Makaron z kiełbasą
W nas w domu rodzinnym makaron z kiełbasą nie był popularny. Za to tata wspomina makaron z kiełbasą jako jedno z dań codziennych lubianych i chętnie zjadanych u niego w domu. Ciekawe to bardzo! Uwielbiam rozmowy o jedzeniu, o wspomnieniach smaków, o tym co się lubiło, co jadło, za czym tęskni. Zazwyczaj za ludźmi, za klimatem spotkań, rozmowami i jedzeniem babci. Rozmawiałam ostatnio z tatą o daniach z jego dzieciństwa. Wymienił ciastka ze skwarkami, kiełbasę odsmażaną z cebulą lub gotowaną z musztardą i makaron z kiełbasą, białym lub żółtym serem i jajkami. Generalnie mięśnie i kiełbasiano jak widać. A jak u ciebie bywało? U mnie zdecydowanie była kiełbasa odsmażana ale tak mocno, żeby chrupała, cebula nie musiała w parze z nią występować, konieczności nie było. Gotowana tak, jak najbardziej z musztardą lub chrzanem, więc podobnie rodzinnie. Za to makaron z kiełbasą na pewnym etapie mojego życia był dla mnie zaskoczeniem i nowością. Odsmażany makaron tak, z masłem i Maggi ale żeby robić dla siebie makaron z kiełbasą i serem lub jajkami? Nie wiedziałam, że tak proste połączenia mają świetny smak i pasują na obiad i kolację, a dla tych co potrzebują energetycznego kopa, nawet na śniadanie. O teraz mi się makaron z kiełbasa skojarzył z niemieckim śniadanie czyli ziemniakami z kiełbasa lub boczkiem. Jak widać, niektórzy tak lubią, jadają i mają się świetnie. Ja tymczasem mimo wszystko poleciałabym makaron z kiełbasa na wczesny obiad albo obiadokolację
Makaron z kiełbasą
Makaron z kiełbasą – składniki:
- 250-350 g kiełbasy (im bardziej naturalna i wędzona tym lepiej, nie powinna być za chuda)
- 4-5 jajek
- 500 g makaronu pszennego lub bezglutenowego (kształt właściwie dowolny, można wykorzystać makaron, który został niezużyty do zupy)
- 3 cebule
- około 150 g żółtego sera tartego
- 2 dymki
- 4 łyżki oleju lub masła
- sól i czarny pieprz do smaku
- natka pietruszki lub dymka, szczypiorek do posypania
Makaron z kiełbasą – przepis:
- Cebule obieram, kroje w kostkę lub cienkie plasterki.
- Ser ścieram na tarce na grubych oczkach.
- Jajka rozbijam do miseczki i roztrzepuje widelcem.
- Na patelnię wkładam tłuszcz i wrzucam cebulę. Solę ją i podsmażam na złoto. Dodaję pokrojoną w plasterki kiełbasę i zmniejszam gaz. Zależy mi aby kiełbasa się trochę wytopiła i podsmażyła.
- Zagotowuję wodę na makaron, solę i gotuję makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Gdy makaron jest gotowy odcedzam go na sicie, wkładam z powrotem do garnka, wstawiam na średni gaz. Dodaję do niego natychmiast gorąca cebulę z kiełbasą i mieszam. Wbijam jajka, solę, doprawiam sowicie pieprzem i mieszam. Gdy jajka zaczynają się ścinać to czas na wrzucenie tartego sera żółtego. Mieszam delikatnie przez 1-2 minuty.
- Gorący makaron z kiełbasą, jajkami i serem nakładam na talerze, posypuję poszatkowaną cebulą dymką.
Agnieszka Kołcz napisał
Kielbasa z cebula to u nas do tej pory. W sb byla na kolacje ;)
Angelina Annais Paul napisał
Teresa OLeksy napisał
Ale skwarki były z prawdziwej słoniny ,a dzisiejsza słonina to naładowana wodą ,chemią i grubości 1-2cm. Nawet smalec z takiej słoniny to nie ma tego smaku co dawniej.
Paulina Wieteska napisał
Placki ziemniaczane, chleb z patelni podlewany wodą (taki mięciutki się robił) i weekendowe zapiekanki z czerstwego pieczywa :D
U Babci na wsi był natomiast ręcznie robiony makaron, pierogi i podpłomyki opiekane na prawdziwym piecu kaflowym.
A ze słodkości to wspominam babcine kokosanki (kostki twardego ciasta w polewie czekoladowej, obtoczone w wiórkach). A mojej Mamy obłędny tort orzechowy z biszkoptów – był na każde urodziny <3
Katarzyna Nowak napisał
Oo u mnie podobnie?
Agnieszka Fryc-Płachta napisał
W końcu jesteśmy z Krakowa ?
Beata Kolli napisał
Moja babcia kiedys robila biszkopt i przekladala go „kremem” z zasmazki. Teraz woli z kaszy manny ale to nie to co tamten krem :)
Asiek Towarek napisał
Ciastka ze skwarkami – jadłam :)
Klaudia Szajkowska napisał
Z mężem czasem gdy nie ma dzieci to na obiad zajadamy się kiełbasa z patelni duszona z cebulą. Od czasu do czasu pycha ☺
Karolina Fabi Walter napisał
Placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną, naleśniki z cukrem albo dżemem, zacierki na mleku, domowy chleb z domowym masłem i robionym przez mamę serem, grzyby smażone z jajkiem, cebula duszona z boczkiem, zupa owocowa, flaczki :)