Mazurek kajmakowy
Święta, Wielkanoc to dla mnie ciasta a w nim mazurek kajmakowy. Ciekawa jestem, czy lubicie mazurek kajmakowy? Przepis na mazurek kajmakowy znam od lat. Mazurek z kajmakiem nie ma sobie równych w smaku! Mazurek kajmakowy i mazurek z kajmakiem to podobne ciasta, pyszne, tradycyjne i wspaniałe. Uwielbiam kajmak. Muszę się przyznać do słabości wyjadania mleka skondensowanego z puszki, podjadania go dziecku z tubki i wybierania w cukierni ciast lub ciasteczek z sowitą ilością toffi bądź karmelu. No trudno, czasami muszę ulec pokusie, w końcu trzeba mieć w życiu jakieś przyjemności. Już jako dziecko uwielbiałam mleko skondensowane słodzone. Jak dziś pamiętam, gdy z przyjaciółką Kasią, z którą siedziałam razem w ławce we wczesnych klasach podstawówki, dostawałyśmy od rodziców kieszonkowe i szłyśmy na zakupy spożywcze. Do dziś nie rozumiem, co w nas wstępowało i kusiło, aby kupić na przykład bułkę paryską i kilogram kapusty kiszonej. Innym razem litr lodów o smaku imitującym truskawki a potem właśnie owe mleko skondensowane. Siadałyśmy wtedy na piaskownicy i zajadałyśmy nasze ‘zdobycze’. Mam dreszcze jak przypomnę sobie owe uczy, ale raczej dobrze się bawiłyśmy, skoro takie zakupy powielałyśmy. W każdym razie o ile za młodu byłam w stanie zjeść całą puszkę mleka słodzonego o tyle teraz, muszę ją sobie podzielić na trzy razy. I to nie z oszczędności czy dbania o linię, po prostu nie jestem w stanie przyswoić tyle ilości cukru na raz. To chyba znak upływu czasu. Lubię proste dania, niezbyt skomplikowane i oszczędzające mój czas w kuchni. Taki właśnie jest prosty mazurek kajmakowy z płatkami migdałów. Przygotowanie go zajmuje dosłownie kilka minut a w międzyczasie można kosztować ile dusza zapragnie kajmaku, czy już jest dostatecznie dobry, o tak …
Mazurek kajmakowy
Mazurek kajmakowy – składniki:
Ciasto kruche:
* 180 g mąki
* 100 g zimnego masła
* 4 łyżki zimnej wody
* 1 łyżka cukru pudru
Kajmak:
* puszka mleka skondensowanego słodzonego
* 50 g masła
* 1 łyżka esencji waniliowej, ekstraktu lub cukier waniliowy
* 2 łyżki prażonych płatków migdałów
Mazurek kajmakowy – przepis:
- Wszystkie składniki ciasta wkładam do malaksera i miksuję przez chwilkę do czasu, aż powstanie masa zbijająca się w kulki. Ciasto wyjmuję nas stolnicę, formuję dużą kulę i na papierze do pieczenie rozwałkowuję prostokąt. Brzegi ciasta zawijam w ruloniki tak, aby powstał zgrabny rant. Ciasto wstawiam na 30 minut do schłodzenia w lodówce. Po schłodzeniu, piekę spód mazurka około15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni C. Wyjmuję i studzę, następnie przygotowuję kajmak. Na patelnię teflonową wlewam mleko skondensowane, dodaję masło i ekstrakt waniliowy. Mieszając gotuję na małym ogniu przez około 10 minut do czasu, aż masa osiągnie konsystencję budyniu. Przelewam ją na spód mazurka i posypuję podprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów.
MAZUREK przepisy
Mazurek z kajmakiem
Mazurek z kajmakiem to tradycyjne ciasto wielkanocne. Taki mazurek z zawsze znajduje masę chętnych do zjedzenia!
Mazurek czekoladowy
Mazurek czekoladowy kruchy, delikatny i niezbyt słodki. To idealny mazurek na świąteczny stół!
Mazurek jaglany
Mazurek jaglany z mąki jaglanej. To bezglutenowy mazurek dla osób na diecie wegańskiej i bezjajecznej.
Mazurek kajmakowy
Mazurek kajmakowy to jeden z najprostszych i najbardziej lubianych mazurków.
Mazurek z marcepanemMazurek z marcepanem to wariacja na temat mazurka wielkanocnego. Jest słodki, pyszny i po prostu wspaniały. Każdy mazurek ma swój własny, niepowtarzalny urok!
Olga Smile napisał
Sjostra – jak najbardziej na patelni kajmak pzygotowuję w kilka minut. To wersja szybka, jedyny jej minus to konieczność ciągłego mieszania ale mogę się poświęcić dla masy słodkości ;)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Ela napisał
Pani Olgo, czy może Pani zdradzić jakiego rozmiaru blaszki najlepiej użyć?
pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ela – ja piekłam na płaskiej blaszce, zawinęłam rogi ciasta i nie potrzebowałam boków formy, może być więc każda blacha, najlepiej taka prosto z piekarnika lub mata sylikonowa – płaska.
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Basia napisał
Szykujac plan na Wielkanoc wzruszylam sie czytajac Pani wspomnienia. Ja uwielbialam jeszcze mleko w proszku wymieszane z cukrem, wynosilo sie to z domu w kubeczku i zjadalo ze smaczkiem. Mazurek bedzie upieczony na tegoroczna wielkanoc, wydaje sie przepyszny, juz nie moge sie doczekac…
Olga Smile napisał
Basia – wspomnienie są dla mnie bardzo ważne, w końcu kształtują późniejszy światopogląd, wpływają na odróżnianie dobra od zła i to, w jaki sposób wychowuję własne dzieci. Uczty przy piaskownicy wspominam do dziś i łezka mi się w oku kręci, bo było to ponad 25 lat temu, a ja nie wiem, kiedy ten czas upłynął. O tak, mleko w proszku, takie gęste, że aż ciężko było rozmieszać, słodkie niemiłosiernie u nas w domu rodzinnym też znikało w oka mgnieniu. Gdy przeczytałam Pani komentarz, aż zaczęłam zerkać na szufladę a małżonek się ze mnie ścienieje, że mam takie pokusy – a mam, nie da się ukryć hihihihi
Mazurka kajmakowego polecam z całego serca – jest prosty, szybki do wykonania i smaczny.
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Anna N_W napisał
Co za genialnie prosty i smakowity przepis! Zrobię pierwszego w swoim życiu mazurka!
Anna N_W napisał
Niestety, ale mazurek mi nie wyszedł. Na tak małą ilość ciasta puszka mleka to za dużo, i tak połowę a masa nie chce zastygnąć. Wszystko spływa z ciasta, można co najwyżej jeść łyżeczką.
Olga Smile napisał
Ania N_w – konsystencja kajmaku zależy od długości jego smażenia i odparowania. Jeżeli jest bardzo gęsty na patelni, tak, że po przeciągnięciu łyżką tworzy się szeroka linia, to po schłodzeniu musi być zwarty. Konsystencja kajmaku smażonego na patelni musi przypominać ciepły budyń, wtedy nie ma siły zastyga i już!
Z puszki mleka wychodzą mi 2 mazurki :) o ile nie pilnuję kajmaku, sprawdzając co chwilkę konsystencję i smak ;)
PS. Właśnie kajmak się u mnie smaży, domowa produkcja świąteczna ruszyła :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
zoli napisał
Piekłam Pani mazurka, wyszedł bardzo ładny, jasny, bardzo dobrze zastygł, bardzo łatwa jest masa kajmakowa proponowana przez Panią, jednak następnym razem na pewno zrobię inny spód, co prawda ciasto tez wyszło ok, ale – profilaktycznie – podwoiłam na nie składniki. I mazurek, i metoda warte polecenia i uwagi, pozdrawiam.
Iwa napisał
Witam poświątecznie :)
Na Pani stronę trafiłam dopiero teraz, przed świętami, szukając jakiegoś przepisu z czego bardzo się cieszę :)
Skorzystałam z pomysłu zrobienia kajmaku na patelni zamiast gotowac 3 godziny i miałam mały problem, ale może to wynikało z tego że brałam 2 puszki mleka… trwało to po prostu stanowczo dłużej niż 10 min!!, po dobrych 20min się wkurzyłam i odstawiłam patelnie robiąc co innego, wróciłam poczytać jeszcze raz o tym przepisie i postanowiłam się nie poddawać hehe :) Wstawiłam patelnie jeszcze raz na ogień i tym razem poszło lepiej chociaż też nie za szybko, ale w końcu zaczęło gęstnieć, chociaż kolor mógłby być ciemniejszy. Ale w sumie zastygł super!! Lepiej niż gotowane puszki w garnku.
Ma Pani może 'pomysł’ dlaczego u Pani trwało to 10 min a u mnie duuuzooo dłuzej?? (dwie puszki mleka, mały gaz, na woku, często mieszane – gdzie popełniłam błąd??)
Pozdrawiam serdecznie :)
Iwa
ps. tarta z białą kiełbasą też super i bez problemów!!