OCET JABŁKOWY
Chyba nie muszę przestawać, bo ocet jabłkowy jest chyba wszystkim znany. Nie wiem czy znajdzie w swojej szafce żywy ocet jabłkowy tak jak mój, jeśli nie to serdecznie polecam przepis na jego wersję domową. Gwarantuję, że przyda się w kuchni i codziennym życiu. Oczywiście ocet jabłkowy można kupić w większości eko sklepów i lepszych delikatesach, jednak ja polecam ten dokładnie ocet jabłkowy, taki naturalny, ekologiczny, no i zrobiony w domu. HA! To ocet żywy, pełen wartościowych substancji, pracujący, naturalny i bogaty w mikroelementy, minerały. Wspaniały zarówno w smaku jak i konsystencji. Pachnie owocami, lekko szczypie w język. Jest super! Nie tam jakiś destylowany, sztucznie klarowany a domowy, naturalny! Ja wiem, wiem, po co się męczyć? Ano po to, bo samemu można przygotować ocet jabłkowy pełnowartościowy, znacznie lepszy od tych, które nabędziemy w sklepach, znacznie! A Ty, jakiego octu używasz?
OCET JABŁKOWY
OCET JABŁKOWY – składniki:
- 2,5 kg jabłek (dowolny gatunek, ale dobrze zmieszać kwaśne ze słodkimi). Ważne, aby jabłka były ekologiczne bez woskowania, oprysków i powlekania. Mogą być nierówne, z plamkami i w różnych gatunkach.
- 2 – 2,5 litra wody
- 120 ml miodu lub syropu klonowego (może być z agawy albo inny)
OCET JABŁKOWY – przepis:
- Jabłka myję, osuszam, wkładam do malaksera lub kroję na kawałki.
- Jabłka przekładam do słoja.
- Miód lub syrop rozpuszczam w szklance ciepłej wody i czekam aż zupełnie przestygnie.
- Około 2 litrów wody gotuję i studzę do temperatury pokojowej.
- Do jabłek dolewam miód z wodą i tyle przegotowanej wody ile zmieści się do słoja, zostawcie taki zapas jaki widzicie u mnie na zdjęciu.
- Słój przykrywam bardzo gęstą ściereczką lub po prostu nową skarpetką pończochą. Obie wersje muszą chronić nastaw przed muszkami owocówkami.
- Przez pierwszych 5 dni trzymam słój w kuchni. TU za 2 dni rozpocznie się ostra fermentacja. Jabłka będą podchodziły pod powierzchnię trzeba je dogniatać i mieszać drewnianą za każdym razem przelaną wrzątkiem łyżką. Zależnie od nasilenia, czasami wystarczą dwa mieszania rano i wieczorem. Innym razem trzeba mieszać co 2-4 godziny. Po kilku dniach zacznie się tworzyć na powierzchni biała galaretowata masa to matka octowa. Gdy zakończy się ostra faza fermentacji i jabłka przestaną nam chcieć wystrzelić ze słoja, wtedy jest czas na spokojna fermentację.
- Odstawiam słój w ciemne miejsce na 3-4 tygodnie. Ja ciągle zaglądam, bo fascynują mnie wszelakie procesy fermentacyjne! Na tym etapie pojawią się bąbelki i zapach alkoholu za sprawa fermentacji alkoholowej.
- Po tych 4 tygodniach mniej więcej, płyn przecedzam przez kilka warstw tetry aby był bardziej klarowny, przelewam powrotem do czystego słoja. Jednak najpierw w rękawiczkach WYJMUJĘ NA TALERZ MATKĘ OCTOWĄ. Ona gwarantuje cudowny start nowemu octowi. Z czasem matka ta zacznie się dzielić i można obdarowywać znajomych.
- Znowu słój przykrywam kilkoma warstwami gazy i zamykam gumką. Ocet będzie dalej pracował a na powierzchni pływa matka drożdżowa, niech pracuje i fermentuje! Matki nie wyrzucajcie, nie mieszajcie, po całym procesie fermentacji, który trwać będzie około 5 tygodni, matkę przełóżcie do słoika, zalejcie octem i wstawcie do lodówki. Używajcie jak matkę kombuchy do fermentacji następnych octów!
- Domowy ocet jabłkowy jest pyszny i zdrowy! Prosty do zrobienia do picia, celów kulinarnych i przecierania skóry, ocet jabłkowy zawsze się przydaje!
Olga Smile napisał
Krzysztof – on wychodzi ostry jest ocet jak ta lala :D