Krupnik z kaszą jaglaną
Taki właśnie krupnik z kaszą jaglaną, nie jest może daniem specjalnie tradycyjnym, ale kasza jaglana wspaniale zastępuje kaszę jęczmienną we wszystkich zupach. Jest to zdrowa alternatywa dla osób będących na diecie bezglutenowej i wielbicieli kaszy jaglanej. Gdy przygotowuję krupnik z jaglanką, zawsze dodaję do niego kilka kapeluszy leśnych grzybów, najczęściej podgrzybków lub ostatecznie pieczarek. W jesiennym sezonie są to grzyby świeże, później mrożone. Gdy rodzinnie wyjemy wszystkie zapasy mrożonych grzybów, wtedy zastępuję je grzybami suszonymi. Moczę je jednak przez cała noc, aby były miękkie po ugotowaniu. Taki krupnik z kaszą jęczmienną jest znacznie delikatniejszy w smaku niż klasyczny krupnik z jęczmienną, dlatego po dodaniu grzybów jest bardziej wyrazisty. Moje dziecko uwielbia krupnik, ja również, dlatego często ta właśnie zupa gości na moim obiadowym stole. Dotychczas pokazywałam dwa krupniki, które przygotowuję na co dzień. Polecam również ugotowanie zup: Krupnik z młodej włoszczyzny oraz Krupnik
Przepis na: Krupnik z kaszą jaglaną
Składniki dania: Krupnik z kaszą jaglaną
• 4 litry wody
• 1 szklanka kaszy jaglanej (ja lubię gęściejszy krupnik)
• 3 cebule
• 1 pęczek włoszczyzny
• 500 g ziemniaków
• 3 – 4 podgrzybki świeże, mrożone lub suszone
• sól
• czarny pieprz
• 3 łyżki oleju
Przygotowanie dania: Krupnik z kaszą jaglaną
1. Marchewki, pietruszki i selera skrobię a następnie ścieram na tarce. Jeśli mam młoda włoszczyznę, to zielone łodygi selera obrywam z liści i wkładam do garnka. Listki rozdrabniam i dodaję do warzyw.
2. Cebule obieram i kroję w kostkę.
3. Warzywa wkładam do garnka, wlewam 4 litry wody. Doprawiam solą oraz pieprzem.
4. Kaszę jęczmienną wkładam na sitko i płuczę mieszając ręką pod bieżącą wodą. Gdy lekko odcieknie dodaję ją do warzyw razem z pokrojonymi w paseczki grzybami. Krupnik wstawiam na gaz.
4. Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i po 30-40 minutach gotowania krupniku dodaję do zupy. Krupnik gotuję jeszcze jakieś 15 minut i sprawdzam, jeśli ziemniaki są miękkie, to znak, że zupa jest gotowa.
5. Wyłączam krupnik i doprawiam w razie konieczności solą oraz pieprzem przed podaniem posypuje natką pietruszki.
KRUPNIK przepis:
Każda rodzina ma swój ulubiony przepis na krupnik. Tradycyjnie dodaje się do niego kaszę jęczmienną łamaną, wielska lub pęczak. Można jednak pokusić się o inne kasze, jak jaglana, gryczana, owsiana czy komosa.
U mnie w domu co jakiś czas powstaje krupnik z ryżem. To wersja bezglutenowa tradycyjnego krupniku domowego. Osobiście lubię wszystkie praktycznie zupy, więc i krupnik z ryżem uważam za bardzo smaczny!
Wiele osób zamienia kasza jęczmienną i przygotowuje krupnik z kaszą jaglaną. To dobry sposób na przemycenie dziecku solidnej porcji kaszy jaglanej. Ja zawsze wychodzę z założenia, że każdego smaku mózg musi się nauczy. Nie zrażajcie się jeśli kasza jaglana nie będzie wam na początku smakowała na sucho, w zupie komponuje się ona wyśmienicie i nawet niejadki taki krupnik zjedzą ze smakiem.
Czekam na krupnik z młodej włoszczyzny każdej wiosny. Jest delikatny, słodki, aromatyczny, zielony za sprawa natki pietruszki, selera i marchwi. To smak ciepłych dni i domu rodzinnego.
Krupnik tradycyjny w moim rodzinnym domu mam przygotowywała gotując golonkę wieprzową z warzywami, kaszą jęczmienną i ziemniakami. Smak takiej zupy pamiętam do dziś.
Jeśli macie problem z glutenem, alergię, nietolerancje lub celiakie to zdecydowanie polecam ten właśnie przepis na krupnik bezglutenowy. Można go przygotować z kilkoma kaszami, chociaż wydaje mi się, że w wersji bezglutenowej najlepiej sprawdza się na dzień dzisiejszy kasza owsiana łamana. Ponieważ są już te kasze certyfikowane w sklepach intranetowych to możecie przypomnieć sobie smak tradycyjnego krupniku w wersji bezglutenowej! Do takiego krupniku będzie nadawała się kasza jaglana, gryczana niepalanona, gryczana łamana, owsiana łamana, komosa, sorgo łamane i ryż jeśli wolicie delikatniejsze smaki.
Krupnik z dynią to wspaniała wersja słodsza i moim zdaniem znacznie lepsza tradycyjnego krupniku. Jak zawsze można przygotować go w wersji z mięsem oraz bez mięsa.
Dzisiaj zapraszam na słodki krupnik z kasza gryczana łamana. Jest on świetną alternatywą dla osób unikających glutenu i tych, którzy mają ochotę na unowocześnienie przepisu na klasyczny krupnik.
Panama napisał
Mój pomysł na krupnik jest taki: grzyby płuczę, zalewam szklanką wrzątku. Odstawiam na 10 minut, następnie wyjmuję je z wywaru (wywar zachowuję) i kroję na cienkie paski. Marchew, pietruszkę i selera obieram, myję i kroję na niezbyt małe kawałki. Cebulę obieram i opiekam nad gazem, aż będzie cała czarna. Żeberka myję, wkładam z warzywami do garnka, dodaję pokrojone grzyby i wywar w którym się moczyły, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach, zalewam 7 szklankami zimnej wody i gotuję na małym ogniu przez 30 minut. Ziemniaki obieram, myję, kroję na kostkę o boku 2 cm, wrzucam do krupniku, dodaję przepłukaną kaszę i gotuję aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Zupę doprawiam solą i pieprzem. Boczek kroję na drobną kostkę i smażę na patelni aż zmieni się w pyszne skwarki. Razem z wytopionym tłuszczem dodaję do zupy. Śmietanę mieszam z mąką, solę, dolewam do niej kilka łyżek gorącej zupy i mieszam dokładnie, następnie wlewam do krupniku i doprowadzam do wrzenia. Podaję gorący udekorowany natką pietruszki. Dodatkowe informacje Zupę można przygotować bez boczku – będzie wtedy mniej kaloryczna.
magda napisał
Hej, czy kasza jaglana nie wychodzi gorzka? Czasami, kiedy gotuję kaszę jaglaną do obiadu, to wychodzi gorzka, tzn. zawsze czuć taka goryczkę. Zastnawiam się czy przez to ten krupnik nie wychodzi gorzki?
magda
Olga Smile napisał
Magda – kaszę jaglaną zawsze przelewa się na sicie wrzątkiem, potem można jeszcze wypłukać. Robi się to właśnie po to, by usunąć goryczkę :)
magda napisał
Krupnik z kaszą jaglaną jest na prawdę pyszny. Moje maluchy zajadały się nim 2 dni. Jest delikatny w smaku, starkowałam sporo marchewki, więc był lekko słodki… kasze przelałam wrzątkiem i rzeczywiście goryczki nie było czuć. Bardzo polecam, szczególnie tym, którzy mają w domu glutenika:)
magda napisał
ah i jeszcze, to nie ma większego znaczenia w prawdzie, w opisie przygotowania jest kasza jęczmienna, a nie jaglana…:) pozdrawiam
Ola napisał
4. Kaszę jęczmienną wkładam na sitko i płuczę mieszając ręką pod bieżącą wodą. Gdy lekko odcieknie dodaję ją do warzyw razem z pokrojonymi w paseczki grzybami. Krupnik wstawiam na gaz.
Jola napisał
Pani Olgo, z jakiej kaszy jest ten krupnik? Tytuł i składniki wskazują na kaszę jaglaną, opis pod tytułem i zdjęciem dania, to misz-masz jaglano-jęczmienny, a przygotowanie „krok po kroku” znowu wskazuje na kaszę jęczmienną ;)
A czas gotowania tego krupniku (od wsypania kaszy jakieś 45-55 minut) z całą pewnością wyklucza kaszę jaglaną, chyba że ktoś lubi breję :(
Olga Smile napisał
Jola – ten jest na jaglanej, rodzina bezglutenowa, wyjścia nie ma :)
bonia napisał
Wspaniały!
Marta napisał
najlepszy krupniczek jest na warzywach starych na tarce na grubych oczkach, ziemniaki, seler pietruszka, nać pietruszki poszatkowana, kalafior parę różyczek.Kaszę.Mięso dodaję żołądki z kurczaka w mojej rodzince to najbardziej smakuje właśnie w takiej postaci… pozdrawiam…