo lubię!
Krzysztof napisał
To ja na diecie bezglutenowej wybieram kaszę owsianą, oczywiście. dzięki za przepis.
Greta napisał
Ale to musi pachnieć!
Fanka napisał
Zjadłabym tu i teraz byle szybko, please.
Ela napisał
Jak na dworzu zimno to takie zapachy są jeszcze ładniejsze.