Prasa do oleju Fresh Oil Press
Prasa do oleju Fresh Oil Press. Muszę przyznać, że prasa do oleju jest dla mnie najnowszym i chyba w efekcie największym zaskoczeniem ostatniego kwartału. Jakoś nie czułam potrzeby posiadania prasy, ponieważ nie wiedziałam do końca, po co komuś takie urządzenie. Jednak z prasą do oleju jest tak jak z blenderem wysokoobrotowym, jak się raz takie urządzenie postawi na blacie w kuchni i zacznie używać, to za żadne skarby nie chce się jej oddać. Moja prasa jest moja, moja i tylko moja i nikomu jej nie oddam! Takie kuchenne urządzenia to ja lubię! Prasa do oleju Fresh Oil Press jest rewelacyjna, jest oszczędna, daje zdrowy olej i nieocenioną w wypiekach bezglutenowych i zdrowotnych aksamitną, aromatyczną i obłędną w kolorze mąkę.
Prasa do oleju Fresh Oil Press tłoczy surowy olej w niskiej temperaturze. Radzi sobie z większością roślin oleistych. Specjalnie przygotowałam na raz pięć olejów, pięć gatunków mąk, ponieważ chcę pokazać, jakie to wspaniałe i przydatne w domu urządzenie do częstego wykorzystania. Nie mówiąc o tym, że sama przygotowuję sobie od kilku tygodni trudno dostępne mąki w wersji ekologicznej, które już zupełnie są nie do kupienia w Polsce.
Prasa do oleju Fresh Oil Press
Prasa tłoczy olej poprzez fizyczne prasowanie nasion, ich zgniatanie. Olej wycieka zimny. Końcówka prasy jest gorąca, dzięki czemu wytłoki na końcu wałka wyciskającego są suche i nadają się idealnie do przygotowania mąki. Podczas tłocznia nieużywane są żadne substancje chemiczne. Świder zgniatający ziarna i części wyciskające wykonane są ze stali nierdzewnej o symbolu 304. Obudowa prasy do oleju jest z tworzywa sztucznego białego z wykończeniem pomarańczowym.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – wał wyciskający po podniesieniu pokrywy
Prasa do oleju Fresh Oil Press pracując w warunkach domowych jest w stanie wytłoczyć olej z 0,8 kg – do 3 kg nasion oleistych na godzinę. Jednak każda roślina ma inny czas tłoczenia. Najdłużej tłoczą się wiórki, zaraz po nich dynia i słonecznik. W miarę szybko prasa radzi sobie z siemieniem i sezamem. Generalnie jest to bardzo fascynujący proces i z wielką przyjemnością obserwuje go cała moja rodzina!
Sama obsługa prasy do oleju jest prosta, dzięki czytelnemu i nieskomplikowanemu panelowi dotykowemu. Prawy przycisk to funkcja automatyczna. Wystarczy dotknąć przycisk i przytrzymać przez 2 sekundy, wtedy zacznie się podgrzewanie końcówki dyszy, a po 5 minutach rozpocznie się samoczynnie proces tłoczenia. Lewy przycisk pozwala na ustawienie ręczne ruchu ślimaka do przodu lub do tyłu, gdyby na przykład coś się zacięło w prasie i istniałaby konieczność cofnięcia wałka.
Muszę przyznać, że prasa jest bardzo wydajna, oczywiście wszystko zależy, od jakości ziaren wsypanych, poziomem ich wysuszenia i oleistości. Producent pisze, że wydajność prasy sięga aż do uzysku 90 % oleju z nasion. Pokażę to na przykładzie moich olejów i mąk.
Prasa do oleju Fresh Oil Press
Prasa do oleju Fresh Oil Press pozwala również na oszczędność pieniędzy, ponieważ olej wyciskany w domu samemu z nasion jest kilkukrotnie tańszy niż olej kupiony w sklepie. Do tego rewelacyjne mąki! Generalnie smak oleju tak pozyskanego w domu jest wielokrotnie lepszy niż oleju rafinowanego. Delikatny, słodki, kwiatowy i świeży. Oszałamiająco wręcz pachnie. Co mnie zadziwiło chyba najbardziej podczas pierwszego tłoczenia, to cudowny zapach unoszący się w domu nasion, słodyczy i świeżości, obłęd dosłownie!
Prasa do oleju Fresh Oil Press
Nie ma zdrowszych olejów od tych, które są tłoczone na zimno. Dodatkowo, ja zawsze jak tylko mogę, to wybieram oleje niefiltrowane i ekologiczne. Co ciekawe, jak podaje sklep energiazdrowia.pl „Olej tłoczony na zimno zawiera do 90% więcej wartości odżywczych niż oleje wyciskane na gorąco, które są właściwie całkowicie pozbawione jakichkolwiek wartościowych składników i cennych zawartych w ziarnach kwasów tłuszczowych Omega 3, 6 i 9 i witamin. Olej wyciskany na zimno samemu przez prasę Fresh Oil Press i spożywany w okresie do 15 dni po wyciśnięciu jest bogactwem zawartych w ziarnach dóbr w postaci niezbędnych naszemu organizmowi do funkcjonowania w zdrowiu kwasów tłuszczowych i witaminy. Szczególną uwagę zwraca się na wysoką zawartością tłuszczów wielonienasyconych w olejach wyciskanych na zimno oraz wysoko przyswajalnych kwasów tłuszczowych omega-3: kwas alfalinolenowy (omega-3) i kwas linolowy (omega-6) należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zastąpienie w zdrowej diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi [jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi]. NNKT są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Korzystny efekt występuje w przypadku dziennego spożycia 2 g kwasu alfalinolenowego (ALA) i dziennego spożycia 10 g kwasu linolowego (LA). Czyli minimum 20 g świeżego oleju dziennie. Prasa do Oleju „Fresh Oil Press” powinna być na wyposażeniu każdego domu, w którym kluczową rolę odgrywa zdrowy eko styl życia, oraz u osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami i wiedzą, jakie bogactwo w lecznictwie daje nam świeży olej i świeże produkty z natury.”
Prasa do oleju Fresh Oil Press
Muszę przyznać, że ta prasa zmieniła moje postrzeganie oleju i nasion. Jakoś olej był dla mnie produktem, który się kupuje, a nie uzyskuje samemu. Ale im, więc się czyta o tym, jak pozyskiwany jest w większości olej, z jakich nasion i jak wygląda proces rafinowania i tłoczenia, to coraz bardziej skłaniałam się w kierunku natury i własnego wyciskania oleju. Ta prasa jest dla mnie niespodzianką. Umiem zrobić olej, wyjątkowo mnie to cieszy, to trochę jak z chlebem. Gdy upiecze się pierwszy raz samemu chleb, poczuje jego smak, zapach i energię, wtedy zawsze tęskni się do domowych, bazowych wypieków. Ja nie kupuję chleba w ogóle, piekę sama od kilku lat. Przy różnych dietach i zdrowym odżywianiu to konieczne. Tak samo jak dobrze jest umieć samemu upiec chleb, zrobić majonez, tak samo zmielenie zbóż na mąkę i wytłoczenie oleju jest moim zdaniem ważne.
Moje oleje zimnotłoczone, niefiltrowane, ekologiczne oraz cudowna mąka bezglutenowa:
**************************************************************************
Olej z siemienia lnianego
Prasa do oleju Fresh Oil Press i olej z siemienia lnianego
Olej z siemienia lnianego jest bogaty w NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe głównie omega 3, omega 6, omega 9 i również bardzo duże ilości witaminy E. W oleju z siemienia lnianego kwasy te występują w bliskich ideałowi spożywania proporcjach.
Znany już był w starożytności, wspominał o nim wcześniej nawet Hipokrates, wskakując na zdrowotne aspekty oleju lnianego. Bogactwo składników i kawasów zawartych w oleju obniża poziom złego cholesterolu LDL i jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu HD. Tym samym przyczyniając się do lepszej pracy serca, wspomaga organizm w walce z miażdżycą. Przyczynia się do zmniejszenia niebezpieczeństwa chorób serca i układu krążenia. NNKT obniżają i regulują ciśnienie tętnicze krwi, a także pracę układu sercowo-naczyniowego oraz całego układu nerwowego.
Olej lniany i zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają znacznie do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, oddechowego, narządów wewnętrznych, a także wspominanego przed chwilą układu nerwowego i układu krążenia. Także regularne spożywanie NNKT wpływa pozytywnie na kondycję i nawilżenie skóry oraz wzmocnienie systemu odpornościowego.
Olej można stosować wewnętrznie spożywając go codziennie lub zewnętrznie smarując zmienioną skórę i włosy, tak, aby natłuścić, nawilżyć i głęboko dożywić.
O oleju lnianym i jego właściwościach można poczytać w wielu książkach. Chociażby na oleju lnianym oparta jest przeciwnowotworowa dieta Dr. Budwig, gdzie emulguje się olej lniany z serem białym lub tufu, aby uzyskać pastę, którą spożywa się kilka radzi dziennie w odpowiednich dawkach.
Prasa do oleju Fresh Oil Press i wyciskanie oleju lnianego
Olej z siemienia lnianego – właściwości:
– zmniejsza stany zapalne dzięki zawartości Omega 3 (ALA kwas alfa-linolenowy),
– poprawia i reguluje nastrój,
– wzmacnia system nerwowy, wzrok i pamięć poprzez ułatwienie przekazywania impulsów nerwowych,
– pomaga podczas schorzeń neurologicznych,
– wspomaga układ sercowo-naczyniowy,
– reguluje poziom cholesterolu,
– obniża zły cholesterol,
– zapobiega agregacji i adhezji płytek krwi,
– przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca, chorobie nadciśnieniowej,
– zmniejsza stany zapalne, w tym stany przewlekłe jak zapalenie stawów, zapalenie okrężnicy, jelita grubego,
– wspiera leczenie egzem i łuszczyc,
– wspiera skórę, włosy i paznokcie poprawiając ich stan ogólny,
– wzmacnia, regeneruje i osłania błony śluzowe układu pokarmowego i wydalniczego,
– przywraca zachwiane i zmienione proporcje tłuszczu w organizmie, przez co wpływa na odtłuszczenie wątroby,
– korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy u kobiet, regulując proporcje hormonów w organizmie,
– łagodzi miesiączkowe bóle głowy, bóle podbrzusza oraz drażliwość,
– wspomaga kobiety w ciąży i karmiące piersią,
– stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty.
Prasa do oleju Fresh Oil Press i mąka z siemienia lnianego
Mąka z siemienia lnianego
Podczas procesu tłoczenia oddzielany jest tłuszcz od wytłoczyn. Wytłoczyny wpadają do miski. Przybierają kształt rurek, rodzina zawsze wyjada mi je jeszcze na ciepło. Po wystudzeniu i zmieleniu otrzymałam mąkę lnianą, lekką, słodką i wspaniale nadająca się do przeróżnych wypieków, ciast, chlebów i ciasteczek. Takie wytłoczyny z siemienia lnianego można również bez mielenia dodawać do musli, sałatek i kaszek.
Mąka po zmieleniu w blenderze wysokoobrotowym jest w kolorze ciemno-brązowym, dość lekka, wręcz puchata, świetna!
Prasa do oleju Fresh Oil Press i zestaw produktów z siemienia lnianego
Do przygotowania oleju lnianego użyłam 1 kg siemienia lnianego. Kosztował on około 10 złotych. Na opakowaniu było napisane, że zawiera 42 g tłuszczu. Podczas procesu tłoczenia, uzyskałam 360 ml zimnotłoczonego oleju lnianego oraz 640 g mąki z siemienia.
*****
Olej kokosowy z wiórków kokosowych
Prasa do oleju Fresh Oil Press – olej kokosowy
Olej kokosowy nazywany jest również tłuszczem kokosowym lub masłem kokosowym. Ostatnio stał się popularny i u nas. Można go nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, dużych marketach i delikatesach. Olej kokosowy rzadko występuje w sprzedaży, jako olej tłoczony na zimno, tak zwany zimnotłoczony. Taki jest najbardziej naturalny, z typowym, wspaniałym kokosowym zapachem. Zimnotłoczony olej jest cennym, poszukiwanym i drogim produktem spożywczym. Rafinowana wersja oleju kokosowego jest prawie bezzapachowa, znacznie mniej smaczna i zdrowa, ale tańsza.
O oleju kokosowym wyszło sporo książek. Pojawiło się też mnóstwo artykułów w prasie kolorowej, zielarskiej i poradnikach. Zaczęto doceniać niezwykłe właściwości oleju i jego bogaty, unikalny skład.
Olej kokosowy bogaty jest w nasycone kwasy tłuszczowe jak kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprynowy, stearynowy oraz kapronowy. Ponadto zawiera trzy nienasycone kwasy tłuszczowe jak kwas oleinowy, linolowy oraz kwas linolenowy. Zawiera również wiele witamin w tym witaminy z grupy B jak B2, B6 oraz sód i cynk, witamy E, C, wapń, magnez, kwas foliowy, potas, fosfor oraz żelazo.
Olej kokosowy ma szerokie możliwości zastosowania zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Co ciekawe i charakterystyczne dla tego produktu, olej kokosowy tężeje w 25 stopniach przestaje być płynny i przybiera formę stałą, białego tłuszczu. Wtedy nadaje się wspaniale do smarowania pieczywa. Można z tłuszczu kokosowego przygotować masło lub nawet wegetariański smalec, który nie ma sobie równych! Olej kokosowy może zastępować tłuszcz w wypiekach, a także z powodzeniem nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Ponieważ nie pali się, znosi bez problemu bardzo wysokie temperatury. Trzeba przyznać, że dzięki wspaniałemu smakowi i aromatowi nadaje potrawom rewelacyjny smak.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – wyciskanie oleju z wiórków kokosowych
Olej kokosowy – właściwości:
– poprawia funkcjonowania mózgu,
– podnosi odporność,
– ma silnie właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze,
– niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową,
– wspomaga gojenie ran,
– wygładza skórę, ma działanie przeciwzmarszczkowe,
– ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne,
– przyspiesza proces ponownego pokrywania obszaru rany nabłonkiem,
– zwiększa aktywności enzymów antyoksydacyjnych,
– łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów,
– posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
– działanie przeciwwrzodowe,
– podnoszenie poziomu testosteronu u mężczyzn,
– poprawia profil lipidowy krwi poprzez prawidłowy stosunek dobrego do złego cholesterolu,
– zwiększa wchłanianie substancji odżywczych,
– wykazuje działanie przeciwsłoneczne poprzez blokowanie promienia UV,
– wykazuje działanie nawilżające, kojące i regenerujące,
– wspomaga pracę układu pokarmowego,
– przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu ma działanie odchudzające i poprawiające figurę.
Jakby tego było mało to jeszcze w kosmetyce można olej kokosowy używać, jako błyszczyk do ust, maść na otarcia i rozstępy, olejek do masażu, balsam po kąpieli silnie nawilżający, a także, jako odżywkę na zniszczone włosy. Olej kokosowy sprawdza się do łagodzenia poparzeń słonecznych, nawilżania suchej skóry, jako balsam po goleniu łagodzący i nawilżający oraz po zmieszaniu z solą lub cukrem, jako wspaniały peeling do ciała.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – mąka kokosowa
Mąka kokosowa
Mąkę kokosową przygotowałam z wytłoków, które zawsze zostają po wytłoczeniu oleju. Fakt, faktem, że są one tak smaczne, że rzadko mam szansę przygotować mąkę. Najczęściej w formie rurek lub płatków zjadają je dzieciaki i dorośli ot tak, zwyczajnie prosto z talerza lub dodają do musli,
Jeśli uda mi się, to mielę wszystkie pozostałości w blenderze wysokoobrotowym na mąkę. Ma ona inny kolor niż mąka zrobiona z wiórków bez prażenia. Jest chudsza i uprażona. Genialna w smaku do jedzenia na surowo i do wypieków.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – produkty z wiórków kokosowych
Do wytłoczenia oleju kokosowego użyłam 1 kg wiórków kokosowych ekologicznych. Zapłaciłam za nie 25 złotych. Jeśli użyje się zwykłych wiórków, to cena za 1 kg wyniesie około 10 zł. Z podanej ilości prasa do oleju Fresh Oil Press wytłoczyła aż 750 ml zimnotłoczonego oleju kokosowego. Po zmieleniu wytłoków uzyskałam również 250 g mąki kokosowej. Strasznie musiałam rodziny pilnować, jak zwykle zresztą, bo mi kokosowe rurki podjadają w takcie wytłaczania. Zapach jaki się unosi w kuchni jest niebiański, normalnie kokosanki nawet mu nie dorównują :D
*****
Olej ze słonecznika
Prasa do oleju Fresh Oil Press – olej słonecznikowy
Olej ze słonecznika jest bogatym źródłem kwasów Omega 6 i śladowe ilości kwasów Omega 3. Również zawiera bardzo duże ilości witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Ponadto beta-karoten, lecytynę oraz kwas linolenowy i oleinowy. Witamina E opóźnia procesy starzenia się komórek, wpływa zbawiennie na skórę i naskórek.
Olej słonecznikowy znany jest od wieków. Używany w kuchni i kosmetyce cieszy się uznaniem i zdobywa szerokie grono użytkowników. Proszę zwrócić uwagę, że mój olej jest olejem ekologicznym, zimnotłoczonym i niefiltrowanym, to istne bogactwo składników! Przetrzymywany w lodówce zachowa wspaniały smak nawet przez 3 miesiące. Nie należy jednak na nim smażyć! Olej słonecznikowy łatwo się pali powyżej 170 stopni. Można natomiast spożywać go w sałatkach, kaszach, pastach, surówkach, sosach i dressingach. Wyjątkowo smakuje majonez, gdy dodamy do niego taki olej ze słonecznika!
Prasa do oleju Fresh Oil Press – proces tłoczenia ziaren słonecznika
Olej ze słonecznika – właściwości:
– zawiera duże ilości kwasu Omega 6 oraz witaminę E,
– nawilża i pielęgnuje, może być używany, jako balsam do kąpieli lub krem do twarzy,
– wzmacnia barierę ochronną naskórka, łagodzi podrażnienia,
– wspomaga układ odpornościowy,
– wykazuje działanie przeciwrodnikowe i przeciwzapalne,
– obniża poziom cholesterolu,
– wspomaga prawidłowe krążenie krwi,
– wspomaga układ odpornościowy,
– pomaga zwalczać i likwiduje skurcze,
– neutralizuje wolne rodniki pustoszące,
– chroni skórę przed utratą elastyczności i wilgotności,
– wspomaga pracę i czynności serca,
– poprawia funkcjonowania mózgu,
– zmniejsza dolegliwości bólowe,
– opóźnia procesy starzenia komórek,
– zmniejsza krwawienie dziąseł,
– zwalcza białe plamki na paznokciach i przebarwienia skóry.
W kosmetyce olej słonecznikowy można wykorzystywać do nawilżania skóry, odżywienia i uelastycznienia. Stosowany regularnie także rozjaśnia i rozświetla skórę w każdym wieku. Olej słonecznikowy to także, świetna odżywka na zniszczone i przesuszone włosy. Dzięki kuracji olejem włosy wspaniale błyszczą, są gładkie, jedwabiste, nawilżone i głęboko odżywione.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – mąka z pestek słonecznika
Mąka słonecznikowa
Mąka słonecznikowa powstała jak dwie poprzednie mąki z wytłoków, które wychodzą podczas procesu prasowania pestek słonecznika i uzysku oleju. Mąka słonecznikowa jest delikatna w smaku, pachnie słonecznikiem, jest lekka, wręcz puszysta. Ma piękny aromat i bardzo dobrze sprawdza się w wypiekach bezglutenowych i zdrowych chlebach. Rurki wytłoków często podjadamy podczas tłoczenia, ale i tak udaje mi się uzyskać z każdego kilograma około 500 g mąki słonecznikowej. Razem z kilkoma mąkami zbożowymi stała się stałym elementem w moich wypiekach. Świetnie chłonie wodę i zagęszcza pasztety, mówię wam – cudo nie mąka!
Prasa do oleju Fresh Oil Press – produkty z pestek słonecznika
Do wytłoczenia oleju słonecznikowego użyłam 1 kg ekologicznych pestek słonecznika. Zapłaciłam za nie 12 złotych. Jeśli użyje się zwykłych pestek, to cena za 1 kg wyniesie około 6 zł. Z podanej ilości prasa do oleju Fresh Oil Press wytłoczyła 550 ml zimnotłoczonego oleju słonecznikowego. Po zmieleniu wytłoków uzyskałam również 480 g mąki słonecznikowej, która sprawdza się wyśmienicie w zdrowych, bezglutenowych wypiekach. Bajeczna! Pachnie jak łąka!
******
Olej z pestek dyni
Prasa do oleju Fresh Oil Press – olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni jest ciemno zielony, o głębokim kolorze, smaku i intensywnym aromacie należy razem z olejem sezamowym do moich ulubionych olejów sałatkowych. Jest obłędny! Ten kolor! Jej!
Olej z nasion dyni zawiera kwasy nienasycone omega 6 i omega 3. W postaci kwasu tłuszczowego linolowego (LA) i kwasu tłuszczowego linolenowego (ALA). Bogactwo substancji odżywczych w tym witamin z grupy B w tym B1, B2, B6 oraz duże ilości betakarotenu, witaminy E, C, A, D oraz potasu i selenu. Olej zawiera również duże ilości organicznego, łatwo przyswajalnego cynku, co sprawia, że jest on przyjacielem każdej kobiety. Do tego dochodzą jeszcze zbawienne dla zdrowia fitoestradiole!
Olej z pestek dyni jest rewelacyjnym dodatkiem smakowym i odżywczym do sałatek, surówek, kanapek, past i majonezów. Można spożywać go głównie na ciepło lub po niewielkim podgrzaniu w koktajlach. Mój olej z pestek dyni jest ciemny, dość gęsty, aż zawiesisty. Bogactwo smaku i składników. Nie chciał się sam wyklarować, ale ja nie mam mu tego za złe, ponieważ sama wybieram w sklepach najchętniej oleje nieklarowne, jako pełniejsze w smaku i zdrowsze. Tak przygotowany olej z prasy do oleju Fresh Oil Press najlepiej przechowywać w ciemnej butelce w lodówce. Optymalna temperatura to 5-8 stopni Celsjusza. Zachowa świeżość, kolor i smak przez 3 miesiące! Polecam zdecydowanie do częstego jedzenia, jest pyszny i niezwykle aromatyczny!
Prasa do oleju Fresh Oil Press – wyciskanie oleju z pestek dyni
Olej z pestek dyni – właściwości:
– działanie pomocnicze przy rozroście prostaty,
– reguluje poziom cholesterolu,
– zapobiega miażdżycy,
– wspomaga pracę serca,
– odżywia skórę i reguluje wydzielanie sebum,
– pomaga zwalczać i zapobiegać nawrotom zapalenia dróg moczowych,
– odżywia skórę, włosy i paznokcie,
– nawilża, wygładza zmarszczki,
– pomaga wałczyć z rozstępami,
– jest zbawieniem dla suchej i popękanej skóry,
– wykazuje właściwości nawilżające,
– silnie natłuszcza i wygładza,
– działa na skórę oczyszczająco i rozjaśniająco,
– wspomaga regulację przemian hormonalnych,
– wspiera metabolizm,
– ma działanie przeciwpasożytnicze,
– zmniejsza zaburzenia trawienia,
– pomaga w walce z depresjami i osłabieniami psychicznymi,
– stymuluje układ odpornościowy,
– normalizuje apetyt.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – Mąka z pestek dyni
Mąka z pestek dyni
To najpiękniejsza mąką, jaka widziałam. Jej kolor jest oszałamiający, zielono-pistacjowy. Lekka, krucha, wręcz nierealna. Bezglutenowa, odtłuszczona, świetnie wiążąca wodę jest dodatkową nagrodą do oleju dyniowego. Dwa w jednym i tyle radości, zdrowia i pomysłów. Jeszcze dwa miesiące temu kupiłam ostatnią mąkę dyniową. Od tego czasu robię ją sama i muszę powiedzieć, nie przechwalając się, że ta mąka jest znacznie lepsza!
Prasa do oleju Fresh Oil Press – produkty z pestek dyni
Do wytłoczenia oleju z pestek dyni użyłam 1 kg pestek zielonych łuskanych ekologicznych. Zapłaciłam za nie 30 złotych. Jeśli użyje się zwykłych pestek, to cena za 1 kg wyniesie około 16 zł. Z podanej ilości prasa do oleju Fresh Oil Press wytłoczyła 450 ml zimnotłoczonego oleju dyniowego. Po zmieleniu bardzo zielonych wytłoków uzyskałam również 550g mąki dyniowej, którą uwielbiam w ciastkach i chlebach.
*****
Olej sezamowy
Prasa do oleju Fresh Oil Press – olej sezamowy
Sezam jest bogactwem białka, wapnia i cynku. To bomba witaminowa. W swoim składzie zawiera NNKT Omega 9, które odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia. Co ciekawe w skład oleju sezamowego wchodzi jeszcze sesamol i sesamolina, które zwalczają wolne rodniki. Spore ilości lecytyny oraz witaminy B, B6, D i E, fosfor, miedź, potas, magnez, cynk, wapń i żelazo. Jego jasny kolor, delikatnie orzechowy smak i piękny świeży zapach sprawia, że świetnie łączy się w daniach kuchni azjatyckiej oraz w świeżych sezonowych sałatkach. Można go spożywać jedynie na zimno, ponieważ nie nadaje się do smażenia.
Zimnotłoczony olej sezamowy ma silne właściwości tonizujące i regenerujące. Naturalnie nawilża i odżywia przesuszoną skórę. Zawarte w nim składniki działają również przeciwzapalne, rozgrzewająco i oczyszczająco.
Osobiście uwielbiam olej sezamowy za jego niepowtarzalny smak. Po dodaniu do sałatki jest tak delikatny, że praktycznie niewyczuwalny. Wspaniały! Jego orzechowy, ale łagodny smak przypadł do gustu nawet dzieciom, powiedziały, że to taka chałwa, ale wcale nie słodka :)
Prasa do oleju Fresh Oil Press – wyciskanie oleju sezamowego
Olej sezamowy – właściwości:
– ma korzystny wpływ na organizm ludzki,
– wspomaga organizm w chorobie sercowo-naczyniowej,
– zmniejsza niebezpieczeństwo zawału,
– reguluje rytm serca wspomagając system krwionośny,
– reguluje ciśnienie krwi,
– obniża poziom cholesterolu,
– spowalnia tworzenie się tkanki tłuszczowej,
– odtruwa, oczyszcza i rozgrzewa,
– reguluje prace gruczołów wydzielniczych, w tym gruczołów łojowych,
– obniża ciśnienie tętnicze,
– posiada naturalny filtr ochronny przed promieniowaniem UV,
– zwalcza wolne rodniki,
– hamuje krwawienia.
Trzeba przyznać, że olej sezamowy ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Używany jest przez kobiety, jako olejek do ciała lub masażu. Dzięki dodaniu kilku kropel oleju sezamowego do wanny z ciepłą wodą, nawilża skórę, zwiększa ukrwienie, nawilżenie i odżywienie zmęczonej skóry. Sprawdza się w olejkach do kąpieli, a także, jako preparat do pielęgnacji suchych włosów i skóry głowy.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – mąka sezamowa
Mąka sezamowa
Mąka sezamowa jak wszystkie cztery pozostałe opisane przeze mnie mąki powstała z wytłoczyn po oleju. Jest mięsista, bogata w strukturze i konsystencji. Lekko lepiąca, orzechowa w smaku. Pasuje świetnie do chlebów, azjatyckich placuszków, do sosów gotowanych. Nadaje niepowtarzalnego lekko orientalnego smaku batonikom zbożowym i musli. To świetna propozycja dla osób lubiących sezam i ceniących jego bogactwo składników.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – produkty z ziaren sezamu
Do wytłoczenia oleju sezamowego użyłam 1 kg sezamu białego łuskanego ekologicznego. Zapłaciłam za niego 22 złote. Jeśli użyje się sezamu nieekologicznego, to cena za 1 kg wyniesie około 12 zł. Z podanej ilości prasa do oleju Fresh Oil Press wytłoczyła 500 ml zimnotłoczonego oleju sezamowego. Po zmieleniu wytłoków uzyskałam również 500 g mąki sezamowej, którą dodaję do chleba, placków i batoników. Gdy zaczyna się wyciskać olej z sezamu trzeba uważać, ponieważ najpierw z dyszy leci mąka i potrafi delikatnie strzelać olejem, dopiero po chwili formują się kształtne wytłoki sezamowe.
Prasa do oleju Fresh Oil Press – specyfikacja:
- Model: Prasa do oleju DL ZYJ06,
- Waga – 10 kg,
- Wydajność: 0,8-3 kg na godzinę,
- Moc: 300 W,
- Wymiary: 46 x 32 x 36cm,
- Przeznaczenie: wyciskanie oleju w warunkach domowych z nasion oleistych i orzechów,
- Funkcja automatycznego i ręcznego ustawienia,
- Pojemnik na olej i sito w komplecie + szpikulec i szczotka do czyszczenia wałka,
- Praca ciągła przez kilka godzin, chociaż ja robię jej przerwy co 60 minut, aby się schłodziła oraz następnie ją myję. W przypadku wiórków kokosowych, najlepiej dać jej odpocząć co każde 500 g masy,
- Uzysk oleju w granicach 90%!!!
- Cena: 2460 zł.
Prasa do oleju Fresh Oil Press
Wnioski:
Muszę przyznać, że jest to jedno z tych urządzeń, które nazwałabym „czarnym koniem” sprzętu do domu. Nie spodziewałam się takiego pozytywnego zaskoczenia, radości i niepowtarzalnego dosłownie smaku olejów i mąk. Jak dla mnie jest to fantastyczne urządzenie dla osób dbających o zdrowie, które chcą dostarczać dobrej jakości olej i karmić smacznie swoją rodzinę. Ja jestem bardzo zadowolona i prasa pracuje u mnie regularnie od kilku tygodni.
Opisy cytowane w cudzysłowach zamieściłam za wiedzą i zgodą sklepu EnergiaZdrowia.pl za co bardzo dziękuję.
Kasia napisał
Mam pytanie do wszystkich właścicieli tego sprzętu, właśnie go kupiłam i robiłam olej kokosowy, po zrobieniu 100 ml, sam się wyłączył, jak chciałam rozkręcić ślimaka to w ogóle nie mogłam wyciągnąć ani śruby ani nic z tym zrobić. Ma ktoś jakąś poradę co z tym fantem zrobić, bo na razie leży i czeka na mycie?
Olga Smile napisał
Kasia – musi ostygnąć! Na koniec tłoczenia warto po prostu wlać 3-4 łyżki oleju, żeby wypchać wszytskie wiórki.
Kasia napisał
Bardzo dziękuje za poradę.
Ola M. napisał
Czy opłukujesz wcześniej nasiona? Gdy wyciskamy olej muszą być zupełnie suche?
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ola M. – muszą być zupełnie suche, suchusieńkie! Nie, nie opłukuję!
Kulturysta napisał
Widzę, że to będzie kolejna moja potrzeba oprócz kompletu z marki Biochef, bo właśnie oprócz kiełkownicy na zielone chlorofilowe posiłki, ale to nie wszystko bo trzeba dietę zbilansować z wyciskanymi olejami ale tylko świeżymi nieutlenionymi, bo są mi potrzebne jak olej lniany do funkcji stawów i mózgu, a kokosowy do ciała jako kosmetyk od wewnątrz i do elastycznej skóry od zewnątrz.
zgosia napisał
Ma Pani dwie prasy do oleju. Gdyby dzisiaj miała Pani kupić jedną z nich, to na którą by się zdecydowała? A może na żadną, bo istnieje jeszcze jakaś trzecia? :) :) Która z nich jest, według Pani, prostsza w obsłudze i w czyszczeniu? Na you tube są filmiki i prezentacje prasy Yoda, natomiast o Fresh Press Oil`u, to zaledwie jeden filmik i tylko jak tłoczone są dwa rodzaje ziaren. Nie ma nic o czyszczeniu. Ktoś tu wyżej napisał, że instrukcja obsługi do Fresh`a jest słaba. Może Pani, jako praktyk, zdecydowałaby się na jakiś instruktaż dla nowicjuszy? Fajnie by było.
zgosia napisał
Jeszcze jedno pytanie. Na panelu Yody jest 7 programów – wyborów ziaren, więc użytkownik wybiera. Czy Fresh sam rozpoznaje ziarenko i dopasowuje do niego parametry tłoczenia?
zgosia napisał
Ma Pani dwie prasy do oleju. Gdyby dzisiaj miała Pani kupić jedną z nich, to na którą by się zdecydowała? A może na żadną, bo istnieje jeszcze jakaś trzecia? :) :) Która z nich jest, według Pani, prostsza w obsłudze i w czyszczeniu? Na you tube są filmiki i prezentacje prasy Yoda, natomiast o Fresh Press Oil`u, to zaledwie jeden filmik i tylko jak tłoczone są dwa rodzaje ziaren. Nie ma nic o czyszczeniu. Ktoś tu wyżej napisał, że instrukcja obsługi do Fresh`a jest słaba. Może Pani, jako praktyk, zdecydowałaby się na jakiś instruktaż dla nowicjuszy? Fajnie by było. Na panelu Yody jest 7 programów – wyborów ziaren, więc użytkownik wybiera. Czy Fresh sam rozpoznaje ziarenko i dopasowuje do niego parametry tłoczenia?
zgosia napisał
Wstawiam po raz kolejny, bo zniknął (?) Ma Pani dwie prasy do oleju. Gdyby dzisiaj miała Pani kupić jedną z nich, to na którą by się zdecydowała? A może na żadną, bo istnieje jeszcze jakaś trzecia? :) :) Która z nich jest, według Pani, prostsza w obsłudze i w czyszczeniu? Na you tube są filmiki i prezentacje prasy Yoda, natomiast o Fresh Press Oil`u, to zaledwie jeden filmik i tylko jak tłoczone są dwa rodzaje ziaren. Nie ma nic o czyszczeniu. Ktoś tu wyżej napisał, że instrukcja obsługi do Fresh`a jest słaba. Może Pani, jako praktyk, zdecydowałaby się na jakiś instruktaż dla nowicjuszy? Fajnie by było. Na panelu Yody jest 7 programów – wyborów ziaren, więc użytkownik wybiera. Czy Fresh sam rozpoznaje ziarenko i dopasowuje do niego parametry tłoczenia?