LENIWE
Przyznaję wprost, nie ma co ukrywać leniwe dobre są zawsze! Kluski leniwe z bułką tartą pasują w sam raz na sobotni obiad! Raz na jakiś czas musimy zjeść kluski leniwe. No nie ma przebacz! Leniwe z bułką tratą i cukrem muszą być i już. Czasami leniwe robię z serem białym, zwłaszcza dla znajomych, jedzących nabiał. Dla nas często są to kluski z tofu lub białego sera bez tłuszczy mlecznych. Można również przygotować kluski leniwe z kaszy jaglanej, są bardzo smaczne i delikatne. Dieta bezglutenowa lub bezmleczna nie jest żadną wymówką – zawsze mówię, że jeść można wszystko, nawet na diecie, kwestia dostosowania przepisu do naszych możliwości! Spotkałam wiele nazw na kluski leniwe, u nas właśnie były to zawsze leniwe, albo kluski, kluchy, znajomi mówią pierogi leniwe lub leniwce. Albo kluski z serem, kluski zagniatane lub kartacze z serem. Poniżej znajdziecie przepisy na tradycyjne kluski leniwe z serem białym i bułką tartą z masełkiem. Albo kaszą jaglaną zamiast sera czy twarogu. Mogą być również kluski leniwe z tofu dla osób na diecie bezmlecznej. Dla każdego coś dobrego.
Kluski leniwe z serem
Kluski leniwe – składniki:
- 500 g sera białego tłustego lub półtłustego
- 1-1,5 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (ilość mąki zależny od producenta i gatunku sera. Jeśli jest suchy trzeba dodać mniej mąki, jeśli wodnisty odcisnąć w dłoniach i dodać więcej mąki. Struktura sera też jest ważna, trzykrotnie mielony potrzebuje więcej mąki niż ziarnisty)
- 2 jajka (lub 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej)
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
- p.s. Szklanka ma dokładnie 250 ml
Kluski leniwe – przygotowanie:
- Ser rozdrabniam widelcem, dodaję do niego mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie jajka. Mieszam i wyrabiam twardsze i zwięzłe ciasto. Wyrobi trzeba szybko im dłużnej się wyrabia, tym maki będzie potrzeba więcej.
- Z ciasta formuję wałki i odkrawam kluski wielkości ok. 2-3 cm.
- Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam kluski leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
Przepis na Kluski leniwe z tofu
Kluski leniwe z tofu – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 400 g sera tofu
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ¾ szklanki mąki ziemniaczanej
Kluski leniwe z tofu – przygotowanie:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę.
- Ziemniaki i tofu przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Ziemniaki łączę z mąką ryżową, ziemniaczaną, tofu i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto. Jeśli ciasto się lepi podsypuje mąką ziemniaczaną.
- Odrywam porcję ciasta i formuję wałeczki lub kulki wielkości orzecha włoskiego. Układam na wysypanej mąką stolnicy lub na papierze do pieczenia
- Kluski leniwe bez sera gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia jeszcze przez około 1 minutę.
Kluski leniwe z kaszą jaglaną:
Kluski leniwe z kaszą jaglaną – składniki:
- 1,5 szklanki kaszy jaglanej (suchej – ziarna)
- 3,5 – 4 szklanki wody
- 200 g tofu lub sera białego/twarogu (u mnie tofu naturalne)
- 1 szklanka mąki jaglanej -> jak zrobić mąkę jaglaną
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej.
Kluski leniwe z kaszą jaglaną – przygotowanie:
- Gotuje kasze jaglaną -> Jak ugotować kasze jaglaną. Kaszę studzę.
- Do malaksera wkładam kaszę i tofu. Miksuję kilka minut, aż masa zostanie rozdrobniona i stanie się w miarę gładka. Kaszę przekładam do miski, dodaję oba gatunki mąk i szybko zagniatam. Masa musi dać się kształtować, ale nie być zbyt rzadka.
- Deskę do krojenia wysypuję mąką jaglaną, odrywam kawałek ciasta i wałkuję dłońmi w rulon. Odkrawam kawałki ciasta, kształtując kluski. Zagotowuje wodę, kluski wkładam na gotujący się posolony wrzątek. Mieszam delikatnie, czekam do zagotowania i wyjmuję.
Bułka tarta do klusek
- ½ szklanki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- 150 g masła lub margaryny bezmlecznej
- cukier do posypania
Na suchą patelnię wsypuję bułkę, podsmażam cięgle mieszając. Gdy się zrumieni dodaję tłuszcz i mieszam aż do rozpuszczenia. Gorącą polewam kluski i posypuję cukrem.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski jaglane to proste kluski z kaszy jaglanej. Delikatne bezglutenowe i bezmleczne. Można przygotować je na kilka sposobów, za każdym razem są smaczne :) Kluski jaglane to moje kluski podobne do kopytek. Przygotowane z ugotowanej kaszy jaglanej z bezglutenowa maka. Świetna propozycja obiadowa. Można podać je na ciepło prosto z wody lub odsmażone.
Kopytka z kaszy jaglanej czyli inaczej kopytka jaglane lub kluski jaglane są u mnie w domu wersją klusek bezglutenowych codziennych. Można podawać je na słodko z jogurtem sojowym na przykład i cukrem (tak jadły dzieci wczoraj) lub z podsmażoną cebulą, grzybami lub innym sosem obiadowym.
Jak zrobić makaron zapraszam na przepis jak zrobić makaron czyli klasyczne domowe kluski. To tradycyjny przepis na kluski do zupy, rosoły lub sosu.
Kluski z burakówKluski z buraków zapraszam na nowa odsłonę klusek, ciekawych, smacznych i kolorowych. U mnie dzieciaki zajadają aż się uszy trzęsą. Polecam przygotować małe kluseczki lub kłaść na wodę tak jak kluski kładzione.
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane cała moje rodzina uwielbia. Są delikatne, aromatyczne, przepełnione jabłkami i aromatycznym cynamonem. Jeśli lubicie knedle to ten przepis jest dla was!
Kluski jaglane kładzione to kluski z mąki jaglanej, takiej słodkiej i delikatnej. Kluski jaglane bezglutenowe są idealne dla dzieci lub jako słodka kolacja. Kluski jaglane to również kluski bezglutenowe i bez jajek. Podaję je na słodko z jogurtem, cynamonem lub prażonym jabłkiem. To zdrowy sposób na przemycenie kaszy jaglanej w diecie naszych dzieci.
Kluski ziemniaczane kładzione to inaczej szare kluski. Przygotowuje się je prosto. Są smaczne, takie swojskie :) Szarymi kluskami nazywała je moja babcia, szare kluski chętnie jedzą dorośli i dzieci.
Kluski gryczane to bezglutenowe, wegańskie kluski z maki gryczanej. Dzieciaki zjadają je bardzo chętnie. Można podać Kluski gryczane jako danie obiadowe lub kolacyjne, na słodko lub wytrawnie z cebulą.
Kluski leniwe bez sera są alternatywą dla typowych w polskiej kuchni klusek z serem. To wersja takich leniwych wegańskich, bezmlecznych i bezglutenowych. Kluski leniwe bez sera to propozycja dla wszytskich osób, które nie mogą lub nie jedzą nabiału, jajek i glutenu. Pyszne, delikatne kluski, w sam raz dla dzieci i dorosłych.
Kluski leniwe z serem jedne z bardziej popularnych klusek. Najchętniej jadane z bułka przysmażoną na maśle i posypane cukrem. Słodkie i delikatne, świetne!
Kluski kukurydziane to jedne z moich ulubionych klusek. Kształtowane w dłoniach są proste do robienia. Często dzieci pomagają mi w ich lepieniu. Kluski kukurydziane z pieczonymi pomidorami lub papryka to absolutny hit ubiegłego lata w moim domu. To kluski bezglutenowe i bez jajek. W sam raz dla wszystkich!
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle bezglutenowe najlepsze z najlepszych! Pyszne, proste do zrobienia i dają wiele możliwości łączenia smaków! Mniam, wystarczy tyle napisać! Knedle bezglutenowe to podstawowe ciasto na najlepsze, sprawdzone i zawsze udające się ciasto. takie Knedle bezglutenowe można przygotowywać przez cały rok, zmieniając tylko nadzienia!
Knedle jaglane Może nie powinnam się chwalić, ale przyznaję, knedle z kaszy jaglanej to mistrzostwo świata i okolic. Gdy patrzę jak dzieciaki wcinają i tylko im się uszy trzęsą, wiem, że knedle jaglane będą pojawiały się u nas bardzo często. Knedle z kaszy jaglanej to mój pomysł na knedle bezglutenowe i bez jajek. takie Knedle z kaszy jaglanej można nadziać ulubionymi, sezonowymi owocami. Na zdjęciu widać czereśnie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Gnocchi ziemniaczane to prosty, sprawdzony przepis na kluski. Tym razem Gnocchi ziemniaczane powstały u mnie w wersji bezglutenowej, jeśli chcecie mogą one również być z majką pszenną. Po więcej informacji zapraszam do przepisu.
Gnocchi z pesto aromatyczne, świeże a równocześnie lekko ziemiste. Pyszne, po prostu pyszne i już!
Gnocchi. Musze przyznać, że uwielbiam ten przepis na Gnocchi podane z sosem z bakłażanem smakują po prostu obłędnie!
Pyzy ziemniaczane to proste kluchy z ziemniaków i maki. Lubie je przygotowywać z dziećmi. Trzeba przyznać, że jest podczas robienia kulek masa zabawy!
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka bezglutenowe są pyszne. To wersja nie tylko dla osób uczulonych na gluten lub mających celiakie. Polecam moje kopytka bezglutenowe również wszystkim tym, którzy starają się ograniczyć gluten w codziennej kuchni i diecie. Kopytka bezglutenowe to idealne kluski dla wszytskich osób będących na dicie bezglutenowej ale nie tylko. takie Kopytka bezglutenowe nie zawierają również w swoim składzie jajek.
Jak zrobić kopytka Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak zrobić dobre, miękkie i zdrowe kopytka, to w tym przepisie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania!
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kopytka z warzywami lub gnocchi z warzywami to świetne danie na lato, jesień i zimę. Należy tylko modyfikować skład sosu warzywnego.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
L napisał
na ile to jest porcji?
Joannaan napisał
a ja mam pytanko co do leniwych, w przepisie jest napisane że jeśli nie chcę dawać jajek to mam je zastapić dwiema łyżkami maki ziemniaczanej i dodac jeszcze dwie łyzki przepisowe, czyli razem 4 czy tylko te 2? Bo ja dodałam 4 łyżki i zrobiłam na mieszance mąk bezglutenowych i ciasto było baaardzo kruche i musialam troche wody cieplej dodac a w rezultacie wyszly strasznie gumowate i teraz nie wiem czy to wina maki ziemniaczanej czy bezglutenowej:(
Olga Smile napisał
Joannaan – razem cztery :) gumowatość to wina mieszanek, one najczęściej są bardzo skrobiowe i trzeba z nimi uważać.
JanDila napisał
Buy Cialis Online Safely cialis otc Levlen Tri Regol Cialis Actoplus
Marka napisał
zawsze wychodzą z tego przepisu :D
Zaka napisał
Uwielbiam i już!
kasia napisał
to mój najlepszy smak domu rodzinnego!
Jaska napisał
pychotka jak zawsze
Ewa napisał
smaki znane i lubiane. takie przepisy lubię i takie wykorzystuję. Olgo u ciebie zawsze tak ciepło i smacznie, dziękuję i wpadać będę często.
Lisa napisał
Przepyszne, nawet nie liczyłam, że mi takie dobre wyjdą :)