ŁATWE KIMCHI
Przyszedł czas na łatwe kimchi, dość łagodne lub bardzo łagodne takie, które przygotujecie w domu. Łatwe kimchi wegańskie lub wegetariańskie charakteryzuje się tym, że pominięte zostaną produkty odzwierzęce a wszytskie obowiązkowe składniki kupicie przez internet, przygotujecie porcje, zamkniecie w wiaderku i już! Wystarczy poczekać. Do kiszenia używa się papryki gochugaru o bardzo charakterystycznym ziemistym posmaku. Od co najmniej roku w Polsce nie dostaniecie ostrego gochugaru tylko łagodne. Niestety nie ma oznaczeń stopnia ostrości na opakowaniu, więc pozostaje sprawdzić organoleptycznie próbując po prostu płatków. Można dodać w wersji bardziej spolszczonej dodać wędzonej papryki i zastąpić gochugaru suszona słodką papryką. Można, chociaż ta zamianę nie traktuję jako najbardziej udaną na świecie. Jednak co oryginalny produkt to jednak oryginalny. Łatwe kimchi można do tego przygotować w całych połówkach, tak jak to widzicie na zdjęciu lub można pokroić od razu kapustę w mniejsze kawałki. W obu wersjach jest super! A Ty lubisz kimchi? Jeśli tak ale wersje sklepowe uważasz za mało smaczne lub zbyt drogie to polecam samemu przygotować łatwe kimchi z owocami!
ŁATWE KIMCHI
ŁATWE KIMCHI – składniki:
- 3 kg kapusty pekińskiej u mnie łącznie 9 główek
- 4 jabłka
- 4 gruszki
- 5 sztuk sztuk marchwi
- 250 g soli (u mnie kamienna niejodowana) + 80 g soli
- 4 pęczki dymki
- 2-3 główek czosnku
- 60 g świeżego korzenia imbiru
- 800-200g gochugaru (przed dodaniem gochugaru koniecznie spróbuj tą paprykę, bo jest od zupełnie słodkiego po pioruńsko pikantne i nie ma oznaczeń na opakowaniach, taka niespodzianka po kupieniu- dobierz ilość do smaku. Ja miałam tym razem bardzo łagodne!) Można także zastąpic dodając w zamian 4 łyżki czubate słodkiej papryki, 2 łyżki wędzonej papryki słodkiej
- 150 ml sosu sojowego tamari, oczywiście sos sojowy może być każdy, który wybierzecie, ja kupuję tamari ponieważ jest bezglutenowy
- 3 łyżki nierafinowanego cukru kokosowego, palmowego, ale trzcinowy też się nada
- 70-80 ml octu: tu najlepszy ryżowy ocet
ŁATWE KIMCH – przepis:
- Kapusty pekińskie przekrawam na pół wzdłuż lub szatkuję w taki 405 cm kawałki.
- Kapusty kładę na talerzu i wsypuję sól pomiędzy liście, zależy mi aby liście puściły sok. Tak zasolone kapusty układam w sporej misce (u mnie to pojemnik do przechowywania z Ikea :) W szklance wody rozpuszczam jeszcze 80 g soli i tą, która mi została, wlewam do kapusty. Tak zasoloną zostawiam na kilka godzin, u mnie zazwyczaj stoi całą noc. Tym razem stała prawie dobę, bo jakoś wolno sok puszczała. Przekładałam ją raz by te z dna pudełka poszły na górę a te z góry a dół.
- Kapusty wyławiam z sosu i dokładnie płuczę pod wodą, zależy mi tym razem na pozbyciu się soli. Układam je w misce, wlewam kilka litrów zimnej wody i odstawiam na 2 godziny. W tym czasie przygotowuję resztę składników.
- Szykuję sobie dużą miskę. I przygotowuję warzywa:
Marchewki obieram i również ścieram w paseczki. Połowę gruszek i jabłek obieram, wykrawam gniazdo nasienne i także ścieram na tych samych oczkach. Dymkę kroję w takie 3 cm długości kawałki. Wszystkie warzywa przekładam do przygotowanej wcześniej miski. - Obieram główki czosnku i korzeń imbiru. Do malaksera wkładam imbir, cały czosnek, obrane ze skórki cebule, tym razem całe gruszki i jabłka przekrojone na 4 części, cukier, ocet, sos sojowy i miksuję na jednolitą masę. Całą masę dodaję do pokrojonych warzyw do miski. Dodaję odmierzone gochugaru lub inna paprykę. Zakładam rękawiczki jednorazowe i całą masę mieszam, pasta będzie czerwona, aromatyczna, zależnie od „mocy” gochugaru pikantna lub łagodna i bardzo farbująca! Uwaga na paznokcie i skórę!
- Nakładam dwie pary rękawiczek (na wszelkie wypadek). Odciśnięte bardzo dokładnie z wody kapusty pekińskie układam na talerzu. Pastę z papryki i warzyw nakładam ręką pomiędzy liście kapusty pekińskiej, tak jak robiłam to z solą. Rozsmarowuję równo ale bez żałowania. Cała masa musi zostać zużyta. Jeśli używam pokrojonej kapusty po prostu ja mieszam z dodatkami. Kapusty układam w wiadrze lub pudełku (u mnie wracają do pudełka, w którym się moczyły). Zostawiam na blacie w kuchni przykryte ręcznikiem kuchennym na 2-5 dni. Kapusta zacznie pracować, pojawią się bąble, intensywny zapach a ona zacznie się unosić – podnosić. Trzeba ją dociskać codziennie do ziemi, żeby odpowietrzyć i zostawić na kolejne dni. Gdy mniej pracuje jest to idealny moment, żeby kapustę przełożyć do podłużnych 2 litrowych wiaderek i zamknąć pokrywką. Wstawiam do lodówki i pozwalam kapuście dalej pracować. Proces dojrzewania kimchi trawa około 2 miesięcy ale ludzie dzielą się na tych co wolą młodszą i słodszą lub bardziej kwaśną i wyrazista kimchi. Ja lubię kimchi takie i takie, podjadam je od następnego dnia od ukiszenia a po upływie 2 miesięcy to tylko jakieś resztki zostają.
- Łatwe kimchi z owocami jest taką wersją spolszczoną ale bardzo smaczną!
Agata napisał
Faktycznie nie taki trudny przepis :)
aniaw napisał
Ocet? Przecież kimchi to kiszonka.
Olga Smile napisał
aniaw – jasne, że tak ale kwasowość produktu wpływa na proces kiszenia, tu octu jest mało :)