Najlepsze przepisy na pstrąga
Dzisiaj przygotowałam dla Was najlepsze przepisy na pstrąga. Dokładnie trzy przepisy na dania z tej popularnej i lubianej w Polsce ryby. Jest to jasna, delikatna i kremowa zupa z warzywami oraz są to pieczone pstrągi w całości w piekarniku, ułożone na natce pietruszki i smażone dzwonka ryby z aromatyczną salsą pomidorową i puree ziemniaczanym. Nie wiem czy wiesz, ale pstrąg jest rybą bogatą w białko i kwasy omega3. Do tego żyje wyłącznie w czystych i zimnych wodach, zarówno w dziczy, jak i na obszarach hodowlanych. Nie jest tłusty, więc wspaniale wpisuje się w zdrową i zbilansowaną dietę. To sprawia, że dietetycy zdecydowanie włączają pstrąga do rodzinnego menu. Co ważne, codziennie można kupić świeżego pstrąga i inne ryby.
Zupa z pstrąga
Acha, powinnam się przyznać, że najpierw miałam przygotować jeden przepis. Doszłam jednak do wniosku, że chcę pokazać Wam jak prosty jest do przygotowania pstrąg, jak mało zajmuje czasu włączenie go do menu obiadowego! Piecze się pstrągi 20 minut, smaży chwilę aż dzwonka będą rumiane. Zupa z pstrąga gotuje się 15 minut! W dosłownie w kilka chwil wyczarujecie pyszne dania. Nie wiem dlaczego, ale często zapominamy o naszych rybach i kierujemy wzrok na ryby atlantyckie. Jednak warto czasami zatrzymać się w tym codziennym pędzie, powiedzieć stop i wprowadzić do diety niskokaloryczne, bogate w białko i kwasy omega3 pstrągi! Często w e-mailach pytacie mnie o zupę rybną, ale taką delikatniejszą niż z dorsza lub łososia, o mniej rybim zapachu. Powiem Wam, że pstrąg nadaje się do tego wymienicie. Mięso ma delikatne, jasne, soczyste i chude. Gotuje się szybko, łatwo obiera, ości wyjmuje się bez problemu. Ja przygotowałam około 3 litrów zupy, zabieliłam ją dodatkowo śmietaną tłustą, aby podkreślić jej delikatność i kremowość.
Zupa z pstrąga – składniki:
- 2 świeże pstrągi patroszone
- 4 marchwie
- 1 pietruszka
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 cebula
- 500 g ziemniaków
- 300 g słodkiej śmietany
- 3 plasterki imbiru
- sól, pieprz do smaku
- 4 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju
- ½ łyżeczki mielonej kolendry
- natka pietruszki do posypania
Zupa z pstrąga – przygotowanie przepisu:
- Cebule obieram, kroję w kostkę. Marchewki i pietruszkę obieram i kroję w paseczki lub także w kostkę podobnej wielkości jak pokrojona cebula.
- Selera naciowego myję i kroję w paseczki. Imbir siekam drobniutko.
- W garnku o grubym dnie podsmażam na oleju cebulę z warzywami i imbirem. Solę i lekko doprawiam pieprzem.
- Obieram ziemniaki i kroję w kostkę.
- Do garnka wkładam ziemniaki, całe umyte pstrągi i dolewam 2 litry wody. Zagotowuję. Gotuję pod przykryciem przez 10 minut.
- Wyławiam pstrągi, studzę i obieram ze skóry i ości. Dodaję do zupy.
- Próbuję ziemianki. Jeśli są miękkie, dolewam słodką śmietanę i zupę próbuję, doprawiam do smaku i podaję z posiekaną natką pietruszki.
Pstrąg pieczony
Teraz czas na włącznie piekarnika. Myślę, że najpopularniejszym przepisem na pstrąga jest właśnie pstrąg pieczony w piekarniku. Prostu do przygotowania, smaczny i soczysty. W temperaturze 180 stopni gotowy jest już po 20-23 minutach. Można podawać go na stół, ot tak, bezpośrednio na blaszce lub wyłożyć na ładny półmisek. Po prostu pstrąg jest prostą rybą do przygotowania o soczystym, delikatnym i słodkim mięsie. Widać na zdjęciu poniżej jak wygląda już upieczony:
Ile osób tyle przepisów na pstrągi pieczone. Gdy zrobiłam tego pstrąga mój tata powiedział, że znacznie lepszy niż jadał w wielu restauracjach. Główny sekret w pieczeniu pstrąga to czas! Jeśli będziesz piekła za długo wyschnie na wiór, jeśli za krótko będzie surowy. Mój przepis jest idealny, ryba wyszła fantastyczna! Jeśli więc kupisz pstrąga patroszonego to postępując zgodnie z przepisem przygotujesz fantastyczny obiad dla całej rodziny. Dla mojej mamy pstrąg pieczony w piekarniku to rarytas. Tak bardzo go lubi. Piekę go dla niej, tak zwyczajnie, żeby zrobić najbliższym przyjemność.
Pstrąg pieczony – składniki:
- 3 świeże pstrągi
- 1 cytryna
- duży pęczek natki pietruszki
- 1 cebula
- sól i kolorowy pieprz
- 2 ząbki czosnku
- 40ml oleju
- 1 łyżeczka płaska ostrej papryczki w płatkach lub połówka niezbyt ostrej chili
Pstrąg pieczony – przygotowanie przepisu:
- Świeże pstrągi myję i osuszam.
- Na blaszce układam połowę natki pietruszki i obraną cebulę pokrojoną w plasterki. Układam na nich umytego i posolonego pstrąga.
- Wyciskam sok z połówki cytryny a drugą część kroję w plastry. Do każdego pstrąga wkładam kilka gałązek natki pietruszki i cytrynę.
- Do soku z cytryny dodaję olej oraz obrane i przepuszczone przez praskę ząbki czosnku. Mieszam. Dodaję do mieszaniny posiekaną ostrą paprykę. Takim sosem polewam pstrągi wewnątrz i na zewnątrz.
- Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni. Wstawiam blachę z pstrągami, czekam na ponowne osiągniecie temperatury przez piekarnik i piekę przez 20 minut.
- Tak przygotowany pstrąg pieczony jest delikatny, soczysty i lekki. Podaję go w całości, stawiając blachę na stole.
Pstrąg smażony
Skoro była już klasyczna zupa i pstrąg pieczony to absolutnie nie mogło zabraknąć po prostu smażonego pstrąga w dzwonkach. Taki klasyczny i pyszny! Często pytacie mnie ile czasu smażyć rybę i w czym ją panierować. Najbardziej klasyczna panierka to po prostu mąka pszenna. Ponieważ sporo osób unika glutenu w diecie podpowiem, że świetnie sprawdza się również mąka ryżowa i kukurydziana. Ja obtoczyłam w mące ryżowej, białej bardzo drobno zmielonej, właściwie na puch. Ile czasu smażyć? To trudno z góry ustalić, inaczej niż w przypadku piekarnika. Ważna jest wielkość patelni, grubość, ilość oleju, wielkość palnika i gęstość gazu. Najłatwiej będzie jeśli powiem, że obtoczoną rybę wkładam jedna po drugiej, równo, żeby nie było różnicy w długości smażenia. Smażę na sporym ogniu z obu stron, gdy widzę, że mięso ze strony spodniej jest już całkowicie ścięte. Możecie odwracać rybę kilka razy, nikt wam tego nie zabroni. My lubimy, gdy skórka jest lekko przyrumieniona. Pstrąg patroszony ma tak delikatne łuski, że zupełnie nie trzeba go skrobać. Wystarczy tusze pokroić w dzwonka i tyle, obtoczyć i usmażyć! Dodam jeszcze, że pstrąga smażonego można podawać tak jak ja, z cudownie kremowymi ziemniakami puree i pikantną salsą pomidorową dla kontrastu. To danie było hitem sobotniego spotkania.
Pstrąg smażony – składniki:
- 2 świeże pstrągi patroszone
- 5 łyżek mąki pszennej lub ryżowej
- sól do smaku
Ziemniaki puree – składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 100 g masła
- 100 ml słodkiej śmietany
- sól do smaku
Salsa pomidorowa – składniki:
- 3 pomidory
- 1 ostra papryczka
- ½ cytryny
- 3 łyżki oliwy
- 1 cebula
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
Pstrąg smażony – przygotowanie przepisu:
- Ziemniaki obieram, gotuję do miękkości, przepuszczam przez praskę i łączę z masłem i śmietaną. Dokładnie mieszam, na tym etapie często dodatkowo doprawiam solą.
- Pomidory kroję w kostkę, tak samo jak obraną cebulę. Układam na sicie i pozwalam lekko odcieknąć. Przekładam do miski i łączę z przepuszczonymi przez praskę ząbkami czosnku, solą, natką pietruszki, chili i oliwą.
- Pstrąga kroję w dzwonka, solę, obtaczam w mące i smażę na rozgrzanej patelni na złoto z obu stron.
- Podaję z ziemniakami puree i salsą. Przyznać muszę, że wygląda świetnie!
Gdybyście zastanawiali się jeszcze jak można przyrządzić pstrąga powiem Wam, że właściwie na setki sposobów. Można go smażyć, dusić, zapiekać, panierować, obtaczać i nadziewać. Można go wędzić, marynować, gotować i zasolić. Jest tyle możliwości, że zawsze znajdziecie ciekawy pomysł na smacznego pstrąga!
Anonim napisał
Przepisy idealne :) A święta już niebawem
Anonim napisał
O mnom mnom same pyszności
Anonim napisał
Gotowany wyłącznie w galarecie.
Anonim napisał
Wędzony
Anonim napisał
Pieczony z porem i pietruszką w srodku i odrobiną masła przyprawiony solą i pieprzem jak i smażony. Nie potrafie wybrać.
Anonim napisał
Pieczone w folii, z płatkami chili, oliwa, sokiem z cytryny i dużą ilością kopru. Uwielbiam .
Anonim napisał
Z grila
Anonim napisał
Mniam uwielbiam
Julia napisał
Uwielbiam Pani przepisy, wszystkie wychodzą i to smacznie :)