PIEROGI Z ŁOSOSIEM
Tyle razy dostawałam prośby o pierogi z łososiem, że musiałam im w końcu ulec. Takie pierogi z łososiem zarówno w wersji pszennej, klasycznej, domowej jak i bezglutenowej są rewelacyjnym daniem obiadowym dla całej rodziny. Pracochłonne są bardzo ale niedużym kawałkiem ryby jesteście w stanie nakarmić naprawdę sporą część rodziny. Zresztą, pierogi, wszelkie kluski śląskie nadziewane, pyzy i kartacze są typowym jedzeniem niskobudżetowym. Wymagają dużo pracy ale efekt wychodzi świetny. Spotkałam przepisy w których pierogi z łososiem przygotowywane są z ryby pieczonej, wędzonej lub gotowanej. Ja doszłam do wniosku, że najlepszy efekt uzyskuje się, gdy połączy się rybę wędzoną z pieczoną. Intensywność smaku, fajne struktury, zapach koperku, słodkość cebuli. Wszystko to przeplata się razem tworząc po prostu wspaniałe pierogi z łososiem! Teraz tak się zastanawiam, czy rzeczywiście wszelkie pierogi z rybą są popularne w naszym kraju? Ja spotkałam pierogi z łososiem właśnie, z dorszem, z karpiem lub szczupakiem i właściwie tyle – a ty z jakim nadzieniem lubisz pierogi?
PIEROGI Z ŁOSOSIEM – składniki:
CIASTO PIEROGOWE
- 1 kg mąki pszennej 500 oraz mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej tylko na 2-5 minut)
FARSZ Z ŁOSOSIA
- 1000 g surowego łososia (najlepiej filet ale mogą być też dzwonka)
- 200 g wędzonego łososia
- 2 cebule
- koperek
- sól i pieprz do smaku
- 1 łyżki oleju
PIEROGI Z ŁOSOSIEM – przygotowanie:
- FARSZ Z ŁOSOSIA -> cebule obieram, kroję w kostkę i smażę na złoty kolor. Około 1000 gramowy filet z łososia ze skórą piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 35 minut. Studzę. W maszynce do mielenia mięsa mielę łososia upieczonego (skórę wyrzucam), dodaję do mielenia około 200 g łososia wędzonego. Siekam duży pęczek koperku i mieszam dokładnie razem jeszcze z koperkiem. Próbuję i doprawiam do smaku. Farsz powinien być dość pikantny i wyrazisty.
- CIASTO NA PIEROGI -> Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając hakiem w mikserze lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorącą wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo odchodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło. Wałkuję i nadziewam farszem z łososia, układam na blaszce wyściełanej papierem lub naoliwionej. Gotuję w osolonej wodzie średnio przez 3 minuty od wypłynięcia. Smakują cudownie! Do podania zazwyczaj jest u nas siekany koperek i masło, bo pierogi z łososiem lubią takie połączenia smaku.
Monika napisał
z każdym ?
Katarzyna napisał
Wszystkie zjem!
Ania napisał
Soczewica, kapusta kiszona i grzyby leśne. Mniam
Adrianna napisał
Z mięsem ? z wiśniami ? oraz z kapusta ?
Sylwia napisał
Z mięsem!
Joanna napisał
Z borówkami! Z mięsem! Z kapustą i grzybami! ?
Marianna napisał
Ruskie to podstawa. Z kaszą gryczaną i białym serem. Z czereśniami.
Eliza napisał
Nr 1 ruskie nr 2 z sliwką
Agnieszka napisał
Z grochu.
Paulina napisał
Z białą kiełbasą ? Z kaszą gryczaną i boczkiem, ruskie, z białym serem na słodko i z jagodami ?