Makowiec bez jajek
Dzisiaj mam dla was makowiec bez jajek i masła, pyszny, domowy, drożdżowy. Makowiec bez jajek pojawia się u mnie na stole od czasu do czasu, chociaż przyznaję, że częściej bywa makowiec japoński bez spodu, na który mówimy również potocznie – makowiec bez ciasta. Na dniach pokażę również klasyczny drożdżowy makowiec bezglutenowy, który świetnie wpasowuje się w klimat i atmosferę nadchodzących świąt. Czasami pytacie mnie, czy makowiec bez jajek ma prawo się udać. Napisze od razu, że co ciekawe, bark jajek ciastu drożdżowemu do makowca i samej masie makowej nie specjalnie szkodzi, dlatego jak najbardziej tak. Polecam mój przepis na makowiec bez jajek, jeśli tylko jajek jeść nie możesz lub nie chcesz. Ostatnio odstałam wiele pytań o masy makowe, no niestety w większości zawierają one mąkę lub skrobię pszenną. O ile skrobia jest produktem zazwyczaj bezglutenowym o tyle mąka zawiera gluten, to tak w ramach informacji o masach. Ja nie mam specjalnie nic przeciwko masom makowym i sama ich także używam, dlatego też mój makowiec bez ciasta powstał przy udziale gotowej masy ale jeśli masz tylko ochotę, możesz zgodnie z przepisem przygotować ją od zera sama. A ty lubisz makowiec? To ulubione ciasto mojej mamy, więc na bank pojawi się na stole. Wiem doskonale, że setki moich czytelników pyta o makowca. Bardzo lubicie jego różne wersje na przykład z jajkami, bez jajek, z nabiałem, bez nabiału itd. Tym razem pokazuję pszenny makowiec zawijany, no ale bez jajek i nabiału, tak dla tych uczulonych lub z nietolerancją. Jeśli jednak nie masz alergii na wyżej wymienione dwa produkty, napisałam poniżej, jak można je zamienić i co dodać do ciasta. Po licznych emaliach w ostatnim czasie doszłam do wniosku, że jesienią, zimą i wiosną panuje czas makowca, latem to ciasto z owocami i kruszonką, ale zimą, makowiec rządzi. Zapraszam, zatem makowiec bez jajek, mleka i masła czeka na chętnych do zrobienia!
Makowiec bez jajek
Makowiec bez jajek – składniki:
- 600 g mąki pszennej 450-500 lub 550
- 160 g cukru
- 300 ml mleka roślinnego lub krowiego (u mnie sojowe)
- 70 g margaryny bezmlecznej, tłuszczu kokosowego lub masła (u mnie tłuszcz kokosowy)
- 50 g drożdży
- puszka maku lub domowa masa do makowca
- lukier – jak zrobić lukier
Makowiec bez jajek – przepis:
- Jednak ze względu na sposób zaplatania, żeby wszystko było jasne, pokazałam powyżej na zdjęciach kroki po kolei :) Wystarczą zdjęcia zamiast słów :) Muszę dodać, że piekłam makowiec w temperaturze 170-180 stopi przez 90 minut – zawsze do suchego patyczka.
- Jeśli sama przygotowuję masę makową, postępuję zgodnie z przepisem na MASA MAKOWA.
- Do miseczki wlewam 100 ml podgrzanego mleka, dodaje kilka łyżek mąki, 2 łyżki cukru i drożdże. Rozcieram na gęsta pastę i odstawiam do wyrośnięcia. Gdy masa zacznie się podnosić, czas przygotować ciasto.
- Do miski wsypuję mąkę, dodaję zaczyn drożdżowy, resztę mleka, cukier, szczyptę soli i wyrabiam masę mikserem z hakiem. Pod koniec dodaję rozpuszczony olej kokosowy lub margarynę.
- Ciasto przekładam do natłuszczone miski, wkładam ciasto, przykrywam folią i zostawiam do wyrośnięcia na 40 minut aż podwoi swoją wielkość.
- Ciasto wykładam na stolnicę, rozwałkowuję na 0.5 cm grubość. Rozkładam masę makową. Zwijam ciasto w rulon. Przekrawam na pół jak na zdjęciu i zawijam dwie połówki wkoło siebie.
- Makowca wkładam do natłuszczonej i wysypanej mąką formy.
- Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 80-90 minut do suchego patyczka.
- Makowiec bez jajek studzę a kratce, polewam najczęściej lukrem i podaję.
Katarzyna Kielin napisał
Czekam na bezglutenowy
Monika Kujawska napisał
Kocham!
Barbara Rogowski napisał
mak gotowy z bakaliami duzo orzechöw i owocöw kandyzowanych w ciescie francuzkim…
Sylwia Nawrot-Cichosz napisał
A Schar mix it universal Tez sie nada?
Agnieszka Olszewska napisał
Zrobiłam masę z maku mielonego ale po zamieszaniu z masłem i dodatkami wyszła dość rzadka Boję się , że jak potem zrobię ciasto to wszystko wypłynie. Proszę o poradę.
Sylwia Nawrot-Cichosz napisał
Olga Smile A Schar mix it universal Tez sie nada?
Kamila napisał
Czy do tego ciasta idzie cała masa makowa? Tzn ta z przepisu z 500 g maku?
Anonim napisał
Mi się trochę rozpada przy krojeniu, uzylam maki orkiszowej,ale to chyba kwestia masy makowej, ostatnio zrobilam bardziej zbita i wiecej orzechow i bylo ciut lepiej.
Patrycja napisał
Bardzo podoba mi sie sposob w jaki zwinela Pani makowiec. Czesto zastanawialam sie jak osiaga sie taki efekt nietypowego zwijanca, a tu prosze – dzieki Pani juz wiem!
Uwielbiam takie aromatyczne ciasta.
Blog sledze juz od dawna i podziwiam za polaczenie tradycji z nowoczesnoscia. I chociaz rzadko odwzorowuje przepisy jota w jote to Pani blog jest dla mnie niewyczerpanym zrodlem kulinarnych inspiracji.
Anonim napisał
Czy można dodać jajka? jeśli tak to w którym momencie? :)