Majonez bez jajek
Często pytają mnie czytelnicy o majonez bez jajek. Taki przepis na majonez bez jajek pojawił się już u mnie kilka lat temu na stronie. Jednak wiedząc, że nadal osoby będące na diecie eliminacyjnej lub z alergią na jajka, mleko czy gorczycę nadal poszukują wersji majonezu dla siebie, to tym razem zapraszam na kolejny mój majonez, tym razem majonez bez jajek. Jak wszyscy wiedza majonez jest zemulgowanym białkiem pod wpływem kwasu i oleju. U mnie białko stanowi ekologiczne mleko sojowe, ocet ryżowy lub jabłkowy i olej z pestek winogron. Do majonezów najczęściej używam oleju ryżowego, czasami wspomnianego winogronowego. Można również pokusić się o inne oleje, byle były delikatne w smaku i niezbyt wyraziste, bowiem zagłuszą smak majonezu! Co wybierasz – majonez domowy czy sklepowy?
Majonez bez jajek
Majonez bez jajek – składniki:
- 250 ml mleka sojowego (u mnie ekologiczne Natumi ale każde inne też powinno się nadać)
- 750 ml oleju (winogronowego, ryżowego, kukurydzianego, rzepakowego lub innego)
- 1 czubata łyżka musztardy (ja pomijam ale można dodać, jeśli ten smak wam odpowiada)
- 4 łyżki octu – może być ocet ryżowy, ocet jabłkowy, winny lub inny jeśli wolisz
- 1 łyżeczka soli
- 1-2 łyżki syropu z agawy, miodu, melasy, syropu kukurydzianego lub cukru pudru
- pieprz około 1/2 łyżeczki (moja mama dodaje, ja pomijam, wole wersje bez)
Majonez bez jajek – przepis:
- Do blendera lub miski wlewam mleko, dodaję ocet, miód lub melasę, sól i miksuję przez chwilę lub mieszam blenderem ręcznym ewentualnie mikserem z trzepaczkami.
- Cienkim strumieniem dolewam olej przy ciągle chodzącym blenderze. Gdy olej się skończy wyłączam blender i próbuję majonez. Gdy jest idealny przekładam do słoików, jeśli chce go jeszcze doprawić, doprawiam i włączam na chwilę blender.
- Majonez bez jajek można przechowywać w lodówce przez wiele dni.
MAJONEZ przepis:
Majonez jajecznyMajonez to klasyczny majonez jajeczny, taki jak przygotowywały nasze babcie i mamy. Można go zrobić w domu przy użyciu miksera trzepaczki lub blendera.
Majonez z tofuMajonez z tofu to propozycja dla osób będących na diecie bez jajek lub unikających jajek z jakiś osobistych powodów. Tak przygotowany majonez można używać codziennie do sałatek, kanapek i surówek.
Majonez najlepszyMajonez najlepszy jest majonezem bez jajek i białek mleka. To mój autorski przepis na najlepszy majonez pod słońcem. Polecam go osobom będącym na diecie wegańskiej, mającym alergię na mleko krowie lub jajka.
Majonez sojowy
Majonez sojowy to również alternatywna propozycja dla majonezu domowego lub klasycznego majonezu jajecznego. Majonez sojowy jest dość lekki, mniej zwarty niż majonez najlepszy ale bardzo smaczny.
Majonez domowyMajonez domowy to tradycyjny przepis na domowy majonez ubity z jajek, oleju i musztardy. Z dodatkiem cukru, soli i octu smakuje wyśmienicie!
Jak zrobić majonez
Jak zrobić majonez to pytanie pojawia się często w mailach od was i komentarzach. Zrobienie majonezu jest proste, jeśli ma się dobry i sprawdzony przepis na majonez.
Majonez tatarski -sos tatarski
Majonez tatarski – sos tatarski to sos na bazie majonezu, ogórków konserwowych lub kiszonych, grzybków w occie, ziół i przypraw. Smakuje wyśmienicie i muszę przyznać, że bez sosu tatarskiego nie ma dla mnie żadnych świąt!
Pierwszy raz majonez bez jajek pokazywałam ponad trzy lata temu, a mam wrażenie, jakby to minął tydzień. Czas strasznie szybko leci! Majonez bez jajek jest odpowiedzią na prośby osób, które nie mogą lub nie chcą jeść jajek. Wychodzi świetny, kremowy, o idealnej majonezowej konsystencji. Do sałatek, kanapek i past!
Zapraszam dzisiaj na ostatnio mój ulubiony domowy majonez wegański z solą kala namak. Jest intensywny w smaku, z jajeczno-octowym posmakiem, mimo, że jajek w nim nie za grosz! Zapraszam na majonez wegański bez jajek.
Urszula Breitmajer-Bierska napisał
WIniary najlepszy
Moja osobistosc napisał
planuję kiedyś spróbować zrobić taki samodzielnie :)
Emilia Depta napisał
Akurat unikam soi ale chętnie bym spróbowała i porównała do tradycyjnego majonezu ale p. Olgo mam inne pytanie: czy może Pani coś wiadomo o temacie dodatku pt. „ekstrakt drożdżowy”? Dodaje się go w tej chwili liczbie do różnych rzeczy zamiast glutaminianu.. Przeczytałam że to tak naprawdę ta sama substancja poprawiająca smak, co też mówi mój organizm bo nie toleruje glutaminianu ale informacji niewiele w tym temacie jest. Podobnie jest z płatkami drożdżowymi na które bardzo źle reaguję podobno glutaminian występuje naturalnie w wielu produktach, może też w drożdżach. Będę wdzięczna za informację ☺
Karolina Łojkuć napisał
Jedyny na świecie MAJONEZ POMORSKI z OCETIXa Olga jak chcesz to Ci wyślę… Mój brat nawet do Niemiec zabiera :-P
Joanna Górecka napisał
Kielecki!!!
Marcin Osuch napisał
sklepowe mają zawsze musztardę, która ma ocet spirytusowy, dlatego albo domowy, albo żaden (Y)
Olga Smile napisał
Emilia Depta – ja nie używam ekstraktu a samych płatków drożdżowych czasami dla podbicia smaku, takiego orzechowego lub serowego. Glutaminian a dokłaenie kwas glutaminowy naturalnie występuje w glonach (piąty smak umami), grzybach, wodorostach, fermentowanych serach i tych pleśniowych, w mięsie, pomidorach, orzechach :)
Olga Smile napisał
Marcin Osuch – unikasz octu? Ja ocet uwielbiam, słabość okropna bo wieczorem potrafię słoik ogórków w occie wciągnąć bez mrugnięcia okiem ;)
Marcin Osuch napisał
ocet jabłkowy albo winny jest okej i pozytywnie wpływają na organizm, spirytusowy negatywnie ;)
Edyta Mrugalska napisał
Oczywiście domowy. A odkąd mam thermomix to zajmuje 5 min. Ostatnio również i musztarde