Majonez sojowy
Coś fajnego na dziś! Majonez sojowy jest znacznie bardziej pracochłonny niż majonez z tofu, jednak jest znacznie tańszy w produkcji. Wychodzi go około 1 litr z porcji, czyli w sam raz na święta, gdy przygotowujemy masę sałatek. Podstawę majonezu stanowi soja czyli klasyczne, dostępne w większości sklepów spożywczych ziarna soi. Trzeba je zmielić w młynku do kawy i to jedyne utrudnienie. Ziarna są dość twarde, huczy wtedy w kuchni niebotycznie i troszkę to trwa, bo mączka sojowa powinna być zupełnie gładka wręcz aksamitna. Mój młynek ma już swoje lata, a po mieleniu różnych ziaren, w tym niekoniecznie kawy, noże stały się dość tępe i nie rozdrabniają tak dobrze, jak kiedyś. Szkoda … czas na wymianę części sprzętu AGD. Majonez sojowy jest majonezem wegańskim. Mogą go spożywać wszystkie osoby niejedzące produktów mięsnych lub uczulone na jajko lub mleko. Ja lubię majonez sojowy lub majonez z tofu doprawić do smaku octem śliwkowym, który przygotowuję średnio raz na dwa lata, gdy moje leciwe drzewa raczą wydać owoce. Corocznie przygotowuje natomiast ocet truskawkowy, który jest kwaśniejszy nieco w smaku ale za to pachnie latem i też świetnie pasuje do majonezu. Jeśli nie macie octów dosładzanych, wystarczy wziąć ocet ryżowy, jabłkowy lub winny i podgrzać w garnku z łyżką białego cukru. Mieszać do rozpuszczenia składników i schłodzić. Takim słodkim octem najlepiej doprawia się majonez, ponieważ nie jest tak ostry a łagodnie zakwasza i dosładza jednocześnie.
Majonez sojowy
Majonez sojowy – składniki:
• 1 szklana ziaren soi
• 6 szklanek wody
• 250-350 ml oleju lub oliwy (ja używam po suszonych pomidorach)
• 2 łyżki octu lub soku z cytryny (ja używam octu śliwkowego lub octu truskawkowego)
• 2 łyżeczki soli
• 1 łyczka słodu kukurydzianego lub syropu z agawy
• pieprz czarny do smaku
• 1 ząbek czosnku (opcjonalnie)
Majonez sojowy – przepis:
1. Soję mielę partiami w młynku na drobny pył. Wkładam do garnka, dodaję wodę i mieszam. Odstawiam na godziną, aby napęczniała.
2. Wstawiam na gaz i zagotowuję, ciągle mieszając gotuje około 20 minut (uwaga przywiera!). Następnie wyłączam gaz, przykrywam pokrywką i pozostawiam do całkowitego wystudzenia.
3. Do blendera wkładam wystudzoną soję, która będzie bardzo zbita, dodaję olej, ocet, sól, pieprz, słód i miksuję. Można użyć blendera ręcznego. Majonez mocno zgęstnieje po schłodzeniu, więc powinien mieć konsystencji gęstszego ciasta naleśnikowego.
4. Gdy jest gotowy majonez sojowy przekładam do słoików, schładzam i używam jak każdy inny majonez :)
MAJONEZ przepis:
Majonez jajecznyMajonez to klasyczny majonez jajeczny, taki jak przygotowywały nasze babcie i mamy. Można go zrobić w domu przy użyciu miksera trzepaczki lub blendera.
Majonez z tofuMajonez z tofu to propozycja dla osób będących na diecie bez jajek lub unikających jajek z jakiś osobistych powodów. Tak przygotowany majonez można używać codziennie do sałatek, kanapek i surówek.
Majonez najlepszyMajonez najlepszy jest majonezem bez jajek i białek mleka. To mój autorski przepis na najlepszy majonez pod słońcem. Polecam go osobom będącym na diecie wegańskiej, mającym alergię na mleko krowie lub jajka.
Majonez sojowy
Majonez sojowy to również alternatywna propozycja dla majonezu domowego lub klasycznego majonezu jajecznego. Majonez sojowy jest dość lekki, mniej zwarty niż majonez najlepszy ale bardzo smaczny.
Majonez domowyMajonez domowy to tradycyjny przepis na domowy majonez ubity z jajek, oleju i musztardy. Z dodatkiem cukru, soli i octu smakuje wyśmienicie!
Jak zrobić majonez
Jak zrobić majonez to pytanie pojawia się często w mailach od was i komentarzach. Zrobienie majonezu jest proste, jeśli ma się dobry i sprawdzony przepis na majonez.
Majonez tatarski -sos tatarski
Majonez tatarski – sos tatarski to sos na bazie majonezu, ogórków konserwowych lub kiszonych, grzybków w occie, ziół i przypraw. Smakuje wyśmienicie i muszę przyznać, że bez sosu tatarskiego nie ma dla mnie żadnych świąt!
Pierwszy raz majonez bez jajek pokazywałam ponad trzy lata temu, a mam wrażenie, jakby to minął tydzień. Czas strasznie szybko leci! Majonez bez jajek jest odpowiedzią na prośby osób, które nie mogą lub nie chcą jeść jajek. Wychodzi świetny, kremowy, o idealnej majonezowej konsystencji. Do sałatek, kanapek i past!
Zapraszam dzisiaj na ostatnio mój ulubiony domowy majonez wegański z solą kala namak. Jest intensywny w smaku, z jajeczno-octowym posmakiem, mimo, że jajek w nim nie za grosz! Zapraszam na majonez wegański bez jajek.
Tereska napisał
Nie wiedziałam,ze można zrobić taki majonez,pozdrawiam:)
Daria napisał
Jak długo można przechowywać taki majonez? Bo zamierzam w najbliższym czasie zabrać się za jego zrobienie :)
Olga Smile napisał
Daria – w lodówce spokojnie 2 tygodnie. Nie zapominaj o wstawieniu go po użyciu tu temperatura jest bardzo ważna i zawsze wyjmuj go czysta łyżką!
jstnk napisał
Ja robię taki majonez z mleka (napoju) sojowego. Dodaję jeszcze oleju, trochę octu (z jabłek), musztardy, czarnej soli i czasami płatków drożdżowych i siemienia lnianego. Wychodzi naprawdę pyszny :)
Olga Smile napisał
jstnk – o spróbuję, brzmi mega ciekawie :)
stugrzeg napisał
Czy zamiast mielonego ziarna mozna zastosować mąkę sojowa pełnotłustą ?
Olga Smile napisał
Tak nigdy jeszcze nie robiłam ale myślę, że spokojnie można.
hugable napisał
czy majonez można zamrozić?
Olga Smile napisał
dobre pytanie – nie wiem, nie próbowałam.
Kotarbasia napisał
Witaj,
Olga,ale chyba nie całkiem zrozumiałam. Po wystudzeniu trzeba odcedzić?
Bo tego co jest w garnku na dnie tak po prostu przełożyć mi się nie da. Raczej trzeba łowić;)