Mleko ryżowe czekoladowe
Dokładnie tak! Mleko ryżowe czekoladowe uwielbiają wszystkie dzieci. Słodkie, gęste, pachnące mleko ryżowe czekoladowe albo napój, jeśli wolisz taką nazwę, wspaniale rozchodzi się w ustach dając wyjątkowe uczucie rozleniwienia niczym gorąca czekolada przy kominku. Bardzo lubię przygotowywać takie mleko ryżowe zwłaszcza gdy jest ono w wersji czekoladowej. Czasami dziecko zamawia je u mnie na kolacje, wtedy miksuję mleko jeszcze dobrze ciepłe. Po domu rozchodzi się zapach czekolady na gorąco i jest pysznie. Gdyby się ktoś pytał, takie mleko można również przygotować z kakao niesłodzonym, trzeba je jednak zagotować z niewielką ilością mleka no i posłodzić. Ja ułatwiam sobie życie :) kupiłam w sklepie ekologicznym kakao z cukrem trzcinowym. Bardzo lubię ekologiczne produkty, które zawierają tylko to, co powinny i na tym kończy się ich lista składników. Czyli tak jak powinno być zdrowo i bez zbędnych chemicznych dodatków: kakao + cukier. Mleko ryżowe czekoladowe pijemy prosto ze szklanek, na jego bazie przygotowuje płatki owsiane, kaszę manną lub musli. To propozycja na śniadanie, kolacje i słodką przekąskę. Do takiego mleka ryżowego czekoladowego czasami dodaje cynamon, uwielbiam jego smak, zapach i rozgrzewające właściwości. Można również pokusić się o kardamon, chili lub inne przyprawy takie, jeśli lubicie. Co prawda nie jest to wtedy propozycja dla dzieci ale w końcu dorosłym tez się coś smacznego od życia należy, zwłaszcza smacznego i słodkiego!
Mleko ryżowe czekoladowe
Mleko ryżowe czekoladowe – składniki:
• 2 litry wody
• 2/3 szklanki ryżu
• szczypta soli
• 1 łyżka brązowego cukru
• 6-7 łyżek kakao słodzonego
• szczypta cynamonu
Mleko czekoladowe ryżowe – przygotowanie:
1. Ryż wsypuję do wody, dodaję szczyptę soli, zagotowuję i trzymam na małym gazie 2 godziny. W tym czasie wyparuje około 300 ml wody przez dziurkę w pokrywce.
2. Mleko studzę, dodaję do niego kakao i miksuję w blenderze na jednolita masę.
3. Przelewam do butelki i trzymam w lodówce najwyżej 2 dni, przed użyciem mocno potrzącham butelka, aby mleko się wymieszało. Podaję na gorąco, najchętniej ze szczyptą cynamonu.
MLEKO ROŚLINNE
Mleko kokosoweMleko kokosowe to podstawowe mleko, którego używam w kuchni azjatyckiej. Przygotowane w domu nadaje się również do kawy, chociaż stojąc w lodówce potrafi się rozwarstwiać, co nie wpływa na jego walory. Wystarczy je wtedy tylko zamieszać aby ponownie stało się jednolicie białe.
Mleko migdałoweMleko migdałowe to jedno z najsmaczniejszych moim zdaniem mlek roślinnych lub napojów roślinnych jeśli ktoś preferuje ta właśnie nazwę. Pasuje do rozmaitych dań, w tym kawy. Nie można go jednak wlewać do kawy wrzącej a takiej maksymalnie o temperaturze 75 stopni aby się nie rozwarstwiło.
Mleko ryżoweMleko ryżowe delikatne, dość neutralne w smaku o lekko szarej barwie. Używać można go do kaszek, zup ala mleczne i ciast. Niestety nie nadaje się zbytnio do kawy.
Mleko ryżowe czekoladoweMleko ryżowe czekoladowe idealne dla dzieci. Maluchy pija go z apetytem i nic, a nic, nie narzekają :)
Mleko z nerkowców
Mleko z nerkowców jest kremowe, delikatne, wręcz lekko mdłe w smaku. Należy do grona moich ulubionych mlek roślinnych. Świetnie pasuje do zup i dań, które lubicie zabielać a nie możecie, lub nie chcecie spożywać nabiału zwierzęcego.
Mleko sojoweMleko sojowe jest bardzo pracochłonne ale znacznie tańsze niż jego sklepowe odpowiedniki. Jeśli macie dużo czasu a chcecie zaoszczędzić, przygotujcie kilka butelek mleka sojowego na zapas. Trzeba je pasteryzować aby nie „wybuchły” w trakcie długiego przechowywania.
Mleko jaglane
Mleko jaglane jest żółciutkie w kolorze, kemowe, dość delikatne. Mleko jaglane można już kupić w sklepach ze zdrowa żywnością, jednak to, zrobione samemu w domu jest zdecydowanie najsmaczniejsze.
Mleko czekoladowe z batatów
Mleko czekoladowe z batatów jest zaskakująco smaczne. Delikatne ale kremowe. Pasują do niego rozgrzewające korzenne przyprawy. Osobiście uwielbiam :)
ŚMIETANA ROŚLINNA
Śmietana kokosowa
Śmietana kokosowa wyśmienicie pasuje do zup, do sosów, do gulaszy. Używam jej często z wielką przyjemnością.
Śmietana migdałowa
Śmietana migdałowa lekko kwaskowa, dokładnie taka, jak powinna być śmietana. Używam jej najczęściej do potraw jednogarnkowych.
JOGURT ROŚLINNY
Jogurt kokosowy
Jogurt kokosowy kremowy, bardzo smaczny. To moje odkrycie sprzed kilkunastu miesięcy, może dłużej. Uwielbiamy go po prostu i tak zwyczajnie. Kremowy i gęsty, delikatny i lekko kwaskowy, no kokosowy ideał!
Jogurt sojowy Jogurt sojowy jest gęsty, delikatny i bardzo kremowy. Smaczniejszy niż te jogurty roślinne, które możecie kupić w sklepie.
SEREK ROŚLINNY
Serek z migdałów
Serek z migdałów delikatny, w sam raz na śniadanie. Można go przyrządzić na słodko lub na pikantnie, zależnie od upodobań smakowych.
Feta z migdałów lub orzechów Feta z migdałów lub orzechów jest alternatywa dla innych serów produkowanych z mleka zwierzęcego. To fajne urozmaicenie codziennego menu dla osób będących na diecie bezmlecznej.
Serek pikantny z nerkowców
Pikantny serek z nerkowców w konsystencji jest zbliżona do serka topionego. Pikantna i dość ciężka ale sprawuje się wyśmienicie do zjedzenia na chlebie.
Serek z kefirem wodnym
Serek z kefirem wodnym topi się na kanapkach, na pizzy i na zapiekankach. Dokładnie tak, jak powinno być! Świetny w smaku, super w konsystencji, nic dodać, nic ująć!
Serek z migdałów z pieprzem
Serek z migdałów z pieprzem jest ostry i dość wyrazisty w smaku, jednocześnie przyjemnie miękki i delikatny. Świetny!
Serek z tofu
Serek z tofu jest delikatny ale jednocześnie z charakterem. Lubię go podawać z rzodkiewka i cebulka dymką.
Masło wegańskie – margaryna bezmleczna
To margaryna bezmleczna na bazie oleju kokosowego bez dodatku nabiału więc jest to najsmaczniejsze w świeci masło wegańskie.
Wielokrotnie pytacie mnie skąd biorę masło lub margarynę do pieczenia, skoro kupienie tej bez tłuszczy mlecznych graniczy z cudem. No skąd biorę – ze swojej kuchni :)
Smacznego!
Olga Smile napisał
Ania – Pewnie, że może być ryżowe naturalne, waniliowe lub czekoladowe – dowolnie. Ja używam mleka ryżowego, migdałowego i sojowego zamiennie :)
Daria napisał
Zamiast kakaa dałam karobu. I mleko wyszło w smaku okropne :) Zdziwiło mnie to, bo karob mi zwykle dużo bardziej smakuje – ale zdecydowanie nie tutaj.
Zobaczymy jutro, na zimno – może odrobina chłodu pomoże ;)
Kamila napisał
Witam, czy zamiast ryżu mogą być płatki ryżowe? ;-) jeżeli tak to w jakich proporcjach?
i uwielbiam Pani bloga, całe moje kuchenne (wegańskie) życie mi układa
Pozdrawiam
:))))))
Olga Smile napisał
Kamila – dziekuję :) Ja bym dała mniej więcej 6-8 łyżek płatków czyli jakieś 100 ml. Może być więcej, jeśli lubisz gęściejsze mleko.
ewa napisał
Czy można dać kakao zwykłe (ciemne) Jeśli tak to w jakich proporcjach i ile dać cukru?
Mam już ugotowany ryż i właśnie doczytałam że kakao jest słodzone (a nie mam takiego w domu)
Olga Smile napisał
ewa – do smaku, najpierw zblenduj z kakaem ciemnym, potem dosładzaj :D
aquarius napisał
Pozwólcie, że się wtrącę nie na temat: kakao to zawsze kakao, nie kakaa, kakaem itp.:)
Beata napisał
Cztery łyżki ryżu to nie za mało? W przepisie na mleko ryżowe na tą samą ilość wody jest 2/3 szklanki ryżu …
Olga Smile napisał
Beata – błąd się wkradł, 2/3 szklanki ma być.
Kamil napisał
W opisie przygotowania jest błąd punkt 1. A potem odrazu w 2. Mleko studzę i dodaje kakao…. a gdzie moment przecedzenia ryżu ? Jest tylko gotowanie i już gotowe mleko.